Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2023 року № 320/11443/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Київській області про відмову у призначенні пенсії № 104550003074 від 12.05.2021 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати ГУ ПФУ у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня подачі заяви про призначення пенсії, тобто з 05 травня 2021 року.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (зі зменшенням пенсійного віку) відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підтвердження свого права ним до заяви було додано всі необхідні документи. Однак, відповідач рішенням від 12.05.2021 відмовив йому у призначенні вказаної пенсії, оскільки за доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.01.1988 по 24.02.2000.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив позов залишити без задоволення. Зазначив, що при перевірці доданих до заяви про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідач не може врахувати стаж згідно наданої архівної довідки виданої КП КМР «Трудовий Архів» від 04.03.2021 №40, оскільки згідно змісту довідки, в розрахункових відомостях із зарплати за 1983-2000 роки значиться ОСОБА_1 , що також підтверджується актом перевірки №103/1-10.1003 від 24.05.2021. Таким чином відсутні підстави для врахування періодів роботи згідно довідок виданих на ОСОБА_1 до страхового стажу ОСОБА_1 .
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій останній підтримав позицію викладену в позовній заяві.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області 21.09.1996.
Позивач є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 21.01.2014.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Кагарлицької міської ради від 23.07.2021 № 423 вбачається, що ОСОБА_1 з 1966 року по даний час постійно проживає та зареєстрований в с. Мирівка Обухівського району Київської області, яка згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 була віднесена до 31.12.2014 до зони №4 посиленого радіоекологічного контролю. В якості підстави: по господарські книги за 1965-1970 роки, 1971-1975 роки, 1976-1980 роки, 1981-1985 роки, 1986-1990 роки, 1991-1995 роки, 1996-2000 роки, 2001-2005 роки, 2006-2010 роки, 2011-2015 роки, 2016-2020 роки, 2021-2025 роки.
Довідкою ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» від 02.03.2021 №3 підтверджено, що позивач виконував та продовжує виконувати роботи з ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» за договором цивільно-правового характеру, а саме в такі періоди: - з 03.04.2017 по 31.08.2018 (№7/Ф07-17 від 03.04.2017); - з 12.03.2018 по 31.10.2018 (№7/ФО 07-17 від 12.03.2018); - з 25.03.2019 по 25.06.2019 (№8/19 від 25.03.2019); - з 01.07.2019 по 31.10.2019 (№31-1/9 від 01.07.2019); з 01.11.2019 по 30.11.2019 (№64/19 від 01.11.2019); з 13.04.2020 по 31.07.2020 (№20/20 від 13.04.2020); з 01.08.2020 по 31.12.2020 (№58/20 від 31.07.2020); з 11.01.2021 по 30.06.2021 (№8/21 від 11.01.2021).
В архівній довідці КП КМР «Трудовий архів» Кагарлицької міської ради від 04.03.2021 № 40 зазначено, що в документах архівного фонду №66 колгоспу «Дружба», с. Мирівка, Київської області, а саме: в розрахункових відомостях із зарплати за 1983-2000 роки значиться ОСОБА_1 «так у документі» і за цей час роботи йому було нараховано таку кількість людиноднів: 1983 р. - 86, 1984 р. - 239,5, 1985 р. - 278, 1986 р. - 309,5, 1987 р. - 318, 1988 р. - 218, 1989 р. - 314, 1990 р. - 274, 1991 р. - 289, 1992 р. - 297, 1993 р. - 264, 1994 р. - 235, 1995 р. - 340, 1996 р. - 352, 1997 р. - 322, 1998 р. - 347, 1999 р. - 313, 2000 р. - 53.
Відповідно до трудової книжки колхозника НОМЕР_3 від 19.10.2009 ОСОБА_1 01.01.1988 прийнятий на роботи механізатором в колгосп «Дружба» (наказ №1 від 20.01.1988). 25.02.2000 в процесі реформування колгосп «Дружба» реорганізовано в с/г товариство з обмеженою відповідальністю «Дружба» (наказ №2 від 25.02.2000).
Позивач 06.05.2021 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (зі зменшенням пенсійного віку) відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За результатами розгляду заяви рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 12.05.2021 № 104550003074 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з відсутністю довідки про фактичне проживання на території радіоактивного забруднення. Крім того, в рішення пенсійним органом зазначено наступне. Вік заявника 55 років 01 місяць 12 днів. Необхідний страховий стаж становить 15 років. Страховий стаж особи 17 років 06 місяців 25 днів. Результати розгляду документів доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано: період роботи з 01.01.1988 по 24.02.2000 в колгоспі «Дружба» с. Мирівка згідно довідки про кількість відпрацьованих людиноднів №40 від 04.03.2021 виданою КП «Трудовий архів» Кагарлицької міської ради, оскільки ініціали заявника скорочено та відсутня довідка про реорганізацію колгоспу «Дружба» и КСП «Дружба». Для підтвердження факту роботи направлено лист до управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ у Київській області 2100-0303-9/22159 від 11.05.2021. Після проведення перевірки первинних документів про роботу за вищевказаний період та доручення довідки про реорганізацію, можливо буде вирішити питання про зарахування вище вказаного періоду до загального стажу.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
В матеріалах справи наявний Акт перевірки ГУ ПФУ у Київській області №103/1-10.1003 достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 24.05.2021. Відповідно до висновків перевірки встановлено, що в розрахункових відомостях із заробітній платі за період з 01.01.1983 по 31.12.2000 значиться: «ОСОБА_1» (так в оригіналі). Кількість відпрацьованих людино днів, що вказані в довідці 340 відповідають кількості відпрацьованих людино днів, які зазначені в первинних документах (розрахункових відомостях із заробітної плати) за даний період. Також в 1961 році за рішенням загальних зборів організовано колгосп «Дружба» шляхом перейменування колгоспу ім.. Сталіна. В 1993 році за рішенням загальних зборів (протокол від 13.03.1993 №2) колгосп «Дружба» реорганізований в КСГП «Дружба», яке пізніше реорганізовано в СТОВ «Дружба» (протокол загальних зборів від 22.02.2000 №2). Рішенням Господарського суду у Київській області від 29.03.2007 (справа №А-3/094-07).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1788-XIІ), умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи: - особи, які постійно проживали чи працювали на території зони посиленого радіологічного контролю, якщо вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років , - пенсійний вік зменшується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 (п`ять) років.
Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року .
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Умови призначення пенсії за віком визначено ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначає, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. При цьому, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема - не менше 28 років.
У свою чергу, відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Особи, які постійно проживали чи працювали на території зони посиленого радіологічного контролю, якщо вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років , - пенсійний вік зменшується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 (п`ять) років.
З огляду на наведене вказані обставини дають підстави для висновку, що для осіб, які мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, вік виходу на пенсію становить 55 років.
Так, 24.03.2021 року позивачу виповнилося 55 років, що підтверджується паспортом.
Частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" обумовлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФ України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), при призначенні пенсії при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до територіального органу ПФУ подаються наступні документи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (абзац дев`ятий підпункту 5 пункту 2.1 розділу II).
Згідно зі статтею 9 Закону №796 (в редакції Закону, яка була чинна на момент видачі позивачу посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_4 від 31.12.1993) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 11 Закону №796 до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Статтею 14 Закону №796 передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Згідно з частинами третьою-четвертою статті 15 Закону №796 підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На час видачі позивачу Київською обласною державною адміністрацією посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_2 від 21.01.2014, діяв Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року №501 (постанова втратила чинність згідно з постановою КМУ від 11.07.2018 № 551, далі - Порядок №501).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №501, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 6 Порядку №501, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили
або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
Відповідно до пункту 10 Порядку №501 видача посвідчень провадиться, зокрема особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше
чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 7).
З наведених норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, статус особи, яка постійно проживає або постійно працює чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796, є відповідне посвідчення. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Такий правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 у справі №599/564/17, постанові від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, постанові від 21.11.2019 у справі №572/47/17.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною шостою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Також відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФ України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), при призначенні пенсії при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до територіального органу ПФУ подаються наступні документи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (абзац дев`ятий підпункту 5 пункту 2.1 розділу II).
Судом встановлено, що 21.01.2014 Київською обласною державною адміністрацією позивачу видано посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки виконавчого комітету Кагарлицької міської ради від 23.07.2021 № 423 вбачається, що ОСОБА_1 з 1966 року по даний час постійно проживає та зареєстрований в с. Мирівка Обухівського району Київської області, яка згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 була віднесена до 31.12.2014 до зони №4 посиленого радіоекологічного контролю.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФ України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), однією з підстав призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку є довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування. Дана довідка видана уповноваженим органом та не визнана недійсною у судовому порядку, а тому повинна братися до уваги органами Пенсійного фонду України під час призначення пенсії, тобто є допустимим та належним доказом місця проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем як до заяви про призначення пенсії так і до позову надано Довідку ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» від 02.03.2021 №3 про підтвердження позивачем виконання робіт з ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» за договором цивільно-правового характеру, архівну довідку КП КМР «Трудовий архів» Кагарлицької міської ради від 04.03.2021 № 40 на підтвердження у позивача трудового стажу на підприємстві, що знаходиться на території яка відноситься до зони №4 посиленого радіоекологічного контролю за період з 1983 по 2000 рік та трудову книжку.
Проте, як вбачається з оскаржуваного рішення відповідача №104550003074 від 12.05.2021, результати розгляду документів доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано: період роботи з 01.01.1988 по 24.02.2000 в колгоспі «Дружба» с. Мирівка згідно довідки про кількість відпрацьованих людиноднів №40 від 04.03.2021 виданою КП «Трудовий архів» Кагарлицької міської ради, оскільки ініціали заявника скорочено та відсутня довідка про реорганізацію колгоспу «Дружба» и КСП «Дружба». Для підтвердження факту роботи направлено лист до управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ у Київській області 2100-0303-9/22159 від 11.05.2021. Після проведення перевірки первинних документів про роботу за вищевказаний період та доручення про реорганізацію, можливо буде вирішити питання про зарахування вище вказаного періоду до загального стажу.
В матеріалах справи наявний Акт перевірки ГУ ПФУ у Київській області №103/1-10.1003 достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії від 24.05.2021, висновками перевірки встановлено, що в розрахункових відомостях із заробітній платі за період з 01.01.1983 по 31.12.2000 значиться: «ОСОБА_1» (так в оригіналі). Кількість відпрацьованих людино днів, що вказані в довідці 340 відповідають кількості відпрацьованих людино днів, які зазначені в первинних документах (розрахункових відомостях із заробітної плати) за даний період. Також в 1961 році за рішенням загальних зборів організовано колгосп «Дружба» шляхом перейменування колгоспу ім.. Сталіна. В 1993 році за рішенням загальних зборів (протокол від 13.03.1993 №2) колгосп «Дружба» реорганізований в КСГП «Дружба», яке пізніше реорганізовано в СТОВ «Дружба» (протокол загальних зборів від 22.02.2000 №2). Рішенням Господарського суду у Київській області від 29.03.2007 (справа №А-3/094-07).
Таким чином умова щодо наявності стажу позивачем була дотримана, а у відповідача відсутні підстави щодо не зарахування до страхового стажу позивачу період його роботи з 01.01.1988 по 24.02.2000.
Тому суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача від 12 травня 2021 року № 104550003074 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС" є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання ГУ ПФУ у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня подачі заяви про призначення пенсії, тобто з 05 травня 2021 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з оскаржуваного рішення в якості підстави для відмови слугував не факт відсутності зарахування до страхового стажу за період роботи з 01.01.1988 по 24.02.2000, а відсутність довідки про фактичне проживання на території радіоактивного забруднення.
Також, суд звертає увагу, що відповідач в оскаржуваному рішенні зазначив, що після проведення перевірки первинних документів про роботу за вищевказаний період та долучення довідки про реорганізацію, можливо буде вирішити питання про зарахування вище вказаного періоду до загального стажу.
Разом з тим, в матеріалах справи наявна довідка виконавчого комітету Кагарлицької міської ради від 23.07.2021 № 423 про місце проживання ОСОБА_1 з 1966 року по даний час. Суд зазначає, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем не було взято до уваги вищезазначену довідку та не надано їй оцінку.
Таким чином, оскільки зазначені обставини не були предметом дослідження органу ПФУ і їм не була надана оцінка в рішенні за поданою заявою від 06.05.2021, то вони підлягають повторному дослідженню відповідачем. З огляду на вищевикладене для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача призначити пенсію позивачу на цей час підстави відсутні, оскільки відповідачем у спірному рішенні за наслідками розгляду заяви не досліджувалися питання про фактичне проживання позивача на території радіоактивного забруднення.
З урахуванням наведеного, суд визнає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень слід вийти за межі позовних вимог і зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 травня 2021 року про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зниженням пенсійного віку з урахуванням висновків суду.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту за заявленою позовною вимогою буде найбільш ефективним у цій справі.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем протиправно було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, отже порушено права позивача на отримання пенсії та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
Наведене свідчить, що рішення відповідача були протиправним. Право позивача на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку порушено. Отже, позовні вимоги є частково обґрунтованими, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачений судовий збір у розмірі 908 грн. У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог, сума яка підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відповідача становить 454 грн.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 382 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Київській області про відмову у призначенні пенсії № 104550003074 від 12.05.2021 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати ГУ ПФУ у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 травня 2021 року про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.