Ухвала суду № 110179625, 11.04.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2023
Номер справи
200/3282/22
Номер документу
110179625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

11 квітня 2023 року Справа №200/3282/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду у цій справі до 30.04.2023, вмотивовану тим, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введений в Україні воєнний стан, який триває до тепер. Дані про нараховані та виплачені страхові виплати потерпілим на виробництві наявні в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області використовує автоматизовану централізовану підсистему «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного Фонду України (далі ІКІС ПФУ), яка є засобом автоматизації процесів призначення, перерахунку та виплати пенсій. Станом на дату підготовки заяви підсистема ІКІС ПФУ не містить інформації щодо нарахованих та виплачених щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у зв`язку з тим, що дані виплати не є пенсійними виплатами. Для поновлення позивачу нарахування та виплати заборгованості зі щомісячних страхових виплат у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні будь-які дані для визначення розміру та строків виплати щомісячної страхової виплати, а саме: документи зі страхової справи потерпілого, відомості з Єдиної інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України, що унеможливлює виконання рішення суду до вирішення питання надходження до Пенсійного фонду України даних про нарахування та строки виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що є в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України. Вказано, що зазначені обставини істотно ускладнюють виконання судового рішення.

Управління просило розглянути заяву в письмовому провадженні.

При розгляді заяви суд виходить з наступного.

Відповідно достатті 129-1 Конституції Українисуд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами 2-4статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»та статтею 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Статтею 370 КАС Українипередбачено, що судове рішення, що набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, само по собі є підставою для його виконання, що визначено ч. 2 ст. 372 КАС України.

Виконання судового рішення є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбаченостаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Наведені норми не містять конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.

Підставою застосування правил ст. 378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Отже, достатньою підставою для відстрочення, розстрочення виконання рішення є обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим (при цьому, відповідач у поданій заяві про відстрочення виконання рішення зазначає про неможливість виконати це рішення, а не про ускладненість його виконання). Такою обставиною для відстрочення чи розстрочення виконання рішення може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо тощо, підтверджене відповідними доказами, як це встановлено положеннями статей72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. Обов`язок доведення наявності цих обставин, покладається на зобов`язану сторону (боржника). Суд вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення, виходячи із конкретних обставин, які впливають на спроможність сторони виконати судове рішення, та балансу між інтересами стягувача та боржника. Відстрочення, розстрочення виконання рішення здійснюється у виняткових випадках.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.09.2022, що залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2023, визнано протиправним нездійснення Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виплати ОСОБА_1 страхових виплат з вересня 2016 року; зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити нарахування та сплату ОСОБА_1 страхових виплат з вересня 2016 року на рахунок, відкритий у ПАТ «Державний ощадний банк України»; стягнуто з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь державного бюджету судовий збір у сумі 992,40 грн.

Суд зауважує, що відповідно до статті 4 Закону № 1105-XIV (в редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX, який набув чинності 01.01.2023) уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Пунктом2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV вказано припинити Фонд соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 та зазначено, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вказано вжити заходів, що випливають із цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» також вказано припинити з 01.01.2023 шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне соціальне страхуванняна підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Відповідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку територіальні органи.

Таким чином, з січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України«Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»здійснюєтьсяПенсійним Фондом України та його територіальними органами, у даному випадку заявником, оскільки відбувся перехід прав та обов`язків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Так, ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2023 допущено заміну відповідача у справі - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З огляду на п. 3 Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1323, заявник з 02.01.2023 має здійснювати страхові виплати їх одержувачам на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

При цьому, на Урядовому порталі розміщена інформація про те, що у січні 2023 року Фонд соціального страхування України завершив передачу справ про страхові виплати потерпілих на виробництві до Пенсійного фонду (https://www.kmu.gov.ua/news/fond-sotsialnoho-strakhuvannia-ukrainy-zavershyv-peredachu-sprav-poterpilykh-do-pensiinoho-fondu).

Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області має обов`язок з виплати позивачу присуджених судом у цій справі страхових виплат, а повідомлене у клопотанні заявника про відстрочення виконання рішення по суті зводиться до невиконання ним цього обов`язку, покладеного на нього діючим законодавством. Здійснення позивачу виплат не може ставиться в залежність від роботи внутрішньої інформаційної системи ІКІС ПФУ, яка використовується заявником та наявністю чи відсутністю в ній певних даних. До цього ж, заявником не надано суду доказів вжиття ним будь-яких заходів з метою отримання необхідних йому для виконання рішення у справі відомостей з інших джерел, не надано пояснення щодо неможливості отримання інформації зі страхової справи позивача тощо. Також заявником не повідомлено суду, яким чином зміняться обставини, які сприятимуть виконанню ним рішення після 30.04.2023 (дата, до якої заявник просив відстрочити виконання рішення).

Наведене свідчить про те, що викладені відповідачем в поданій заяві обставини не можуть бути підставою відстрочення виконання рішення суду.

Враховуючи відсутність підтверджених обставин, які б ускладнювали виконання заявником рішення суду у цій справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення.

На підставі вищезазначеного, та керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 370, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.С. Михайлик