Рішення № 110058104, 06.04.2023, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
06.04.2023
Номер справи
677/1305/22
Номер документу
110058104
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 677/1305/22

Провадження № 2/677/114/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

06.04.2023 року м. Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді Шовкуна В.О.,

з участю секретаря судового засідання Коломієць Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Красилів цивільну справу за позовом Хмельницького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рух справи

Представник позивача ОСОБА_2 звернулася досуду ізпозовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, у якому просила стягнути з відповідача на користь позивача 11670 грн. 95 коп. незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Красилівській районній філії Хмельницького обласного центру зайнятості (надалі по тексту Красилівська РФ ХОЦЗ) з 11.01.2022 року по 18.08 2022року зотриманням допомогипо безробіттю,та якабула знятаз обліку19.08.2022року узв`язку ізвстановленням фактудогляду задитиною з інвалідністю.

Відповідно доЗаконів України«Про зайнятістьнаселення»,«Про загальнообов`язковедержавне соціальнестрахування навипадок безробіття» 11.01.2022 року гр. ОСОБА_1 було надано статус безробітного відповідно до поданої нею заяви від 11.01.2022 року.

Відповідно до обміну даними реєстру застрахованих осіб про отримання соціальних виплат було встановлено факт, що ОСОБА_1 отримує допомогу за дитиною-інвалідом, що підтверджується довідкою від 18.08.2022 року №714/5, виданою Управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації.

Внаслідок подання недостовірної інформації в заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_1 було виплачено незаконно допомогу по безробіттю в сумі 11 670 грн. 95 коп. (одинадцять тисяч шістсот сімдесят грн.95 коп.) за період з 11.01.2022 року по 18.08.2022 року.

Наказом директора Красилівської РФ ХОЦЗ від 19.08.2022 року № 19 було прийняте рішення про направлення Відповідачу повідомлення про повернення коштів на рахунок Хмельницького обласного центру зайнятості. 22.08.2022 року Красилівською РФ ХОЦЗ булоособисто підрозпис ознайомленоіз претензієюгр. ОСОБА_1 проповернення коштівв добровільномупорядку.Кошти на рахунок обласного центру зайнятості так і не надійшли, борг Відповідачем не сплачено.

Покликаючись на вищенаведене, представник позивача просила стягнути з відповідача на користь позивача 11670 грн. 95 коп. незаконно отриманої допомоги по безробіттю, та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481 грн. 00 коп.

04.11.2022 року ухвалою судді Красилівського районного суду Хмельницької області Шовкуна В.О. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження, з викликом сторін.

Аргументи учасників справи.

Відповідач відзив на позовну заяву не подала.

У судове засідання представник Хмельницького обласного центру зайнятості Лазарук Ю.В. не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує щодо ухвалення у справі заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явилася, хоча про день та час слухання справи неодноразово повідомлялася у встановленому законом порядку, зокрема шляхом надіслання на поштову адресу за її зареєстрованим місцем проживання повістки про виклик до суду та опублікування оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України. Відповідач про причини своєї неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи та відзиву на позов не подавала.

Позиція суду.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання належним чином повідомленого учасника справи не перешкоджає розгляду справи по суті.

У відповідності дост. 280 ЦПК України, за відсутності заперечень з боку позивача проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних в ній даних та доказів в порядку заочного розгляду.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши у сукупності надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Короткий зміст фактичних обставин справи

Судом встановлено, що 11.01.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Красилівської РФХОЦЗ із заявою про надання їй статусу безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». У вказаній заяві ОСОБА_1 повідомила, що в даний час не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно; пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не призначено; є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім`ї фермера, не навчається на денній (очній) формі навчання; не зареєстрована як суб`єкт підприємницької діяльності; не отримує відповідно до законодавства: допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за: дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю І групи, особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, не отримує грошове забезпечення як батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, не отримує грошову допомогу на догляд за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду (а.с. 8).

Згідно заяви, поданої 11.01.2022 року до Красилівської РФХОЦЗ ОСОБА_1 просила призначити їй виплату допомоги по безробіттю відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 9).

Як вбачається з копії Персональної картки № 220922011100014 ОСОБА_1 11.01.2022 року надано статус безробітного, припинення реєстрації/обліку 19.08.2022 року на підставі наказу від 19.08.2022 року (а.с. 7).

Відповідно до довідки управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації «Про отримання (неотримання) допомоги № 714/ 5 від 18.08.2022 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації (Красилівський відділ), як одержувач допомоги та їй відповідно до Закону України «Про державну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 25.01.2013 р. по 23.01.2023 року призначено допомогу на дитину з інвалідністю з дитинства до 18 років ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з надбавкою за догляд (а.с. 6).

Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 19.08.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 надано статус безробітного 11.01.2022 року, та вона отримує грошову допомогу/компенсацію непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, що підтверджено довідкою управління соціального захисту населення. Згідно з поясненнями ОСОБА_1 , які містяться у зазначеному акті, вона, стаючи на облік в центр зайнятості, не знала, що отримує надбавку на дитину з інвалідністю. (а.с. 5 ).

Згідно з довідкою-розрахунком № 22-009.3/992 від 24.03.2023 року сума нарахованої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю з 11.01.2022 року по 25.07.2022 року за 196 календарних днів становить 11670 грн. (а.с. 39-41). Вказані кошти перераховано на картковий рахунок відповідача, який відкрито у ВАТ «Державний ощадний банк України», що підтверджується Додатком 4 до Персональної картки № 2209220111000143198508368 ОСОБА_1 «Нарахування допомоги по безробіттю та платежі». (а.с.42-45).

Наказом директора КрасилівськоїРФ ХОЦЗвід 19.08.2022року №19 «Про повернення неправомірно отриманих коштів матеріального забезпечення», прийнято рішення про направлення протягом двох робочих днів лист-повідомлення ОСОБА_1 про необхідність, протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення, повернути неправомірно отримані нею кошти матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 11670,95 грн. (а.с.4).

19.08.2022 року Красилівською РФ ХОЦЗ було направлено на поштову адресу ОСОБА_1 лист-претензію № 09-03/254, із вимогою у 15-денний строк з дня отримання даного повідомлення повернути кошти в сумі 11670, 95 грн. виплачені їй як допомога по безробіттю за період з 11.01.2022 року по 18.08.2022 року - у зв`язку із встановленням факту отримування грошових коштів допомоги/компенсації непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за дитиною з інвалідністю (а.с. 3).

Як слідує із підпису на вказаному листі-претензії № 09-03/254, вказану вимогу про повернення коштів ОСОБА_1 отримала 22.08.2022 року (а.с. 3).

Як стверджуєпредставник позивача,кошти в сумі 11670,95грн.від ОСОБА_1 на рахунок Хмельницького обласногоцентру зайнятостіне надійшли, борг Відповідачем не сплачено.

Вказані обставини відповідачем не оспорені.

Мотиви з яких виходить суд і застосовані норми права

В силу вимогст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Пунктом 1 частини 1статті 1 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»визначено, що загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до ч.1ст.22 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно зіст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Відповідно до п.1 ст. 4та ст.43Закону України«Про зайнятістьнаселення» від05.07.2012 року, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Пунктом 4 ч. 2ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що зареєстровані безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно із ч. 3ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення»відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 17 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 792встановлено, що для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного (у тому числі засобами електронної ідентифікації) до центру зайнятості, який обирає для обслуговування, пред`являє документи, зазначенні в п.п.1 п.4 цього Порядку, а також трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості).

Згідно абз. 3 п.п.1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792, центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).

Відповідно до п.8 ч.1ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», реєстрація безробітного припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Як передбачено пунктами 6-9 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62,постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року № 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою. У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Частинами 2, 3статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п 9 ч. 1ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення»реєстрація безробітного припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Відповідно до ч. 3ст. 36 Закону України «Про зайнятість населення»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Частиною першоюстатті 1212 ЦК Українипередбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно із пунктом першим частини першоїстатті 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відтак законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Ураховуючи наведене, добросовісність безробітного полягає у своєчасному повідомленні відповідного центру зайнятості, про втрату ним права на отримання допомоги по безробіттю.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 отримувала допомогу по безробіттю за період з 11.01.2022 року по 18.08.2022 року., та у цей же час отримувала дохід, оскільки з перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації (Красилівський відділ), як одержувач допомоги та їй відповідно до Закону України «Про державну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» з 25.01.2013 року по 23.01.2023 року призначено допомогу на дитину з інвалідністю з дитинства до 18 років ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з надбавкою за догляд (а.с. 6).

Внаслідок подання ОСОБА_1 недостовірної інформації в заяві про надання статусу безробітного про те, що вона «не отримує відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю», відповідачу ОСОБА_1 було безпідставно виплачено допомогу по безробіттю в сумі 11 670 грн. 95 коп. за період з 11.01.2022 року по 18.08.2022 року.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Хмельницького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є доведеними належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення шляхом стягнення із відповідача в користь позивача коштів в розмірі 11670 грн. 95 коп., як незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Розподіл судових витрат між сторонами

В силу вимогст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь Хмельницького обласного центру зайнятості слід стягнути сплачений позивачем при зверненні до суду із позовом судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

Керуючись ст.ст.10,12,27,77,81,141,223, 263-265,280, 354 ЦПК України, на підставі ч. ч. 2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. 2, ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», пп. 7 п. 5.5 р. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, ст.1215 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Хмельницького обласногоцентру зайнятостідо ОСОБА_1 про стягненнякоштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницького обласного центру зайнятості кошти в сумі 11670 (одинадцять тисяч шістсот сімдесят) грн. 95 коп., а також судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Красилівського районного суду Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги позивачем заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи (сторони):

Позивач Хмельницький обласний центр зайнятості, місцезнаходження: 29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, пров. Шевченка, 10, код ЄДРПОУ 03491381, МФО 820172, Державна казначейська служба України, р/р UA358201720355489300700706139.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя: В.О. Шовкун