Єдиний державний реєстр судових рішень
29.03.2023
Справа № 331/1067/23
Провадження № 3/331/593/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2023 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В.,
розглянувши адміністративнийматеріал,який надійшовз УППв Запорізькійобласті,про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України, не працює, фактично проживає за адресою:
АДРЕСА_1
- до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в:
21 січня 2023 р. о 04 год. 45 хв. у м.Запоріжжя, Олександрівський район, по вул.Шкільна, буд.2-в, водій ОСОБА_1 , будучи особою, позбавленою права керування транспортними засобами відповідно до постанови ЕАР 6216779 від 26.11.2022 р. за ст.126 ч.4 КУпАП,повторно керувавТЗ «ЗАЗLANOS»д.н.з. НОМЕР_1 , чим порушив вимоги п.2.1а. Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
На неодноразові виклики до суду для розгляду справи ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Будь-яких заяв або клопотань про відкладення розгляду справи або розгляд справи без його участі до суду не надходило.
З огляду на положенняст.268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Частиною 2ст.268 КУпАПвизначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності заст.130 КУпАПне є обов`язковою.
Згідно зіст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання про можливість розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі доказів, долучених до матеріалів справи, оскільки судом використанні всі процесуальні можливості щодо повідомлення ОСОБА_1 , проте останній з невідомих суду причин в судове засідання не з`явився, рівно як і особисто не доклав зусиль для дізнання про дату судового розгляду.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, - сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
За таких обставин, з урахуванням положень ст.1, ч.2 ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, перевіривши докази у справі на допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суддя дійшла наступного висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до вимог ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, одним із завдань провадження у адміністративних справах є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, звертаючи особливу увагу на з`ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого Кодексу України про адміністративні правопорушення; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб`єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст.38 Кодексу України про адміністративні правопорушення; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Стаття 280 КУпАПпередбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 5ст.126 КУпАПпередбачає відповідальність особи за повторне вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті, а саме повторне керування транспортними засобами особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.10 ст.15 ЗУ «Про дорожній рух» забороняється керуваннятранспортними засобамиособам,до якихзастосовано адміністративнестягнення чикримінальне покаранняу видіпозбавлення правакерування транспортнимизасобами,протягом строкупозбавлення,а такожособам,щодо якихдержавним виконавцемвстановлено тимчасовеобмеження управі керуваннятранспортними засобами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення ААД № 245279 від 21.01.2023 р., рапортами інспекторів УПП, матеріалами відеофіксації, постановою від 26.11.2022 р. та довідкою відділу адміністративної практики про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідно за ст.126 ч.4 КУпАП і за ст.130 КУпАП та позбавлення права керування транспортними засобами.
Дослідивши матеріалисправи проадміністративне правопорушення,переглянувши відеозаписз місцяподії,суддя вважаєдоведеною провину ОСОБА_1 у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При призначенністягнення суддя,враховуючи характер вчиненого правопорушення, який становить підвищену суспільну небезпеку в сфері безпеки дорожнього руху, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу, що буде необхідним і достатнім, з метою запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Санкцією частини 5 ст.126 КУпАП передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п`яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно до п. 28 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» суди не в праві застосовувати позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Як вбачаєтьсяз матеріалівсправи ОСОБА_1 раніше неодноразовопритягувався доадміністративної відповідальностіза ст.ст.126ч.4,130КУпАП.Постановою судувід 04.07.2022р.був позбавленийправа керуваннятранспортними засобамиза ст.130ч.1КУпАП строкомна 1рік.За таких обставин, на думку судупри визначені адміністративного стягнення ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП доцільно віднести до категорії інших осіб, без застосування позбавлення права керування транспортним засобом, оскільки таке право в особи вже відсутнє.
Статтею 30Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що позбавлення права керування транспортними засобами застосовується лише до наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами.
З огляду на те, що автомобіль «ЗАЗ LANOS»д.н.з. НОМЕР_1 не перебуває у приватній власності ОСОБА_1 (згідно протоколу власником автомобіля є ОСОБА_2 ), суддя не застосовує оплатне вилучення зазначеного транспортного засобу відповідно до санкції ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім цього, відповідно дост.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За правиламист.283КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору, розмір якого на теперішній час становить 536,80 гривень.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.1, 40-1, 126 ч.5, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судя
п о с т а н о в и в:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить40800 (сорок тисяч вісімсот) гривеньбез позбавлення права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати штрафу:
Одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081300
Рахунок: UA708999980313000149000008001;
ЄДРПОУ: 37941997;
Банк: Казначейство України (ЕАП);
МФО: 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держависудовий збір у розмірі 536 гривень 80 коп.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)
У разінесплати штрафуу встановленийстаттею 307Кодексу Українипро адміністративніправопорушення строк,на підставіст.308Кодексу Українипро адміністративніправопорушення,надіслати постановупро накладенняштрафу відносно ОСОБА_1 для примусового виконання до органу державної виконавчої служби.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є.В. Стратій