Рішення № 110151769, 10.04.2023, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2023
Номер справи
560/72/23
Номер документу
110151769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/72/23

РІШЕННЯ

іменем України

10 квітня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за особою з інвалідністю 1 групи з 01 лютого 1997 року по 04 вересня 2009 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 12.10.2022 року.

В підтвердження позовних вимог позивач зазначила, що 12.10.2022 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком в зв`язку із досягненням пенсійного віку-60 років.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 221350004295 від 19.10.2022 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

За результатами розгляду заяви, пенсійний орган зарахував позивачу страховий стаж в розмірі 21 рік 03 місяці, та не зарахував як стверджує позивач період отримання компенсації, що надається непрацюючій працездатній особі яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи, або за особою, яка досягла 80-річного віку, з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року на підставі довідки від 16.09.2022 року № 89, виданої управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації, оскільки у довідці не вказано до якої категорії віднесено особу за якою здійснювався догляд.

Позивач вважає рішення відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області таким, що не відповідає вимогам законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тому звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2022 року залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала до суду відзив на позовну заяву, в якій відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просить відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що 12.10.2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу, про що позивач повідомлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.10.2022 року № 2200-0214-8/66949.

Згідно поданих документів страховий стаж позивача складає 21 рік 03 місяці 09 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком.

До страхового стажу не враховано періоди догляду за особою з інвалідністю 1 групи або за особою, яка досягла 80-ти річного віку:

-з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року згідно довідки від 16.09.2022 року № 89, виданої управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації, оскільки у довідці не вказано до якої категорії віднесено особу за якою здійснювався догляд.

Наявний акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за інвалідом 1 групи, при цьому відсутні документи, передбачені пунктом 10 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637, а саме: документи про перебування на інвалідності;

-з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відсутні дані щодо отримання компенсації та сплати страхових внесків.

Вимога позивача зарахувати до страхового стажу позивача періоди з 01.01.2004 року по 31.12.2004 року та з 01.01.2006 року по 04.09.2009 року по догляду за ОСОБА_2 , як за особою, що потребує стороннього догляду є безпідставною, оскільки вказаний період зараховано до страхового стажу позивача.

Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подала до суду відзив на позовну заяву, в якій відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просить відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що 12.10.2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Вказана заява за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV в зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу-29 років.

До страхового стажу позивача не зараховано періоди догляду за особою з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року згідно з довідкою управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації від 16.09.2022 року № 89, оскільки в довідці не зазначено до якої саме категорії відноситься особа за якою здійснювався нагляд (особа з інвалідністю 1 групи, пенсіонер, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, або досяг 80-річного віку).

Наявний акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за інвалідом 1 групи, але відсутні документи, передбачені пунктом 10 Порядку № 637, а саме: документи про перебування на інвалідності.

Також до страхового стажу позивача не зараховано період протягом січня-грудня 2005 року, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відсутні дані щодо отримання компенсації та сплати страхових внесків.

Отже рішення від 19.10.2022 року № 221350004295 є правомірним та не підлягає скасуванню, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, враховує наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилося 60 років, в зв`язку з чим 12.10.2022 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Заява та надані документи прийняті та зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 12.10.2022 року за № 2684, що підтверджується копією розписки-повідомлення.

Вказана заява за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, в зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу-29 років.

За наданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу, страховий стаж позивача становить 21 рік 03 місяці 09 днів.

До страхового стажу позивача не зараховано період отримання компенсації, що надається непрацюючій працездатній особі яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи або за особою яка досягла 80-ти річного віку з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року, згідно з довідкою від 16.09.2022 року № 89, виданою управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації.

В довідці не зазначено до якої категорії віднесено особу за якою доглядала заявниця.

Наявний акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за інвалідом 1 групи, але відсутні документи, передбачені пунктом 10 Порядку № 637, а саме: документи про перебуванні на інвалідності.

Одночасно за період протягом січня-грудня 2005 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відсутні дані щодо отримання компенсації та сплати страхових внесків.

Про прийняте рішення позивач повідомлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.10.2022 року № 2200-0214-8/66949.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003року №1058-IV, (далі-Закон № 1058-IV), який набрав чинності з 1 січня 2004 року.

Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", (частина 1 статті 5).

Згідно із статтею 1 Закону № 1058-IV, застрахована особа-фізична особа яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування-організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.

Страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески-кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники-роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Призначення в солідарній системі однієї із пенсійних виплат-пенсії за віком, передбачено пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 9 статті 11 Закону № 1058-IV, загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

Згідно із пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-IV, страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно із пунктом 1 статті 15 Закону № 1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.

Відповідно до частин 1, 2 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Система персоніфікованого обліку запроваджена постановою Кабінету Міністрів України № 794 від 04.06.1998 року "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування" на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року № 401 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов`язкового державного пенсійного страхування", (далі Постанова № 794).

Відповідно до пункту 3 цієї постанови, установлено, що починаючи з 1 липня 2002 року обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Частинами 1-3 статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).

Пунктами 1.1, 1.7, 1.8 Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності-за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, надає:

-роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;

-допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Згідно із пунктами 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

До 01 січня 2004 року трудовий (страховий) стаж працівників обраховується відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII, який набрав чинності 01.01.1992 року на підставі постанови ВР України від 6 грудня 1991 року № 1788-XII, (далі Закон № 1788-XII).

Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 637, час догляду за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, встановлюється на підставі:

-інформації про отримання допомоги, компенсації за догляд за такою особою, одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення, або акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду;

-документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю I групи і дітей з інвалідністю) і вік (осіб похилого віку і дітей з інвалідністю).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.

Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів соціального захисту населення або Пенсійного фонду України та інші документи.

Документами, що підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження, паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу.

Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку № 637, документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку.

Аналіз змісту наведених правових норм дає суду підстави зробити висновок про те, що право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.

Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених Законом № 1058-IV.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання особою заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, які додаються до заяви про призначення пенсії.

Основним документом, що підтверджує трудовий (страховий) стаж в період до запровадження системи персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, тобто до 01 липня 2000 року є трудова книжка.

Перелік документів на підставі яких встановлюється час догляду за особою з інвалідністю I групи, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, визначений пунктом 10 Порядку № 637.

Оскільки 28 вересня 2022 року позивачу виповнилося 60 років, вона 12.10.2022 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Позивач разом із заявою, для підтвердження свого страхового стажу, серед інших документів подала до пенсійного органу довідку управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації від 16.09.2022 року № 89 про те, що ОСОБА_1 , перебувала на обліку та одержувала щомісячну компенсацію, що надається непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом 1 групи або особою, яка досягла 80- річного віку ОСОБА_2 , з 01 лютого 1997 року по 04 вересня 2009 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, в зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу-29 років.

До страхового стажу позивача не зараховано період отримання компенсації, що надається непрацюючій працездатній особі яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи або за особою яка досягла 80-ти річного віку з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року, згідно з довідкою від 16.09.2022 року № 89, виданою управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації.

В довідці не зазначено до якої категорії віднесено особу за якою доглядала заявниця.

Наявний акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду за інвалідом 1 групи, але відсутні документи, передбачені пунктом 10 Порядку № 637, а саме: документи про перебуванні на інвалідності.

Одночасно за період протягом січня-грудня 2005 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відсутні дані щодо отримання компенсації та сплати страхових внесків.

Суд вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295 таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, яким врегульовані принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, тобто протиправним, беручи до уваги таке.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 637, час догляду за особою з інвалідністю I групи, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, встановлюється на підставі інформації про отримання компенсації за догляд такої особи, одержаної органами Пенсійного фонду України від органів соціального захисту населення, або акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду, та у разі наявності такої інформації, особа яка подала заяву про призначення їй пенсії за віком не зобов`язана подавати інші документи, передбачені вказаною правовою нормою, а саме: документи, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю I групи і дітей з інвалідністю) і вік (осіб похилого віку і дітей з інвалідністю), достатньо такої інформації, носієм якої в даному випадку є довідка управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації від 16.09.2022 року № 89.

Крім того, за відсутність в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування даних щодо отримання позивачем компенсації та сплати страхових внесків за отримання компенсації за період протягом січня-грудня 2005 року несе відповідальність установа яка проводила виплату компенсації за час догляду за особою з інвалідністю I групи, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, а саме: управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації.

Так як рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295 є протиправним, воно підлягає скасуванню.

Також позивач просить зобов`язати пенсійний орган зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за особою з інвалідністю 1 групи з 01 лютого 1997 року по 04 вересня 2009 року.

Суд вважає, що така позовна вимога підлягає задоволенню частково, оскільки відповідно до пояснень представника відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладених у відзиві на позов та розрахунків страхового стажу, проведених пенсійним органом в розмірі 21 рік 3 місяці 9 днів, судом встановлено, що пенсійний орган включив до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком періоди з 01.01.2004 року по 31.12.2004 року та з 01.01.2006 року по 04.09.2009 року, тому необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, (за місцем постійного проживання позивача) зарахувати до страхового стажу періоди часу догляду за особою з інвалідністю I групи, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, такі періоди:

-з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року (6 років 11 місяців);

-з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року (1 рік).

Разом із страховим стажем який зараховується позивачу за рішенням суду, загальний страховий стаж позивача становить більше 29 років, що відповідає вимогам частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV щодо умов призначення пенсії за віком, в зв`язку з чим суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком із 28 вересня 2022 року, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований та доведений дослідженими в судовому засіданні належними доказами, тому підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 19.10.2022 року № 221350004295, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, в зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком періоди часу догляду за особою з інвалідністю I групи, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, а саме:

-з 01.02.1997 року по 31.12.2003 року;

-з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, з 28 вересня 2022 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 992,40 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1,Миколаїв,54020 , код ЄДРПОУ - 13844159) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський