Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2023 року Справа № 915/67/22
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Акціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017 (код ЄДРПОУ 23399393)
електронна пошта: kanc@energy.mk.ua
до відповідача Фізичної особи-підприємця Венгера Миколи Михайловича, АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення грошових коштів в розмірі 93 905, 92 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Ярославський Ю.В., довіреність № 01.01/01-47/94 від 03.01.2023;
від відповідача: представник не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Миколаївської області звернулось Акціонерне товариство "Миколаївобленерго" з позовною заявою, в якій просить суд:
1. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Венгера Миколи Михайловича на користь АТ "Миколаївобленерго" вартість необлікованої електричної енергії в сумі 93 905, 92 грн.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Венгера Миколи Михайловича на користь АТ "Миколаївобленерго" витрати по сплаті судового збору у сумі 2 481, 00 грн.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 25.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 15.02.2022.
В період з 10.02.2022 по 25.02.2022 включно суддя Олейняш Е. М. перебувала у щорічній додатковій відпустці.
Судове засідання 15.02.2022 не відбулось.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023 у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Розпорядженням Голови Верховного Суду "Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (господарські суди Миколаївської, Сумської та Чернігівської областей) від 22.03.2022 № 12/0/9-22 відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Миколаївської області.
Справи Господарського суду Миколаївської області на розгляд Господарського суду Одеської області не передавались.
Розпорядженням Голови Верховного Суду "Про відновлення територіальної підсудності судових справ Господарського суду Миколаївської області" від 25.07.2022 № 41 відновлено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Миколаївської області, змінену розпорядженням Голови Верховного Суду від 22 березня 2022 року № 12/0/9-22, із 26 липня 2022 року.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 14.12.2022 призначено судове засідання на 26.12.2022.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.12.2022 відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 30.01.2023.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.01.2023 відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 27.02.2023.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.02.2023 відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 24.03.2023.
В судовому засіданні 24.03.2023 судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
2.1. Правова позиція позивача.
Підставою позову позивачем зазначено, що Фізична особа-підприємець Венгер Микола Михайлович, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , 01.12.2018 року шляхом документально підтвердженого факту споживання електричної енергії приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який згідно з положеннями п. 2.1.4 ПРРЕЕ (в редакції від 14.03.2018 року) є публічним договором приєднання, а відтак є фактичним споживачем електричної енергії, розподіл якої здійснює АТ «Миколаївобленерго».
04.08.2021 року представниками позивача при проведенні технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою: вул. Первомайська, 3а, м. Очаків, Миколаївської області, кафе «Дитяче», було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: «Порушення підпункту 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, що неможливо виявити під час контрольного огляду засобу обліку».
За фактом вказаного порушення було складено Акт про порушення № К 9334 від 04.08.2021 року, який був розглянутий комісією АТ «Миколаївобленерго».
Вартість обсягу необлікованої електричної енергії з урахуванням тарифів, що діяли в період, за який розраховується розмір необлікованої електричної енергії, складає 93 305, 92 грн.
Станом на 24.12.2021 року рахунок відповідачем не сплачений, внаслідок чого утворився борг у спірній сумі.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 11, 633, 634, 641, 642 ЦК України, ст. 77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричного ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
2.2. Правова позиція (заперечення) відповідача.
Відповідачем не подано відзив на позовну заяву (ч. 1, 2, 4 ст. 161 ГПК України).
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач явку повноважного представника в жодне судове засідання 26.12.2022, 30.01.2023, 27.02.2023 та 24.03.2023 не забезпечив.
Ухвала Господарського суду Миколаївської області від 25.01.2022, надіслана на адресу відповідача, повернута до суду поштовою установою із відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Ухвали Господарського суду Миколаївської області від 14.12.2022 та від 26.12.2022, надіслані на адресу відповідача, повернуті до суду поштовою установою із відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Додатково судом вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи шляхом направлення телефонограми 15.12.2022.
Крім того, на сторінці Господарського суду Миколаївської області на офіційному вебпорталі «Судова влада Україна» 01.03.2023 судом розміщено повідомлення про відкладення розгляду справи № 915/67/22 на 24.03.2023.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу - підприємця: місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв`язок з фізичною особою - підприємцем) (п. 5 ч. 4 ст. 9 вказаного Закону).
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.
Системний аналіз статей 120, 242 ГПК України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку свідчить, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17; від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19; від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20).
Верховний Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі № 910/16249/19, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20; від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20).
Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про вчинення необхідних дій для повідомлення відповідача про розгляд справи та можливість розгляду справи за відсутності відповідача (представника відповідача).
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
01.12.2018 шляхом документально підтвердженого факту споживання електричної енергії ФОП Венгер Микола Михайлович приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який згідно з положеннями п. 2.1.4 ПРРЕЕ (в редакції від 14.03.2018) є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил, та є фактичним споживачем електричної енергії, розподіл якої здійснює АТ «Миколаївобленерго».
Факт споживання електричної енергії споживачем ФОП Венгер М. М. згідно договору № 42/235 підтверджується актами про використану електричну енергію за січень 2019, за січень 2020, за січень 2021, за листопад 2021.
Позивач вказує, що остання технічна перевірка у відповідача (споживача) підтверджується актом № 0025785 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В від 02.04.2019 та актом № 0042786 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії (заміни) засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В від 02.04.2019.
04.08.2021 представниками позивача при проведенні технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою: вул. Первомайська, 3а, м. Очаків, Миколаївська область, кафе «Дитяче» було виявлено порушення пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, що неможливо виявити під час контрольного огляду засобу обліку». Суть порушення: дає можливість безоблікового користування електроенергією.
За фактом виявленого порушення було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 04.08.2021 № К 9334.
В п. 6-8 акту зазначено: "Самовільне підключення виконано споживачем приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення до електричної мережі здійснювалось: місце самовільного підключення розташовано в схованому місці, а саме - під підлогою, в землі. Виявлено при проведенні технічної перевірки за допомогою індикатора схованої проводки шляхом часткового демонтажу оздоблювальних матеріалів, а саме стяжки та плитки підлоги на ділянці від розподільного щита до вузла обліку. Схема обліку електричної енергії не відновлена. Перелік об`єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення: порушення усунути неможливо, у зв`язку з неможливістю усунення - повне відключення електроенергії".
В п. 9-10 акту зазначено про заміну кабеля живлення, а також вилучення зразку кабеля; пакет опломбовано пломбою № 34214976 та вилучено представниками оператора системи.
Акт про пломбування від 04.08.2021 № 0003295.
В акті про порушення споживача повідомлено та запрошено на засідання комісії оператора системи з розгляду акту на 13.08.2021 за адресою м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40.
Споживач ФОП Венгер М. М. з актом про порушення ознайомлений, про що міститься підпис споживача в самому акті.
Споживачем висловлено зауваження до акту про порушення наступного змісту мовою оригіналу: «Другий екземпляр акту отримав. Подключение самовольное произведено в 2020 г, когда был ремонт, военнослужащим, ФИО не знаю. Было разбито 4 плитки на полу, кто возместит материальный ущерб. Почему отключили электроэнергию, так как самовольное подключение устранено».
До акту про порушення додаються: 1) акт технічної перевірки; 2) акт про пломбування; 3) фото- та відеозйомка; 4) пакет зі зразком кабеля.
В акті також зазначено, що: "Енергопостачання буде відновлено протягом 3 робочих днів після сплати заборгованості, збитків, витрат на повторне підключення та усунення порушення".
Позивачем долучено до матеріалів справи акт № 0003295 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В від 04.08.2021, а також акт № 0003737 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії (заміни) засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В від 04.08.2021 та диск з фото- та відеоматеріалами, що зроблені під час складання акту про порушення.
Відповідно до пояснень до акту К 9334 від 04.08.2021, складених представником оператора системи старшим інспектором СТА Годзою О. М., при проведенні технічної перевірки с/р 42/235 СПД Венгер М. М. за адресою м. Очаків, вул. Першотравнева, 3а виявлено: самовільне підключення електроустановок, електроприладів та струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, а саме: врізки в кабель живлення від РЩ-0,4 кВ ж/б до деоблікового автомата. Врізка виконана сховано, під підлогою. Під час технічної перевірки була частково демонтована стяжка та плитка підлоги зі згоди споживача. Споживач з порушенням згоден (є відео).
Рішенням засідання комісії з розгляду акту про порушення № К 9334 від 04.08.2021, оформленим протоколом № 1565 від 13.08.2021, та яке відбулось без присутності споживача, комісією виконано розрахунок вартості необлікованої електроенергії за період з 04.08.2020 по 04.08.2021 в сумі 93 305, 92 грн.
Для проведення оплати відповідачу було виставлено рахунок на оплату на суму 93 305, 92 грн., який 20.08.2021 направлено відповідачу, що підтверджується фіскальним чеком, та отримано відповідачем 26.08.2021, що підтверджується витягом з офіційного сайту «Укрпошта» за результатами відстеження поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором.
25.08.2021 відповідач звернувся із заявою до голови обласної комісії з розгляду актів про порушення АТ «Миколаївобленерго», в якій просив розглянути акт про порушення № К 9334 від 04.08.2021 на засіданні обласної комісії.
Рішенням засідання обласної комісії АТ "Миколаївобленерго" з розгляду акту про порушення № К 9334 від 04.08.2021, оформленим протоколом № 1567 від 25.08.2021, встановлено причетність споживача до порушення ПРРЕЕ та нараховано споживачу 93 305, 92 грн. - вартості необлікованої активної електроенергії за період з 04.08.2020 по 04.08.2021. Розрахунок до акту додається.
Відповідач був присутнім на засіданні обласної комісії по розгляду акта про порушення, що підтверджується підписом відповідача в протоколі із зауваженням наступного змісту мовою оригіналу: «Таких денег у меня нет, согласен на 40 000, 00 грн.»
Для проведення оплати відповідачу виставлено рахунок на суму 93 305, 92 грн.
Суду не подано доказів оплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
ІV. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" (тут і далі - в редакції від 01.07.2021) споживач зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
14.03.2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), які набрали чинності 11.06.2018 року.
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ (тут і далі - в редакції від 20.05.2021) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до підпункту 4 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Відповідно до підпункту 12 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право, зокрема, складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Відповідно до абз. 1-3, 5 п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Відповідно до абз. 8 п. 8.2.6 ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Відповідно до абз. 9 п. 8.2.6 ПРРЕЕ рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Відповідно до підпункту 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до підпункту 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача (правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 року по справі № 910/17955/17).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову, оскільки позивачем належними та допустимими доказами у справі доведено факт порушення відповідачем ФОП Венгером М. М. пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, що неможливо виявити під час контрольного огляду засобу обліку» за адресою: вул. Первомайська, 3а, м. Очаків, Миколаївська область, кафе «Дитяче», про що 04.08.2021 представниками позивача за результатами технічної перевірки електроустановок відповідача було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 04.08.2021 № К 9334, який розглянуто на засіданні комісії.
Відповідно до підпункту 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ позивачем визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії на підставі акта про порушення за період з 04.08.2020 по 04.08.20218 на суму 93 305, 92 грн.
Суду не подано доказів оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акту про порушення.
Станом на день розгляду справи суду не подано доказів оплати вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 93 305, 92 грн., строк оплати якої настав, як і не спростовано факту наявності вказаної заборгованості.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у сумі 93 305, 92 грн. є обґрунтованими, підставними та підлягають задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Судовий збір в розмірі 2 481, 00 грн. згідно ст. 129 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з відповідача Фізичної особи-підприємця Венгера Миколи Михайловича, АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь позивача Акціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017 (код ЄДРПОУ 23399393):
- 93 905, 92 грн. (дев`яносто три тисячі дев`ятсот п`ять грн. 92 коп.) - вартості необлікованої електричної енергії;
- 2 481, 00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Повний текст рішення складено 29.03.2023.
Суддя Е.М. Олейняш