Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2023 року Справа№200/414/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, ЄДРПОУ 26000411) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03.02.2023 року ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив суд:
визнати протиправними (неправомірними) дії Управління соціального захисту населення ВЦА м. Торецька (код ЄДРПОУ 26000411) стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати мені, ОСОБА_3 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком (9 670 грн.), з урахуванням раніше виплачених коштів (1 491 грн.);
стягнути на мою користь з Управління соціального захисту населення ВЦА м. Торецька (код ЄДРПОУ 26000411) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
В обґрунтування позову зазначає, що проходив службу у Національній поліції України, а отже, має статус учасника бойових дій та право на нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня кожного року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року по справі № 10-рп/2008.
При цьому, у 2022 році Відповідачем, Позивачу було виплачено допомогу не в повному обсязі, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року № 540, а саме: в сумі 1491,00 гривень, що підтверджується довідкою Відповідача від 11.11.2022 року.
Позивач вважає такі дії Відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що механізм надання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, якою передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривень.
На підставі викладеного, управління вважає, що в межах своїх повноважень не порушувало права Позивача, тому просить відмовити в позові в повному обсязі.
Відповідностатті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війниучасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 .
Листом від 11.11.2022 року, Позивачу було повідомлено, що грошова допомога, я учаснику бойових дій за 2022 рік йому була виплачена у розмірі 1491,00 грн., який було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 року №540 «Деякі питання виплати у 2022 році, разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Простатус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», а відтак, управління діяло на підставі, та у межах повноважень, що передбачено Конституцією, Законом, та підзаконними нормативно-правовими актами України.
Згідно довідки від 11.11.2022 року № б/н, Позивачу у червні 2022 року було виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2022 рік у розмірі 1491,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом УкраїниПро внесення змін до Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистувід 25 грудня 1998 року №367-XIV статтю 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистубуло доповнено частиною п`ятою, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 розд. ІІ Закону УкраїниПро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Українидо Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистувнесені зміни, якими, зокрема вказану норму права викладено в редакції, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані положення Закону УкраїниПро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Українивизнані неконституційними.
Отже, з 22 травня 2008 рокудня набрання чинності вказаним рішенням Конституційного Суду України підлягали застосуванню положення ст. 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистув редакції Закону УкраїниПро внесення змін до Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистувід 25 грудня 1998 року №367-XIV.
Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення ст. 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистузастосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон УкраїниПро внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносинвід 28 грудня 2014 року № 79-VIII, пп. 5 п. 63розд. І якого розд. VIПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистузастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Отже, з 01 січня 2015 року на законодавчому рівні, а саме шляхом закріплення уБюджетному кодексі України, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Відповідно до ст. 17 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистуфінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 окреме положення пункту 26 розділу VIПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положеннястатей 12,13,14,15та16Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистузастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, - визнано неконституційними.
При цьому Конституційний Суд України у п. 2.2 мотивувальної частини вказаногорішення, посилаючись на положення свого рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008,дійшов висновку про те, що Бюджетним кодексом Українине можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносинрішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію відповідних положень статей 12,13,14,15та16Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистув редакції Закону УкраїниПро внесення змін до Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистувід 25 грудня 1998 року №367-XIV.
На вказані обставини звернута увага Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції Українизакони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самимрішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічні положення містяться у ст. 91 Закону УкраїниПро Конституційний Суд України.
Отже, з 27 лютого 2020 рокудня набрання чинності вказаним рішенням Конституційного Суду України положення ст. 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистудіють в редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022Про введення воєнного стану в Україні, що затвердженимЗаконом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який відповідними указами продовжено і діє натепер.
Підпунктом 2 п. 4 вказаного Указу постановлено Кабінету Міністрів України невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Згідно зі ст. 1 Закону УкраїниПро правовий режим воєнного станувоєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Частиною 2 ст. 20 вказаного Закону визначено, що в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Право громадян на соціальний захист гарантоване ст. 46 Конституції України, яка ч. 2 ст. 64 Конституції України не передбачена, з огляду на що в умовах воєнного або надзвичайного стану таке право може бути обмежено.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 01 грудня 2022 року в справі №580/2869/22.
Згідно з ч. 7 ст. 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету (в тому числі за бюджетними програмами, вперше визначеними законом про Державний бюджет України) та забезпечують їх затвердження протягом 30 днів з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України. За рішенням Кабінету Міністрів України (у формі протокольного рішення) порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з Міністерством фінансів України. Про затвердження таких порядків інформується Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.
Якщо реалізація бюджетної програми продовжується у наступних бюджетних періодах, дія порядку використання бюджетних коштів за такою бюджетною програмою (з урахуванням змін до цього порядку, внесених у разі необхідності) продовжується до завершення її реалізації.
Відповідно до абз. 3 пп. 2 п. 22 розд. VIПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.
На виконання ч. 7 ст. 20 та абз. 3 пп. 2 п. 22 розд. VIПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07 травня 2022 року № 540, якою затвердив Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, додатком до якого вказаним особам встановлена допомога до 5 травня у меншому розмірі, ніж передбачений Законом.
Додатком до вказаного Порядку єРозміри виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистуіПро жертви нацистських переслідувань, якими передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій - 1491 гривня.
Положення ч. 7 ст. 20 і абз. 3 пп. 2 п. 22 розд. VIПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України (як спеціального закону), що застосовуються в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому підлягають обов`язковому виконанню.
Отже, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року мала здійснюватися в розмірі, що встановлений додатком до Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540.
Вказані положення законодавства відповідачем дотримані.
Суб`єкт владних повноважень на час виникнення спірних правовідносин діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи наведене правові підстави для задоволення позову відсутні.
Вирішуючи спір судом враховані правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року в справі №580/2869/22, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до п. 13 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду даної справи в усіх судових інстанціях, як учасник бойових дій. Докази понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні. Крім того, позивачу у задоволенні позову відмовлено.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, ЄДРПОУ 26000411) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Є.В. Череповський