Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 163/315/23
Провадження № 3/163/175/23
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2023 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.
з участю секретаря Семенюк К.М.
представника Волинської митниці Кондратюка І.П.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом №0022/20500/23 про притягнення до відповідальності за ч.3 ст.471 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ДЕЗЗЕ», РНОКПП НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , прямуючи 11 вересня 2022 року близько 13:50 години з України в Республіку Польща через митний пост "Устилуг" Волинської митниці смугою руху «зелений коридор» водієм автомобіля «KIA SPORTAGE», номерний знак НОМЕР_2 , не задекларував за встановленою формою 29 пігулок препарату «Солпадеїн (Solpadein)», який у своєму складі містить речовину «кодеїн фосфат гемігідрат», яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 є наркотичним засобом, обіг якої обмежено, та 62 патрони резинові 9 мм Р.А. «Вій», перевезення яких через митний кордон України здійснюється на підставі передбаченого п.12.14. Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 року № 622, дозволу, у зв`язку із чим указані речі згідно із ч.1 ст.197 МК України є обмеженими до переміщення через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.471 МК України.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з`явився, хоча про час і місце розгляду справи в суді був належним чином повідомлений, що підтверджується телефонограмою секретаря судових засідань. Разом із цим, попередньо ОСОБА_1 на електронну адресу суду надіслав письмові пояснення, у яких просив провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення. Вказав, що про переміщення ліків «Солпадеїн» повідомив співробітнику митниці, якому пояснив, що є особою з інвалідністю ІІ групи та ліки виписав йому лікар згідно рецепту в якості знеболювального. Аналогічно в добровільному порядку повідомив митнику про наявність у нього упаковки гумових набоїв, які перед поїздкою за кордон забув викласти та виявив уже на митниці у водійських дверцятах, у зв`язку із чим попросив митника прийняти їх на зберігання. По даному факту були викликані працівники поліції, він надав усні та письмові пояснення щодо переміщуваних ліків, підтвердив законність придбання та зберігання набоїв до зареєстрованої на його ім`я зброї, після чого митники та поліцейські запевнили, що законодавства він не порушував і заходи адміністративного чи кримінального характеру застосовані до нього не будуть. Зі змістом складеного протоколу не згідний, оскільки не мав наміру перетинати кордон з указаними товарами. Також просив врахувати, що оформлення матеріалів справи не відповідає вимогам чинного законодавства, а суду для розгляду надані ксерокопії матеріалів, що не передбачено законодавством і унеможливлює об`єктивний розгляд справи по суті.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.3 ст.471 МК України, стягнути судовий збір.
Дослідженням доказів по справі встановлено таке.
Факт слідування ОСОБА_1 11 вересня 2022 року близько 13:50 години з України в Республіку Польща через митний пост "Устилуг" Волинської митниці смугою руху «зелений коридор» водієм автомобіля «KIA SPORTAGE», номерний знак НОМЕР_2 , підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0022/20500/23, витягом з модуля "Диспетчер зони митного контролю та Пасажирського пункту пропуску" програмного комплексу АСМО "Інспектор" та по справі не оспорюється.
Головний державний інспектор Волинської митниці Підгайний О.В. у письмових поясненнях вказав, що під час проведення митного огляду указаного транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 в ніші передніх лівих дверей автомобіля без ознак приховування було виявлено набої 9 мм Р.А. «Вій» в кількості 62 штуки, а також в багажному відділі в сумці з медикаментами без ознак приховування таблетки «Солпадеїн (Solpadein)» в кількості 29 штук, які містять у собі діючу речовину «кодеїн фосфат гемігідрат», яка є наркотичним засобом, обіг якої обмежено, у зв`язку із чим він зателефонував на лінію «102».
Здійснення повідомлення на лінію «102» підтверджується рапортом помічника чергового Володимирського РВП ГУНП у Волинській області від 11 вересня 2022 року.
В судовому засіданні інспектор митниці Підгайний О.В. в якості свідка показав, що ОСОБА_1 під час проходження митного контролю та огляду транспортного засобу добровільно повідомив про переміщення ним ліків « ОСОБА_2 » та гумових набоїв, проте не мав при собі і не надав рецепта лікаря на переміщувані ліки та передбаченого законодавством дозволу на переміщення набоїв.
ОСОБА_1 у письмових поясненнях, наданих під час аналізованих подій, зазначив, що є особою з інвалідністю ІІ групи, переміщувані пігулки придбав приблизно п`ять місяців тому і приймає їх лише при гострих болях, однак не знав, що вони заборонені до переміщення через кордон. Гумові набої належать йому та під час митного огляду видав їх добровільно.
Вилучення гумових набоїв 9 мм Р.А. «Вій» в кількості 62 штуки та пігулок «Солпадеїн (Solpadein)» в кількості 29 штук задокументовано в протоколі огляду місця події від 11 вересня 2022 року.
По факту виявлення вищевказаних пігулок та гумових набоїв 11 вересня 2022 року на адресу начальника Володимирського РВК ГУНП у Волинській області надіслано повідомлення 2395 про виявлення кримінального правопорушення.
30 листопада 2022 року на Волинську митницю від Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області надійшли матеріали перевірки за повідомленням № 2395 для вирішення питання щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил через відсутність даних, які б вказували на наявність ознак кримінального правопорушення.
При цьому, вилучені гумові набої повернуті ОСОБА_1 , що підтверджується його власноручною заявою від 01 жовтня 2022 року, а пігулки «Солпадеїн (Solpadein)» - передані Волинській митниці.
Частина 3 статті 471 МК України встановлює відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до примітки статті 471 МК України недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".
Згідно із ч.ч.2, 3 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян.
Відповідно до Таблиці ІІ Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 770, «кодеїн» є наркотичним засобом, обіг якого обмежено.
У статті 2 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» визначено, що обіг препаратів, що містять наркотичний засіб або психотропну речовину, які включені до таблиць II і III Переліку, підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу наркотичного засобу чи психотропної речовини, які в них містяться.
Відповідно до ч.4 чт.26 даного Закону фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров`я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року №576 «Про затвердження положення про дозвільну систему» передбачено, що до предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони.
Відповідно до пункту 8.1 Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», яка затверджена наказом МВС України від 21.08.1998 року №622 (далі Інструкція), дозвільна система, що здійснюється органами поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб`єктам господарювання та громадянам.
Згідно з пунктом 8.12 Інструкції до пристроїв належать такі пістолети і револьвери вітчизняного виробництва, які конструктивно призначені тільки для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і технічно не придатні для стрільби бойовими патронами. При цьому їхня конструкція має забезпечувати неможливість взаємозаміни основних частин бойової і спортивної вогнепальної зброї, унеможливлює здійснення пострілів в автоматичному режимі чергами. Патрони до пристроїв - патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, призначені для відстрілу їх тільки пристроями вітчизняного виробництва і допущені в установленому порядку до використання.
Відповідно до пункту 12.14 Інструкції вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та патрони перевозяться її власниками через митний кордон України на підставі дозволу, який видається УП ЦОУП, УП ГУНП.
У частині 1 статті 197 МК України визначено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, на які накладено електронний підпис, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Отже, системний аналіз вказаних норм законодавства України свідчить, що переміщення через митний кордон України лікарських препаратів із вмістом наркотичного засобу, обіг якого обмежено, здійснюється на підставі виданого закладом охорони здоров`я рецепта, а патронів до пристроїв - на підставі дозволів на право їх перевезення (переміщення), які видаються УП ЦОУП, УП ГУНП, тому такі товари підлягають декларуванню у порядку визначеному для каналу, позначеному символами червоного кольору («червоний коридор»).
У цій справі встановлено, що на момент проходження митного контролю ОСОБА_1 відповідних документів (рецепта та дозволу) на право переміщення через митний кордон України пігулок препарату «Солпадеїн (Solpadein)», який у своєму складі містить наркотичний засіб, обіг якого обмежено, та патронів резинових 9 мм Р.А. «Вій» не мав, при цьому на лінію митного контролю «червоний коридор» не звертався, митної декларації встановленої форми не подавав.
Надіслана електронною поштою на адресу суду разом із письмовими поясненням копія рецепта закладу охорони здоров`я від 06.09.2022 року на препарат «Солпадеїн (Solpadein)» на увагу не заслуговує, оскільки до митного контролю 11 вересня 2022 року ОСОБА_1 цей документ не подавав. Крім того, цей рецепт не стосується переміщуваного препарату «Солпадеїн (Solpadein)», оскільки як зазначив ОСОБА_1 у письмових поясненнях його він придбав приблизно за п`ять місяців до аналізованих подій, а відтак купував не за цим рецептом.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не мав наміру перетинати кордон України з вищевказаними предметами також відхиляються, оскільки дослідженими у справі доказами встановлено, що автомобілем він заїхав в зону митного контролю митного поста «Устилуг» Волинської митниці на смугу руху «зелений коридор», що в розумінні ч.5 ст.366 МК України здійснив декларування шляхом вчинення дій.
Добровільне усне заявлення під час проходження митного контролю про переміщення ліків та набоїв, на що вказує ОСОБА_1 , на кваліфікацію його дій не впливають і не свідчать про відсутність у його діях складу правопорушення з огляду на положення ч.ч.4, 5, 6 ст.366 МК України.
У частині 4 статті 366 МК України визначено, що громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення (ч.5 ст.366 МК України).
Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом (ч.6 ст.366 МК України).
Згідно з статтею 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Отже, порушення митних правил можуть бути вчинені як умисно, так і з необережності.
Саме на особі, яка ввозить чи вивозить за межі митної території України певні товари, щодо яких законодавством встановлено певні обмеження, лежить обов`язок належним чином задекларувати їх, отримати в компетентних органах і пред`явити митному органові відповідний дозвіл тощо. Перед поїздкою за кордон особа зобов`язана переконатися, що в її багажі і транспортному засобі відсутні будь-які заборонені чи обмежені до вивезення товари чи предмети.
Таким чином, ураховуючи встановлені у справі фактичні обставини та норми діючого законодавства України, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у недекларуванні товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення за межі митної території України, тобто у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 471 МК України.
Щодо обсягу відповідальності ОСОБА_1 вбачаються підстави для такого висновку.
Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно з п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Відповідно до вимогст.22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи фактичні обставини справи, особу ОСОБА_1 , а саме, те, що він вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, хворіє, є особою з ІІ групою інвалідності, перевозив виявлені митним органом медичні препарати для власного споживання, про що надав суду відповідні докази (консультативний висновок невролога, виписку із медичної картки стаціонарного хворого та рецепт), резинові патрони належать до зброї, яка зареєстрована за ним у встановленому порядку, а також беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення й те, що його вчинення не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі.
За такої сукупності обставин вбачається за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Таким чином, провадження у справі підлягає закриттю, а вилучені та передані на зберігання митниці таблетки поверненню ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 МК України.
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Провадження в справі закрити.
Вилучені за протоколом № 0022/20500/23 в порядку ст.511 МК України 29 пігулок препарату «Солпадеїн (Solpadein)» повернути ОСОБА_1 .
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь