Постанова № 109731058, 22.03.2023, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
22.03.2023
Номер справи
716/384/23
Номер документу
109731058
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №: 716/384/23

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.03.2023 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, що надійшов від відділення поліції №3 (м.Заставна) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, одруженого, протягом року до адміністративної відповідальності притягувався 29.01.2023 за ст.121-1, ст. 121 ч.1 КУпАП; 30.01.2023 за ст.121 ч.10 КУпАП; 05.03.2023 за ст. 122 ч.2 КУпАП, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,-

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 05.03.2023 о 12:30 год. в м.Заставна по вул.Незалежності керував автомобілем марки «AUDI-A6» державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп`яніння. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку водій на місці зупинки відмовився, крім цього водій відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння в медичному закладу. Водій відсторонений від керування транспортним засобом.

Дії ОСОБА_1 кваліфковано за ч. 1 ст.130КУпАП за порушення п.2.5 ПДР України.

ОСОБА_1 та його захисник Павчук С.І. в судове засідання, яке призначено на 22.03.2023 не з`явилися, про дату і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про свідчить підпис ОСОБА_1 в поштовому повідомленні про вручення судової повістки та підписом адвоката Павчука С.І. в заяві про ознайомлення з матеріалами справи. Заяв про відкладення справи від ОСОБА_1 та його захисника не надходило.

Згідно ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

За таких обставин, здійснивши належні заходи з повідомлення порушника та його захисника про дату, час та місце розгляду справи, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутністю правопорушника та його захисника за наявними у справі документами.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

В той же час вказана норма закону відсилає до підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов`язки учасників дорожнього руху, в тому числі і осіб, які керують транспортними засобами, і що встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Так, відповідно до вимог п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №314154 від 05.03.2023 ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він 05.03.2023 о 12:30 год., в м. Заставна по вул. Незалежності Чернівецького району Чернівецької області, керував автомобілем марки «AUDI-A6» номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку водій на місці зупинки та в медичному закладу відмовився.

Як вбачається із змісту наданої фотокопії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВАС №6634498 від 05.03.2023, ОСОБА_1 , здійснюючи паркування в м. Заставна по вул. Незалежності, не подав лівий сигнал світловим покажчиком повороту , за що на останнього накладено адміністративне стягнення за ч.2 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 грн (а.с.3).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (даліІнструкції), а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 № 1103 (даліПорядку).

Так, відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Вказана норма закону більш детально відображена у п. 6 Інструкції та п.3 Порядку, де також наголошено, що огляд на стан алкогольного сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством чітко визначено дії працівника поліції у разі наявності підстав вважати, що особа, яка керує транспортними засобами, перебуває в стані алкогольного сп`яніння.

Водночас судом враховується, що об`єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є, зокрема, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Отже, з урахуванням суб`єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке інкримінується ОСОБА_1 предметом розгляду даного провадження є встановлення факту відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.

На підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, поліцейським до протоколу додано: акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 05.03.2023 та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою проходження огляду на стан сп`ягніння від 12:45 год. 05.03.2023, в яких задокументовано факт виявлення у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп`яніння у вигляді: різкого запаху алкоголю з ротової порожнини, почервоніння очей та обличчя, а також направлення ОСОБА_1 на огляд до медичного закладу Заставнівської БЛ з метою виявлення у останнього стану алкогольного сп`яніння (а.с.4-5). У вказаних документах містяться відмітки, зроблені поліцейським, про відмову ОСОБА_1 від проходження запропонованої йому процедури огляду.

Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом підтверджується відеозаписом з відео реєстратора, що міститься в матеріалах справи, на якому зафіксовано зупинку автомобіля під його керуванням та виявлені ознаки стану алкогольного сп`яніння, а саме наявність запаху алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей та обличчя, що є підставою для пред`явлення поліцейським вимоги пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку.

На відеозаписах з бодікамери поліцейського чітко зафіксовано факт спілкування ОСОБА_1 із працівниками поліції, що мало місце за зазначених у складеному протоколі про адміністративне правопорушення обставин, пропозиція ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки і у медичному закладі та його відмова від проходження.

Обґрунтованих сумнівів щодо достовірності та належності вказаних доказів та викладених в них обставин судом не вбачається, а тому вказані докази визнаються судом допустимими, оскільки отримані у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою, як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.

Крім того, досліджений в судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст.256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376, оскільки оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в якому, зазначено дата і місце його складання, посада, прізвище, ім`я особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, та інші відомості, необхідні для вирішення справи.

З огляду на наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.130 КУпАП України, в зв`язку з чим за вчинене він повинен нести адміністративну відповідальність.

Таким чином, враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1ст. 130 КУпАП, відноситьсядосуспільнонебезпечних,носитьумиснийхарактер дійпорушникатасвідчить пройогонеповагудо безпекируху,приходжудовисновку пронеобхідністьнакладенняна винногоадміністративногостягненняу виглядіштрафутапозбавленняправа керуваннятранспортнимизасобами,оскількисаметаке покараннябудевідповідатихарактеру вчиненогоправопорушення, особі правопорушника, ступеню його вини та сприяти його вихованню і запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Також вважаю, що відповідно до ст.40-1 КУпАП, ст.4 ч.2 п.5 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.130, ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_2 ), жителя АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. (Отримувач коштів Чернівецьке ГУК/Чернівецька область/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку UA118999980313000149000024001, код класифікації доходів бюджету 21081300), з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_2 ), жителя АДРЕСА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 536,80 грн. (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя О.Пухарєва