Постанова № 10973567, 27.07.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2010
Номер справи
6626/10/2070
Номер документу
10973567
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 липня 2010 р. № 2-а- 6626/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Старосєльцевої О.В.

при секретарі Чубукіній М.В.

за участю сторін:

представника прокурора - Булулуков О.О.;

представника позивача - Литвинової Н.С. (довіреність № 129 від 30.01.10р.);

представника відповідача - Іщук Л.М. (довіреність № 1 від 11.01.10р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"

до Харківського державного університету харчування та торгівлі

простягнення заборгованості ,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом доХарківського державного університету харчування та торгівлі, в якому просить суд стягнути з Харківського державного університету харчування та торгівлі в доход держбюджету штраф у сумі 2040 ,00 грн.

Представник прокуратури підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, в обґрунтування зазначив наступне.

У ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 16 січня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження технічного стану електричного обладнання Харківського державного університету харчування та торгівлі, про що було складено акт обстеження № 34/08.

За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № 34/08 ПР від 16.01.08 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № ХП-481/08 від 27.08.08р.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” та „Положення про порядок накладання на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № Х-83-08/П від 02.09.08 р.

17.11.2008 р., інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № Х-83-08/П від 02.09.08 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 7-20-00-0068/Ап/ПП/0006 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову № 7-20-00-003б/Пш/ПП/00 від 25.11.08р. про накладання на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 2040 (дві тисячі сорок) грн.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано. Просив позов задовольнити та стягнути штраф у повному обсязі.

Представник позивача позов підтримав з тих самих підстав.

Відповідач у судове засідання зявилася, проти позову заперечувала з наступних підстав.

16 січня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження технічного стану електричного обладнання університету, про що було складено акт обстеження № 34/08 та видано припис № 34/08/ПР від 16.01.08 р. про усунення виявлених порушень. 02 вересня 2008 р. був виданий припис № Х-83-08/П, за невиконання якого постановою № 7-20-00-0030/Пш/ПП/0014 від 25 листопада 2008 р. був складений штраф у розмірі 2040 грн. На теперішній час 17 з 20 пунктів зазначеного припису, а саме: п.п.1, 2, 14, 5,6, 7, 8, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20 виконані. А також вважає, що зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає що позов обґрунтований та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП “НЕК “Укренерго”у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с. 20-29).

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що у ході перевірки 16.01.2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження Ізюмського професійного аграрного ліцею, про що було складено акт обстеження № 34/08 (а.с.6-8).

За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис № 34/08 ПР від 16.01.2008 р. року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № 7-20-00-0068/Ап/ПП-0006 від 02.09.2008 року (а.с.9,10,15,16).

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” та „Положення про порядок накладання на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № Х-83-08/П від 02.09.08 р. (а.с.13,14).

Старшим інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача, згідно ст.27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штраф у розмірі 2040 грн., про що було винесено постанову № 7-20-00-0030-/Пш/ПП/0014 від 25.11.08 р. року (а.с.17).

Вказану постанову було направлено відповідачу та було отримано 01.12.2008 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.18,19).

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.

До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 2040,00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 35, 71, 94, 122, 160-163, 186, 254, КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Харківського державного університета харчування та торгівлі про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Харківського державного університету харчування та торгівлі (61051,м. Харків, Дзержинський район, вул. Клочківська, 333, р\р 37110420712001 в УДК у Харківській області, МФО 851011, код 01566330) в дохід держбюджету штраф у сумі 2040.00 (дві тисячі сорок) гривень, одержувач р/р 31116106700003 відкритий на відділення УДК у Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567, код платежу до держбюджету 21081100.

3. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку , передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У paзi подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 02.08.2010 року.

Суддя Старосєльцева О.В.