Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №333/1570/23
Провадження №2-о/333/146/23
рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2023 року м.Запоріжжя
Комунарський районний суд м.Запоріжжя у складі:
судді Холода Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Пантюх Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (69097, м. Запоріжжя, пр. інженера Преображенського, буд. 15, код ЄДРПОУ 24904433) про встановлення факту народження, -
в с т а н о в и в:
02.03.2023 року на адресу Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про встановлення факту народження.
Ухвалою суду від 02.03.2023 року заяву ОСОБА_2 залишено без руху, заявнику надано строк для усунення недоліків.
23.03.2023 року на адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 02.03.2023 року надійшла заява ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Свої вимоги заявник обґрунтовують тим, що 17.02.2023 року він та ОСОБА_3 стали батьками ОСОБА_4 , яка народилась в пологовому будинку в м. Мелітополь, Запорізької області, Україна.
Місто Мелітополь, Запорізької області є тимчасово окупованою територією України.
У зв`язку з тим, що медичний документ про народження дитини, отриманий на території м. Мелітополь, Запорізької області, виданий на підставі законодавства Російської Федерації та є недійсним, а довідка про народження дитини видана некомпетентним державним органом України, заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку.
З цих підстав, заявник просить суд встановити факт народження дитини ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Мелітополь, Запорізької області, Україна, від батьків: матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.
Ухвалою суду від 24.03.2023 року провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами окремого провадження.
В судове засідання заявник ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_1 не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, у своїй заяві просили суд справу розглядати за їх відсутності.
Заінтересовані особи до зали судового засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, суд дійшов до висновку про її задоволення, з огляду на таке.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України,суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Статтею 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991 року №789-XII, схваленою резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995 року, дитина маєбути зареєстрованазразу жпісля народженняі змоменту народженнямає правона ім`яі набуттягромадянства,а також,наскільки цеможливо,право знатисвоїх батьківі правона їхпіклування. Держави - учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до змісту п. 10постанови ПленумуВерховного судуУкраїни року«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» від 31.03.1995 № 5,суди можуть встановлювати факти народження, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
За змістом ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно доСімейного кодексу України.Державна реєстраціянародження дитинипроводиться записьмовою абоусною заявоюбатьків чиодного зних замісцем їїнародження абоза місцемпроживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначеніцентральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я,документи,що підтверджуютьфакт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Форма та порядок видачі документа про народження, на підставі яких здійснюється державна реєстрація народження, встановленаНаказом Міністерства охорони здоров`я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 року № 545.
Відповідно до положень вказаного вище наказу, підставами для державної реєстрації народження є: а) медичне свідоцтво про народження (форма N 103/о); б) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о).
Згідно з ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 08.04.2014 року Якимівським РС УДМС України в Запорізькій області.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Мелітопольским МВ ГУМВС України в Запорізькій області.
Місто Мелітополь, Запорізької області є тимчасово окупованою територією України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта законівУкраїни,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії діютьлише напідставі,у межахповноважень тау спосіб,що передбаченіКонституцією тазаконами України(ч.1). Будь-якіоргани,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії таїх діяльністьвважаються незаконними,якщо ціоргани абоособи створені,обрані чипризначені упорядку,не передбаченомузаконом (ч.2). Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану (ч. 3).
Судом встановлено, що 17.02.2023 року в пологовому будинку м. Мелітополь у громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народилася дитина дівчинка, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження від 17.02.2023 року №110, свідоцтвом про народження від 28.02.2023 року серії НОМЕР_5 та свідоцтвом про встановлення батьківства від 28.02.2023 року серії НОМЕР_6 .
Вказані документи суд приймає до уваги з метою захисту інтересів заявника.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».
Враховуючи, що ОСОБА_4 народилася на тимчасово окупованій території України, заявник не може отримати від закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи оригіналів документів, встановленої форми про народження та, відповідно, на їх підставі зареєструвати народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в органах державної реєстрації актів цивільного стану, суд дійшов до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , з заявою про встановлення факту народження, щоє підставою для державної реєстрації народження органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК України,ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
З оглядуна викладене,керуючись ст.ст.258,265,293,315317,319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), Хортицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (69097, м. Запоріжжя, пр. інженера Преображенського, буд. 15, код ЄДРПОУ 24904433) про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 дитини ОСОБА_4 , яка народилася у м. Мелітополь, Запорізької області, Україна, батьками якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у селі Петрівка, Якимівського району, Запорізької області, та громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася у м. Мелітополь, Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішеньhttp://reyestr.court.gov.ua/з посиланням на номер справи.
Повний текст рішення складено 24.03.2023 року.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя Р.С.Холод