Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2010 р. справа № 2а-19010/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.40
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Михайлик А.С.
при секретаріТокмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовомГорлівський міський центр зайнятості
доДержавного підприємства
«Шахта Комсомолець»»
про стягнення суми витрат на професійну перепідготовку
за участю:
від позивача: Артемова К.А. (дов. № 01/2513 від15 липня 2010 року)
від відповідача: Метрусенко Т.П. (за дов. № 014/1 від 22 червня 2010 року)
Горлівський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Шахта Комсомолець» про стягнення витрат на професійну перепідготовку в сумі 2594,40 грн. Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що на порушення положень пункту 4 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», відповідачем не були своєчасно та в повному обсязі повернені витрати на професійне навчання працівника ОСОБА_3 в загальній сумі 2594,40 грн. 08 липня 2010 року за № 01/2414 відповідачу була направлена претензія, в якій запропоновано добровільно сплатити борг. Відповідач отримав претензію 13 липня 2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням. Проте відповідачем не було здійснено дій, направлених на сплату наявної суми боргу у сумі 2594,40 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечував. В наданих до суду запереченнях (вих. № 014/1-а від 26 серпня 2010 року) відповідач зазначив про те, що ДП «Шахта «Комсомолець» відноситься до підприємств 3-ї групи вугільних підприємств (готується до ліквідації), видобуток вугілля припинено з березня 2007 року, фінансування підприємства здійснюється з Державного бюджету України виключно на виплату заробітної плати та сплату податків, що на думку відповідача унеможливлює сплату витрат на професійну перепідготовку працівника ОСОБА_3 в сумі 2594,40 грн. на користь Горлівського міського центру зайнятості. Окрім цього, відповідач зазначив про те, що звільнений працівник ОСОБА_3 працювала у Державному підприємстві «Шахта Комсомолець» протягом півроку, що передували звільненню, до цього часу ОСОБА_3. працювала в державному підприємстві «Артемвугілля», що на думку відповідача є підставою для стягнення витрат на професійну перепідготовку в сумі 2594,40 грн. також з Державного підприємства «Артемвугілля».
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ
Державне підприємство «Шахта «Комсомолець» було створено за наказом Міністерства вугільної промисловості України № 493 від 09 листопада 2007 року шляхом виділення зі складу Державного підприємства «Артемвугілля» структурного підрозділу «Шахта «Комсомолець» та створення на його базі Державного підприємства «Шахта «Комсомолець».
Державне підприємство «Шахта Комсомолець» зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 35626746, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 00 № 663398, копія якого наявна в матеріалах справи.
В період з 14 лютого 2008 року (з моменту створення Державного підприємства «Шахта «Комсомолець») на підприємстві відповідача працювала ОСОБА_3, яку було звільнено за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (скорочення штатів) за наказом № 79 к від 09 вересня 2008 року (арк. справи 9-12)
16 вересня 2008 року громадянка ОСОБА_3 була зареєстрована у Горлівському міському центрі зайнятості як така, що шукає роботу.
З 13 липня 2009 по 17 вересня 2009 року у звязку із відсутністю підходящої роботи за спеціальністю, ОСОБА_3 за направленням Горлівського міського центру зайнятості проходила професійне навчання за професією оператор котельні та після закінчення професійного навчання була працевлаштована у Закритому акціонерному товаристві «Горлівськтепломережа».
10 липня 2009 року між Горлівським міським центром зайнятості і громадянкою ОСОБА_3 був укладений Договір № 050709071000065 про направлення ОСОБА_3 на професійну підготовку в Закрите акціонерне товариство «Горлівськтепломережа» за спеціальністю оператор котельні строком на 3 місяці з метою сприяння подальшому працевлаштуванню (арк. справи 18-19).
Витрати на професійне навчання вивільненого працівника Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» ОСОБА_3 складають 2594,40 грн., у тому числі вартість навчання 794, 46 грн., матеріальна допомога в період навчання 1763,94 грн., оплата проїзду до місця навчання 36,00 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи документами (арк. справи 22-23).
08 липня 2010 року Державному підприємству «Шахта «Комсомолець» було направлено претензію Горлівського міського центру зайнятості, у якій пропонувалося відповідачу добровільно сплатити суму витрат на професійну перепідготовку у розмірі 2594,40 грн. на підставі пункту 6 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до якого, якщо протягом двох років, які передують вивільненню, працівник не мав можливості підвищити кваліфікацію чи одержати суміжну професію за попереднім місцем роботи, і якщо при працевлаштуванні йому необхідно підвищити кваліфікацію або пройти професійну перепідготовку, то витрати на ці заходи проводяться за рахунок підприємства, установи, організації, з яких звільнено працівника.
09 червня 2010 року Державне підприємство «Шахта «Комсомолець» надіслало відповідь на лист Горлівського міського центру зайнятості за вих. № 06/1885 від 04 червня 2010 року, у якому зазначило, що вивільнення працівниці ОСОБА_3 відбулося через реорганізацію Державного підприємства «Артемвугілля» і закриття у звязку із цим котелень, згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості № 493 від 09 листопада 2007 року. При цьому, ОСОБА_3 лише півроку працювала на Державному підприємстві «Шахта «Комсомолець», а півтори роки з двох, що передували її звільненню на Державному підприємстві «Артемвугілля». Тому, відповідач вважає, що Державне підприємство «Артемвугілля» ще у 2006 році мало провести всі необхідні дії по підвищенню кваліфікації працівників, але цього не було зроблено. Державне підприємство «Шахта «Комсомолець» вважає вимоги Горлівського міського центру зайнятості необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню через те, що, на думку відповідача, відшкодування витрат на професійну перепідготовку вивільнених працівників має покладатися на Державне підприємство «Артемвугілля».
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Преамбулою Закону України від 01.03.91 N 803-XII "Про зайнятість населення" (далі - Закон N 803) визначено, що в умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Згідно із пунктом 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (пункт 1 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів та положень чинного законодавства України, Горлівський міський центр зайнятості є місцевим органом державної служби зайнятості юридичною особою, і виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до статті 18 Закону N 803 для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Статтею 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом N 803 належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації та профорієнтація.
Згідно з статтею 19 Закону N 803 державна служба зайнятості, зокрема, організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.
Згідно з підпунктом "е" пункту 1 статті 4 Закону N 803 саме держава гарантує працездатному населенню у працездатному віці в Україні безоплатне навчання безробітних нових професій, перепідготовку в навчальних закладах або в системі державної служби зайнятості з виплатою матеріальної допомоги.
Пункт 4 статті 26 цього Закону встановлює умови, за яких витрати на підвищення кваліфікації або професійну перепідготовку працівника проводяться за рахунок підприємства, установи, організації, з яких його вивільнено.
Статтею 34 Закону N 803 визначено, що контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється Радами народних депутатів, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Відповідно до частини другої статті 24 цього Закону професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього учбових центрах за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Пунктом 4 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що для підприємств, установ та організацій, що забезпечують перенавчання вивільнених працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, при обчисленні податку з прибутку сума балансового прибутку зменшується на розмір витрат, пов'язаних з організацією професійної підготовки таких працівників. Якщо протягом двох років, які передують вивільненню, працівник не мав можливості підвищити свою кваліфікацію чи одержати суміжну професію за попереднім місцем роботи, і якщо при працевлаштуванні йому необхідно підвищити кваліфікацію або пройти професійну перепідготовку, то витрати на ці заходи проводяться за рахунок підприємства, установи, організації, з яких вивільнено працівника.
Відповідачем не були надані будь-які документи, які б підтверджували здійснення ним заходів направлених на підвищення кваліфікації ОСОБА_3 чи одержання нею суміжної професії, що обумовило необхідність підвищення кваліфікації працівником при працевлаштуванні після звільнення з підприємства відповідача. За прямою вказівкою статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» витрати на підвищення кваліфікації або пройдення професійної перепідготовки, проводяться за рахунок підприємства, установи, організації, з яких вивільнено працівника. Наявними в матеріалах справи документами підтверджено та не заперечується відповідачем здійснення позивачем витрат на професійне навчання звільненої з підприємства відповідача особи. Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів на момент розгляду справи відповідачем не було відшкодовано витрати Горлівського міського центру зайнятості на професійну перепідготовку вивільнених працівників у сумі 2594,40 грн.
З огляду на зазначене, враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог про стягнення з відповідача суми витрат за професійну перепідготовку вивільнених працівників у сумі 2594,40 грн., що є підставою для їх задоволення.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями статей 3, 7, 8, 12 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, статей 4, 18, 19, 26, 34 Закону України "Про зайнятість населення" та на підставі статей 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Горлівського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» про стягнення витрат на професійну перепідготовку в сумі 2594,40 грн., з яких вартість навчання 794,46 грн., матеріальна допомога в період навчання 1763,94 грн., оплата проїзду до місця навчання 36,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» (84607, Донецька область, м. Горлівка, вул. Куйбишева, 1, ЄДРПОУ 35626746) на користь Горлівського міського центру зайнятості суму витрат за професійну перепідготовку у розмірі 2594,40 грн. (дві тисячі пятсот девяносто чотири гривні сорок копійок), на р/р № 37178300901021 в ГУДКУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 22032986, МФО 834016.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови виготовлений 30 серпня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Михайлик А.С.