Ухвала суду № 109791840, 24.03.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2023
Номер справи
420/251/22
Номер документу
109791840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/251/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Завальнюка І.В.,

за участю секретаря Четвертак О.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Одеської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа Сергіївська селищна рада Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання протиправними дії та скасування державної реєстрації земельних ділянок,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області щодо замовлення технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на земельні ділянки площею 5, 00 га /5, 00 га /5,00 га/ 10, 00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10, 00 га/ 10, 00 га/ 9, 2197 га розташовані на території Білгород-Дністровського району Одеської області за межами Шабівської сільської ради (територія Будакської коси); скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 5120887700:05:003:0017, 5120887700:05:003:0018 5120887700:05:003:0019, 5120887700:05:003:0020, 5120887700:05:003:0021, 5120887700:05:003:0022, 5120887700:05:003:0023, 5120887700:05:003:0025, 5120887700:05:002:0032, 5120887700:05:002:0033, якi розташовані на території Білгород-Дністровського району Одеської області.

Ухвалою судді Токмілової Л.М. від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі.

11.05.2022 на підставі розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду призначено повторний автоматичний розподіл справи у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю головуючої судді Токмілової Л.М., за результатами якого головуючим по справі визначено суддю Завальнюка І.В.

Ухвалою судді Завальнюка І.В. від 12.05.2022 справу прийнято до провадження та продовжено розгляд за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 20.03.2023 до участі у справі залучено Сергіївську селищну раду Білгород-Дністровського району Одеської області в якості третьої особи.

02.02.2022 до суду від Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що позовні вимогу у даній справі ґрунтуються на доводах позивача щодо протиправності реєстрації земельних ділянок. При цьому реєстрацію, про скасування якої просить позивач, здійснено на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради, розробленої Інститутом землекористування НААН України.

Позивач зазначає, що вказані земельні ділянки відносяться до земель державної власності, а тому Шабівська сільська рада не мала законних підстав на інвентаризацію вказаних земельних ділянок. Отже із зазначеного вбачається спір про право.

У підготовчому судовому засіданні представник позивача - Одеської обласної державної адміністрації проти закриття провадження у справі заперечував зважаючи на те, що право власності на земельні ділянки ще не зареєстровано, що свідчить про відсутність спору про право.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на задоволенні клопотання про закриття провадження у справі наполягав з підстав, викладених у відзиві та самому клопотанні, вказавши, що спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Представник третьої особи проти задоволення клопотання заперечував та підтримав позицію представника позивача.

Інші учасники справи до суду не з`явилися, про час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином; їх неявка не перешкоджає судовому розгляду.

Вислухавши думки учасників справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження по справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

З огляду на матеріали справи, на території Білгород-Дністровського району Одеської області знаходиться піщаний пересип між Чорним морем та Будакським лиманом Будакська коса, територія якої знаходиться за межами населених пунктів.

У 1992 році рішенням Президії Білгород-Дністровської районної ради Одеської області затверджено Проект формування територій меж сільських, селищних та районних рад Білгород-Дністровського району Одеської області, де встановлено межі кожної сільської та селищної ради, які до цього часу не змінювались.

Відповідно до матеріалів, в тому числі графічної частини, проекту формування території та встановлення меж сільських, селищних і районних рад народних депутатів Білгород-Дністровського району Одеської області, затвердженого рішенням Білгород-Дністровської районної ради від 30.01.1992 № 137-ХХІ, чітко вбачається, що піщаний пересип Будакська коса Білгород-Дністровського району знаходиться за межами сільських, селищних рад Білгород-Дністровського району Одеської області та не входить до складу жодної сільської та селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

Позивач зазначає, що територія Будакської коси знаходиться за межами населених пунктів та перебуває у державній власності, повноваження щодо розпорядження якою належать Одеській обласній державній адміністрації. Зазначене е безспірним юридичним фактом з огляду на обставини справи.

Разом з цим, Одеській обласній державній адміністрації стало відомо наступне.

29.11.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реестратором відділу № 3 Управління у Уманському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_1 внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 5,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0017;

30.11.2021 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реестратором Відділу y Сколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_2 внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 9,2197 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:002:0032;

30.11.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Відділу № 2 Управління у Новомосковському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Магомедовим Алі Ісметовичем внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 5,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0018;

01.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором відділ № 1 Управління у Вараському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Кізко Наталією Миколаївною внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 10,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0019;

01.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Відділу №3 Управління у Вінницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Попик-Косецькою Тетяною Вікторівною внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 10,00 5120887700:05:003:0020; га та присвоено їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0020:

01.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Відділ № 7 Управління у місті Рівне та Рівненському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Ніколаєвою Оксаною Володимирівною внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 5,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0021;

01.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реестратором Відділ №2 Управління у Красноградському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3 внесено відомості до Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку площею 10,00 5120887700:05:002:0033; га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:002:0033;

02.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Відділу №2 Управління у Жмеринському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Куйбідою Юрієм Петровичем внесено відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 10,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0022;

03.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Управління Держземагентства в Очаківському районі Головного управління у Миколаївській області Варнаковою Тетяною Олександрівною внесено відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 10,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0023;

09.12.2021 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області державним кадастровим реєстратором Відділу №1 Управління у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Дворська Наталія Анатоліївна внесено відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 10,00 га та присвоєно їй кадастровий номер 5120887700:05:003:0025.

З Публічної кадастрової карти України вбачається, що вказані земельні ділянки розташовані на Будакській косі.

Позивач вважає, що дії щодо замовлення відповідних технічних документацій та наявність державної реєстрації таких земельних ділянок у Державному земельному кадастрі порушує права держави в особі Одеської обласної державні адміністрації.

Рішенням Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району від 29.09.2021 № 2/593-VIII «Про інвентаризацію земель та земельних ділянок комунальної власності Шабівської сільської ради» вирішено провести інвентаризацію земель та земельних ділянок на території Шабівської сільської ради. Білгород-Дністровського району, Одеської області, з метою формування земельних ділянок комунальної власності на території Шабівської сільської ради.

На підставі вказаного рішення Інститутом землекористування Національної академії аграрник наук України розроблено десять Технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, метою складання яких є формування земельних ділянок комунальної власності та закріплення меж ділянок довгостроковими межовими знаками встановленого зразка.

Згідно з пунктом 3 Завдань на складання вказаних технічних документацій із землеустрою вбачається, що об`єктом інвентаризації є окремі земельні ділянки в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

У пункті 4 вказаних завдань визначено вихідні дані:

- ортофотоплан Шабівської сільської ради;

- орієнтовна площа земельної ділянки 5, 00 га /5, 00 га /5,00 га/ 10, 00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10, 00 га/ 10, 00 га/ 9, 2197 га відповідно;

- наявні обмеження: 05.03 прибережна захисна смуга вздовж морів, Морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах.

У складі Технічних документацій знаходиться лист Шабівської сільської ради № 08-04/4034 від 26.11.2021, яким остання просить розробити технічну документацію із землеустрою, щодо інвентаризації земель в межах Шабівської сільської ради.

З пункту 2.2 Пояснювальних записок вказано, що дані земельні ділянки розташовані в Одеській області, Білгород-Дністровському районі, Шабівській сільській раді.

При цьому, як було зазначено позивачем, вказані земельні ділянки знаходяться за межами сільських, селищних рад Білгород-Дністровського району Одеської області та розташовані на Будакській косі.

Позивач зазначає, що земельні ділянки площею 5, 00 га /5, 00 га /5,00 га/ 10, 00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10, 00 га/ 10, 00 га/ 9, 2197 га, щодо яких розроблені технічні документації, фактично розташовані за межами територій Шабівської сільської територіальної громади, є земельними ділянками державною форми власності, власником та розпорядником яких є Одеська обласна державна адміністрація.

Враховуючи, що повноваження сільської ради поширюються на територію відповідної ради, то дії Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області щодо замовлення технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності за межами території Шабівської сільської ради щодо земель на Будакській косі є такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, що зумовило позивача звернутися до суду із даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про закриття провадження по справі, відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України, з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства: цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Справою адміністративної юрисдикції у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За правилами п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

В основу адміністративного позову покладено доводи позивача про те, що всупереч положень чинного законодавства, розробником технічних документації не враховано даних державного фонду документації із землеустрою, в результаті чого не встановлено і належність земельних ділянок, щодо яких розроблялась технічна документації, до земель державної власності.

В свою чергу, реєстрацію земельних ділянок, яку просить скасувати позивач, здійснено на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради, розробленої Інститутом землекористування НААН України.

При цьому за позицією Шабівської сільської ради, викладеної у відзиві на адміністративний позов, спірні землі за межами населених пунктів Шабівської територіальної громади в межах Будацької коси, які не були зареєстровані в Державному земельному кадастрі, перейшли у комунальну власність Шабівської територіальної громади з 27 травня 2021 року (дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»).

Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

За змістом частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі, землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також спори у справах щодо майна, що є предметом зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці, вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами (пункти 6 та 13 частини першої статті 20 ГПК України).

Також за змістом пункту 10 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди не розглядають справи у спорах про оскарження актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій.

У справі, що розглядається, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду за вирішенням спору з органами владних повноважень про визнання незаконними рішень цих органів та скасування записів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на майно, вчинених таким органом у межах здійснення ним публічно-владних управлінських функцій.

Разом із тим, спір у цій справі не відповідає ознакам та характеристикам публічно-правового спору з огляду на таке.

Суб`єктом владних повноважень згідно зі статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

У випадку, якщо суб`єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого суб`єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції та, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.

Отже, необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення цим суб`єктом публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або надання адміністративних послуг, при цьому ці управлінські функції чи адміністративні послуги суб`єкт здійснює саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

Таким чином, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) суб`єктами стосовно їхніх прав та обов`язків у правовідносинах, у яких один суб`єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб`єкта, а останній, відповідно, зобов`язаний виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Згідно з п. 15 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051, документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, подається Державному кадастровому реєстраторові, що здійснює внесення таких відомостей у електронній формі відповідно до вимог Закону України Про землеустрій та у формі електронного документа відповідно до вимог Закону України Про Державний земельний кадастр.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву);

замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування;

власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв);

особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

Як зазначено в адміністративному позові, саме в результаті державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5120887700:05:003:0017, 5120887700:05:003:0018 5120887700:05:003:0019, 5120887700:05:003:0020, 5120887700:05:003:0021, 5120887700:05:003:0022, 5120887700:05:003:0023, 5120887700:05:003:0025, 5120887700:05:002:0032, 5120887700:05:002:0033, якi розташовані на території Білгород-Дністровського району Одеської області, відбулося порушення відповідачами прав Одеської обласної державної адміністрації, як власника земельних ділянок.

Таким чином, має місце спір позивача про цивільне право із Шабівською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області, яка, в свою чергу, вважає, що спірні земельні ділянки за межами населених пунктів Шабівської територіальної громади в межах Будацької коси, які не були зареєстровані в Державному земельному кадастрі, перейшли у комунальну власність Шабівської територіальної громади з 27 травня 2021 року (дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»).

Більш того, 21.01.2023 до суду від Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи.

В зазначеній заяві, зокрема, вказано, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5120887700:05:003:0017, 5120887700:05:003:0018 5120887700:05:003:0019, 5120887700:05:003:0020, 5120887700:05:003:0021, 5120887700:05:003:0022, 5120887700:05:003:0023, 5120887700:05:003:0025, 5120887700:05:002:0032, 5120887700:05:002:0033 підлягають формуванню та здійсненню за ними державної реєстрації права комунальної вланості за Сергіївською селищною радою Білгород-Дністровського району Одеської області, до якої входитять смт. Сергіївка та с. Попаздра в особі Сергіївської селищної ради на підставі погодження Білгород-Дністроською районною державною адміністрацією змін меж населених пунктів: смт. Сергіївка та с. Попазда шляхом включення до них території Будацької коси, що в свою чергу, підсилює висновки про те, що в даній справі наявний спір про право, адже одночасно три суб`єкта претендують на спірні земельні ділянки.

Слід зазначити, що навіть у випадку, коли суб`єкт державної реєстрації прав не допустив порушень законодавства при проведенні державної реєстрації, це не є перешкодою для розгляду спору за цивільним позовом, задоволення якого є підставою для вчинення реєстраційних дій.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законодавством України про місцеве самоврядування власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в своїй самоврядній діяльності не є підпорядкованими іншим органам місцевого самоврядування.

Справи у спорах між органами місцевого самоврядування та органами державної влади, що виникають з правовідносин, у яких органи місцевого самоврядування та відповідні державні органи є учасниками цивільних відносин та реалізують повноваження власника майна, не мають ознак публічно-правового спору та належать до юрисдикції господарських судів.

З предмета та підстав позову, викладених у позовній заяві, вбачається, що позивач звернувся до суду з цим позовом на захист порушеного (на його думку) права на вказані ним земельні ділянки до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, як особи, за якою зареєстровано ті ж самі земельні ділянки, тобто, спір, який виник із майнових відносин приватноправового характеру, та існування якого не залежить від додержання вимог законодавства при здійсненні запису про реєстрацію суб`єктом державної реєстрації.

Умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав (рішення Конституційного Суду України від 25 листопада 1997 року №6-зп).

Неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку. Якщо особа вважає, що її суб`єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізовано належним чином, або на неї протиправно поклали певний обов`язок, така особа має право звернутися за судовим захистом.

Відтак, судовому захисту в адміністративних судах підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах. При цьому визначальним для вирішення питання про обґрунтованість вимог особи у розв`язанні публічно-правового спору є встановлення факту порушення відповідних прав, свобод чи інтересів такої особи.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16, від 30.01.2019 у справі №569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц, від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц).

Розглядаючи справу, суд має з`ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах.

Виходячи зі змісту предмета та підстав позову, даний спір стосовно захисту прав і законних інтересів щодо земельної ділянки виник саме із земельних правовідносин, які згідно із статтею 3 ЗК України регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

При цьому, слід звернути увагу, що способи захисту прав на земельні ділянки передбачено положеннями статті 152 ЗК України, згідно з частиною 2 якої власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь - яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

У статтях 2, 5 ГПК України закріплений принцип ефективності захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави, відповідно до якого застосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності. Тобто, цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів особи.

У спорах щодо захисту прав на землю у визначенні предмета позову, як способу захисту права та законного інтересу, слід враховувати положення спеціальної норми статті 152 ЗК України, а також статті 2 та 5 ГПК України.

З огляду на встановлені статтею 152 ЗК України способи захисту прав на земельні ділянки та визначені статтями 2, 5 ГПК України вимоги щодо ефективності способу захисту права і законного інтересу, позивач у спорі про захист прав (законного інтересу) на земельну ділянку може пред`явити будь - яку позовну вимогу, а суд може захистити порушене право (законний інтерес) у заявлений спосіб за умови, що такий спосіб захисту прав (законного інтересу) на земельну ділянку, обраний позивачем, відновлює (захищає) порушене право (законний інтерес) позивача або нівелює негативні для нього наслідки у зв`язку з порушенням права (законного інтересу), тобто, є ефективним способом захисту і виключає у подальшому необхідність пред`явлення інших позовів для захисту (відновлення) порушеного права (законного інтересу).

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач звертається не лише за захистом права держави, а й за захистом законного інтересу держави в особі повноваженого органу і, в даному випадку, такий інтерес полягає у дотриманні питання розмежування відповідно до статті 19 Конституції України способу, порядку, меж повноважень між органами, які наділені правом розпорядження земельними ділянками даної категорії земель в розрізі визначення органу.

Отже, суд звертає увагу на те, що ключовим питанням у цій справі для подальшого вирішення спору щодо наявності підстав для визнання незаконними дій Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області щодо замовлення технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності в межах Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на земельні ділянки площею 5, 00 га /5, 00 га /5,00 га/ 10, 00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10,00 га/ 10, 00 га/ 10, 00 га/ 9, 2197 га розташовані на території Білгород-Дністровського району Одеської області за межами Шабівської сільської ради (територія Будакської коси), є визначення органу, який наділений повноваженнями та правами на спірні земельні ділянки, виходячи саме з точки зору розподілу повноважень відповідно до статті 19 Конституції та ЗК України.

При цьому, суд враховує, що сам позивач у позові зазначає, що спірні земельні ділянки, щодо яких розроблені технічні документації, фактично розташовані за межами територій Шабівської сільської територіальної громади, є земельними ділянками державної форми власності, власником та розпорядником яких є Одеська обласна державна адміністрація, що свідчить про наявність спору про право у спірних правовідносинах.

Згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

При зазначених вище обставинах, Одеський окружний адміністративний суд не є «встановленим законом судом» щодо розгляду такого спору, суд вважає за необхідне закрити провадження по справі, роз`яснивши позивачу, що розгляд даного спору підлягає здійснюватися судом господарської юрисдикції.

При цьому, враховуючи суб`єктний склад учасників справи, суд вважає, що даний спір підлягає вирішенню саме в порядку господарського судочинства, а не в порядку цивільного, про що просить ГУ Держгеокадастру в Рівненській області, у зв`язку із чим клопотання останнього підлягає до часткового задоволення.

На підставі викладеного та керуючись п. 2 ч. 2 ст. 183, п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області задовольнити частково.

Провадження у справі 420/251/22 за позовом Одеської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа Сергіївська селищна рада Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання протиправними дії та скасування державної реєстрації земельних ділянок закрити.

Роз`яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню за правилами господарського судочинства.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 24.03.2023.

СуддяІ.В. Завальнюк