Рішення № 109618059, 14.03.2023, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
14.03.2023
Номер справи
916/2498/22
Номер документу
109618059
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" березня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2498/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О.А., за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи № 916/2498/22

за позовом Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області (просп. Шевченка, 10, м. Подільськ, Одеська обл., 66302), в інтересах держави,

в особі Балтської міської ради Одеської області (вул. Любомирська, 193, м. Балта, 66100; код - 04056954)

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Срібний дім" (вул. Болсуновська, 8, м. Київ, 01004; код - 36844529)

про стягнення 3 557 370,33 грн.

з підстав безпідставного збереження грошових коштів

Представники сторін:

Від прокуратури: Дичко В.О.

Від позивача: не з`явився

Від відповідача: Кулібаба О.О.

СУТЬ СПОРУ: 26.09.2022 року Керівник Подільської окружної прокуратури Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави, в особі Балтської міської ради Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Срібний дім" (далі Відповідач) про стягнення 3 557 370,33 грн. безпідставно збережених коштів.

03.10.2022 року, суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив дату та час підготовчого провадження та встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Балтська міська рада Одеської області позов підтримала, про що зазначено у клопотанні (вх. № 22335/22 та вх. № 26100/22) та просила розглянути справу за відсутності представника.

29.11.2022 року суд отримав відзив Відповідач позов не визнав.

08.12.2022 року Балтська міська рада Одеської області надала суду відповідь на відзив підтримала позовні вимоги повністю.

У судовому засіданні 08.12.2022 року суд оголосив перерву та продовжив строк підготовчого провадження до 01.01.2023 року.

08.12.2022 року відповідь на відзив надано Керівником Подільської окружної прокуратури Одеської області позов підтримано.

08.12.2022 року розгляд справи було призначено на 19.12.2022 року о 10:00 год., проте, судове засідання не відбулось у зв`язку із відсутністю електропостачання в приміщені Господарського суду Одеської області, про що складено відповідну довідку, розгляд справи було призначено на 09.01.2023 року із врахуванням відпустки судді Демешина О. А. по 06.01.2023 року.

26.12.2022 року судом отримано заперечення Відповідача - наполягає на відмові у задоволені позову.

09.01.2023 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті у судовому засіданні.

Під час розгляду справи прокурор позов підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.

В С Т А Н О В И В :

Відповідачу по справі - ТОВ «Срібний дім» належить Балтський молочно консервний комбінат дитячих продуктів загальною площею 49514,3 кв.м. за адресою: Одеська обл., Подільський (Балтський) р-н, с. Білине, вул. Щорса, 29 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1046754951206), який розташований на земельній ділянці за кадастровим номером 5120680800:01:001:0890.

Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 02.04.2018 № 311/А-2018 про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю «Срібний дім» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 34,84 га на території с. Білине Білинської сільської ради Балтського району Одеської області та надано дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю «Срібний дім» (ідентифікаційний код юридичної особи 36844529) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 16,5 га із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що не надані у власність або користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: Одеська область, Балтський район, Білинська сільська рада, с. Білине, вул. Щорса, 29 (за межами населеного пункту).

Позов ґрунтується на тому, що ТОВ «Срібний дім», набувши право власності на нерухоме майно по вул. Щорса, 29, с. Білине. Подільського (Балтського) району, Одеської області, протягом тривалого часу - більше 5 років - не оформило правовідносини щодо користування земельною ділянкою, на якій розташований такий об`єкт нерухомості. У зв`язку з ухиленням ТОВ «Срібний дім» від сплати за користування земельною ділянкою, Балтською міською радою 11.03.2021 року за №04-19/304 направлено лист про вжиття відповідних заходів щодо сплати в повному обсязі плати за користування земельною ділянкою, однак, сума заборгованості ТОВ «Срібний дім» не сплачена, тому посилаючись на ст. ст. 156, 122, 157 Земельного кодексу України, ст. ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України Керівник Подільської окружної прокуратури Одеської області просить суд Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Срібний дім» на користь Балтської міської ради Подільського району Одеської області безпідставно збережені кошти у сумі 3 557 370,33 гривень.

Відповідач заперечуючи проти позову, зазначає, що не укладення Відповідачем з Балтською міською радою Одеської області договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5120680800:01:001:0890 та несплата їй орендних платежів за користування зазначеною земельною ділянкою за період з 01.05.2019 року по 01.05.2022 року ніяким чином не порушило та не могло порушити права та законні інтереси Балтської міської ради Одеської області, оскільки вона стала власником такої земельної ділянки лише 11.08.2022 року. Тобто, беручи до уваги те, що право комунальної власності у Балтської міської ради Одеської області на земельну ділянку з кадастровим номером 5120680800:01:001:0890 виникло лише 11.08.2022 року, відтак, відсутній факт порушеного права, яке полягає у несплаті Відповідачем орендних платежів Балтській міській раді Одеської області за період, коли вона ще не була власником вказаної земельної ділянки, тому у задоволені позову слід відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін надані під час розгляду справи та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту:

"24. З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

г) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Отже, земельна ділянка площею 16,4158 га, що розташована за адресою: Одеська обл., Подільський р-н, с. Білине, вул. Щорса, 29, кадастровий номер 5120680800:01:001:0890 перейшла в комунальну власність Балтської міської територіальної громади в особі Балтської міської ради Одеської області.

Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно з ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Згідно з ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зі змісту ст. 125, 126 ЗК України, ст. 377 Цивільного кодексу України вбачається, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Таким чином, за змістом вказаних приписів виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Відповідно до положень ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

В силу статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17).

Суд звертає увагу, що на даний час Верховним Судом сформована стала практика, відповідно до якої стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати можливе виключно з моменту формування земельних ділянок як об`єктів цивільного права та проведення державної реєстрації права власності.

У постанові Верховного Суду від 05.03.2020 року у справі № 922/926/19, суд зазначає, що: «...для правильного вирішення цього спору встановленню підлягають обставини, зокрема, чи є земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти, об`єктом цивільних прав та чи обґрунтованими є порядок та підстави здійснення нарахування орендної плати за користування нею.

Статтею 206 Земельного кодексу України установлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України).

У силу приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України встановлено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами. певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

За змістом частин 1, 3. 4, 9 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї ».

Зазначена правова позиція підтверджується також чималою судовою практикою Верховного Суду, зокрема викладеною в постановах від 09.03.2021 р. у справі № 922/1453/20, від 02.06.2020 р. у справі № 922/2417/19 та від 11.02.2019 р. у справі № 922/391/18.

Згідно з п. 14.1.136. ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до абз. 1 п. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду щодо порядку застосування ст. 1212 ЦК України у випадку збереженні фактичними землекористувачами коштів за рахунок власника земельної ділянки, викладених у постановах від 23.05.2018 р. у справі № 629/4628/16-ц та від 13.02.2019 р. у справі № 320/5877/17, обов`язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Крім того, суд окремо звертає увагу на наступний висновок Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду, що відображений у Постанові від 05 серпня 2022 року по справі № 922/2060/20:

"Ураховуючи фактичні обставини справи та зважаючи на відсутність висновку Верховного Суду щодо комплексного застосування положень статей 125, 126 Земельного кодексу України, підпункту "б" пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" з метою визначення дати виникнення в органу місцевого самоврядування права комунальної власності на земельну ділянку в межах населеного пункту, за відсутності реєстрації речового права на таку земельну ділянку за відповідним органом, Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду вважає за необхідне сформулювати такий правовий висновок:

"За загальним правилом, правом власності на земельну ділянку, розташовану в межах відповідного населеного пункту, орган місцевого самоврядування наділений в силу закону, зокрема з уведенням 01.01.2002 у дію нового Земельного кодексу України. При цьому відсутність державної реєстрації речового права на земельну ділянку після 01.01.2013 року не впливає на наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку.

Крім цього, нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування у відповідності до положень статті 79-1 Земельного кодексу України - не є підставою для звільнення набувача права власності на будівлю або споруду від обов`язку сплачувати за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований такий об`єкт нерухомості".

Таким чином, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер земельної ділянки 5120680800:01:001:0890) за адресою: Україна, Одеська область, Подільський (Балтський) р-н, с. Білине, вул. Щорса, 29, складає: 37 577 855,73 грн. (тридцять сім мільйонів п`ятсот сімдесят сім тисяч вісімсот п`ятдесят п`ять гривень, 73 коп.).

Згідно розрахунку Балтської міської ради, збитки місцевого бюджету від нездійснення Відповідачем оплати за землю становлять 3 557 370,33 грн.

З урахуванням викладеного, з часу оформлення права власності на нерухоме майно ТОВ «Срібний дім» не сплачує плату за користування земельною ділянкою площею 16,4158 та, яку фактично використовує, у зв`язку з чим місцевий бюджет Балтської міської ради Подільського району Одеської області недоотримує кошти у вигляді орендної плати за використання даної земельної ділянки, чим заподіюється значна шкода інтересам територіальної громади.

Окрім того, на земельній ділянці знаходиться майно відповідача, що унеможливлює розпорядження вказаною земельною ділянкою Балтською міською радою з метою отримання доходу у вигляді орендної плати та наповнення місцевого бюджету.

Отже, ТОВ «Срібний дім» без достатньої правової підстави, знаючи про необхідність укладення договору та сплати орендної плати за рахунок Позивача, безпідставно зберегло у себе майно (кошти), у вигляді орендної плати, які Відповідач повинен був сплатити за користування земельною ділянкою, площею 16,4158 та.

Натомість, суд не погоджується з розміром, зазначеною у позові, суми грошових коштів, які підлягають до стягнення з Відповідача на користь Позивача, виходячи з наступного.

Дійсно, як було зазначено вище, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту:

"24. З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Таким чином, приймаючи до уваги, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» набрав законної сили з 27.05.2021 року та те, що земельна ділянка розташована за адресою: Україна, Одеська область, Подільський (Балтський) р-н, с. Білине, вул. Щорса, 29, яка за Розпорядженням Одеської обласної адміністрації від 02.04.2018 року №311/А-2018 була віднесена до земель державної власності (кадастровий номер земельної ділянки 5120680800:01:001:0890), і не відносилась до земельних ділянок державної власності, передбачених у підпунктах „а „е пункту 24 Перехідних положень ЗК України слід вважати, що з 27.05.2021р. вказана земельна ділянка була віднесена до земель комунальної власності.

Відповідно, з цієї дати Балтська міська рада отримала право на одержання плати за користування Товариством з обмеженої відповідальністю „Срібний Дім цією земельною ділянкою комунальної форми власності.

Між тим, стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).

Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).

Таким чином, суд вважає безпідставним заявлення прокурором позовних вимог про стягнення, нарахованих Відповідачу в якості безпідставного збереження грошових коштів за період по 26.05.2021р. (з 01.05.2019р. по 26.05.2021р. включно).

Відповідно, з огляду на наявний в матеріалах справи розрахунок грошових коштів, безпідставно збережених Відповідачем за період з 01.05.2019 року по 01.05.2022 року, судом здійснено перерахунок суми коштів, які підлягають стягненню з Відповідача на користь Балтської міської ради Одеської області з 27.05.2021 року на підставі пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», а саме: з 27.05.2021 року по 01.05.2022 року 676 401,40 грн. (219 днів 2021-го року) + 551 141,88 грн. (за 22-й рік) = 1 227 543,28 грн.

Судом не приймаються до уваги заперечення Відповідача про те, що право комунальної власності у Позивача виникло тільки з 11.08.2022р., а саме з моменту державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Балтською міською радою Одеської області права власності на земельну ділянку площею 16,4158га (кадастровий номер 5120680800:01:001:0890) з огляду на наступне.

Абзацом другим пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, чинного з 27.05.2021 року встановлено, що земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Таким чином, зазначена норма Перехідних положень ЗК України, містить умови, за яких право комунальної власності на земельні ділянки виникає, не з дня набрання чинності пунктом 24 Перехідних положень ЗК України, як це передбачено абзацом першим цього пункту Перехідних положень, а з моменту державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Матеріали справи не містять відомостей про те, що станом на 27.05.2021р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було зареєстроване право державної власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: Україна, Одеська область, Подільський (Балтський) р-н, с. Білине, вул. Щорса, 29 (кадастровий номер 5120680800:01:001:0890).

Тому, при вирішенні спору суд застосовує норми про те, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад - з дня набрання чинності пунктом 24 Перехідних положень ЗК України, як це передбачено абзацом першим цього пункту, а не норми, передбачені абзацом другим вказаного пункту Перехідних положень ЗК України, які стосуються виникнення права комунальної власності на земельні ділянки, право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Також, суд звертає увагу, що заперечення Відповідача, з посиланням на п.19 ч.1 ст.64 Бюджетного кодексу України, про помилковість (з огляду на те, що редакція Податкового кодексу України почала діяти тільки з 01.01.2021р.) тверджень Балтської міської ради Одеської області, що в період з 01.05.2019р. по 01.01.2021р. платежі за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5120680800:01:001:0890) повинні були надходити до бюджету Балтської міської ради Одеської області не мають значення для вирішення спору, оскільки у вказаний період Позивачу не належало право власності на цю земельну ділянку і у задоволенні позовних вимог про стягнення з Відповідача безпідставно збережених коштів в цей суд відмовляє з підстав, викладених вище.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню частково, з покладенням на

відповідача витрат по сплаті судового збору, пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Срібний дім" (вул. Болсуновська, 8, м. Київ, 01004; код - 36844529) на користь Балтської міської ради Одеської області (вул. Любомирська, 193, м. Балта, 66100; код - 04056954): 1 227 543 гривні 28 коп. безпідставно збережених коштів.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Срібний дім" (вул. Болсуновська, 8, м. Київ, 01004; код - 36844529) на користь Одеської обласної прокуратури 18 413 гривень 15коп. судового збору за подачу позову на рахунок Одеської обласної прокуратури за наступними реквізитами: Одеська обласна прокуратура, 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, ЄДРПОУ 03528552, р/р UA808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ.

4. У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України

та може бути оскаржено в порядку ст..ст.253-259 ГПК України.

Повний текст рішення складено 16 березня 2023 р.

Суддя О.А. Демешин