Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 333/1737/22
Провадження № 2/333/363/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2022 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Михайлової А.В.,
за участю секретаря судового засідання Панченко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Районної адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району, третя особи: третя особа - Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, ОСОБА_2 про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов`язання її провести без наявності ордеру про надання житлової площі, -
ВСТАНОВИВ:
16.05. 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулась з позовною заявою до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, в якій просить суд визнати за нею право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов`язати РА ЗМР по Комунарському району провести приватизацію даної квартири.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, вона з 1991 року проживає в квартирі АДРЕСА_1 . В 1990 році її матері ОСОБА_3 був наданий ордер на вселення в квартиру АДРЕСА_1 для сім`ї, яка складалася із позивачки та її батька - ОСОБА_4 . Її батька помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а мати - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На даний час вона мешкає в квартирі АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( третя особа по справі ).
10 травня 2022 року вона звернулася до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району з заявою про приватизацію квартири. Їй було відмовлено та надано відповідь № К-169 від 11.05. 2022 року. Підставою для відмови в приватизації житла була неможливість надання нею оригіналу ордеру на вселення в спірну квартиру.
В Департаменті з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради їй повідомили, що корінці ордерів на заселення в квартири зберігаються лише з 01.01. 1994 року, відповідь від 10.05. 2022 року № К-1189.
Позивачка вважає неправомірною відмову в приватизації майна.
Ухвалою судувід 18.05.2022року цивільну справу за вказаною позовною заявою, прийнято допровадження судді Михайлової А.В. Розгляд справи вирішено проводити у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою судувід 14.12.2022 року у справі закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилась звернулась до суду із заявою про розгляд справи у її відсутність. Поросила задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву. Заперечення обґрунтовані тим, що відповіднодо п.4.23 Положення 1, районним адміністраціям міської ради делеговані повноваження щодо приватизації житла. Згідно зі ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Під час вирішення питання щодо передачі (приватизації) квартири (кімнати у гуртожитку) у власність громадян, Районна адміністрація керується низкою чинних нормативно-правових актів України, у тому числі і Положенням «Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» (далі - Положення 2), затвердженим Наказом Міністерства з питань жилого-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 № 109/17404 (із змінами). Так, відповідно до Положення 2, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації (пункт 17), та подає певні документи, одним з яких є копія ордера на жиле приміщення (пункт 18). Тобто, Положенням 2 чітко визначений певний перелік документів, які необхідно надати органу приватизації разом із заявою про приватизацію квартири. Оскільки Позивачами не надано копію ордеру, як цього вимагає чинне законодавство України, позивачу було відмовлено у приватизації житла, розташованого за адресою: м. Запоріжжя. вул. Таким чином, відповідач вважає, що на підставі Закону України«Про приватизаціюдержавного житловогофонду» таПоложення 2,згідно Положення1,в межахнаданих повноваженьта успосіб,що передбаченічинним законодавствомУкраїни,Районною адміністрацієюбула розглянутазаява позивачівта обґрунтовановідмовлено уприватизації.Просять упозові відмовити.
Представник третьої особи - Запорізької міської Ради звернувся до суду з поясненнями на позовну заяву, в яких вказував на те, що приватизація квартири може бути здійснення тільки у разі надання ордеру на квартиру, вважав позов таким, що не підлягає задоволенню, просила розглянути справу у відсутність третьої особи.
Третя особа ОСОБА_2 до суду не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи у його відсутність, просив задовольнити позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
Згідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно вимог ст., ст. 76, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
З копії паспорту позивача вбачається, що місце їх проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 з29 січня 1991 року.
Відповідно до Листу Департаменту з управління Житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 10.05.2022 року № К-1189. На ім`я позивачки вказано, що корінці ордерів на заселення в квартири зберігаються лише з 01.01. 1994 року, , видати запитуваний позивачем документ не має можливості.
З Листа районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району № К-169 від 11.05. 2022 року вбачається, що заява позивача про приватизацію вищезазначеного житлового приміщення розглянута та їй відмовлено у приватизації житла за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки нею не надано копію ордеру про надання житлової площі у відповідності до вимог Положення «Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженим Наказом Міністерства з питань жилого-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 № 109/17404.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.
Згідно ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», об`єктом приватизації є квартири, які перебувають в віданні місцевих Рад, державних підприємств, установ, організацій, незалежно від їх відомчої належності.
Відповідно до ст. 3 Закону України зазначеного закону, - приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Згідно з ч. 2ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Відповідно до п. 10 ч. 1ст. 15 Житлового кодексу Української РСР, до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів належить видача ордерів на жилі приміщення.
Відповідно до ст. 58 ЖК УРСРордер є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Згідно з пунктами 69, 72 правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.
При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації. Одночасно подаються паспорти усіх членів сім`ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання.
Таким чином, ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії (30 днів), який лише дає право на вселення у квартиру.
Відповідно до п. 17, 18 Положення Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, який затверджений наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року №396, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.1.2010 року №109/17404, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації та подає такі документи: оформлену заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;копію документа, що посвідчує особу;технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідку про склад сім`ї та займані приміщення;копію ордера про надання жилої площі (копію договору найму жилої площі у гуртожитку;документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Згідно ч. 10 ст. 8 Закону України«Про приватизаціюдержавного житловогофонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п. 2 ст. 2 цього Закону, а саме не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках, квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.
Даний перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, і вбачається, що на спірну квартиру позивача не розповсюджується.
Відповідно до п. 11ст. 8 Закону України"Проприватизацію державногожитлового фонду" спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
З 1990 року до теперішнього часу жодним власником будинку або балансоутримувачами не пред`являлося до позивачів претензій щодо незаконності їх мешкання у квартирі.
З огляду на вказані обставини відповідно до приписів ЗУ «Проприватизацію державногожитлового фонду» позивачі мають право на приватизацію жилого приміщення квартири, у якій вони мешкають.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ч.1 ст.345 ЦК України, фізична особа або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна, що є в комунальній власності.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання незаконною відмову районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району в приватизації квартири АДРЕСА_1 без ордеру та зобов`язання відповідача вчинити дії по приватизації зазначено квартири за відсутності ордеру є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.,ст. 328,345 ЦК України, ст. ст. 4,12,13,76,81,141 ЦПК України, ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,адреса: АДРЕСА_3 )до Районноїадміністрації Запорізькоїміської радипо Комунарськомурайону (ЄДРПОУ 3757354,адреса:м.Запоріжжя, вул.Чумаченка,буд.32),третя особа-Територіальна громада м.Запоріжжя вособі Запорізькоїміської ради(ЄДРПОУ 04053915,адреса:69105,м.Запоріжжя,пр.Соборний,206), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнанняправа наприватизацію житловогоприміщення тазобов`язанняздійснити приватизацію - задовольнити.
Визнати незаконною відмову районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району в приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру про надання жилої площі.
Зобов`язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити приватизацію квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордера про надання жилої площі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя А.В. Михайлова