Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 304/567/23 Провадження № 2-а/304/7/2023
У Х В А Л А
про залишенняпозовної заявибез руху
30 березня 2023 рокум. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС № 6526662 від 10 лютого 2023 року,
У С Т А Н О В И В:
позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з вищевказаною позовною заявою, яку мотивує тим, що 10 лютого 2023 року інспектором УПП в Закарпатській області рядовим поліції Бабидоричем Р.Ф. відносно нього винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС № 6526662, згідно з якою він того ж дня о 14.32 год у м. Ужгороді по вул. Корятовича, 17 керував транспортним засобом марки «Фольксваген Тоуран», р/н НОМЕР_1 , не зареєстрованим у встановленому законом порядку в уповноваженому органі МВС, чим порушив п. 30.1 Правил дорожнього руху України керування водієм транспортним засобом не зареєстрованим у встановленому законом порядку. Відтак інспектор визнав його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП та наклав адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Натомість він вважає вказану постанову незаконною та такою, що винесена без фактичного з`ясування всіх обставин справи та всупереч вимогам ст. 24, 55, 59, 62 Конституції України та ст. 33, 245, 251, 268, 280, 283 КУпАП з наступних підстав. Так, постановою КМУ від 04 березня 2022 року № 190 внесено зміни до п. 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07 вересня 1998 року за № 1388, якими передбачено окрему спеціальну підставу для продовження строку державної реєстрації транспортного засобу введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. При цьому, введено новий строк реєстрації автомобіля, відлік якого починається з дня, наступного за днем припинення (скасування) воєнного стану. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України№ 2102-ІХвід 24лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на 30 діб, який Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133, від 18 квітня 2022 року № 259, від 18 травня 2022 року № 341, від 12 серпня 2022 року № 573, від 07 листопада 2022 року № 757, а також від 06 лютого 2023 року № 58 продовжено строком на 90 діб. Транспортний засіб марки «Фольксваген Тоуран», р/н НОМЕР_2 , було придбано у Чеській Республіці 13 травня 2022 року, що свідчить про те, що автомобіль був придбаний в період дії воєнного стану, а тому у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП. Крім того вважає, що оскільки не є власником вказаного автомобіля, то і не може відповідати за порушення п. 30.1 ПДР, оскільки законодавством він не уповноважений на здійснення дії щодо реєстрації вказаного транспортного засобу протягом 10 діб з моменту придбання (отримання) чи митного оформлення, такий обов`язок законодавець покладає лише на певне коло суб`єктів власників, а оскільки він є користувачем, то і не може нести відповідальність за адміністративне правопорушення, у якому його визнано винним. Також інспектором не надано жодних належних та допустимих доказів порушення ним вимог ч. 6 ст. 121 КУпАП (наприклад, матеріали фото фіксації, покази свідків тощо). Крім цього, при винесенні постанови суб`єктом владних повноважень інспектором Бабидоричем Р.Ф. вчинено низку порушень вимог ст. 280 КУпАП, а саме не з`ясовані всі обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Так, в постанову відсутні відомості щодо винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення; чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу тощо. З огляду на вищевикладене просить скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС № 6526662, винесену інспектором УПП в Закарпатській області рядовим поліції Бабидоричем Русланом Федоровичем 10 лютого 2023 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Дослідивши матеріали позовної заяви, вважаю, що така підлягає залишенню без руху, оскільки у порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України «Про судовий збір».
Згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 2 цього Закону платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частина 2 статті 3 цього Закону містить перелік об`єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 - перелік суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб`єкт владних повноважень).
Таким чином, враховуючи наведене та висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, за подання до суду позовної заяви про оскарження постанови про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір, ставка якого становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За таких обставин, ОСОБА_1 має сплатити судовий збір у сумі 536 грн 80 коп за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Зак. обл/Перечинська тг/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37975895
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA508999980313171206000007379
Призначення платежу: судовий збір (ДСА України, 050)
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Оригінал відповідного платіжного документа слід надати суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Тому, керуючись ст. 169, 241, 243, 248, 286 КАС України, суддя,
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Закарпатській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС № 6526662 від 10 лютого 2023 року залишити без руху і надати строк для усунення недоліків п`ять днів з дня вручення позивачу ухвали та роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали позовна заява повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя: Ганько І. І.