Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про залучення до участі у справі третіх осіб,
які не заявляють самостійних вимог на предмет спору
"01" березня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2694/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,
за участі секретаря судового засідання Росєєва А.М.
розглянувши заяву заступника керівника Одеської обласної прокуратури про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору /вх. № 23946/22 від 27.10.2022 року/ у справу № 916/2694/22
за позовом: заступника керівника Одеської обласної прокуратури /ЄДРПОУ 03528552, адреса 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, e-mail: odeska@obl.gp.gov.ua/ в інтересах держави
до відповідачів: 1. Одеської міської ради /ЄДРПОУ 26597691, адреса 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1, e-mail: sovet@omr.gov.ua/
2. товариства з обмеженою відповідальністю Геродот /ЄДРПОУ 39843161, адреса 65098, м. Одеса, вул. Стовпова, 28/;
3. Головного управління Держгеокадастру в Одеській області /ЄДРПОУ 39765871, адреса 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: odesa_info@land.gov.ua/
про визнання незаконним та скасування рішення сесії, визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення державного реєстратора та скасування державної реєстрації земельної ділянки
за участі представників учасників:
від прокуратури: Капустін М.В.
від відповідача1: Асташенкова О.І. в порядку самопредставництва;
від відповідача2: адвокат Розенбойм Ю.О. на підставі ордеру ВН № 1202547 від 03.11.2022 року; адвокат Костинюк Ю.Д. на підставі ордеру ВН № 1209859 від 06.12.2022 року;
від відповідача3: Попкова Ю.П. в порядку самопредставництва.
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Одеської області розглядається справа № 916/2694/22 за позовом заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави до Одеської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геродот, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з вимогами про:
1) визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державну реєстрації земельної ділянки, площею 1,9664 га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010, що знаходиться за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85;
2) визнання незаконним та скасування рішення сесії Одеської міської ради від 11.12.2019 року № 5593-VIІ Про зміну виду використання земельної ділянки площею 1,9664 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85, та надання її в оренду ТОВ Геродот;
3) визнання недійсним договору оренди землі, укладений 09.06.2021 року між Одеською міською радою та ТОВ Геродот, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 41401231 від 09.06.2021 року;
4) скасування рішення приватного нотаріуса ОМНО Кот Д.Г. (індексний номер рішення 58637380 від 09.06.2021 року) про державну реєстрацію права оренди за ТОВ Геродот на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 1,9664 га з кадастровим номером 5110137500:47:004:0010, з реєстраційним номером 1974301151101.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 1,9664 га, кадастровий номер 5110137500:47:004:0010, як земель рекреаційного призначення здійснено незаконно та з порушенням ст. 53 ЗК України, що не відповідає її категорії як земель історико-культурного призначення. У зв`язку із чим, оспорюваним рішенням сесії Одеської міської ради змінено вид використання земельної ділянки, що не відповідає класифікації видів використання земель історико-культурного призначення та передано в оренду ТОВ «Геродот».
27.10.2022 року на адресу суду надійшла заява заступника керівника Одеської обласної прокуратури про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору /вх. № 23946/22/ у справу № 916/2694/22, в якій прокурор просить залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департамент культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та на стороні відповідача - Одеську обласну раду.
В обґрунтування заяви прокурор посилається на те, що незаконна зміна цільового призначення земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка архітектури та містобудування місцевого значення, може призвести до негативних наслідків щодо збереження вказаної пам`ятки.
Прокурор вказує, що оскільки заявлена позовна заява стосується вимог щодо земельної ділянки історико-культурного призначення, на якій знаходиться пам`ятка архітектури та містобудування місцевого значення - Дачний корпус (особняк), зведений наприкінці XIX століття, який взятий на облік та державну охорону згідно рішення виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів № 580 від 27.12.1991 року , Департамент культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації повинен бути залучений до справи у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Також прокурор вказує, що Одеська обласна рада як колишній землекористувач земельної ділянки площею 1,9664 га, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326 та власник нежитлових будівель та споруд за адресою м. Одеса, Французький бульвар, 85, будучи достовірно обізнаною про те, що в складі об`єкту приватизації, що відчужений на користь ТОВ «ГЕРОДОТ», наявна пам`ятка архітектури та містобудування місцевого значення - Дачний корпус (особняк), не забезпечено під час розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, її погодження з відповідними органами контролю та власником та в подальшому її реєстрації до Державного земельного кадастру як земельної ділянки історико-культурного призначення, а не земель рекреаційного призначення.
Прокурор вважає, що зазначені у позовній заяві порушення вимог земельного законодавства стали можливими, у тому числі, через дії Одеської обласної ради.
У підготовчому засіданні прокурор підтримав заяву про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Представник відповідача1 у підготовчому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви прокурора про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Представники відповідача2 у підготовчому засіданні не заперечували проти залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації. Проте представники заперечували проти залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Одеської обласної ради.
Представник відповідача3 у підготовчому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви прокурора про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їх компетенції належить: здійснення контролю за виконанням цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; затвердження науково-проектної документації з визначення меж і режимів використання пам`ятки місцевого значення та її зон охорони, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об`єктів культурної спадщини (у разі встановлення такою документацією меж території пам`ятки місцевого значення та її зон охорони); затвердження науково-проектної (науково-дослідної) документації з визначення режиму використання пам`яток місцевого значення; забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Господарський суд погоджується із позицією прокуратури, що незаконна зміна цільового призначення земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка архітектури та містобудування місцевого значення, може призвести до негативних наслідків щодо збереження вказаної пам`ятки.
Відповідно до п. 1 Положення про Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 580/А-2015 від 21.09.2015 року (з 17.06.2019 року -Департамент), Управління є структурним підрозділом облдержадмінстрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації, підзвітне та підконтрольне голові обласної державної адміністрації і Міністерству культури України, іншим центральним органам виконавчої влади.
Основним завданням Управління є реалізація державної політики у сфері культури, охорони об`єктів культурної спадщини.
Згідно пункту 5.11. Управління забезпечує захист об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування та пошкодження, видачу розпоряджень та приписів щодо охорони пам`яток культурної спадщини місцевого значення, припинення робіт на пам`ятках культурної спадщини, їх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених Законом України «Про охорону культурної спадщини», дозволів або відхиленням від них (пункт 5.14.).
Відповідно Положення про Управління культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 580/А-2015 від 21.09.2015 року, Управління наділено повноваженнями щодо звернення до суду у спірних правовідносинах.
Господарським судом встановлено, що Одеська обласна рада є колишнім землекористувачем земельної ділянки площею 1,9664 га, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ОД № 003326 та власник нежитлових будівель та споруд за адресою м. Одеса, Французький бульвар, 85.
З урахуванням вказаного, оскільки позовні вимоги стосуються земельної ділянки історико-культурного призначення, на якій знаходиться пам`ятка архітектури та містобудування місцевого значення - Дачний корпус (особняк), зведений наприкінці XIX століття, який взятий на облік та державну охорону згідно рішення виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів № 580 від 27.12.1991 року, господарський суд приходить до висновку, що Департамент культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації слід залучити до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача. Також господарський суд вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеську обласну раду. У зв`язку із чим, заява заступника керівника Одеської обласної прокуратури про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору /вх. № 23946/22 від 27.10.2022 року/ у справу № 916/2694/22 підлягає задоволенню, так як обґрунтована та доведена.
З урахуванням вказаного, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на 04.04.2023 року на 14:00 год.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.120 Господарського процесуального кодексу України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Приймаючи до уваги вказане, суд повідомляє учасників справи про підготовче засідання по справі № 916/2694/22.
Керуючись ст.ст. 50, 120, 177, 183, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву заступника керівника Одеської обласної прокуратури про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору /вх. № 23946/22 від 27.10.2022 року/ у справу № 916/2694/22 задовольнити.
2. Залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
- на стороні позивача Департамент культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації /ЄДРПОУ 40055626, адреса 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: cultura_region@odessa.gov.ua/
-на стороні відповідача Одеську обласну раду /ЄДРПОУ 25042882, адреса 65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, e-mail: orada_kanc@od.gov.ua/.
3.Зобов`язати прокурора направити залученим третім особам копію позовної заяви з додатками до неї у строк протягом 2 днів з дня отримання ухвали.
4. Відкласти підготовче засідання на "04" квітня 2023 р. о 14:00 год.
5.Повідомити учасників справи про відкладене підготовче засідання.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань № 10 (5 поверх), тел. 0(482)307-981.
6.Запропонувати залученим третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача у строк до 04.04.2023 року надати пояснення щодо позову по справі.
Інформацію по справі можна отримати за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.
У судовому засіданні 01.03.2023 року оголошено, що повний текст ухвали буде складено протягом 5 днів, тобто до 06.03.2023 року включно. Однак, у зв`язку із перебуванням судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 06.03.2023 року по 15.03.2023 року включно, повний текст ухвали складено в перший робочий день 16.03.2023 року.
Ухвала набрала чинності 01.03.2023 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Д. Петренко