Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" липня 2010 р. м. КиївК-18420/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
ГоловуючогоСтепашка О.І.
СуддівКонюшка К.В.
Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції
на постанову Господарського суду Донецької області від 16.05.2007
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007
у справі №31/22а
за позовомВідкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго”
доГорлівської обєднаної державної податкової інспекції
провизнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство “Донецькобленерго” (далі по тексту позивач, ВАТ “Донецькобленерго”) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції (далі по текстувідповідач, Горлівська ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 07.12.2006: № 0000262331/1 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5337,00 грн.; №0000292331/1 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 14980,00 грн. та №0000302331/1 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 4438,81 грн.
Постановою Господарського суду Донецької області від 16.05.2007, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007, позов задоволено частково. Визнано недійсними податкові повідомленнярішення від 07.12.2006 №0000292331/1 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції з ПДВ у сумі 14980,00 грн. та №0000302331/1 в частині застосування штрафної санкції з ПДВ у сумі 4438,81 грн. В іншій частині позову в задоволенні відмовлено.
В касаційній скарзі Горлівська ОДПІ просить скасувати постанову Господарського суду Донецької області від 16.05.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007 і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга Горлівської ОДПІ не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем було проведено комплексну документальну перевірку дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період 01.01.2005 по 31.03.2006, про що складено акт перевірки від 13.10.2006 №1425-23-3/00131268 .
На підставі висновків акту перевірки відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення від 25.10.2006 № 0000262331/0 про визначення податку на додану вартість у розмірі 10674,00 грн. та штрафної санкції у розмірі 5337,00 грн. та №0000292331/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування у розмірі 38840,00 грн. по деклараціям за січень-березень 2005 року, грудень 2005 року, січень-березень 2006 року і визначення ПДВ у розмірі 38840,00 грн. та штрафної санкції у сумі 14980,69 грн. на завищення суми бюджетного відшкодування по ПДВ. Зазначеним податковим повідомленням-рішення визначено, що сума завищеного бюджетного відшкодування отримана платником податку у розмірі 37459,31 грн.
За наслідками апеляційного оскарження зазначені податкові повідомлення-рішення були залишені без змін та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 07.12.2006 № 0000302331/1 на суму донарахування за результатом адміністративного оскарження штрафної (фінансової) санкції у розмірі 4438,81 грн., оскільки встановлено, що при нарахуванні штрафних (фінансових) санкцій податковим повідомлення-рішенням від 25.10.2006 №0000292331/0 невірно визначена кількість податкових періодів по декларації за грудень 2005 року, за січень 2006 року - березень 2006 року, за які застосована штрафна (фінансова) санкція та сума відшкодованого податку, що призвело до заниження штрафної (фінансової) санкції на загальну суму 4438,81 грн.
ВАТ “Донецькобленерго” не погоджується з нарахуванням штрафних (фінансових) санкцій відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки ухвалою Господарського суду Донецької області від 22.11.2004 порушено справу про банкрутство позивача і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязана платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію в межах справи про банкрутство.
Крім того, відповідно до статті 11 Закону України «Про систему оподаткування»відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Пунктом 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях
Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що спірним податковим повідомленням-рішенням від 07.12.2006 №0000292331/1 не встановлено заниження або завищення суми податкових зобовязань, а встановлено завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за січень-березень, грудень 2005 року та січень-березень 2006 року, яке за результатом перевірки було зменшене.
Також, податковим повідомленням-рішенням від 07.12.2006 №0000302331/1 сума штрафної (фінансової) санкції у розмірі 4438,81 грн. застосована без визначення суми податку та суми завищення бюджетного відшкодування.
Крім того, посилання Горлівської ОДПІ на Інструкцію про порядок застосування та стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби до платників податків за порушення податкового законодавства є безпідставним, оскільки виходячи з принципу законності, закріпленому у частині 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином зясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Господарського суду Донецької області від 16.05.2007 та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007 не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції відхилити.
Постанову Господарського суду Донецької області від 16.05.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007 залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)К.В. Конюшко
(підпис)Л.В. Ланченко
(підпис)О.М. Нечитайло
(підпис)Н.Г. Пилипчук
З Меньшикова