ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 вересня 2010 року 16:15 № 2а-8863/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомНаціональної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків
провизнання недійсними та скасування податкових-повідомлень-рішень та рішення про результати розгляду первинної скарги
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулася в суд з позовом про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень Спеціалізованої держаної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 02.10.2009 р. № 0001224120/0, від 23.12.2009 р. № 0001224120/1, від 17.02.2010 р. №0001224120/2, від 22.04.2010 р. № 0001224120/3 та рішення про результати розгляду первинної скарги від 04.12.2009 р. № 14319/10/25-020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем порушуючи норми податкового законодавства України були прийняті незаконні податкові повідомлення-рішення, якими позивачу нараховано штраф за неправильне нарахування та сплату рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважав свої рішення обґрунтованими і прийнятими без порушення чинного законодавства в результаті перевірки, яка свідчить про порушення позивачем положень Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам" та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" зареєстрована Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 02.06.1998 р. і є платником податків (код ЄДРПОУ 20077720).
Спеціалізованою держаною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено невиїзну позапланову документальну перевірку своєчасності сплати рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" по розрахункам за квітень-травень 2009 р.
Перевіркою були виявлені порушення позивачем норми податкового законодавства України, а саме: пп.5.3.1 п. 5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам" щодо несвоєчасної сплати суми узгодженого податкового зобов’язання –рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України із затримкою від 1 до 30 календарних днів на суму 197295 976,87 грн., із затримкою від 31 до 90 календарних днів на суму 61694777,84 грн., про що було складено акт від 21.09.2009 р. № 409/41-20/20077720.
На підставі зазначеного акту перевірки, враховуючи положення п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 02.10.2009 р. № 0001224120/0, яким позивачу визначено до сплати штраф у розмірі 12338955,57 грн. (20 % погашеної суми податкового боргу в розмірі 61694777,84 грн., сплаченого з затримкою від 31 до 90 календарних днів).
Позивач реалізуючи, надане йому, п.п. 5.2.2. п. 5.2. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", право на апеляційне оскарження, звертався зі скаргою до Спеціалізованої держаної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на податкове повідомлення-рішення від 02.10.2009 р. № 0001224120/0.
За результатами розгляду, скарга була залишена без задоволення, а рішення –без змін та прийняті податкові повідомлення–рішення від 23.12.2009 р. № 0001224120/1, від 17.02.2010 р. № 0001224120/2, від 22.04.2010 р. № 0001224120/3.
Така позиція відповідача є необґрунтованою виходячи з наступного.
Механізм обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 424, якою затверджено відповідний "Порядок обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України" (далі –Порядок).
Пунктом 3 Порядку, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" –позивача, віднесено до платників рентної плати за транспортування трубопровідним транспортом є НАК "Нафтогаз України" - за надання послуг, зокрема транспортних та/або транспортно-експедиторських, під час транзитного транспортування природного газу територією України.
Відповідно до п.4,5 Порядку, у кожному звітному (податковому) періоді, що дорівнює календарному місяцю, платники обчислюють суму податкових зобов’язань з рентної плати за транзитне транспортування природного газу та аміаку як добуток ставок (розмірів) рентної плати, визначених у встановленому законодавством порядку для природного газу та аміаку, відповідних обсягів вантажу та відстані відповідних маршрутів його транспортування у такому звітному (податковому) періоді.
Розрахунок суми податкових зобов’язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, затвердженою Державною податковою адміністрацією України, подається платником органу державної податкової служби за місцем його податкової реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 6 Порядку, суми податкових зобов’язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, вносяться платником за місцем його податкової реєстрації авансовими платежами щодекади (15, 25 числа поточного місяця, 5 числа наступного місяця) виходячи з фактичних обсягів природного газу та аміаку і відстані відповідних маршрутів їх транспортування територією України. Визначена сума, з урахуванням фактично сплачених авансових платежів, вноситься платниками до державного бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання такого розрахунку.
Платники, згідно п.8 Порядку, несуть відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до державного бюджету, своєчасність подання розрахунків такої плати до органів державної податкової служби відповідно до законодавства.
В той же час, п. 9 Порядку передбачено, що органами державної податкової служби здійснюється контроль за правильністю обчислення рентної плати, повнотою і своєчасністю її внесення до державного бюджету і подання розрахунків.
З поданих позивачем доказів судом встановлено, що ним виконанні зазначені вимоги в повному обсязі, про що свідчать долучені до матеріалів справи розрахунки суми рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України: за квітень 2009 року (№ 11552 від 19.05.2009 р.) на суму 109100727,15 грн., отримане відповідачем 19.05.2009 р.; за травень 2009 року (№ 13859 від 19.06.2009 р.) на суму 149890027,56 грн., отримане відповідачем 19.06.2009 р.
Крім цього, в матеріалах справи, також наявні платіжні доручення про авансову сплату рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України за квітень-травень 2009 року.
Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про дотримання ним вимог чинного законодавства про повноту та вчасність сплати рентних платежів. Відповідач факту здійснення платежів не заперечує.
В той же час, в ході розгляду адміністративної справи, судом встановлено, що отримані від позивача кошти на оплату рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України, були зараховані відповідачем на погашення заборгованості позивача перед бюджетом за рентну плату в іншому періоді. При цьому будь яких пояснень на причини виникнення такої заборгованості суду не надані.
Такі дії відповідача не відповідають вимогам статей 3 та 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам" та призвело до виникнення плутанини в обліку рентної плати.
Отже, суд вважає, що висновок відповідача про порушення позивачем повноти та своєчасності нарахування та сплати рентних платежів є протиправним та необґрунтованим, а докази на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень здобуті відповідачем всупереч вимог статей 69 та 70 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб’єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов’язку щодо доказування правомірності прийнятих ним оспорюваних податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об’єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої держаної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 02.10.2009 р. № 0001224120/0, від 23.12.2009 р. № 0001224120/1, від 17.02.2010 р. № 0001224120/2, від 22.04.2010 р. № 0001224120/3.
Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої держаної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про результати розгляду первинної скарги від 04.12.2009 р. № 14319/10/25-020.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій