Рішення № 110075336, 06.04.2023, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.04.2023
Номер справи
346/3440/22
Номер документу
110075336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 346/3440/22

Провадження № 2-а/346/10/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2023 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б. Б.

з участю секретаря: Копильців І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Коломийського районноговідділу поліціїГоловного управліннянаціональної поліціїв Івано-Франківськійобласті, про визнання незаконною відмови у поверненні транспортного засобу, зобов`язання повернути транспортний засіб, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача Атаманюк В.М., звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з даним позовом мотивуючи тим, що 19.06.2022 р. о 08:02 год. ОСОБА_1 рухався на своєму мотоциклі марки КТМ125 в м. Коломия по вул. Січових Стрільців та був зупинений співробітниками поліції. Останні виявили відсутність в нього реєстраційного документа на зазначений транспортний засіб та за даним фактом винесли постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ№ 685536 від 19.06.2022 р., в якій зазначено, що позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до даної постанови позивачем ОСОБА_1 оплачено штраф у сумі 850 грн. Зазначив, що даний мотоцикл було вилучено та поміщено на арешт майданчик про що складено акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 19.06.2022 р. Позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення йому транспортного засобу, однак йому відмовлено, оскільки для отримання вказаного транспортного засобу йому необхідно пред`явити необхідні документи на право власності, а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу чи інші документи, які засвідчують право власності на спірний транспортний засіб.

Просить поновити строк на подання позову, визнати незаконною відмову відповідача у поверненні позивачу ОСОБА_1 транспортного засобу та зобов`язати Коломийський РВП ГУНП в Івано-Франківській області безоплатно повернути ОСОБА_1 транспортний засіб марки КТМ125, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та стягнути з відповідача судові витрати.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в позовній заяві адвокат Атаманюк В.М., просив дану справу вирішувати без їх участі.

Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в судове засідання не з`явився, подав до суду відзив на позов, відповідно до якого позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що 19.06.2022 р. в м. Коломия по вул. Січових Стрільців ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, оскільки останній керував мотоциклом марки КТМ 125 без номерного знаку, пізніше було виявлено, що в позивача відсутнє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, у зв язку з чим працівниками поліції винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху серії БАБ №685536 від 19.06.2022 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП.

Згідно ст. 265-2 КУпАП транспортний засіб, яким керував позивач було затримано та поміщено на спеціальний майданчик за адресою: м. Коломия, вул. Горбаша, про що складено акт огляду тимчасового затримання транспортного засобу від 19.06.2022 р. Даний транспортний засіб вирішено зберігати на спеціальному майданчику до вирішення питання по суті. 08.07.2022 р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до начальника Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про повернення йому транспортного засобу мотоцикла марки КТМ 125, вулученого 19.06.2022 р.

Вказав, що 26.07.2022 р. Коломийським РВП ГУНП в Івано-Франківській області на заяву позивача надано відповідь та запропоновано йому для отримання вищевказаного транспортного засобу пред?явити свідоцтво про реєстрацію чи інші документи на право користування даним транспортним засобом. Однак, не погоджуючись із даною відповіддю, ОСОБА_1 оскаржив дії працівників поліції у судовому порядку.

Оскільки, ОСОБА_2 не пред`явив працівникам поліції свідоцтво про рестрацію даного транспортного засобу, або ж права законного користування ним, відповідно він не є його законним та належним володільцем чи користувачем, а отже дії працівників поліції, є правомірні та законні. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Враховуючи заяву позивача, беручи до уваги відзив на позов відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши представлені суду докази, суд доходить висновків.

Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сферізабезпечення безпекидорожнього рухузафіксоване нев автоматичномурежимі серії БАБ № 685536 від 19червня 2022року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі 850 грн., у зв`язку з відсутністю в останнього реєстраційного документа на зазначений транспортний засіб (а.с. 9).

Транспортний засіб марки КТМ 125, яким керував позивач було затримано та поміщено на спеціальний майданчик за адресою: м. Коломия, вул. Горбаша, про що складено акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 19.06.2022 року. Даний транспортний засіб вирішено зберігати на спеціальному майданчику до вирішення питання по суті (а.с. 10).

Згідно квитанції № 90 від 29.06.2022 року позивачем сплачено штраф відповідно до постанови серії БАБ № 685536 в розмірі 850 грн. (а.с. 11).

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Закон України «Про Національну поліцію», визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги. (ч. 1ст. 2 Закону України «Про Національну поліцію»)

Згідно з приписамист. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення, станом на час вчинення адмінправопорушення, органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема частини шостастатті 122.

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно з ч. 4ст. 258 КУпАП, у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимогст. 283 цього Кодексу.

Відповідно доКодексу України про адміністративні правопорушення,Закону України «Про національну поліцію», з метою встановленнянормативно-правового регулювання здійснення проваджень уповноваженими особами Національної поліції України у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі,наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 рокузатверджено Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі,

Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.

Так, згідно з п. 11 ч. 1ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно доЗакону України «Про дорожній рух»встановлюютьПравила дорожнього руху, затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до положеньст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Згідно ч. 1 ст. 260 КУпАП огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, талона про проходження державного технічного огляду, ліцензійної картки на транспортний засіб, тимчасове затримання транспортного засобу, можливе лише у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністрагивних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складання його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов?язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Згідно із ч.1 ст.265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою сьомою статті 121, частинами третьою, п?ятою, шостою і сьомою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожному руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома)), статтями 122-5, 124, 126, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху.

Тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттево перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху, або транспортний засіб розміщений на місцях призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, призначених для зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, оснащених електричними двигунами одним чи декількома), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч. 3 ст. 265-2 КУпАП у разі, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво не перешкоджає дорожньому руху або не створює загрозу безпеці руху, крім розміщення транспортного засобу на місцях, призначених для зупинки стоянки, паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії,. які перевозять осіб з інвалідністю, транспортних засобів, оснащених електричними двигунами (одним чи декількома), такий транспортний засіб не може бути доставлений для зберігання на спеціальний майданчик. Випадки тимчасового затримання транспортного засобу та доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик визначені частиною третьою статті 265-4 цього Кодексу.

За положеннями частин 4-7 статті 265-2 КУпАП транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов?язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення. За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата. Повернення транспортного засобу затриманого шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку відбувається невідкладно за зверненням відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України або особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення, після сплати штрафу за вчинене правопорушення та оплати вартості послуги із транспортування та/або зберігання транспортного засобу.

Порядок тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови Кабінету України Про Правила дорожнього руху № 130 від 10.10.2001 року п.2.1. водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон).

Згідно п. 2.2. власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії. Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, що має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб.

Згідно Постанови КМУ від 17 грудня 2008 р. № 1102 «Про затвердження Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання» транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

Відповідальна особа, зазначена в частині першійстатті 1422Кодексу України про адміністративні правопорушення,особа,яка ввезлатранспортний засібна територіюУкраїни,або особа,яка керувалатранспортним засобомна моментвчинення правопорушення,крім транспортногозасобу боржника,має праводоступу дотранспортного засобу,що перебуваєна спеціальномумайданчику чистоянці,у присутностіособи,відповідальної зазберігання такоготранспортного засобу.

Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, що зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за зверненням відповідальної особи, зазначеної в частині першійстатті 142Кодексу України про адміністративні правопорушення, особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, або особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення.

Умовами повернення зазначеним особам транспортного засобу є оплата вартості послуги з транспортування та/або зберігання транспортного засобу, а в разі винесення постанови про накладення стягнення у вигляді штрафу - його сплата.

Вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем, приватним виконавцем на підставі вимоги.

За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказомМВС та Мінекономрозвитку розмірі за погодженням з Мінфіном.

Витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби, приватним виконавцемпісля вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мін`юсту.

На спеціальному майданчику і стоянці ведеться в установленому МВС порядку облік прийняття і видачі тимчасово затриманих транспортних засобів.

У разі заподіяння транспортному засобу шкоди під час його транспортування та/або зберігання завдані збитки відшкодовуються за рахунок суб`єкта господарювання, що надає такі послуги, та/або відповідного страхового відшкодування, що здійснюється за правовідносинами обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єкта господарювання, що надає послуги з транспортування та/або зберігання транспортних засобів у разі їх тимчасового затримання.

Якщо особа вже сплатила штраф, щоб забрати свій транспортний засіб зі штрафмайданчика, необхідно мати наступні документи: квитанції про сплату; затверджену заяву на повернення авто; техпаспорт; водійські права; документ, що підтверджує право власності, або страховку; документ, який підтверджує право користування автомобілем, якщо він зареєстрований на іншого власника (необхідно для юрособи та за умови єврореєстрації).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засобипротягом 10 дібпісля придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (пункт 7Порядку).

Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засобипротягом 90 днів.

Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для особистого користуваннябільш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений відповідним митним органом. Тимчасово ввезені транспортні засобине можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

11.07.2022року ОСОБА_1 звернувся до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області із заявою про повернення йому транспортного засобу (а.с.8), однак останньому відмовлено, оскільки для отримання вказаного транспортного засобу необхідно пред`явити документи на право власності, а саме: свідоцтво про реєстрацію спірного транспортного засобу чи інші документи, які засвідчують на нього право власності, користування (а.с. 7).

Свідоцтво про реєстрацію спірного транспортного засобу чи інші документи, які засвідчують право власності чи користування спірним транспортним засобом суду не надано.

Встановлено, що позивачем вказану відмову отримано 15.08.2022 р., що підтверджується конвертом, який адресовано адвокату Атаманюку В.М., тому позивачу слід поновити строк звернення до адміністративного суду з вказаним позовом (а.с. 15).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне відмовити у позові.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.5,6,7,9,77,229,241-247,268,271,286 КАС України,-

В И Р І Ш И В :

Поновити строк звернення до адміністративного суду.

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 доГоловного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Коломийського районноговідділу поліціїГоловного управліннянаціональної поліціїв Івано-Франківськійобласті про визнання незаконною відмови у поверненні транспортного засобу, зобов`язання повернути транспортний засіб.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ;

Управлінняпатрульної поліціїв Івано-Франківськійобласті ДПП, місцезнаходження 76492, м. Івано-Франківськ вул.. Юності, 23, код ЄДРПОУ 40108798.

Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, місцезнаходження, 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 15, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40108798;

Коломийський районний відділ поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області, місцезнаходження, 78200, м. Коломия, вул. Шевченка, 11 А, Івано-Франківської області, ідентифікаційний код 12345678.

Суддя Беркещук Б. Б.