Ухвала суду № 109815805, 27.03.2023, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2023
Номер справи
440/2880/23
Номер документу
109815805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

27 березня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/2880/23

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

20 березня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації у якій позивач просить:

- визнати рішення Управління соціального захисту населення Миргородської районної (військової) державної адміністрації відділ №2 (Гадяч) відділ з питань надання державної соціальної допомоги, субсидії, інших видів соціальної підтримки населення №2 про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї із застосуванням при обрахунку до ОСОБА_1 0,5 розміру мінімальної заробітної плати - незаконним, протиправним;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Миргородської районної (військової) державної адміністрації відділ №2 (Гадяч) відділ з питань надання державної соціальної допомоги, субсидії, інших видів соціальної підтримки населення №2 призначити надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї без зарахування до ОСОБА_1 0,5 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

В ході з`ясування питання, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено наступне.

Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 1 січня - 2684 гривні.

З огляду на викладене вище, позивач повинен сплатити за подання позовної заяви немайнового характеру судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (2684 грн. х 0,4).

Позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.

Водночас, ОСОБА_1 подано до суду заяву про звільнення від оплати судових витрат, в обґрунтування якої зазначено, що її майновий стан не дозволяє сплатити судовий збір внаслідок тяжкого майнового стану, оскільки позивач є членом малозабезпеченої сім`ї.

Вирішуючи заяву про звільнення від оплати судових витрат, суд дійшов таких висновків.

Частинами 1, 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Позивач є членом малозабезпеченої сім`ї, що підтверджується довідкою відділу з питань надання державної соціальної допомоги, субсидій, інших видів соціальної підтримки населення №2 Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації №386 від 25.01.2023, за змістом якої ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі з питань надання державної соціальної допомоги, субсидій, інших видів соціальної підтримки населення №2 та отримує ДСД на трьох дітей як малозабезпечена сім`я з 01.01.2023 по 30.06.2023.

З огляду на викладене вище, та зважаючи на те, що майновий стан ОСОБА_1 перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством України порядку і розмірі, оскільки позивач є членом малозабезпеченої сім`ї та предметом позову є захист соціальний прав, суд дійшов висновку про необхідність звільнення ОСОБА_1 від оплати судових витрат у справі №440/2880/23.

Отже, заява позивача про звільнення від оплати судових витрат підлягає задоволенню.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

За приписами пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

У позовній заяві ОСОБА_1 оскаржує рішення Управління соціального захисту населення Миргородської районної (військової) державної адміністрації відділ №2 (Гадяч) відділ з питань надання державної соціальної допомоги, субсидії, інших видів соціальної підтримки населення №2 про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї із застосуванням при обрахунку до ОСОБА_1 0,5 розміру мінімальної заробітної плати.

Однак, позивач у позовній заяві не зазначає реквізитів оскаржуваного рішення, зокрема, дати цього рішення та його номера.

Частиною 7 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Частиною 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Частинами 4 та 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Позивачем не додано до позовної заяви оригіналу оспорюваного рішення або його засвідченої належним чином копії, як не заявлено і клопотання про його витребування.

Отже, позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 132, 133, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про звільнення від оплати судових витрат - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від оплати судових витрат у справі №440/2880/23.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:

- позовної заяви, оформленої відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (примірник для суду та її копії відповідно до кількості учасників справи), у тому числі, із зазначенням змісту позовних вимог щодо предмету спору, а саме, конкретизувати з яким рішенням (зазначити його реквізити: номер та дату), позивач не погоджується;

- оригіналу або засвідченої належним чином копії оспорюваного рішення, а також його копію відповідно до кількості учасників справи.

Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.

Копію ухвали надіслати особі, які подала позовну заяву.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя С.С. Сич