Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2023 року Справа № 160/507/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
09.01.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, починаючи з 03.03.2020 року.
Означені позовні вимоги вмотивовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
21.02.2023 року Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В мотивування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 12.04.2019 отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). У відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 ОСОБА_1 03.03.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (пенсію за віком). Приписами частини 3 статті 45 Закону № 1058- IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, за результатами розгляду поданої заяви, з 03.03.2020 року переведено ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком при застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії.
ОСОБА_1 , подаючи заяву від 03.03.2020 року визначив вид перерахунку пенсії "перехід з виду на вид", а середній показник за 2017, 2018, 2019 роки, який позивач просить застосувати, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, починаючи з 03.03.2020 року, передбачається у разі призначення нового виду пенсії, а не у разі перерахунку пенсії, який здійснюється на підставі наявних документів у пенсійній справі.
Із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, починаючи з 03.03.2020 року ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у відповідності до Порядок № 22-1, не звертався.
Відповідно до розписки-повідомлення від ОСОБА_1 03.03.2020 року прийняті наступні документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 03.03.2020 року №2787; паспорт/посвідка НОМЕР_1 ; трудова книжка НОМЕР_2 .
На звернення ОСОБА_1 з питань пенсійного забезпечення від 27.10.2022, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом "Про надання відповіді" від 21.11.2022 №35367-27932/4-01/8-0400/22 повідомило, зокрема, наступне:
«... згідно з Вашою заявою від 03.03.2020 Вас переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки (6188,89 грн).
Частиною другою статті 42 Закону №1058 передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки Вам призначена пенсія за вислугу років з 12.04.2019 з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки (6188,89 грн), ОСОБА_2 пенсія індексації з 01.05.2020, 01.03.2021 та 01.03.2022 не підлягала.
З 01.10.2020 та з 01.01.2021 проведено перерахунки Вашої пенсії у зв`язку з працевлаштуванням/звільненням.
Згідно з наданою Вами заявою від 13.04.2022 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058.
Ваш страховий стаж, зарахований по 31.03.2022, складає 42 роки 27 днів.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,42000 (42 роки х 12 місяців = 504 місяці: 12 місяців : 100).
Пенсію обчислено відповідно до статей 2,7 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2020. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 2,35103.
Середньомісячний заробіток для обчислення Вашої пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки, складає 14550,27 грн (6188,89 грн х 2,35103).
Загальний розмір Вашої пенсійної виплати станом на 01.12.2022 складає 6469,94 грн, у тому числі:
6111,11 грн - основний розмір пенсії (14550,27 грн х 0,42000);
123,83 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу, як працюючому пенсіонеру (1769,00 грн х 7 %);
135 грн. - щомісячна доплата до пенсії у розмірі 135,00 грн.;
100 грн. - щомісячна доплата до пенсії у розмірі 100,00 грн.
З огляду на зазначене для застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018 та 2019 роки, при переведені на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 немає законних підстав...".
Так, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.
При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за відповідний період у розрізі кожного місяця.
Згідно з особисто наданою заявою від 03.03.2020 року позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки (6188,89 грн).
Отже, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком показник середньої заробітної плати за три календарні роки, шо передують року звернення за призначення пенсії (частина 2 статті 40 Закону) не застосовується.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2023 року зазначена вище справа розподілена та 10.01.2023 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду у строк до 09.02.2023 року: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ); письмові та вмотивовані пояснення чи звертався ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, починаючи з 03.03.2020 року.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступних підстав.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 12.04.2019 отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
У відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 ОСОБА_1 03.03.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (пенсію за віком).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, за результатами розгляду поданої заяви, з 03.03.2020 року переведено ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком при застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до розписки-повідомлення від ОСОБА_1 03.03.2020 року прийняті наступні документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 03.03.2020 року №2787; паспорт/посвідка НОМЕР_1 ; трудова книжка НОМЕР_2 .
На звернення ОСОБА_1 з питань пенсійного забезпечення від 27.10.2022 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом "Про надання відповіді" від 21.11.2022 №35367-27932/4-01/8-0400/22 повідомило, зокрема, наступне. Згідно з заявою позивача від 03.03.2020 року його переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки (6188,89 грн). Частиною другою статті 42 Закону №1058 передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Оскільки позивачу призначена пенсія за вислугу років з 12.04.2019 з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки (6188,89 грн), пенсія позивача індексації з 01.05.2020, 01.03.2021 та 01.03.2022 не підлягала. З 01.10.2020 та з 01.01.2021 проведено перерахунки пенсії позивача у зв`язку з працевлаштуванням/звільненням. Згідно з наданою позивачем заявою від 13.04.2022 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058. Страховий стаж, зарахований по 31.03.2022, складає 42 роки 27 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,42000 (42 роки х 12 місяців = 504 місяці: 12 місяців : 100). Пенсію обчислено відповідно до статей 2,7 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2020. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 2,35103. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки, складає 14550,27 грн (6188,89 грн х 2,35103). Загальний розмір пенсійної виплати позивача станом на 01.12.2022 складає 6469,94 грн, у тому числі: 6111,11 грн - основний розмір пенсії (14550,27 грн х 0,42000); 123,83 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу, як працюючому пенсіонеру (1769,00 грн х 7 %); 135 грн. - щомісячна доплата до пенсії у розмірі 135,00 грн.; 100 грн. - щомісячна доплата до пенсії у розмірі 100,00 грн. Отже, для застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2017, 2018 та 2019 роки, при переведені на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 немає законних підстав.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо застосування при призначенні пенсії за віком, середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 - 2018 роки, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 22, 44 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
У преамбулі Закону №1788-ХІІ зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі, також Закон №1058-ІV) встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас, частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Однак у даному випадку має місце питання призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому, слід враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 03.03.2020 року позивача переведено з пенсії за вислугу років по Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач призначив позивачу пенсію за віком та здійснює виплату з 03.03.2020 року по даний час, з урахуванням 40 років 07 місяців та 08 днів страхового стажу.
Статтею 7 Закону №1788-ХІІ передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком призначається незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Суд зазначає, що позивачу призначено пенсію з 12.04.2019 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (копія розрахунку від 18.04.2019 року о 15:48, що долучена ПФУ до відзиву на позовну заяву), який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивач звернувся вперше, а тому у відповідача були наявні підстави для призначення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 року у справі №133/476/15-а зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому, при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена і в постановах Верховного Суду від 15 березня 2018 року по справі №521/4655/17, від 02 березня 2020 року у справі №175/4084/16-а, від 27.02.2020 у справі №513/298/17.
Разом з цим, відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій зокрема у постановах від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, від 14 лютого 2018 року по справі №465/5246/17, від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, від 13 грудня 2018 у справі №185/860/17, від 06 лютого 2019 року у справі №333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-IV.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області під час призначення позивачу пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» протиправно враховано показник середньої заробітної плати за 2016-2018 роки (три роки, що передували року призначення пенсії за вислугу років).
Відтак, належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017 - 2019 роки та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 03.03.2020 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за 2017-2019 роки.
При цьому, визначення конкретної величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % відноситься до дискреційних повноважень відповідача, а тому у цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судом відхиляються посилання відповідача у відзиві на позов на те, що позивач подав до Головного управління звернення у вигляді заяви довільної форми щодо зарахування спірних періодів роботи, при цьому, із заявою про перерахунок пенсії встановленої форми позивач не звертався, оскільки таких підстав лист відповідача від 21.11.2022 №35367-27932/4-01/8-0400/22 не містить, а в силу положень ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно приписів частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується копію дубліката квитанції від 30.12.2022 року, яка роздрукована з GOVPAY24.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 - 2018 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 03.03.2020 року перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, за 2017-2019 роки.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник