Рішення № 109649129, 16.03.2023, Кременецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.03.2023
Номер справи
601/322/23
Номер документу
109649129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №601/322/23

Провадження № 2-а/601/6/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2023 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Мочальської В.М.,

з участю секретаря Домінської І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, в якому просить скасувати постанову серії ЕАР № 6337967 від 28.12.2022 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн, а провадження у справі закрити.

Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 13.02.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку, визначеному для розгляду окремої категорії термінових адміністративних справ, з урахуванням вимог параграфу 2 глави 11 КАС України, та поновлено позивачу строки для оскарження вищевказаної постанови.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваною постановою його притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він в нічний час о 00 годин 56 хвилин 12 секунд 28 грудня 2022 року в місті Кременець по вулиці Лятуринської, 5, керуючи транспортним засобом «KIA CARENС НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , порушив вимогу дорожньої розмітки 1.1, чим порушив пункт 8.1 ПДР України.

Вважає, що дана постанова є протиправною, винесеною з грубим порушенням порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення та нормКУпАП, що призвело до незаконного його притягнення до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення. Так, інспектором поліції був порушений порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначенийст. 279 КУпАП: не роз`яснено права, передбачені статтею 268 КУпАП, статті 55, 56, 59 та 63 Конституції України, у нього була підстава для перетину осьової лінії, його незаконно переслідували поліцейські, хоча у його діях не було підстав для переслідування, переслідував поліцейський, який є його сусідом і у них неприязні відносини, відео йому було продемонстровано вже після оголошення оскаржуваної постанови, в оскаржуваній постанові відсутня інформація про технічний засіб, яким здійснено фіксацію правопорушення, оскаржувану постанову винесено на місці вчинення правопорушення і позбавлено його права подавати докази, заявляти клопотання, користуватися правовою допомогою, не роз`яснено йому змісту постанови. Тобто розгляд справи поліцейським не відбувся, а було оголошено, що на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Постанова не мотивована, відсутнє посилання на докази. Під час винесення оскаржуваної постанови він оспорював факт вчинення правопорушення, однак інспектор не склав протокол про адміністративне правопорушення. Поліцейським не пропонувалося надати йому пояснень з приводу притягнення до відповідальності.

Враховуючи викладене, позивач просить оскаржувану постанову скасувати та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав.

22.02.2023 від відповідача надійшов відзив, мотивований тим, що 28.12.2022 позивач керував транспортним засобом «КІА», д.н.з. НОМЕР_1 в м. Кременець та порушив вимоги дорожньої розмітки 1.1, чим порушив п.8.1 ПДР України. Поліцейьким СРПП Кременецького РВП лейтенантом поліції Трачуком О.А. ГУНП в Тернопільській області було виявлено дане порушення правил дорожнього руху та винесено на позивача постанову серії ЕАР № 6337967 від 28.12.2022 за ч.1 ст. 122 КУпАП. Окрім цього, відносно позивача оформлено адмінматеріали за ч.1 ст. 130 КУпАП. Позивачу було роз`яснено права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Винесена інспектором поліції оскаржувана постанова відповідає вимогам закону, а відтак є законною та обгрунтованою. До матеріалів справи долучається відеоматеріали на диску DVD-R. З урахуванням наведено, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, справу просить слухати у відсутності представника ГУНП в Тернопільській області.

Згідно з ч. 3ст. 194 КАС Україниучасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 4ст. 229 КАС Україниу разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 20 КАС Українимісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

У відповідності до ч. 1ст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В судовому засіданні встановлено, що оскаржуваною постановою позивача визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.122 КУпАПта накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн за те, що він 28.12.2022 о 00:56:12 по вул. Лятуринської, 5 у м. Кременець, керуючи автомобілем марки «KIA CARENC» д.н.з. НОМЕР_2 порушив вимогу дорожньої розмітки 1.1, чим порушив п.8.1. ПДР - порушення вимог регулювання дорожнього руху.

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюютьПравила дорожнього руху, затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.

За змістом п. 1-2 ч. 1ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов`язаний: неухильно дотримуватися положеньКонституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.

Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ізст. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Відповідно дост. 7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За змістомст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Диспозиція частини 1статті 122 КУпАПпередбачає відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

Суд звертає увагу на те, щостаттею 77 КАС Україниу справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у справі зобов`язаний довести правомірність свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, та, зокрема, довести факт вчинення позивачем правопорушення відповідними доказами.

З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимогстатті 245 КУпАПщодо своєчасного, всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При накладенні стягнення необхідно враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність (частина другастатті 33 КУпАП).

Позивач вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, упередженою, винесена з грубим порушенням порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення та нормКУпАП. Так, інспектором поліції оскаржувана постанова була винесена на місці вчинення правопорушення, був порушений порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначенийст. 279 КУпАП, та порушені його права, передбаченіст. 268 КУпАП, а саме: поліцейський надав йому для ознайомлення відеофіксацію події після прийняття оскаржуваної постанови, а тому він не мав можливості надати свої пояснення, скористатися юридичною допомогою адвоката при розгляді справи.

Суд звертає увагу на те, що згідно з частиною 1статті 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Частиною 1статті 283 КУпАПпередбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Разом з тим, частинами 2, 4статті 258 КУпАПвстановлено, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, протокол не складається. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимогстатті 283 цього Кодексу.

Отже, у визначених законодавством випадках допускається скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке передбачає, зокрема, фіксацію адміністративного правопорушення і накладання адміністративного стягнення на правопорушника безпосередньо на місці його вчинення. Застосування процедури скороченого провадження у випадках, визначених законом, не призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених вКУпАП.

Висновки аналогічного змісту містяться у рішенні Конституційного Суду України від 26.05.2015 по справі №1-11/2015 за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 276 КУпАП.

За змістомст. 268 КУпАПособа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Як вбачається з оглянутого судом відеозапису, на якому зафіксована процесуальна послідовність винесення оскаржуваної постанови у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, розгляд справи поліцейським за ч.1 ст. 122 КУпАП не відбувся. Оскаржувана постанова винесена інспектором 28.12.2022 о 01:10:11, позивачу інспектором повідомлено про постанову 28.12.2022 о 01.36.23, після цього пред`явлено відеофіксацію події та повідомлено, що він може ознайомитися зі змістом постанови і доказами.

Такими діями інспектор поліції порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, тому і порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Правова позиція щодо ненадання інспектором можливості реалізувати клопотання особи про надання правової допомоги під час розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, викладена в постанові Верховного Суду від 13.02.2020 у справі №524/9716/16-а.

Частиною п`ятоюстатті 242 КАС Українивизначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення є такою, що не відповідає нормамКУпАП.

Відповідно до п. 3 ч. 3ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Згідно з частиною 2статті 9 КАС Українисуд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд вважає за доцільне скасувати оскаржувану постанову та надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з п. 2 ч. 5ст. 246 КАС Україниу резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1, 3ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак,беручи доуваги,що позовзадоволено частково,суд вважаєза необхіднестягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 268 (двісті шістдесят вісім) грн 40 коп.

Керуючись ст. 72, 77, 122, 132, 243-244, 246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволити частково.

Постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1ст. 122 КУпАПсерії ЕАР №6337967 від 28 грудня 2022 року - скасувати.

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 122 КУпАПнаправити на новий розгляд до компетентного органу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.

В іншій частині вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 268 (двісті шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, місцезнаходження вул. Валова,11, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40108720.

Повний текст рішення складено 16 березня 2023 року.

Головуючий В. М. Мочальська