Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/7698/23 3/760/3331/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2023 року суддя Солом`янського районного суду міста Києва Вишняк М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Києві матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з третього управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Гостомель, Київської області, громадянина України, з вищою освітою, одружений, військовослужбовець, заступник начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків у справі відсутній, раніше притягувався до адміністративної відповідальності: 21.10.2022р. Шевченківським райсудом м. Києва за ч. 1 ст. 130 КУпАП до штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Полковника ОСОБА_1 , відповідно до наказу Міністра оборони України № 175 від 25.03.2022р., призначено заступником начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Центр).
Наказом начальника Центру від 15.02.2023р. № 55дск «Про затвердження Функціональних обов`язків військовослужбовців та посадових інструкцій працівників Центру» визначено, що заступник начальника Центру підпорядковується безпосередньо начальнику Центра.
ОСОБА_1 , маючи військове звання «полковник», обіймаючи посаду заступника начальника Центру та відповідно до своїх функціональних обов`язків, наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками, таким чином є військовою службовою особою.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними законами, посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Зокрема ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців серед іншого такі обов`язки, як свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, бути дисциплінованим, дорожити честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Крім того, ст. 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зобов`язує військовослужбовців доповідати своєму безпосередньому начальникові про все, що сталося з ним і стосується виконання ним службових обов`язків, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця тощо).
Згідно із ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Дисциплінарний статут Збройних Сил України (ст. 4) визначає, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби спиртні напої тощо.
Відповідно до ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Полковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, не дотримуючись вимог статутів Збройних Сил України та п. 2.9 Правил дорожнього руху, 06.07.2022р. керував транспортним засобом марки «Volvo XC90» в стані алкогольного сп`яніння та був зупинений інспектором Управління патрульної поліції у місті Києві.
Після проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з результатами якого погодився полковник ОСОБА_1 , стосовно нього 06.07.2022р. о 23 год. 45 хв. було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За результатами розгляду адміністративних матеріалів, постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 21.10.2022 у справі № 761/16861/22 полковника ОСОБА_1 визнано винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддано адміністративному стягненню.
Керуючи транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння полковник ОСОБА_1 допустив порушення вимог Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
Разом з тим, в супереч вимог ст. 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України полковник ОСОБА_1 , з 07.07.2022р. не доповідав своєму безпосередньому начальнику полковнику ОСОБА_2 про факт керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, складання стосовно нього адміністративного протоколу та накладення Шевченківським районним судом м. Києва адміністративного стягнення.
Згідно показань начальника Центру полковника ОСОБА_2 , допущені полковником ОСОБА_1 порушення військової дисципліни (керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння) стали б безумовною підставою накладення на нього дисциплінарного стягнення та не включення його до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 та зменшення розміру щомісячної премії.
Вимогами ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022 , № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023.
Тобто, на момент складення адміністративного протоколу на всій території України діє особливий період.
Таким чином, полковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою недбало поставився до військової служби, не виконав вимоги ст. 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі, фактичні обставини вчинення правопорушення не оспорює.
Начальник відділу організації діяльності прокурора у провадженні в справах про адміністративні правопорушення третього управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора Рубан Д.В. просив піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню за вчинення даного правопорушення.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , доводи прокурора, дослідивши протокол про військове адміністративне правопорушення від 05.04.2023р., витяг із наказу № 175 від 25.03.2022р., яким ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, письмові пояснення начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України ОСОБА_2 від 31.03.2023р., копії матеріалів адміністративної справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (справа № 761/16861/22), копію постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 21.10.2020р., якою ОСОБА_1 піддано адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, Положення про Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України, відповідь з Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України від 10.04.2023р., відповідно до якої ОСОБА_1 06.07.2022р. не перебував на лікарняному чи відпустці, суддя приходить до наступного.
Так, частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, що тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Крім того, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Відповідно до наказу Міністра оборони України № 175 від 25.03.2022р., полковника ОСОБА_1 призначено заступником начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України.
Наказом начальника Центру від 15.02.2023р. № 55дск «Про затвердження Функціональних обов`язків військовослужбовців та посадових інструкцій працівників Центру» визначено, що заступник начальника Центру підпорядковується безпосередньо начальнику Центра.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними законами, посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Стаття 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зобов`язує військовослужбовців доповідати своєму безпосередньому начальникові про все, що сталося з ним і стосується виконання ним службових обов`язків, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця тощо).
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби спиртні напої тощо.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, полковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, 06.07.2022р. керував транспортним засобом марки «Volvo XC90» в стані алкогольного сп`яніння, у зв`язку з чим відносно нього 06.07.2022р. було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
21.10.2022р. постановою Шевченківського районного суду м. Києва (справа № 761/16861/22) полковника ОСОБА_1 визнано винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддано адміністративному стягненню.
Разом з тим, полковник ОСОБА_1 , в супереч вимог ст. 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, з 07.07.2022р. не доповідав своєму безпосередньому начальнику полковнику ОСОБА_2 про факт керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, складання стосовно нього адміністративного протоколу та накладення Шевченківським районним судом м. Києва адміністративного стягнення.
Аналізуючи вказані обставини та наявні в матеріалах справи докази, суддя вважає доведеною вину ОСОБА_1 , як військової службової особи, в недбалому ставленні до військової служби в умовах особливого періоду, що свідчить про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 34 КУпАП обставиною, що пом`якшує адміністративну відповідальність, судом визнано щире розкаяння винного.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності за вчинення військового правопорушення, має міцні соціальні зв`язки, позитивну характеристику за місцем несення служби ОСОБА_1 , суддя приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а даний адміністративний матеріал пов`язаний з виконанням ним військового обов`язку, тому він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33-35, ч. 2 ст. 172-15, 221, 283-284, 287-291 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, який сплатити за наступними банківськими реквізитами: Отримувач коштів: УК у Солом`янському районі; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; Номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: адміністративний штраф.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15-ть днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15-ть днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, від сплати судового збору на підставі п. 12) ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.В. Вишняк