копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2010 р. Справа № 2а-4937/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
представника позивача - Гуляєва В.М.,
представника відповідача - Богатиренко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватної фірмі "Геоцентр" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання дій протиправними та визнання протиправним та скасування рішення № 27 від 12 березня 2010 року ,-
В С Т А Н О В И В:
Приватна фірма "Геоцентр" звернулася до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання дій відповідача з проведення планової перевірки позивача в термін з 01 березня 2010 року по 05 березня 2010 року протиправними та визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 27 від 12 березня 2010 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що не існує жодного Закону України, який прямо уповноважує Держцінінспецію здійснювати державний нагляд (контроль) у певній сфері господарської діяльності та визначає її повноваження під час здійснення перевірки, спосіб здійснення нагляду та інше, а, як наслідок, Держцінінспеція не може здійснювати державний нагляд (контроль) (не додержані вимоги ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності») саме у сфері землевпорядних робіт. Стосовно переліку видів робіт щодо виготовлення документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку позивач вказує, що згідно ст. 126 Земельного Кодексу України, документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку є державний акт. Відповідно до п.5.33 «Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» затверджених наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах, Міністерством фінансів України, Міністерством економіки України від 15 червня 2001 року №97/298/124, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за №579/5770 комплекс робіт по складанню державного акту на право власності на землю включає: відбір матеріалів, заповнення бланка державного акта, складання креслення, написання геодезичних даних, опис суміжних земельних ділянок, заповнення списку співвласників, перевірка, виправлення зауважень. Результатом роботи є оформлений державний акт. При цьому позивач зазначає, що матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки відповідно до ст. 1 Закону України про «Топографо-геодезичну і картографічну діяльність» належить до кадастрових робіт (збір та систематизація топографо-геодезичних робіт пройдених років, відшукування знаків полігонометрії, прокладання теодолітних ходів, закріплення кутів повороту зовнішніх меж земельної ділянки, обміру зовнішніх меж землекористування із складанням абрису, планової прив'язки кутів повороту зовнішніх меж земельної ділянки). Згідно ст. 14 цього Закону, ліцензії на виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт видаються підприємствам, установам, організаціям, а також фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які можуть забезпечити виконання топографо-геодезичних робіт, картографічних робіт відповідно до встановлених ліцензійних умов. Таким чином, в комплекс робіт по складанню державного акта не включено виконання інженерно-геодезичних робіт, а використовується даними видами робіт. На законних підставах, виходячи із складеного кошторису та договірних цін, виконавець робіт визначає із замовником вартість виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку та здійснює зазначені роботи. Натомість, відповідач без будь-яких підстав, передбачених саме законом, виніс рішення про застосування економічних санкцій необґрунтоване та з порушенням процедури.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та надав заперечення в якому зазначав, що частиною 2 статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», якою затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, таким повноважним органом визначено Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до п. 1 зазначеного Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністерству економіки. За п. 3 Положення основним завданням Держцінінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Таким чином Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області уповноважена на здійснення контрольно-наглядових функцій в сфері дотримання державної дисципліни цін безпосередньо Законом України «Про ціни і ціноутворення».
Також відповідач вказує, що фактично, до Держцінінспекції відносяться пункти 3, 11, 14, статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки вони випливають з повноважень, наданих їй Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами. Так, за п. 3 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи Державної податкової служби в межах своєї компетенції мають право: "одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу". Державна інспекція по контролю за цінами має право в межах своєї компетенції одержувати у суб'єктів господарювання, що перевіряються, пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної інспекції по контролю за цінами, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу. За п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи Державної податкової служби в межах своєї компетенції мають право: "застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку". Державна інспекція по контролю за цінами має право в межах своєї компетенції застосовувати до суб'єктів господарювання економічні, фінансові (штрафні) санкції, стягувати їх до бюджетів у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Економічні, фінансові (штрафні) санкції застосовані органами Державної інспекції з контролю за цінами, сплачуються суб'єктами господарювання добровільно або стягуються у судовому порядку.
Відповідач зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України про «Топографо-геодезичну і картографічну діяльність» кадастрові зйомки - комплекс робіт, спрямованих на вивчення необхідних топографічних елементів місцевості щодо пунктів геодезичної мережі (зокрема, меж землеволодінь, землекористувачів з їх найменуваннями, кількісними та якісними показниками) і нанесення їх на планшет для створення планів (карт), що служать основою для різних кадастрів. Отже, кадастрові зйомки, відповідно до цього закону, відносяться до топографо-геодезичних робіт. Закон України «Про землеустрій» є законом спеціальної дії, який визначає топографо-геодезичні та проектно-вишукувальні роботи, які необхідні для виготовлення технічної документації щодо виготовлення документів, що посвідчує право власності на земельні ділянки, як роботи із землеустрою. Таким чином, кадастрові зйомки і є земельно-кадастровими та топографо-геодезичними роботами, в процесі виготовлення документації із землеустрою відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» вони вважаються роботами із землеустрою. Тому відповідач зазначає, що позивач безпідставно вважає, що до договору включалась оплата за роботи, які не є землевпорядними.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що приватна фірма "Геоцентр" зареєстрована як юридична особа, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.8), здійснює господарську діяльність з проведення землевпорядних та землеораційних робіт та виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт, що підтверджується ліцензіями (а.с.9,10) та поясненнями представників сторін.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області з 01 березня 2010 року по 05 березня 2010 року була проведена планова перевірка приватної фірми "Геоцентр" (розташованої за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1, 54, і.к.31548167) з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на землевпорядні роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безпосередньо у власність громадян України за період з 01 січня 2009 року по 28 лютого 2010 року.
За результатами перевірки був складений акт № 54 від 05 березня 2010 року (а.с.12-15). З вказаного акту вбачається, що в ході перевірки встановлено порушення приватною фірмою "Геоцентр" державної дисципліни цін при застосуванні плати на землевпорядні роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безпосередньо у власність громадян України відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, за рахунок стягнення плати за роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою понад визначену частиною другою статті 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» граничну вартість в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153,00 грн.)
В результаті встановленого порушення приватна фірма «Геоцентр» за період з 23 березня 2009 року по 27 серпня 2009 року одержала необґрунтованої виручки в сумі 7066,00 грн. Враховуючі дані банківських виписок щодо надходження коштів на рахунок підприємства (журнал проводок по рахунку 311 та реєстру договорів за 2009 рік) зроблено розрахунок необґрунтовано одержаної виручки відповідно до пункту 2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/623 8).
За порушення ч. 2 ст. 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було винесено припис № 32 від 05 березня 2010 року про виконання законних вимог щодо усунення порушення державної дисципліни цін (а.с.17) відповідно до якого приватна фірма "Геоцентр" повинна усунути виявлені порушення при застосуванні плати за роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України шляхом приведення плати на вказані роботи у відповідність до вимог ч. 2 ст. 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» та в місячний термін з моменту отримання припису повідомити Державну інспекцію з контролю за цінами в Сумській області про вжиті заходи.
Також Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, за наслідками розгляду матеріалів вказаної перевірки, було винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 27 від 12 березня 2010 року (а.с.19) відповідно до якого у приватної фірми «Геоцентр» необхідно вилучити у дохід Державного бюджету м. Суми 7066 грн. та стягнути штраф у розмірі 14132 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2000 року № 1619 затверджений Порядок виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, яким визначені основні вимоги щодо виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг державними органами земельних ресурсів, бюджетними установами та організаціями, які належать до сфери їх управління.
Цим Порядком визначено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів.
Земельно-кадастрові роботи виконуються, а послугу надаються відповідно до законодавства та вимог нормативно-технічної документації.
Пунктом 5 даного Порядку встановлено право державних органів земельних ресурсів виконувати та надавати на платній основі земельно-кадастрові роботи і послуги, зокрема, запровадження та експлуатація програмно-технічних комплексів для збирання, обробки, систематизації, зберігання та аналізу земельно-кадастрової інформації.
Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг затверджені наказом Держкомзему України, Міністерства фінансів України, міністерства економіки України 15 червня 2001 року № 97/298/124.
Зокрема визначено, що розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг застосовуються державними органами земельних ресурсів та рекомендовані для застосування підприємствами, організаціями, проектними інститутами, вишукувальними експедиціями, госпрозрахунковими групами та іншими підприємницькими структурами незалежно від форм власності та відомчої належності на всій території України. Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами.
Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг ураховують усі види витрат праці, необхідних для виготовлення проектної та вишукувальної продукції встановлених складу та якості:
безпосереднє виготовлення продукції або надання послуги;
перевірку проектної та вишукувальної документації іншими фахівцями;
унесення доповнень та змін у документацію після її погодження з іншими організаціями і закладами;
виготовлення проектних та вишукувальних документів та їх розмноження;
участь робітників, які виконують вишукувальні роботи, дослідження і лабораторні аналізи;
оплату праці водіїв транспортних засобів при виготовленні проектної та вишукувальної продукції;
безпосереднє керівництво роботами;
забезпечення виконання робіт.
Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг не враховують витрати, які визначаються в конкретних умовах додатково згідно з угодою на проведення робіт, на:
унесення в проектну і вишукувальну продукцію доповнень, пов'язаних зі зміною виданих замовником завдань або технічних умов;
розробку проектних рішень у двох та більше варіантах;
участь організації-виконавця в розробці завдання на проектування або в складанні технічних умов;
оформлення технічних завдань на виконання інженерних вишукувань;
транспортування до об'єкта роботи і у зворотному напрямку спеціальної техніки, обладнання та інструментів, що необхідні для виконання обстежувальних і вишукувальних робіт;
будівельні матеріали, що потрібні для виготовлення межових знаків, ремонту пунктів геодезичної мережі й аналогічних потреб;
оренду транспортних засобів особливого призначення;
утримання спеціального вишукувального обладнання; будівництво тимчасових інженерних споруд, виробничих й інших приміщень; вирубування і викорчовування лісу; відновлення (рекультивацію) природних ресурсів, пошкоджених під час виконання проектних і вишукувальних робіт;
експертизу проектної та вишукувальної документації;
витрати на метрологічне забезпечення єдності та точності вимірювань;
витрати на відрядження.
Статтею 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» від 20 січня 2005 року визначено, що вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділені в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина перша).
Вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного Кодексу України, крім випадків, визначених частиною першої цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина друга).
На виконання пункту 21 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо врегулювання цін (тарифів) Державний комітет України по земельних ресурсах наказом № 264 від 12 серпня 2004 року, зі змінами та доповненнями, внесеними 06 грудня 2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2004 року за № 1042/9641, затвердив граничні розміри плати з виконання землевпорядних робіт.
Наказом встановлено, що розмір вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, при виділені в натурі (на місцевості) земельної ділянки власнику земельної частки (паю) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина перша); вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного Кодексу України, крім випадків, визначених частиною першої цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про землеустрій», документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюються використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Згідно зі ст. 25 цього Закону одними з видів документації із землеустрою є технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки з натурі (на місцевості), та технічна документація щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Частиною 1 ст. 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, форма яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04 травня 1999 року, з наступними змінами, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 року за № 354/3647, затверджена Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі.
Даною Інструкцією визначено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.
Інструкцією встановлений перелік документів, які входять до технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою та робіт зі складання цих документів.
З акту перевірки вбачається, що підприємство надає платні послуги замовникам на підставі укладених договорів. Вартість робіт до кожного договору встановлена протоколом погодження договірної ціни на виконання робіт.
З договорів № 25 від 30 січня 2009 року, № 56 від 04 лютого 2009 року, № 58 від 09 лютого 2009 року, № 80 від 26 лютого 2009 року, № 83 від 26 лютого 2009 року, № 107 від 20 березня 2009 року, № 118 від 07 квітня 2009 року, № 124 від 09 квітня 2009 року, № 129 від 15 квітня 2009 року, № 131 від 15 квітня 2009 року, № 137 від 21 квітня 2009 року, № 140 від 23 квітня 2009 року, № 143 від 19 травня 2009 року, № 157 від 25 травня 2009 року, № 159 від 27 травня 2009 року, № 164 від 01 червня 2009 року, № 165 від 01 січня 2009 року, № 166 від 01 червня 2009 року, 184 від 16 червня 2009 року, № 185 від 16 червня 2009 року, № 188 від 22 червня 2009 року та № 189 від 22 червня 2009 року про розроблення технічної документації із землеустрою вбачається, що предметами вказаних договорів є виконання з дотриманням вимог законодавства виготовлення технічної документації із землеустрою з видачею державних актів стосовно земельної ділянки.
Отже доводи позивача з приводу того, що до договору включалась оплата за роботи, які не є землевпорядними є безпідставними, оскільки з договорів вбачається, що вони укладені на виконання одного виду робіт.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач, при визначенні ціни в договорі, зобов'язаний був встановити її в розмірі, що не перевищує граничну вартість, визначену Законом України «Про захист конституційних прав громадян на землю».
Однак з довідки про суму необґрунтованої виручки отриманої приватною фірмою "Геоцентр" (а.с.16) вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області безпідставно включена до суми необґрунтовано одержаної виручки 224 грн., а саме: за договором №56 від 04 лютого 2009 року, укладеного позивачем з ОСОБА_4, позивач не визнав, а відповідач не довів оплату за надані послуги в сумі 200 грн. з яких 43 грн. відповідач рахував необґрунтовано отриманою виручкою. Також відповідач безпідставно послався на договір №118 від 07 квітня 2009 року, укладеного між позивачем та ОСОБА_5, оскільки за даним договором замовник набував право власності на земельну ділянку в наслідок отримання спадщини, у зв'язку з чим на дані правовідносини не поширюється державна дисципліна цін, а тому відповідач безпідставно врахував за даним договором 177 грн. необґрунтовано отриманої виручки.
Отже суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 27 від 12 березня 2010 року щодо вилучення в дохід Державного бюджету м. Суми 224 грн. та стягнення 448 грн. штрафу, в іншій частині позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватної фірмі "Геоцентр" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання дій протиправними та визнання протиправним та скасування рішення № 27 від 12 березня 2010 року задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 27 від 12 березня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення в дохід Державного бюджету м. Суми 224 грн. та стягнення 448 грн. штрафу.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 20 серпня 2010 року