ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/4854а
"30" жовтня 2007 р., 13 год. 00 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого -судді Довганя К.І., при секретарі -Захаровій А.Г., за участю прокурора -Сивак М.М., представників сторін: позивача -Павленко М.В. за довіреністю, відповідача -не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом прокурора Придніпровського району м Черкаси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Черкаси до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення 2826 грн. 33 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 2826 грн. 33 коп. фінансових санкцій за порушення п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995р. №265/95-ВР із змінами та доповненнями (далі по тексту -Закон №265/95-ВР), ст. 15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного в плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995р. №481/95-ВР (далі по тексту -Закон №481/95-ВР) та ст. 2 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.1996р. №98/96-ВР (далі по тексту -Закон №98/96-ВР).
Прокурора та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позові.
Відповідач був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання. Однак в судове засідання свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
17.08.2005р. відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Черкаської міської ради як суб”єкт підприємницької діяльності та взятий на податковий облік в ДПІ.
13 квітня 2007р. позивачем було проведено перевірку відповідача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб”єктами підприємницької діяльності за результатами якої складено акт №017670/123/23-336.
З акту перевірки вбачається, що о 18 год. 15 хв. в кафе, розташованому за адресою АДРЕСА_1, що належить відповідачу, встановлено факт реалізації товару, а саме: 50 г. Коньяку „Закарпатський” по ціні 05 грн. 50 коп. за 50 г., однієї чашки кави по ціні 01 грн. 50 коп. всього на загальну суму 07 грн. 00 коп. Відповідача отримала готівку, видала товар але розрахункову операцію через РРО не провела, не роздрукувала та не видала відповідний розрахунковий документ (чек). Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями без застосування РРО, що є порушенням п.п. 1, 2 ст. 3 Закону №265/95-ВР.
Крім того перевіркою було встановлено, що відповідачем здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями без придбання ліцензії, що є порушенням ст.. 15 Закону №481/95-ВР, та без придбання відповідного торгового патенту, що є порушенням ст. 3 Закону №98/96-ВР.
За результатами проведеної перевірки позивач прийняв рішення від 23.04.2007 року №0000692303/0, №1 та №0000702303/0 про застосування до відповідача фінансових санкцій:
- за порушення п. 1,2 ст. 3 Закону №265/95-ВР нараховано штрафних санкцій в сумі 35 грн. 00 коп. передбачених п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР в п”ятикратному розмірі вартості проданих товарів за не проведення розрахункових операцій через РРО та не друкування відповідного розрахункового документа ( 7,00х5=35,00 грн.);
- за порушення ст. 15 Закону №481/95-ВР нараховано штрафних санкцій в сумі 2770 грн. передбачених ст. 17 Закону №481/95-ВР -200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн;
- за порушення ст. 3 Закону №98/96-ВР нараховано штрафних санкцій в сумі 21 грн. 33 коп. передбачених ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін здійснення господарської діяльності без придбання відповідного торгового патенту (320:30х2х1).
Всього нараховано штрафних санкцій на загальну суму 2826 грн. 33 коп.
Рішення були вручені відповідачу 17.05.07р. та ним не оскаржувались, фінансові санкції до теперішнього часу в повній сумі не сплачені.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів та застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” (далі по тексту -Закон №509-ХІІ) передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів та застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Стаття 1 Закону №265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб”єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб”єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб”єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов”язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1);
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2);
Стаття 15 Закону №481/95-ВР передбачає, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ст. 17 Закону №481/95-ВР у разі здійснення суб'єктом підприємницької діяльності роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензій, до нього застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Право позивача, як органу державної податкової служби України, на застосування до суб'єктів підприємницької діяльності та стягнення з них фінансових санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності у них ліцензій на таку торгівлю, передбачено п. 11 ст. 11 Закону №509-ХІІ, ст. ст. 16, 17 Закону №481/95-ВР та Положенням про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, затвердженим наказом ДПА України від 21 серпня 2001р. №331.
Закон №98/96-ВР визначає порядок патентування торгівельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, що провадиться суб”єктами підприємницької діяльності. Так, ч. 3 ст. 2 Закону №98/96-ВР передбачено, що торговий патент видається за плату суб”єктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих суб”єктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, суб”єктам підприємницької діяльності, що провадять торгівельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі). Згідно п. 1 ст. 3 Закону №98/96-ВР патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Відповідно до п. 4 ст. 3 Закону №98/96-ВР вартість торгового патенту на здійснення торгівельної діяльності встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів.
Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону №98/96-ВР торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності -біля касового апарату; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці -для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торгівельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
У відповідності до пп. 3 п. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР суб”єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торгівельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Враховуючи викладене, та оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 94 та Прикінцевих і перехідних положень КАС України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 28 грн. 26 коп.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь державного бюджету України на рахунок №31117104600532, код 22809104, банк отримувача УДК в Черкаській області, МФО 854018, шифр 23030100 через ДПІ у м. Черкаси -2826 грн. 33 коп. штрафних санкцій.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1 в доход бюджету на рахунок №31110095600002, банк -УДК в Черкаській області, МФО - 854018, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку -095, отримувач ВДК м. Черкаси через ДПІ у м. Черкаси -28 грн. 26 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя К.І.Довгань