Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2023 року Справа № 160/18083/22 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" (далі позивач, ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ") до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі відповідач, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, податковий орган), в якій позивач просить:
1.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
3.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
4.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
5.Запровадити щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 40485815) мораторій на проведення документальних перевірок податкових (звітних) періодів - з грудня 2016 року по червень 2022 року (згідно поданих Повідомлень).
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Позивач здійснює свою діяльність, зокрема, й через невідокремлені (функціональні) структурні підрозділи, які розміщені в різних містах України. Позивач здійснює такі види господарської діяльності (за кодами КВЕД): 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Для забезпечення господарської діяльності, позивач орендує складські та офісні приміщення, які розташовані в різних областях України. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк воєнного стану неодноразово продовжувався на підставі відповідних Указів Президента України. Разом з цим, низка територіальних громад України перебуває в окупації, а на окремих територіях точаться бойові дії. 16 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України», відповідно до пп.1 п.1 якої встановлено, що перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. В подальшому до цієї Постанови КМУ неодноразово вносились зміни. Однак станом на дату подання цього позову принцип віднесення конкретної територіальної громади до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в цілому, лишився незмінним. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12 травня 2022 року (далі - «Перелік»). Зміни до Переліку вносились понад 20 разів, але з моменту його першого затвердження й станом на дату подання цього позову, у ньому перебувають: Маріупольська міська територіальна громада (наразі це пп.3 п.7 Розділу II Переліку); Бердянська міська територіальна громада (наразі це пп.3 п.1 Розділу III Переліку); Мелітопольська міська територіальна громада (наразі це пп.4 п.4 Розділу III Переліку); Енергодарська міська територіальна громада (наразі це пп.6 п.2 Розділу III Переліку). Разом з цим, як зазначено в роз`ясненні ГУ ДПС у Запорізькій області від 27.09.2022р., за відсутності відповідного акту КМУ, можливо брати до уваги зазначений Наказ за умови надання платником податків документів/інформації, які підтверджують втрату/знищення первинних документів саме у зв`язку з веденням бойових дій, та/або у зв`язку з неможливістю їх вивезення з тимчасово окупованих територій (роз`яснення розміщене за посиланням https://zp.tax.gov.ua/media-ark/news- ark/618360.html). Належить вказати, що у позивача наявні невідокремлені (функціональні) структурні підрозділи (надалі -«НФСП») за наступними адресами: м. Маріуполь, вул. Гавань Шмідта, буд.6, м. Бердянськ, вул. Софіївська, 115 Б (офіс), м. Бердянськ, вул. Софіївська, 115 В (склад), м. Мелітополь, вул. Польова. 1, м. Енергодар, вул. Комунальна. 25. На території зазначених НФСП перебували документи (в т.ч., первинні), але їх вивезення з початку війни було небезпечним для життя будь-якої особи, яка намагатиметься здійснити їх вивезення. З дати настання окупації й по сьогодні позивач не мас доступу до зазначених документів (й нема вичерпної інформації відносно того, чи взагалі вони вціліли, чи ні). Законом України № 2173-ІХ від 01.04.2022р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» п.69 підрозд. 10 розділу XX Податкового кодексу України (надалі - «ПКУ») було доповнено підпунктом 69.28 наступного змісту: «Установити, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, і не можуть пред`явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. Підставами неможливості пред`явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв`язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади. У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній Формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, шо призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів). Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв`язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від`ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку. Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів. Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов`язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати. Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану. Втрата документів, що не пов`язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту. Обов`язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України. У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови. Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні. У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов`язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України». Тобто, у зв`язку з воєнним станом та відсутністю у низки платників податків доступу до структурних підрозділів, які перебувають на окупованій території, державою було вжито заходів для захисту прав таких платників. Керуючись вищевказаними нормами ПКУ. Позивачем було складено та направлено до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: повідомлення №01/06/2022-2 від 01.06.2022р. про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться бойові дії (НФСП м. Маріуполь); повідомлення №01/06/2022-1 від 01.06.2022р. про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації (НФСП м. Мелітополь); повідомлення №01/06/2022 від 01.06.2022р. про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації (НФСП м. Бердянськ); повідомлення №01/06/2022-2 від 01.06.2022р. про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації (НФСП м. Енергодар), Зазначені повідомлення 01.06.2022р. були надані до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області. Повідомлення були складені з суворим дотриманням вимог пп.69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ ПКУ. Зокрема, було зазначено, що з дати настання окупації/бойових дій й станом на дату подання Повідомлень Позивач не має доступу до первинних та інших документів, які перебувають на території НФСП у містах Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь, Енергодар. Також було зазначено податкові (звітні) періоди, в межах яких було складено первинні документи, що перебували на територіях вищевказаних НФСП (з грудня 2016р. по дату складення Повідомлень), й наведено дані та показники податкової звітності платника податків за податкові (звітні) періоди. Також було зазначено, що всі податкові декларації з 2016 року подавались позивачем через електронний кабінет платника податків - тобто, всі ці відомості наявні в органах ДПС. До Повідомлень було додано Реєстри, що містили перелік документів, до яких відсутній доступ (із зауваженням, що перелік є дуже великим, оскільки охоплює чималий період, і якщо позивач виявить додаткові відомості щодо знищених документів - вони в обов`язковому порядку будуть надані додатково). У повідомленнях позивач, згідно до норм ПКУ, просив запровадити мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленнях податкових (звітних) періодів. Отже, повідомлення містили всі необхідні дані, було оформлено належним чином та не містили жодних клопотань, які б не відповідали вимогам чинного законодавства. Однак у відповідь на вказані повідомлення 14.07.2022р. позивач отримав від відповідача письмові відповіді №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. (згідно абз. 1, наявному в кожній із відповідей, вони кваліфіковані як «вмотивований висновок»), в якому зазначено наступне: «...у контролюючого органу відсутні підстави для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України». По суті, зазначені «вмотивовані висновки» є рішеннями відповідача про відмову позивачеві у застосуванні пп.69.28 п.69 підрозд. 10 розділу XX ПКУ і, відповідно, у запровадженні мораторію на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленнях податкових (звітних) періодів. Тобто, на думку відповідача, позивач не є платником, який вправі розраховувати на гарантію, встановлену державою відповідно до пп.69.28 п.69 підрозд. 10 розділу XX ПКУ. Позивач вважає Рішення №35183/6/04-36-07-02 від 28,06.2022р., №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. незаконними, необґрунтованими і, відповідно, такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12 грудня 2022 року об 11:00.
08.12.2022 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він не погоджується з позовом та в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначає, що податковий орган має право відповідно до пп. 20.1.6 п.20.1 ст.20 ПК запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. Також податковий орган мас право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом. П. 85.2 ст. 85 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки. Відповідно ч.3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV, відповідальність за організацій) бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів. Підпунктом 69.28 пунктом 69 підрозділу 10 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, і не можуть пред`явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначення в податковій звітності. Підставами неможливості пред`явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсування) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту. Згідно наказу від 14.05.2022 №92 «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) станом на 09 травня 2022 року» затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) станом на 09 травня 2022 року. Невідокремлений - структурний (функціональний) підрозділ характеризується рядом ознак, а саме: відсутність у власності відокремленого/власного майна, і відповідно відокремленого балансу; керівник позбавлений права укладати (підписувати) будь які угоди, в тому числі трудові, головне підприємство не надає керівнику такого підрозділу довіреності діяти від імені головного підприємства; відсутність рахунків в банках і відсутність права на здійснення фінансових операцій; такий підрозділ не несе відокремленої відповідальності за свої дії. Ведення документообігу на кожному окремому підприємстві має регламентуватись інструкцією з діловодства, регламентами роботи з документами, графіком документообігу, положеннями про структурні підрозділи підприємства та посадовими інструкціями. Пунктом 3.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 передбачено перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів повинно здійснюватися в міру їх надходження до місця їх обробки, проте не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, складання бухгалтерської та іншої звітності і розрахунків. Таким чином, взаємовідносини бухгалтерії з підрозділами підприємства полягає тому, що перша отримує від них потрібну для обліку і контролю документацію і у свою чергу, забезпечує їх економічною інформацією про результати їхньої роботи. Крім того пунктом 5.1 Положення №88 передбачено, що організація документообороту з метою упорядкованості руху та своєчасного одержання для записів у бухгалтерському обліку первинних документів наказом керівника підприємства, установи встановлюється графік документообороту, в якому вказуються дата створення або одержання від інших підприємств та установ документів, прийняття їх до обліку, передача в обробку та до архіву. Згідно п.44.1 ст.44 ПКУ «для цілей оподаткування, платники податків, зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. Відповідно до п.44.3. ст.44 ПКУ «платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності». Згідно зі статтею 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-ХІV) первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 996-ХІУ підставою дія бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, гуртуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Згідно вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків, а здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку на підставі первинних документів. Відповідно до 6.1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, передбачено умови зберігання документів, а саме: первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність підлягають обов`язковій передачі до архіву. 6.2. Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. 6.4. Первинні документи, облікові регістри та бухгалтерська та інша звітність, створені у формі електронного документа, повинні зберігатися на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях, та протягом строку, що не повинен бути меншим від строку, встановленого для відповідних документів на папері. 6.7 Зберігання первинних документів та облікових регістрів, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерської та іншої звітності, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства. Частиною 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідно до ч.2 ст.64 ГК України, функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. У контролюючого органу відсутні підстави для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення ПК України.
12.12.2022 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій представник зазначив, що за результатами ознайомлення з відзивом встановлено наступне. Відповідач визнає, що спірні правовідносини, які склались між сторонами по справі, виникли внаслідок відмови відповідача застосувати до позивача правові наслідки, передбачені підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на підставі поданих ним повідомлень про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться бойові дії/про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації; за винятком посилання на норми КАС України, ст.ст.20, 85 Податкового кодексу України, а також вступної та прохальної частини, відзив, фактично, дублює текст рішень Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р.. №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (які, власне, і є предметом оскарження) - тобто, жодної нової інформації не надається. Відповідно, описувати знов все, що написано в позовній заяві, сенсу нема; відповідачем жодним чином не аргументовано, в чому саме полягає хибність правової позиції, викладеної позивачем у позовній заяві, відносно того, що подані позивачем повідомлення повністю відповідали пп.69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Відповідачем не зазначено, на підставі яких правових норм відповідач вважає за можливе запитувати документи (наказ про облікову політику, інструкцію з діловодства, регламент роботи з документами, графік документообігу тощо), які не передбачені спеціальною нормою - пп.69.28, п.69 підрозд. 10 розділу XX Податкового кодексу України, - тобто, чому такий запит не належить кваліфікувати виключно як перевищення повноважень контролюючим органом. Відповідач посилається на ст.ст.20, ст.85 ПКУ в розрізі права органу ДПС запитувати у платника податків документи під час проведення перевірок, однак не наводить обґрунтування на користь того, чому ці норми мають розповсюджуватись на правовідносини, які з перевірками не пов`язані. Враховуючи викладене, наданий відповідачем відзив є не більш, ніж формальною реалізацією права, передбаченого ст. 162 КАС України - можливо, представник відповідача зможе аргументовано відповісти на вищевказаний перелік питань та чітко пояснити правову позицію відповідача у судовому засіданні.
12.12.2022 року представником позивача надано до суду додаткові докази зокрема:
- копію наказу від 12.09.2016р. №4/1 «Про призначення відповідальних працівників за приймання та відпуск товарно-матеріальних цінностей, а також підписання договорів, документів первинного бухгалтерського обліку та інших документів».
- копію наказу від 12.09.2016р. №4/2 «Про встановлення порядку складання, систематизації, зберігання та передачі договорів, документів первинного бухгалтерського обліку, а також інших документів, що створюються в результаті господарської діяльності невідокремлених функціональних структурних підрозділів ТОВ «Борисфен Трейдінг».
- копію Положення про невідокремлений функціональний структурний підрозділ ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» у місті Енергодар.
- копію Положення про невідокремлений функціональний структурний підрозділ ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» у місті Мелітополь.
- копію Положення про невідокремлений функціональний структурний підрозділ ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» у місті Маріуполь.
- копію Положення про невідокремлений функціональний структурний підрозділ ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» у місті Бердянськ.
12.12.2022 року підготовче засідання було відкладено до 26.12.2022 року на 11 год. 00 хв.
26.12.2022 року у зв`язку з відсутністю електричної енергії у суді підготовче засідання було відкладено до 19.01.2023 року на 11 год. 00 хв.
29.12.2022 року відповідачем подані пояснення по справі, в якій представник наголосив, що позивач по справі ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» в порушення вимог п. 2.15 та 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" не забезпечив зберігання первинних документів. Надані копії наказів позивачем вказують на те, що більшість документів має право підписувати керівництво підприємства. Директор та Головний бухгалтер відповідає за достовірність та правильність заповнення та формування звітності та бухгалтерських регістрів, які формуються та зводять на підставі первинних документів. Незрозуміло, яким чином головний бухгалтер складав регістри бухгалтерського обліку та податкову звітність на підставі відсутніх документів. С свою чергу Головний бухгалтер несе відповідальність за достовірність та повноту даних відображення на підставі первинних документів. Бухгалтерський облік с обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Слід зазначити, що обов`язок підтвердити правомірність та обґрунтованість сформованих валових витрат та податкового кредиту первинними документами покладається на платника-покупця товарів (робіт, послуг), оскільки саме він виступає суб`єктом, який використовує при обчисленні кінцевої суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, суму податкового кредиту ПДВ, визначену постачальником, та зменшує оподатковуваний доход на вартість товарів (робіт, послуг), визначену продавцем. Згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинним документом визнається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Згідно зі ст. 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарської операції с первинні документи, які фіксують факти здійсненній господарських операцій і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства від імені якого складений документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи новітні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Підставами неможливості пред`явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, па яких ведуться (велися) бойові дії, та па територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв`язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади. Втрата документів, що не пов`язана з проведенням на територіях, па яких ведуться (велися) бойові дії, та па територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту. Відповідно листів підприємства, до первинних документів за 2016-2022 роки, які перебували у невідокремлених (функціональному) підрозділах, не має доступу . Невідокремлений - структурний (функціональний) підрозділ характеризується рядом ознак, а саме відсутність у власності відокремленого/власного майна, і відповідно відокремленого балансу; керівник позбавлений права укладати (підписувати) будь які угоди, в тому числі трудові; головне підприємство не надає керівнику такого підрозділу довіреності дія ти від імені головного підприємства; відсутність рахунків в банках і відсутність права па здійснення фінансових операцій, такий підрозділ не несе відокремленої відповідальності за свої дії. У контролюючого органу відсутні підстави для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення ПК України.
19.01.2023 року у підготовчому засіданні було оголошено перерву до 02.02.2023 року на 11 год. 00 хв.
02.02.2023 року у підготовчому засіданні було оголошено перерву до 16.02.2023 року на 10 год. 00 хв.
16.02.2023 року представником позивача подано до суду клопотання, в якому представник повідомив суд наступне.
По НФСП м. Маріуполь. Станом на 24.02.2022р. посаду керівника НФСП обіймав ОСОБА_1 . З 03.03.2022р. зв`язок з керівником та іншими співробітниками НФСП припинився. 30.03.3022р. позивач дізнався про те, що приміщення, орендовані для НФСП, були піддані ракетному обстрілу та пограбовані (про це свідчили повідомлення в мережі Інтернет, карта бойових дій та фотоматеріали). Зазначені приміщення знаходились в діапазоні 800 метрів від центральної прохідної «Азовсталі». Наказом №24/1-К від 24.03.2022р. дію трудових договорів зі співробітниками НФСП призупинено з 01.04.2022р. 08.04.2022р. на зв`язок вийшла ОСОБА_2 , яка займала посаду провідного економіста структурного підрозділу у м. Маріуполь. Вона повідомила, що знаходилась 4 тижня в підвалі. З того моменту й по сьогодні зв`язку зі співробітниками НФСП та керівником нема. 20.05.2022р. ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» звернулось до правоохоронних органів із заявою за ч.1 ст.438 КК України. 21.05.2022р. в ЄРДР було внесено відомості за ч.1 ст.438 КК України, порушене кримінальне провадження №12022041030000723. 16.06.2022р. внаслідок того, що зі зрозумілих причин використовувати приміщення нема можливості, орендодавцеві приміщень було направлено повідомлення про розірвання договору оренди. 23.06.2022р. ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» було подано заяву за формою 1-ПРРО про скасування реєстрації ПРРО за адресою: АДРЕСА_1 , а також повідомлення за формою 20-ОПП про закриття об`єкта оподаткування за цією ж адресою.
НФСП м. Мелітополь. Станом на 24.02.2022р. посаду керівника НФСП обіймав ОСОБА_3 . З 24.02.2022р. до 08.04.2022р. зв`язку з ОСОБА_3 та іншими співробітниками НФСП не було. Наказом №24/2-К від 28.03.2022р. дію трудових договорів зі співробітниками НФСП призупинено з 11.04.2022р. 08.04.2022р. ОСОБА_3 подзвонив та повідомив директору ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ», що 04.04.2022р. на територію НФСП увірвались ворожі угруповання, які заволоділи ТМЦ, документацією, печатками та штампами позивача, які знаходились на території НФСП. 10.04.2022р. ОСОБА_3 у телефонному режимі повідомив, що виїхав з окупованої території. За фактом злочинних дій ворожих угруповань, 11.04.2022р. ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» було подано заяву про порушення кримінального провадження. 13.05.2022р. ОСОБА_3 було звільнено на підставі поданої ним заяви (Наказ №58-К від 13.05.2022р.). 07.07.2022р. ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» було визнано потерпілим у кримінальному провадженні 16.06.2022р., внаслідок того, що зі зрозумілих причин використовувати приміщення нема можливості, орендодавцеві приміщень було направлено повідомлення про розірвання договору оренди. 23.06.2022р. ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» було подано заяву за формою 1-ПРРО про скасування реєстрації ПРРО за адресою: АДРЕСА_2 , а також повідомлення за формою 20-ОПП про закриття об`єкта оподаткування за цією ж адресою.
НФСП м. Енергодар. Станом на 24.02.2022р. посаду керівника НФСП обіймав ОСОБА_4 . Зв`язку ані з ним, ані з іншими співробітниками НФСП з 24.02.2022р. до 05.04.2022р. не було. Наказом №24/1-К від 24.03.2022р. дію трудових договорів зі співробітниками НФСП призупинено з 01.04.2022р. 05.04.2022р. стало відомо, що ОСОБА_4 виїхав з окупованої території. 05.04.2022р. ОСОБА_4 було звільнено за власним бажанням. На початку квітня 2022 року директору ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» вдалось зв`язатись з колишнім працівником - ОСОБА_5 , яка погодилась на працевлаштування (вона, за її інформацією, залишалась на території м. Енергодар і виїзд не планувала, а ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» була потрібна хоч якась інформація про стан НФСП). Наказом №28-К від 05.04.2022р. на посаду керівника НФСП було прийнято ОСОБА_5 . Однак в подальшому зв`язок з ОСОБА_5 було втрачено. Наказом №65/1-к від 27.05.2022р. трудовий договір з ОСОБА_5 було призупинено з 01.06.2022р. Наразі зв`язок з ОСОБА_5 та іншими співробітниками НФСП відсутній. Остаточний розрахунок за орендовані для НФСП приміщення здійснено у липні 2022 року, і з того періоду орендна плата не сплачується (оскільки нормально використовувати приміщення і здійснювати господарську діяльність нема можливості).
НФСП м. Бердянськ. Станом на 24.02.2022р. посаду керівника НФСП обіймав ОСОБА_6 . Зв`язку ані з нею, ані з іншими співробітниками НФСП з 24.02.2022р. нема. Наказом №24/1-К від 24.03.2022р. дію трудових договорів зі співробітниками НФСП призупинено з 01.04.2022р. З березня 2022 року орендна плата за приміщення, орендовані для НФСП, не сплачується (оскільки нормально використовувати приміщення і здійснювати господарську діяльність нема можливості).
Разом із клопотанням представником позивача були надані додаткові докази, а саме:
1.Копія штатного розпису станом на 01.02.2022р.
2.Копія штатного розпису станом на 01.02.2023р.
3.Копія наказу №24/1-К від 24.03.2022р. про призупинення трудових договорів.
4.Копія наказу №24/2-К від 28.03.2022р. про призупинення трудових договорів.
5.Копія наказу №106-к від 26.12.2016р. про прийом на роботу (відносно ОСОБА_1 ).
6.Копія наказу №228-к від 27.10.2017р. про прийняття на роботу (відносно ОСОБА_3 ).
7.Копія наказу №58-к від 13.05.2022р. про звільнення (відносно ОСОБА_3 ).
8.Копія наказу №147-к від 05.11.2021р. про прийняття на роботу (відносно ОСОБА_4 ).
9.Копія наказу №27-к від 05.04.2022р. про звільнення (відносно ОСОБА_4 ).
10.Копія наказу №28-К від 05.04.2022р. про прийняття на роботу (відносно ОСОБА_5 ).
11.Копія наказу №65/1-к від 27.05.2022р. про призупинення дії трудового договору (відносно ОСОБА_5 ).
12.Копія наказу №157-к від 17.12.2018р. про прийняття на роботу (відносно ОСОБА_6 ).
13.Копія наказу №86-к від 30.09.2020р. про переведення (відносно ОСОБА_6 ).
14.Копія повідомлення від 16.06.2022р. про розірвання договору на адресу Мелітопольської міжрайонної оптово-торгівельної бази ЗОССТ з доказом направлення.
15. Копія повідомлення від 16.06.2022р. про розірвання договору на адресу ТОВ «МВКФ «УКРТОРГБУДМАТЕРІАЛИ» з доказом направлення.
16.Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 23.06.2022р. (з квитанцією).
17.Копії заяв про скасування реєстрації ПРРО за формою 1-ПРРО з квитанціями.
18.Копія витягу з ЄРДР від 02.03.2022р.
19.Копія постанови про визнання потерпілим від 07.07.2022р.
20.Копія витягу з ЄРДР від 21.05.2022р.
21.Копія постанови про визнання представником потерпілого від 07.07.2022р.
02.03.2023 року представником відповідача були надані до суду пояснення, в яких зазначено, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, а доводи, надані в клопотанні, не ґрунтуються па вимогах діючого законодавства з наступних підстав. Військова агресія російської федерації проти України сама по собі є форс-мажорною обставиною, що і засвідчила Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1 та підтвердила, що зазначені обставини з 24.02.2022 р. до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб. Однак, на жаль, це автоматично не звільняє всіх суб`єктів господарювання від виконання податкових обов`язків. Підставою неможливості їх виконання п.п. 7 п. 1 та п.п. 11 п. 2 розд. 11 Порядку № 225 визначають інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), і їх довести документально за допомогою, зокрема: акта, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог н. 7 Порядку №2030. Платники податків, які могли частково чи повністю втратити первинні документи через бойові дії можуть убезпечити себе від необхідності відновлювати їх шляхом подання повідомлення до контролюючого органу. Звільнення від відповідальності через настання форс-мажору. Доцільним є згадати про пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 Податкового кодексу України, згідно якого платники податків звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв`язку із настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили ), засвідчених Торгово-промисловою палатою України. Настання форс-мажорних обставин з 24 лютого 2022 року засвідчено Торгово- промисловою палатою України в листі від 28.02.2022 року, що в свою чергу може бути підставою для скасування фінансових санкцій застосованих податковими органами. Торгово-промислова палата України через військову агресію російської федерації, враховуючи надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістила 28.02.2022 року на сайті Торгово-промислової палати України загального офіційного листа щодо засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 року. Частиною 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідно до ч.2 ст.64 ГК України, функції, права та обов`язки структурних підрозділи підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. У контролюючого органу відсутні підстави для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення ПК України.
16.02.2023 року у підготовчому засіданні було оголошено перерву до 02.03.2023 року на 10 год. 00 хв.
02.03.2023 року підготовче засідання було відкладено до 06.03.2023 року на 10 год. 30 хв.
06.03.2023 підготовче провадження у справі було закрито, розгляд справи по суті призначено на 16.03.2023 року о 10 год. 30 хв.
16.03.2023 року у зв`язку з оголошенням масштабної повітряної тривоги та загрози ракетного удару фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вирішуючи питання щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження, суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та не скасований станом на 27.03.2023 р.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Беручи до уваги оголошення воєнного стану в Україні та неможливість забезпечити безпеку життя і здоров`я учасників процесу безпосередньо у судовому засіданні через відсутність бомбосховища у приміщенні суду, враховуючи те, що сторонами неодноразово надавалися пояснення на підтвердження своєї правової позиція, а також те, що наявних в матеріалах справи письмових доказів достатньо для вирішення справи по суті та немає перешкод для розгляду справи в порядку письмового провадження, задля захисту життя та здоров`я учасників справи, суд не вбачає підстав для відкладення чи перенесення розгляду справи та розглядає справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, заслухавши позицію учасників справи, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач здійснює такі види господарської діяльності (за кодами КВЕД): 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
Крім того, судом встановлено, що позивач здійснює свою діяльність, зокрема, й через невідокремлені (функціональні) структурні підрозділи, які розміщені в різних містах України, зокрема у місті Маріуполь, у м. Бердянськ, у м. Енергодар, у м. Мелітополь.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому строк воєнного стану неодноразово продовжувався на підставі відповідних Указів Президента України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 р. № 457 затверджено зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 220 і від 20 березня 2022 р. № 332. Так відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 доповнено абзацами такого змісту:
Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій..
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі Перелік, чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, станом на день виникнення спірних правовідносин у переліку перебувають: Маріупольська міська територіальна громада; Бердянська міська територіальна громада; Мелітопольська міська територіальна громада; Енергодарська міська територіальна громада.
Згідно повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 11.02.2021 року про наявність у нього об`єкта оподаткування, а саме склад-магазин, який перебуває за адресою Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Польова, буд. 1.
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Згідно повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 24.05.2021 року про наявність у нього об`єкта оподаткування, а саме склад-магазин, який перебуває за адресою Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гавань Шмідта, буд. 6, кв. (офіс) 0581.
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Також згідно повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 22.09.2020 року про наявність у нього об`єкта оподаткування, а саме склад, який перебуває за адресою АДРЕСА_3 .
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Наявність у господарській діяльності приміщення за адресою АДРЕСА_4 підтверджується договором оренди майна №АПС-14/20 від 16.12.2019р., актом прийому передачі до договору оренди майна №АПС-14/20 від 16.12.2019р.
Наявність у господарській діяльності приміщення за адресою м. Бердянськ, вул. Софіївська, 115 б підтверджується договором оренди майна №АПС-14/20 від 16.12.2019р., актом прийому передачі до договору оренди майна №17а від 01.09.2019р.
Відповідно до повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться бойові дії від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-2 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" повідомлено контролюючий орган про наступні обставини:
указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк військового стану неодноразово прожовувався. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року, у складі ТОВ наявний невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Маріуполь, розташований за адресою: м. Маріуполь, вул. Гавань Шмідта, буд.6. Зазначений невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Маріуполь (далі - «НФСП в м. Маріуполь») перебуває на території Маріупольської міської територіальної громади. Станом на дату подання цього повідомлення наявні наступні обставини:
-силами армії рф приміщення НФСП в м. Маріуполь було розбите та пограбоване, внаслідок чого з 2022р. зазначений НФСП фактично припинив функціонування; востаннє зв`язок зі був наявний «01» квітня 2022р.;
-за наявною інформацією, всі документи, які перебували на території НФСП в м. Маріуполь, знищені.
податкові (звітні) періоди, в межах яких було складено первинні документи, що перебували на території НФСП в м. Маріуполь з грудня 2016 року по теперішній час.
всі податкові декларації з 2016 року подавались ТОВ через електронний кабінет платника податків - тобто, всі ці відомості наявні в органах ДПС.
узагальнений перелік знищених первинних документів наведено в Реєстрах, доданих до цього повідомлення (позивач зауважив, що перелік є дуже великим, оскільки охоплює чималий період; якщо ТОВ виявить додаткові відомості щодо знищених документів - вони в обов`язковому порядку будуть надані додатково).
враховуючи, що надати повідомлення до контролюючого органу за місцем обліку НФСП не вбачається можливим, ТОВ надає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням.
Зазначеним вище повідомленням дії від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-2 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" просило відповідача запровадити мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у разі відмови у застосуванні положень пп.69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ - не пізніше, одного місяця з дати отримання цього повідомлення видати вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови, та надати його копію ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ».
Відповідно до повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-1 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" повідомлено контролюючий орган про наступні обставини:
указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк військового стану неодноразово прожовувався. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року у складі ТОВ наявний невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Мелітополь, розташований за адресою: м. Мелітополь, вул. Польова, 1. Зазначений невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Мелітополь (далі - «НФСП в м. Мелітополь») перебуває на території Мелітопольської міської територіальної громади. Станом на дату подання цього повідомлення наявні наступні обставини:
-на території НФСП в м. Мелітополь, перебувають документи (в т.ч. первинні), але їх вивезення є небезпечним для життя будь-якої особи, яка намагатиметься здійснити їх вивезення. З дати настання окупації й по сьогодні ТОВ не має доступу до зазначених документів.
податкові (звітні) періоди, в межах яких було складено первинні документи, що перебували на території НФСП в м. Мелітополь з грудня 2016 року по теперішній час.
всі податкові декларації з 2016 року подавались ТОВ через електронний кабінет платника податків - тобто, всі ці відомості наявні в органах ДПС.
узагальнений перелік знищених первинних документів наведено в Реєстрах, доданих до цього повідомлення (позивач зауважив, що перелік є дуже великим, оскільки охоплює чималий період; якщо ТОВ виявить додаткові відомості щодо знищених документів - вони в обов`язковому порядку будуть надані додатково).
враховуючи, що надати повідомлення до контролюючого органу за місцем обліку НФСП не вбачається можливим, ТОВ надає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням.
Зазначеним вище повідомленням дії від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-1 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" просило відповідача запровадити мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у разі відмови у застосуванні положень пп.69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ - не пізніше, одного місяця з дати отримання цього повідомлення видати вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови, та надати його копію ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ».
Відповідно до повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" повідомлено контролюючий орган про наступні обставини:
указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк військового стану неодноразово прожовувався. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 01 травня 2022 року у складі ТОВ наявний невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Бердянськ, розташований за адресою: м. Бердянськ, вул. Софіївська, 115 Б, 115 В. Зазначений невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Бердянськ (далі - «НФСП в м. Бердянськ») перебуває на території Запорізької міської територіальної громади. Станом на дату подання цього повідомлення наявні наступні обставини:
-на території НФСП в м. Бердянськ, перебувають документи (в т.ч. первинні), але їх вивезення є небезпечним для життя будь-якої особи, яка намагатиметься здійснити їх вивезення. З дати настання окупації й по сьогодні ТОВ не має доступу до зазначених документів.
податкові (звітні) періоди, в межах яких було складено первинні документи, що перебували на території НФСП в м. Бердянськ з грудня 2016 року по теперішній час.
всі податкові декларації з 2016 року подавались ТОВ через електронний кабінет платника податків - тобто, всі ці відомості наявні в органах ДПС.
узагальнений перелік знищених первинних документів наведено в Реєстрах, доданих до цього повідомлення (позивач зауважив, що перелік є дуже великим, оскільки охоплює чималий період; якщо ТОВ виявить додаткові відомості щодо знищених документів - вони в обов`язковому порядку будуть надані додатково).
враховуючи, що надати повідомлення до контролюючого органу за місцем обліку НФСП не вбачається можливим, ТОВ надає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням.
Зазначеним вище повідомленням дії від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" просило відповідача запровадити мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у разі відмови у застосуванні положень пп.69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ - не пізніше, одного місяця з дати отримання цього повідомлення видати вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови, та надати його копію ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ».
Відповідно до повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-2 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" повідомлено контролюючий орган про наступні обставини:
указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк військового стану неодноразово прожовувався. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022р. затверджено Перелік територіальних громад, шо розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року у складі ТОВ наявний невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Енергодар, розташований за адресою: м. Енергодар, вул. Комунальна, 25. Зазначений невідокремлений (функціональний) структурний підрозділ ТОВ у м. Енергодар (далі - «НФСП в м. Енергодар») перебуває на території Енергодарської міської територіальної громади. Станом на дату подання цього повідомлення наявні наступні обставини:
-на території НФСП в м. Енергодар, перебувають документи (в т.ч. первинні), але їх вивезення є небезпечним для життя будь-якої особи, яка намагатиметься здійснити їх вивезення. З дати настання окупації й по сьогодні ТОВ не має доступу до зазначених документів.
податкові (звітні) періоди, в межах яких було складено первинні документи, що перебували на території НФСП в м. Бердянськ з грудня 2016 року по теперішній час.
всі податкові декларації з 2016 року подавались ТОВ через електронний кабінет платника податків - тобто, всі ці відомості наявні в органах ДПС.
узагальнений перелік знищених первинних документів наведено в Реєстрах, доданих до цього повідомлення (позивач зауважив, що перелік є дуже великим, оскільки охоплює чималий період; якщо ТОВ виявить додаткові відомості щодо знищених документів - вони в обов`язковому порядку будуть надані додатково).
враховуючи, що надати повідомлення до контролюючого органу за місцем обліку НФСП не вбачається можливим, ТОВ надає повідомлення до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням.
Зазначеним вище повідомленням від 01.06.2022 р. вих. №01/06/2022-2 ТОВ "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" просило відповідача запровадити мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у разі відмови у застосуванні положень пп.69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ - не пізніше, одного місяця з дати отримання цього повідомлення видати вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови, та надати його копію ТОВ «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ».
Розглянувши повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться бойові дії від 01.06.2022 р., податковим органом були прийняті рішення №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, якими дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Так, у зазначених вище рішеннях ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначило, що Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (п.44.1 ст. 44 ПК України). Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії) (п.44.3 ст. 44 ПК України). Підпунктом 69.28 пунктом 69 підрозділу 10 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, і не можуть пред`явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначення в податковій звітності. Підставами неможливості пред`явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсування) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту. Згідно наказу від 14.05.2022 №92 «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) станом на 09 травня 2022 року» затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані) станом на 09 травня 2022 року. Відповідно до листів підприємства від 01.06.2022 року №01/06/2022 первинні документи за 2016-2022 роки, які перебували у невідокремленому - структурному (функціональному) підрозділі розташованому у Донецькій області, м. Маріуполь, вул. Гавань Шмідта, буд. 6, у м. Мелітополь, у м. Бердянськ, вул. Софіївська, б. 115Б, 115В, у м. Енергодар, вул. Комунальна, буд. 25, кв. (офіс) 823 були знищенні та до них немає доступу. Невідокремлений - структурний (функціональний) підрозділ характеризується рядом ознак, а саме: відсутність у власності відокремленого/власного майна, і відповідно відокремленого балансу; керівник позбавлений права укладати (підписувати) будь які угоди, в тому числі трудові, головне підприємство не надає керівнику такого підрозділу довіреності діяти від імені головного підприємства; відсутність рахунків в банках і відсутність права на здійснення фінансових операцій; такий підрозділ не несе відокремленої відповідальності за свої дії. Ведення документообігу на кожному окремому підприємстві має регламентуватись інструкцією з діловодства, регламентами роботи з документами, графіком документообігу, положеннями про структурні підрозділи підприємства та посадовими інструкціями. Відповідальним за схоронність документів є власник підприємства або вповноважена ним особа, тобто керівник підприємства (ч.3 ст. 8 Закону№996). Контроль над дотриманням графіка документообігу виконує головний бухгалтер підприємства (п.5.5 Положення №88). Тому керівництво передусім, має створити умови для зберігання документів та уповноважити працівників на виконання відповідних дій. Пунктом 3.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 передбачено перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів повинно здійснюватися в міру їх надходження до місця їх обробки, проте не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, складання бухгалтерської та іншої звітності і розрахунків. Таким чином, взаємовідносини бухгалтерії з підрозділами підприємства полягає тому, що перша отримує від них потрібну для обліку і контролю документацію і у свою чергу, забезпечує їх економічною інформацією про результати їхньої роботи. Крім того пунктом 5.1 Положення №88 передбачено, що організація документообороту з метою упорядкованості руху та своєчасного одержання для записів у бухгалтерському обліку первинних документів наказом керівника підприємства, установи встановлюється графік документообороту, в якому вказуються дата створення або одержання від інших підприємств та установ документів, прийняття їх до обліку, передача в обробку та до архіву. Відповідно до 6.1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, передбачено умови зберігання документів, а саме: первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність підлягають обов`язковій передачі до архіву. 6.2. Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. 6.4. Первинні документи, облікові регістри та бухгалтерська та інша звітність, створені у формі електронного документа, повинні зберігатися на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях, та протягом строку, що не повинен бути меншим від строку, встановленого для відповідних документів на папері. 6.7 Зберігання первинних документів та облікових регістрів, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерської та іншої звітності, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства. Частиною 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідно до ч.2 ст.64 ГК України, функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Не погоджуючись із рішеннями ГУ ДПС у Дніпропетровській області рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до норм ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За визначенням наведеним у пп.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В силу обов`язків, закріплених у ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який подовжено у подальшому.
Законом України від 12.05.2022 №2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон №2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
При цьому, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Судом встановлено, що позивач здійснює свою діяльність, зокрема, й через невідокремлені (функціональні) структурні підрозділи, які розміщені в різних містах України, зокрема у місті Маріуполь, у м. Бердянськ, у м. Енергодар, у м. Мелітополь.
Станом на день виникнення спірних правовідносин у переліку перебувають: Маріупольська міська територіальна громада; Бердянська міська територіальна громада; Мелітопольська міська територіальна громада; Енергодарська міська територіальна громада.
Доказів протилежного відповідачем в ході розгляду справи не надано та не спростовано.
Відповідно до п.п. 69.28 п. 69 Перехідних положень ПКУ установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред`явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред`явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв`язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв`язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від`ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від`ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв`язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов`язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов`язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов`язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
Вирішуючи спір суд враховує на правові висновки постанови Верховного Суду від 02.07.2019р. по справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19) , згідно яких загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Рішення №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року, №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022 року не відповідають вимогам вмотивованості, оскільки не містять чіткого переліку документів, які мав подати позивач для прийняття рішення, в них лише містяться посилання на норми чинного законодавства зокрема на положення ПК України, ЗУ №996-XIV від 16.07.1999, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.
В оскаржуваних рішеннях контролюючим органом не наведено мотивів для прийняття рішень та будь-які аргументи на користь прийняття чи відхилення доводів та доказів позивача щодо прийняття саме таких рішень за результатами розгляду поданих повідомлень.
Суд зазначає, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Отже, лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання означеної процедури свідчитиме належна мотивація прийнятого рішення: встановлення обставин, що мають значення для правильного вирішення висвітлених у скарзі питань; посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення; оцінка доводів та аргументів особи, що до якої приймається рішення; норми права, що застосовані, і ті, що не застосовані, з викладенням мотивів їх незастосування.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень суб`єктивізує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, з яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність рішення.
У своїх рішеннях ЄСПЛ неодноразово наголошував, що хоча національний суд і має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган державної влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення від 01.07.2003р. у справі Суомінеен проти Фінляндії № 3780001/97, п. 36).
Верховний Суд у постанові від 15 грудня 2021 року у справі № 1840/2970/18 зазначає, що одним із критеріїв оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб`єктів владних повноважень є прийняття ними рішень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Окрім того, Верховний Суд у постанові від 10 квітня 2020 року по справі №819/330/18 наголошував на тому, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Зазначений висновок суду узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), рішення якого відповідно достатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 рокує джерелом права.
У рішенні від 13 грудня 2001 року у справі «Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови» ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року; "Тошкуце та інші проти Румунії", заява №36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
Частиною другоюстатті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 2ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зіст. 242 КАС Українирішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2ст. 77 КАС Українивизначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області не доведено правомірності прийняття рішень №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р., а тому позовні вимоги в частині визнання їх протиправними та скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про запровадження щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 40485815) мораторій на проведення документальних перевірок податкових (звітних) періодів - з грудня 2016 року по червень 2022 року (згідно поданих Повідомлень).
Реалізація суб`єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
У свою чергу, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб`єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Ради 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" та враховує положення "Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень", прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980 року, а саме суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно позиції Верховного Суду, яка сформована у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 07 березня 2018 року у справі № 569/15527/16-а, від 20 березня 2018 року у справа № 461/2579/17, від 20 березня 2018 року у справі № 820/4554/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 569/16681/16-а та від 12 квітня 2018 року у справі № 826/8803/15, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто, дискреційними є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства Україникритеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Наведене повністю відповідає змісту ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 4 якої визначене, що у випадку, визначеному п. 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Тобто, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію.
У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб`єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру.
Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Таким чином, суд вважає за необхідне, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, ухвалити рішення про зобов`язання відповідача повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" вих.№01/06/2022-2 від 01.06.2022 р., вих.№01/06/2022-1 від 01.06.2022 р., вих.№01/06/2022 від 01.06.2022 р., вих.№01/06/2022-2 від 01.06.2022 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з частиною другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень рішення якого оскаржується, не виконано покладеного на нього обов`язку доказування правомірності прийнятих рішень та не спростовано доводи позивача в цій частині.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовну заяву задоволено частково, понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають частковому стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме 9924,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" (код ЄДРПОУ 40485815, 49000, м. Дніпро, просп. Олександра Поля, буд. 103, каб. 211 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35183/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35179/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35177/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №35173/6/04-36-07-02 від 28.06.2022р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" вих.№01/06/2022-2 від 01.06.2022 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" вих.№01/06/2022-1 від 01.06.2022 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" вих.№01/06/2022 від 01.06.2022 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" вих.№01/06/2022-2 від 01.06.2022 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БОРИСФЕН ТРЕЙДІНГ" (код ЄДРПОУ 40485815) сплачений судовий збір у розмірі 9924,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст складено та підписано 27.03.2023 року.
Суддя О.М. Неклеса