Рішення № 109710434, 15.03.2023, Тиврівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.03.2023
Номер справи
128/1484/22
Номер документу
109710434
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 128/1484/22

Провадження № 2/145/380/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

( з а о ч н е )

"15" березня 2023 р. смт Тиврів

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Копилової Л. В. ,

за участю секретаря Маркевич А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям,

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (надалі - УПСЗН) звернулось до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що 29 січня 2020 року до нього звернулася відповідачка за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, надавши при цьому документи, передбачені п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, а саме: копію заяви про призначення всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.01.2020; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 29.01.2020; довідку від 27.01.2020 № 2-77, видану виконавчим комітетом Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, на підставі чого ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2020 до 30.06.2020. Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2» - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 № 255, строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад. На виконання зазначеної постанови позивачем продовжено та виплачено ОСОБА_1 допомогу на дітей одиноким матерям до 31.07.2020. За період з 01.01.2020 до 31.07.2020 відповідачка отримала 12 453 грн. допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується відповідною довідкою. У відповідності до п.2 постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 632 від 22.07.2020), орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів. Якщо отримувач допомоги протягом одного місяця з дати скасування карантину не подав заяви та необхідних документів, що не дає змоги провести перерахунок допомоги, органи соціального захисту населення вживають заходів, передбачених абзацом п`ятим-сьомим цього пункту. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку. Відповідно до п. 22 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», не підлягають поверненню кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, виплачені отримувачам під час карантину до 1 липня 2020 року, якщо не було підтверджено право на отримання допомоги або її розмір внаслідок перерахунку зменшився. Враховуючи те, що відповідачці ОСОБА_1 було виплачено допомогу на дітей одиноким матерям до 31 липня 2020 року, з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (зі змінами, внесеними згідно з постановою № 1035 від 28.10.2020), то вона зобов`язана повернути позивачеві надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 до 31.07.2020 у сумі 1 779 грн. у зв`язку з тим, що її право на отримання допомоги у цей період не підтверджено. Повторно за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідачка не зверталась, оновленого пакету документів на виплату допомоги управлінню не подавала. 03 вересня 2021 року УПСЗН надіслало відповідачці повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів №5438, однак до теперішнього часу надмірно виплачені кошти ОСОБА_1 не повернула, тому позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 08 серпня 2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено судовий розгляд в порядку спрощеного провадження.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 15 вересня 2022 року справу передано на розгляд Тиврівського районного суду Вінницької області.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - Хоменський В.В. надав суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 на розгляд справи до суду не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася судом у встановленому законом порядку. На підставі ч.4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

За згодою представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.

Врахувавши позицію представника позивача, викладену у письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що 29 січня 2020 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН із заявою за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, надавши при цьому документи, передбачені п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, а саме: копію заяви про призначення всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.01.2020; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 29.01.2020; довідку від 27.01.2020 № 2-77, видану виконавчим комітетом Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

На підставі поданих документів ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2020 до 30.06.2020.

З довідки про розмір виплаченої допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2020 до 31.07.2020 вбачається, що загальна сума переплати складає 1 779 грн.

03 вересня 2021 року Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації надіслано на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції чинній на момент звернення ОСОБА_1 ) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до державного бюджету.

Згідно зі ст.5 вищезазначеного Закону, допомога у зв`язку з вагітністю та пологами (крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону), допомога при народженні дитини, допомога при усиновленні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

За приписами статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Судом установлено, що ОСОБА_1 як одинокій матері, у відповідності до п.5 ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 36 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001, на підставі поданої нею заяви та доданих до неї документів, рішенням позивача була призначена та виплачувалась державна соціальна допомога на дітей, як одинокій матері на період з 01.01.2020 до 30.06.2020.

Згідно підп. 1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» №264 від 08.04.2020, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.

За період з січня 2020 року до липня 2020 року ОСОБА_1 була виплачена вказана вище державна соціальна допомога на дітей як одинокій матері.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» №632 від 22.07.2020, з 01.07.2020 призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 не звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям після закінчення терміну її призначення, оновленого пакету документів на виплату допомоги управлінню не подавала, тобто не підтвердила своє право на отримання такої допомоги.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно з ч.1 ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).

Повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв`язку, установивши, що дослідженими судом доказами підтверджено, що ОСОБА_1 протягом липня 2020 року не зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації з необхідними документами для призначення державної соціальної допомоги на новий термін, тому кошти, виплачені останній за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 до 31.07.2020 у розмірі 1 779 грн., підлягають поверненню, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації підлягають задоволенню в повному обсязі, приймаючи до уваги ухвалу судді Вінницького районного суду Вінницької області від 08 серпня 2022, відповідно до якої позивача звільнено від сплати судового збору у даній справі, тому згідно з вимогами ст.141 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481 грн. підлягають стягненню з відповідачки на користь держави.

Керуючись ст.ст. 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 141, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовну Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям, задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на рахунок ( НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03191928, призначення платежу: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, прізвище, ім`я, по-батькові, адреса, КПКВК 2501030) надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1779 (одна тисяча сімсот сімдесят дев`ять) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем до Тиврівського районного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 20.03.2023.

Учасник справи, якому повне судове рішення не буде вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на рішення буде подана протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.

Повний текст рішення складено 20 березня 2023 року.

Суддя Копилова Л. В.