Рішення № 10977037, 26.08.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
26.08.2010
Номер справи
16/058-10
Номер документу
10977037
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18"- "26" серпня 2010 р. Справа № 16/058-10          

Господарський суд Київської області у складі судді Христенко О.О. розглянув

позов Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ

до Закритого акціонерного товариства „А.Е.С.Київобленерго”, м. Вишневе

про повернення матеріальних цінностей та стягнення 32 273,71 грн. за участю представників сторін:

від позивача -Рахильчук О.В., довіреність № 6527/0/4-09 від 30.11.2009 р., представник Відповідача -Дзюба О.О., довіреність № 1300 від 27.01.2010 р., провідний

юрисконсульт юридичного управління суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява (вх. № суду 2642 від 14.06.2010 р.) Державного комітету України з державного матеріального резерву (далі –позивач) до Закритого акціонерного товариства „А.Е.С.Київобленерго” (далі –відповідач) про зобов’язання відповідача повернути до мобілізаційного резерву матеріальні цінності (0,6км кабелю міського телефонного зв‘язку) та стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України штрафних санкцій в сумі 32273,71грн., з яких 31 002,60 грн. штраф за незбереження матеріальних цінностей та 1271,11 грн. пеня.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про державний матеріальний резерв»не забезпечив збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, переданих йому на відповідальне зберігання.

Присутній в судових засіданнях представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові та письмових поясненнях.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просить суд відмовити в позові з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву, які зводяться до безпідставності заявлених вимог, оскільки між сторонами у справі відсутні договірні відносини стосовно відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2003 р. № 702-р кабель телефонного зв‘язку розброньовано.

В судовому засіданні 18.08.2010 р. відповідно до ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 15 год. 00 хв. 26.08.2010 р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, господарський суд

встановив:

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не забезпечив збереження закладених матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, зокрема: 0,60 км кабелю міського телефонного зв‘язку, про що позивачу стало відомо в результаті проведеної 24.03.2010 р. перевірки наявності, умов зберігання, обліку, звітності та руху матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Згідно з номенклатурою матеріальних цінностей, затвердженою наказом Міненерго СРСР від 08.12.1988 р. № 115сс, затверджений перелік матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які входять до складу номенклатури Міненерго Української РСР. Відповідно до зазначеної номенклатури на відповідальному зберіганні Державного підприємства «Київобленерго», яке перетворене у Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Київобленерго»у формі відкритого акціонерного товариства, яка змінила назву на ВАТ «А.Е.С.Київобенеро», а потім реорганізовано у ЗАТ «А.Е.С.Київобленерго»та є правонаступником всіх прав та обов‘язків, знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які є державною власністю і перебувають в оперативному управлінні Державного комітету України з державного матеріального резерву.

Згідно зі звітом відповідача станом на 01.02.2008 р. у останнього наявні матеріальні цінності мобілізаційного резерву, що передані на відповідальне зберігання. Зазначене також підтверджується пояснювальною запискою відповідача до річного звіту (форма 12мр).

24.03.2010 р. КРВ Західного регіону Контрольно-ревізійного департаменту та КРВ Південного регіону Контрольно-ревізійного департаменту було проведено позапланову перевірку наявності, умов зберігання, обліку, звітності та руху матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що знаходяться на відповідальному зберіганні у ЗАТ „А.Е.С.Київобенерго". За наслідком перевірки було складено акт від 24.03.2010 р., в якому зазначено про виявлення незабезпечення збереження кабелю міського телефонного зв‘язку у кількості 0,6 км, який було утилізовано згідно з актом перевірки технічного стану розброньованих матеріальних цінностей мобрезерву без відома та згоди Держкомрезерву.

Згідно зі статтями 42, 154 Цивільного кодексу УРСР, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, які кореспондується із ст. 937 ЦК України, угода, для якої не встановлена певна форма, вважається також укладеною, якщо з поведінки особи видно її волю укласти угоду, якщо згідно з законом або угодою сторін договір повинен бути укладений у письмовій формі, він може бути укладений в письмовій формі як шляхом складання одного документа, підписаного сторонами, так і шляхом обміну листами, телеграмами, телефонограмами та ін., підписаними стороною, яка їх надсилає.

Тобто, виникнення договірних відносин між сторонами щодо закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання до ЗАТ «А.Е.С.Київобленерго»підтверджується номенклатурою матеріальних цінностей Міненерго СРСР від 08.12.88 р., звітом відповідача про наявність матеріальних цінностей мобілізаційного резерву станом на 01.02.2008 р. Відтак, спростовується твердження відповідача про відсутність закладки матеріальних цінностей на відповідальне зберігання.

Зазначена правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 27.05.2010 р. у справі № 10/658-07/5, від 15.07.2009 р. у справі № 36/219.

Загальні принципи формування, розміщення, зберігання, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного матеріального резерву регулюються Законом України "Про державний матеріальний резерв" від 24.01.97 р. №51/97-ВР. На його виконання прийнято та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97р. № 1129 Порядок формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву.

Статею 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" встановлено, що державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання). Згідно зі ст. 2 Закону України „Про державний матеріальний резерв" відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву - це зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття, у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву. При цьому зберігач має забезпечувати якісне зберігання закладених до мобілізаційного резерву товарно-матеріальних цінностей та звітувати перед Держкомрезервом України у встановленому законодавством порядку.

Порядок розміщення матеріальних цінностей встановлений ст. 11 цього Закону. Приписами вказаної норми передбачено, що запаси матеріальних цінностей державного резерву розміщуються на підприємствах, в установах і організаціях, спеціально призначених для зберігання матеріальних цінностей державного резерву. Розміщення і будівництво на території України підприємств, установ, організацій та інших об'єктів системи державного резерву здійснюються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах

Відповідно до ст. 12 вказаного Закону, державний резерв матеріальних цінностей є недоторканним і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України. Порядок відпуску матеріальних цінностей з державного резерву регламентують ч. 2 ст. 12 Закону України "Про державний матеріальний резерв" та пункти 13-18 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву. За приписами наведених норм відпуск матеріальних цінностей державного резерву здійснюється, зокрема: у зв'язку з їх освіженням (поновленням) і заміною; порядком тимчасового позичання; порядком розбронювання; для надання гуманітарної допомоги; для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у разі настання особливого періоду. Матеріальні цінності з державного резерву реалізуються на конкурсних засадах у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2003 р. № 702-р проводилося розбронювання матеріальних цінностей мобрезерву. Однак, розбронювання матеріальних цінностей не змінює правового статусу спірного майна - матеріальних цінностей державного резерву, оскільки підприємство –відповідальний зберігач матеріальних цінностей державного резерву –не є носієм права власності, права господарського відання або права оперативного управління на цінності державного резерву.

Зазначена правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 28.03.2006 р. у справі № 19/41, від 04.07.2007 р. у справі № 40/323т, від 19.03.2009 р. у справі № 12/14/761, від 27.05.2010 р. у справі № 10/658-07/5.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державний матеріальний резерв" самовільне відчуження матеріальних цінностей державного резерву - це використання або реалізація відповідальним зберігачем матеріальних цінностей державного резерву, що перебувають у нього на відповідальному зберіганні, без відповідного рішення на це центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом. Таким рішенням є відповідний наряд Державного комітету України з державного матеріального резерву про відпуск матеріальних цінностей з державного резерву.

Державним комітетом України з державного матеріального резерву не видавався наряд на 0,6 км телефонного кабелю, який знаходився на відповідальному зберіганні у відповідача.

Тобто, судом встановлений факт незабезпечення відповідачем збереження матеріальних цінностей державного резерву, що свідчить про неналежне виконання своїх зобов‘язань, передбачених главою 66 ЦК України, Законом України «Про державний матеріальний резерв», Порядком формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97 р. № 1129.

Як встановлено п. 10 ст. 14 вказаного Закону, за самовільне відчуження (використання, реалізацію) матеріальних цінностей державного резерву з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких вони знаходяться, стягується штраф у розмірі 100 % вартості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факту відчуження, а також пеня з суми відсутнього їх обсягу за кожний день до повного їх повернення. Згідно з п. 12 ст. 14 Закону, у разі порушення правил і умов зберігання, несвоєчасного освіження та заміни матеріальних цінностей державного резерву, а також зберігання матеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій номенклатурі, діючим стандартам і технічним умовам, несвоєчасного подання встановленої звітності підприємства, установи і організації - відповідальні зберігачі, сплачують штраф у розмірі 20 % від вартості матеріальних цінностей, щодо яких допущено порушення. Відповідно до п. 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" розмір пені, який передбачений пунктом 10 цієї статті, обчислюється з вартості матеріальних цінностей, виходячи із подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Оскільки вартість матеріальних цінностей стосовно яких зафіксовано факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей, у цінах на час виявлення факту незбереження становить 31002,60 грн. (довідка начальника Управління ціноутворення та правового забезпечення проведення процедур придбання та реалізації матеріальних цінностей Державного комітету України з державного матеріального резерву), то 100% штрафу відповідно становить 31002,60 грн. Пеня за період з 24.03.2010 р. по 04.06.2010р. становить 1271,11 грн.

Враховуючи, що відповідач не забезпечив збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, то відповідач повинен нести відповідальність, яка передбачена чинним законодавством, в тому числі Законом України «Про державний матеріальний резерв».

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Викладеним вище спростовуються твердження відповідача про відсутність закладки матеріальних цінностей на відповідальне зберігання та приймання відповідачем обов‘язків щодо зберігання майна матеріального резерву. Також відповідачем не надано доказів на підтвердження надсилання позивачу звернень з проханням реалізації або дозволу на утилізацію телефонного кабелю. Якщо такі звернення й були, то залишення їх без відповіді позивачем, не надає права відповідачу на самостійне розпорядження майном мобілізаційного резерву, оскільки чинним законодавством передбачений порядок реалізації майна матеріального резерву.

Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Витрати по сплаті державного мита та витрати по сплаті послуг за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 33, 44, 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Зобов‘язати Закрите акціонерне товариство «А.Е.С.Київобленерго»(08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 2-б, ідент. код 23243188) повернути до державного мобілізаційного резерву матеріальні цінності, щодо яких було виявлено факт незабезпечення збереження, а саме: 0,6 км кабелю міського телефонного зв‘язку.

3.          Стягнути з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С.Київобленерго»(08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 2-б, ідент. код 23243188) до державного бюджету України (одержувач коштів: ГУ ДКУ ЄДРПОУ 26077968; рахунок 31117106700011; банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві; МФО 820019; КЕКД –21081100) 31002 (тридцять одна тисяча дві) грн. 60 коп. штрафу та 1271 (одна тисяча двісті сімдесят одна) грн. 11коп. пені.

4. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С.Київобленерго»(08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 2-б, ідент. код 23243188) в доход державного бюджету України 632 (шістсот тридцять дві) грн. 76 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00коп. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя                                                   О.О.Христенко