Рішення № 110245308, 11.04.2023, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.04.2023
Номер справи
754/2485/23
Номер документу
110245308
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Номер провадження 2/754/2232/23

Справа №754/2485/23

РІШЕННЯ

Іменем України

11 квітня 2023 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:

Головуючого - судді Галась І.А.,

при секретарі - Париста А.С.

за відсутності сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовною заявою Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

До Деснянського районного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центру занятості (м. Київ, вул. Жилянська, 47Б) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів. Ціна позову - 364,85 гривень.

Свої вимоги позивач обґрунтовував, тим що до Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості 12.06.2020 звернулася ОСОБА_1 з заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю. Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон 1533-ІІІ) загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон 5067-VI), безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.Відповідач через скриньку для поштової кореспонденції подав заяву від 12.06.2020 про надання статусу безробітного в якій власноруч зазначив, що не відноситься до категорії зайнятого населення в розумінні ст.4 Закону № 5067-VI та через відсутність роботи немає заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Також Відповідач ознайомлений з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України « Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Відповідно до ст. 4 Закону 5067-VI, наказом Деснянської районної філії КМЦЗ №НТ200612 від 12.06.2020 Відповідачу надано статус безробітного з 12.06.2020. Згідно з ч.1,3,4 ст.22 та ч.1 ст.23 Закону №1533-ІІІ, наказом Деснянської районної філії КМЦЗ №НТ200612 від 12.06.2020 Відповідачу призначено допомогу по безробіттю з 12.06.2020, як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу. В подальшому, наказом Деснянської районної філії КМЦЗ Відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію як безробітного з 07.08.2020 у зв`язку з невідвідуванням без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування. Згідно ст..22 Закону №5067- VI Позивач здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційну - аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію що надходить від територіальних органів в процесі, громадян, роботодавців та органів державної влади. При здійсненні обміну даними про особу з Пенсійним фондом України, центром зайнятості виявлено, що Відповідач перебував у трудових відносинах з ТОВ «ЦЕТЕХНО» (ЄДРПОУ 43058939). Пунктом 18 ч.2 ст.22 Закону №5067- VI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальника. Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, розслідування згідно з цим порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов`язкове соціальне страхування на випадок безробіття.Керуючись зазначеними вище нормами законодавства, 11.01.2021 Київським міським центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №56. Згідно висновків Акту: «гр.. ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ «ЦЕТЕХНО» з 09.07.2020 року по 13.08.2020 року». До акту додано копія витягу з наказу про прийняття на роботу від 08.07.2020 року №128-к та копія витягу з наказу про звільнення від 13.08.2020 року №154-к.Відповідно до п. 4 ч.2 ст.44 Закону №5067- VI зареєстровані безробітні зобов`язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.Згідно ч. З ст. 44 Закону 5067-VI відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади/ що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Відповідно до ч.2 ст.36 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Частиною 3 ст.36 Закону №2533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Таким чином, Відповідач перебуваючи на обліку як безробітний не повідомив Деснянську філію КМЦЗ про працевлаштування в ТОВ «ЦЕТЕХНО» з 09.ю07.2020, відтак не належав до числа безробітних осіб та не мав підстав на отримання допомоги по безробіттю. Деснянською районною філією КМЦЗ 13.01.2021 видано наказ № НТ210113, відповідно до якого прийнято рішення щодо повернення гр. ОСОБА_1 нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення. Згідно довідки-розрахунку від 12.01.2021 № 16 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 364 грн. 85 коп. З метою досудового врегулювання спору, Деснянська районна філія КМЦЗ листом-повідомленням від 14.01.2021 за № 262.5-271/21 звернулась до гр. ОСОБА_1 з пропозицією повернення в добровільному порядку незаконно отриманих коштів. Проте, Відповідач станом на теперішній час кошти в добровільному порядку не повернув.

Посилаючись на викладене позивач просив : стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в розмірі 364 грн. 85 коп. на наступні реквізити: р/р UA338201720355469301700706268, Державна Казначейська служба України в м. Києві, ЄДРПОУ 03491091 та судовий збір в розмірі 2684 гривні.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 23 лютого 2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представником позивача подано клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Відповідач в судові засідання не з`являвся, причини неявки суду не повідомляв, про день, час та місце розгляду справи судом повідомлявся завчасно та належним чином, шляхом направлення процесуальних документів за вказаною позивачем адресою, яка є місцем його реєстрації, при цьому на адресу суду клопотань про відкладення розгляду справи чи відзиву на позовну заяву не надав.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.

12.06.2020року до Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 з заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Згідно п. 1 ч.1 ст. 43 вказаного Закону, статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Із матеріалів справи вбачається, що Наказом від 12.06.2020 № НТ200612, відповідно до ст. 43 Закону 5067-VI, Відповідачу з 12.06.2020 надано статус безробітного.

Згідно Наказу від 12.06.2020 № НТ200612, відповідно до частин 1, 3, 4 ст. 22, частини 1 ст. 23 Закону 1533-ІІІ Відповідачу призначено допомогу по безробіттю з 12.06.2020 року.

За твердженням представника позивача, при опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (ДРЗДСС) виявлено, що Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості перебувала в трудових відносинах з ТОВ «ЦЕТЕХНО» (код ЄДРПОУ 43058939) .

Частиною 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Статус безробітного надається особам, які зазначені у ч.1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення".

Для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного, пред`являє документи, визначені в Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року №792.

У відповідності Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу особі, яка пред`явила документи, зазначені в пункті 4 цього Порядку, кар`єрний радник забезпечуватиме її супровід та організацію надання послуг.

Для прийняття рішення про надання статусу безробітного кар`єрний радник вносить відомості з документів, зазначених у пунктах 17-19 цього Порядку, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та аналізує персональну картку особи, яка шукає роботу.

Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного.

З рішенням про надання (відмову в наданні) статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, відкладення, скорочення тривалості та припинення виплати такого забезпечення особа ознайомлюється під час відвідування кар`єрного радника, про що ставить підпис у відповідному додатку до персональної картки.

Таким чином, встановлено, що відповідач перебував у трудових відносинах з ТОВ «ЦЕТЕХНО» (код ЄДРПОУ 43058939) з 09.07.2020 року по 13.08.2020 рік., що підтверджується копією витягу з наказу про прийняття на роботу від 08.07.2020 року №128-к та копією витягу з наказу про звільнення від 13.08.2020 року №154-к.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положеннями ст. 1215 ЦК України, передбачено, що підставами за яких безпідставно набуте майном не підлягає поверненню, крім іншого є заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплату проведено фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз наведених норм закону та ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» свідчить, що надміру сплачені, безпідставно нараховані суми допомоги по безробіттю можуть бути утримані за умови зловживань з боку заявника або умисного подання недостовірних даних.

Відповідно до сформованої правової позиції Верховного Суду, яка викладена в постанові № 753/9858/17-ц від 12.04.2018, а саме: задовольняючи позов суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, правильно виходив із того, що особа, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, у порушення вищевказаних вимог закону не подав своєчасно відомості про його трудові відносини, що є підставою для стягнення з нього виплаченої за вищевказаний період допомоги по безробіттю.

У відповідності до п.18. ч.2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань мають право звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Таким чином, центр зайнятості мав постійний доступ до індивідуальних відомостей про застраховану особу і в будь-який момент мав змогу їх звірити з базою даних центрального органу виконавчої влади.

Наказом від 13.01.2021 № НТ210113 Відповідачу прийнято рішення, щодо повернення нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення.

Згідно довідки - розрахунку від 12.06.2021 №16 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 364 грн.85 коп. Відповідно до повідомлення Деснянської районної філії КМЦЗ від 14.01.2021 №262.5-271/21 ОСОБА_1 було направлено пропозицію про повернення в добровільному порядку незаконно отриманих коштів. Проте, станом на день звернення до суду кошти не повернуто.

Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, що позовні вимоги Київського міського центру зайнятості підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не спростовано та не надано доказів про відсутність даної заборгованості.

Керуючись ст.ст. 141, 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2270 грн.

Керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 1, 22, 40, 43, 44 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року №792, ст.ст. 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )на користь Київського міського центру зайнятості (м. Київ, вул. Жилянська, 47Б, ЄДРПОУ 03491091, Державна Казначейська служба України р/р UA 338201720355469301700706268) грошові кошти в розмірі 364 гривні 85 копійок та судовий збір в розмірі 2684 гривні.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до безпосередньо до Київського апеляційного суду. Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів.

Суддя: