Вирок № 109611699, 17.03.2023, Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.03.2023
Номер справи
133/1704/21
Номер документу
109611699
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИРОК

Іменем України

Справа №133/1704/21

17.03.23 м. Козятин

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

представників потерпілої особи ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,

розглянувши у судовому засіданні в м. Козятині обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021020230000056 від 03.02.2021 за обвинуваченням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Глухівці, Козятинського району, Вінницької області, громадянин України, освіта вища, не працюючий, розлучений, мешканець АДРЕСА_1 , раніше не судимий, не депутат, обвинуваченого у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням управління соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації Вінницької області від 14.03.2019 ОСОБА_6 призначено компенсаційну виплату по догляду за особою, яка досягла 80 років, оскільки останній здійснював догляд за ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» з цього часу є зайнятою особою.

В подальшому, достовірно знаючи, що він отримує компенсаційну виплату по догляду за особою, яка досягла 80 років та є зайнятою особою, і при цьому не має права на отримання статусу безробітного, 27.04.2020 ОСОБА_6 звернувся до Козятинської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного.

Звертаючись до Козятинської міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, діючи свідомо, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, ОСОБА_6 приховав інформацію про здійснення догляду за ОСОБА_11 та отримання ним компенсаційної виплати. Одночасно ОСОБА_6 поставив підпис у відповідній графі бланку заяви про надання статусу безробітного, чим засвідчив, що він через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Також ОСОБА_6 своїм підписом засвідчив, що він ознайомлений з правами та обов`язками безробітного та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.

На підставі поданої заяви про надання статусу безробітного ОСОБА_6 був поставлений на облік в Козятинській міськрайонній філії Вінницького обласного центру зайнятості та отримав статус безробітного, у зв`язку з чим йому призначено матеріальне забезпечення на випадок безробіття відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яке виплачене йому в період з 29.05.2020 по 21.09.2020 в розмірі 19 638 гривень 08 копійок.

Проте, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення», статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.

Таким чином, здійснюючи догляд за ОСОБА_11 , та отримуючи компенсаційну виплату, ОСОБА_6 не міг набути статусу безробітного, тому не мав підстав отримувати матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Козятинською міськрайонною філією Вінницького обласного центру зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ "Про зайнятість населення" і встановлено, що ОСОБА_6 на момент звернення із заявою про надання статусу безробітного являвся зайнятою особою, а тому не мав праваа перебувати на обліку як безробітний і отримувати матеріальне забезпечення на випадок безробіття, про що складено акт №22 від 27.10.2020.

Відповідно до ст. 20 ЗУ "Про зайнятість населення", фінансування заходів щодо реалізації державної політики у сфері зайнятості населення здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, Фонду соціального захисту інвалідів, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та інших джерел відповідно до законодавства.

Тобто, діючи свідомо, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, ОСОБА_6 за період з 29.05.2020 по 21.09.2020 незаконно заволодів коштами Фонду загальнообов`язкового соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 19638 гривень 08 копійок, які він безпідставно отримав як матеріальне забезпечення на випадок безробіття, не зазначивши у заяві про надання статусу безробітного інформації про зайнятість у зв`язку із здійсненням догляду за особою, яка досягла 80 років.

Внаслідок вчинення вищевказаного кримінального проступку Вінницькому обласному центру зайнятості, в особі Козятинської міськрайонної філії завдана матеріальна шкода в розмірі 19 638 гривень 08 копійок.

Крім того, прокурором Козятинського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницького обласного центру зайнятості заявлено в порядку ст. 128 КПК України цивільний позов про стягнення з ОСОБА_6 на користь держави в особі Вінницького обласного центру зайнятості матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, у розмірі 18638,08 грн.

ОСОБА_6 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення за ч.1 ст. 190 КК України не визнав. Вказав, що визнає бездіяльність перед Фондом оціального страхування, а його вини перед Центром зайнятості немає. Пояснив, що він дійсно отримував допомогу по догляду за своєю бабусею, проте, тоді коли він звернувся до Центру зайнятості про надання йому статусу безробітного, він вважав, що є незайнятою особою, оскільки документи, які підтверджують його зайнятість йому не надавались, відповідний запис у трудовій книжці відсутній. Таким чином, він вважав, що отримання допомоги по догляду за пристарілою особою є лише грошовою допомогою, та не призводить до набуття особою статусу зайнятої. Також вказав, що його вина відсутня, оскільки саме співробітники Центру зайнятості мали можливість та повинні були перевірити по електронній базі даних, чи є він зайнятою особою. Однак вони цього вчасно не зробили, а лише через 5 місяців перевірили його дані, що зумовило нарахування суми грошової допомоги у великому розмірі. Він вважає, що маючи доступ до бази даних щодо його особи, зокрема, що він отримує допомогу по догляду, спеціалість Центру зайнятості мав би одразу відмовити йому у наданні допомоги по безробіттю. З його ж сторони винних дій немає, оскільки він не знав, що отримання такої допомоги також надає особі статусу зайнятої, а тому і не повідомив про це.

В матеріалах справи містяться заперечення ОСОБА_6 від 16.02.2022 та від 14.03.2023, які обґрунтовано наступним.

Обвинувачений зазначає, що сума отримуваної ним компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80 років складає 4,80 грн, не перевищує неоподаткованого мінімуму доходу громадян 17 грн, а отже він має право на отримання допомоги по безробіттю. Крім того, така допомога, а саме по догляду за пристарілою особою, не може вважатися трудовою зайнятістю, оскільки не зафіксована в трудовій книжці. Також державний центр зайнятості повинен був перевірити чи справді ОСОБА_6 має трудову діяльність (зайнятість), і на підставі отриманих відомостей відмовити у наданні допомоги по безробіттю, чого останній не зробив. Так, допомога по догляду повинна була бути скасована ще в 2019 році, а тому обвинувачений вважає, що має повне право отримувати допомогу по безробіттю. Вважає, що зі сторони співробітників Служби зайнятості були зловживання з метою отримання незаконних доходів, оскільки йому пропонували повернути виплачен кошти в межах 4-х місяців особисто посадовцю, за якою він приїде службовим транспортом.

Представник потерпілої особи просив заявлений ним цивільний позов задовольнити.

Прокурор просив визнати ОСОБА_6 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.190 КК України, призначити йому покарання у виді 200 годин громадських робіт та задовольнити позов у повному обсязі.

Свідок ОСОБА_9 суду надала такі показання.

Вона працює на посаді заступника начальника УПСЗН Хмільницької РДА, і до її посадових обов`язків входить прийняття рішення про призначення соціальних виплат. Вона особисто не спілкується з клієнтами, а приймає рішення на підставі документів особової справи, які особисто надаються клієнтом. У ситуації ОСОБА_6 для прийняття відповідного рішення також мали бути надані трудова книжка та довідка, що особа не працює. Факт працевлаштування не перевіряється. Достатньо, щоб була довідка з сільської ради, що особа не працює і здійснює догляд. ОСОБА_6 був взятий на облік у березні 2019 року; сума допомоги 4,80 грн; сума також була проіндексована в межах приблизно до 30 грн. Особа, яка береться на облік, вважається зайнятою. Особова справа ведеться лише у паперовому виді; в електронному виді лише звіт про сплату податків, оскільки це потрібно для нарахування стажу. Звіт подається 1 раз в квартал. Пенсійний фонд мав відомості щодо взяття ОСОБА_6 на облік. При прийомі документів особам роз`яснюється, що хоча допомога невелика, однак зараховується стаж для призначення у майбутньому пенсії (йде загальний трудовий стаж). Це роз`яснює спеціаліст з прийому документів. У трудовій книжці відповідна відмітка не ставиться, оскільки це не передбачено чинними нормативними актами.

Свідок ОСОБА_10 суду надала такі показання.

Вона є спеціалістом Центру зайнятості. Якщо людина звільнилася з роботи, то вона реєструвалася в Центрі зайнятості, залишаючи необхідні документи у поштовій скринці, оскільки через епідемію Ковід-19 особистий прийом громадян не здійснювався. Вона обслуговувала ОСОБА_6 .. Коли почали в Центрі здійснювати особистий прийом, ОСОБА_6 приніс додаткові документи. При обміні даними з Пенсійним фондом було виявлено про отримання ним допомоги по догляду. На п`ятий місяць отримання допомоги по безробіттю база даних показала, що ОСОБА_6 має виплати. Попередньо, ОСОБА_6 було заповнено заяву, у якій він підтвердив, що він не отримує жодних виплат, оскільки це є умовою отримання допомоги по безробіттю. Коли вона це виявила, то попросила надати довідку з Управління праці про допомогу, та було прийнято рішення про припинення виплат та проведено розслідування. Сума, яка підлягала поверненню, становила приблизно 19 тисяч гривень. Центру ОСОБА_6 повернув одну тисячу гривень на банківський рахунок. Вона щоразу попереджає клієнтів, що у разі наявності у них доходу, про це потрібно повідомляти. ОСОБА_12 у них тоді вже втретє стояв на обліку.

Представник потерпілої особи ОСОБА_7 пояснила таке.

ОСОБА_13 перебував у них на обліку. Було виявлено про настання страхового випадку про поверненення допомоги по безробіттю. Вона спілкувалась з ОСОБА_6 щодо повернення коштів; він повернув одну тисячу гривень. У подальшому ОСОБА_6 вказав, що він не зможе повернути кошти, тому вони звернулись до поліції. Коли з`ясувалося по обміну даними, що він отримує допомогу по догляду, було прийнято рішення про припинення йому виплат по безробіттю. Перевірку щодо отримання іншої допомоги Центр зайнятості не здійснює. Бувають періоди, коли обмін даними не працює, або працює раз в квартал. Час від часу спеціалісти роблять таку перевірку. У разі виявлення певної інформації подається доповідна. На стадії подачі документів спеціаліст також повинен здійснити таку перевірку, проте відповідної інформації щодо ОСОБА_6 виявлено не було, адже така інформація не прийшла вчасно.

На підтвердження вини ОСОБА_6 суду надані такі докази:

-витяг з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12021020230000056 від 03.02.2021 відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом обману з 29.05.2020 по 20.09.2020 перебуваючи на обліку в Козятинської міської філії Вінницького обласного центру зайнятості в статусі безробітного, отримував відповідні виплати у вигляді виплат по безробіттю та одночасно з цим отримував і Управлінні праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради соціальну допомогу по догляду за пристарілою особою з 14.03.2019;

-лист ГУ ПФУ у Вінницькій області про надання інформації про трудові відносини громадянина ОСОБА_6 за період з березня 2019 року по грудень 2020 року, в якому зазначено: березень 2019 року грудень 2020 року Управління соціального захисту населення Козятинської РДА (перебував на обліку); травень 2019 року Глуховецька селищна рада; червень 2019 року квітень 2020 року ТОВ «Технологічний синтез»;

-довідка № 71 від 17.02.2021 та довідка № 58 від 17.02.2021, про те, що ОСОБА_6 на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває;

-вимога від 15.04.2021 № 4487/219 відносно ОСОБА_6 про судимість, відповідно до якої до кримінальної відповідальності раніше не притягувався;

-довідка № 139 від 02.02.2021, видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Хмільницького району Вінницької області, про те, що ОСОБА_6 зареєстрований та проживає один за адресою: АДРЕСА_1 ;

-довідка характеристика № 74 від 02.02.2021 видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Хмільницького району Вінницької області на громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-копія фіскального чека на суму 1007,00 грн про повернення допомоги по безробіттю за період з 01.11.2020 по 30.11.2020 по договору від 28.12.2020;

-реквізити банку для повернення допомоги по безробіттю;

-протокол тимчасового доступу до речей і документів від 21.04.2021 по матеріалам справи про надання та виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_14 ;

-опис документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, суду від 21.04.2021;

-персональна картка Козятинської міськрайонної філії Вінницького ОЦЗ № 020720052900002 від 29.05.2020 про надання соціальних послуг ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-заява ОСОБА_6 від 27.05.2020 про надання статусу безробітного, адресована директору Козятинської міськрайонної філії Вінницького ОЦЗ; у цій заяві своїм підписом ОСОБА_6 підтвердив, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 ЗУ "Про зайнятість населення", інших доходів не має, заробітку не отримує, а також, що він несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей;

-додаток 1 до персональної картки № НОМЕР_1 , таблиця відвідування ОСОБА_6 центру зайнятості/філії центру зайнятості;

-заява ОСОБА_6 від 27.05.2020 про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю, адресована директору Козятинської міськрайонної філії Вінницького ОЦЗ;

-таблиця з розрахунком стажу ОСОБА_6 (з урахуванням відомостей, отриманих з державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування) станом на 17.06.2020;

-таблиця періодів зайнятості та страхового стажу особи ОСОБА_6 ;

-таблиця рішень, прийнятих центром зайнятості/філією центру зайнятості щодо зареєстрованого безробітного ОСОБА_6 ;

-таблиця нарахування ОСОБА_6 допомоги по безробіттю та платежі;

-розрахунок СЗП безробітного ОСОБА_6 , з урахуванням даних Держреєстру застрахованих осіб (дані з файлу інформації за протоколом 7-РЗО);

-таблиця послуг, заходів та рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню ОСОБА_6 від (пошук роботи);

-індивідуальний план працевлаштування безробітного ОСОБА_6 № 02072092100007 від 21.09.2020;

-доповідна від 19.10.2020 про виявлення, що безробітний ОСОБА_6 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації та отримує державну соціальну допомогу по догляду за пристарілою ОСОБА_11 з 14.03.2019;

-пам`ятка, видана ОСОБА_6 17.06.2020 про права та обов`язки;

-акт № 22 від 27.10.2020 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», яким встановлено, що під час проведення розслідування страхового випадку та обґрунтованості призначення матеріального забезпечення на випадок безробіття, в період звернення у Козятинську міськрайонну філію Вінницького обласного центру зайнятості ОСОБА_6 був зайнятою особою і не мав права перебувати на обліку та отримувати допомогу по безробіттю;

-копія трудової книжки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 ;

-картка реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку ОСОБА_6 ;

-довідка № 1022 від 19.10.2020, видана Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_6 , про те, що він перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації та отримує державну соціальну допомогу по догляду за пристарілим ОСОБА_11 в розмірі 4 (чотири) гривні 80 копійок в місяць з 14.03.2019 по 15.07.2032 включно;

-витяг із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_6 , ПК № 020720052900002 від 27.10.2020 Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та нормативними актами щодо їх застосування: наказ від 29.05.2020 № НТ200529 надати статус безробітного (Затверджено), наказ від 29.05.2020 № НТ 20529 призначити допомогу по безробіттю з 29.02.2020 по 23.05.2021 (Затверджено), наказ від 29.05.2020 № НТ 200529 розпочати (поновити) виплату допомоги по безробіттю з 29.05.2020 (Затверджено), наказ від 27.10.2020 № НТ 201027 припинити виплату допомоги по безробіттю призначену з 29.05.2020 у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного (Відмінено), наказ від 27.10.2020 № НТ 201027 припинити реєстрацію безробітних з 27.10.2020 (Відмінено), наказ від 27.10.2020№ НТ201102повернути виплатиз 29.05.2020по акту27.10.2020,сума боргу19638,08по 20.09.2020(Відмінено), наказ від 02.11.2020 № НТ 201102 вважати недійсними прийняті рішення (Затверджено), наказ від 02.11.2020 №НТ 201102 припинити виплату допомоги по безробіттю з 27.10.2020 (Затверджено), наказ від 02.11.2020 № НТ 201102 припинити реєстрацію безробітних з 27.10.2020 (Затверджено), наказ від 02.11.2020 № НТ 201102 повернути виплати (Затверджено);

-рішення УСЗН Козятинської РДА про призначення допомоги від 14.03.2019, відповідно до якого ОСОБА_6 призначено відповідно до Закону України компенсацію на не працездатну особу, особа доглядає за інвалідом 1 групи з 14.09.2019 по 15.07.2032 в розмірі 4,80 грн;

-рішення УПСЗН Козятинської РДА про призначення допомоги від 14.03.2019 у розмірі 4,80 грн, де заявником вказано ОСОБА_6 , утриманцем - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2

-довідка, що ОСОБА_6 не зареєстрований як фізична особа-підприємець;

-копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-довідка ДПІ у Козятинському районі про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_11 ;

-заява ОСОБА_6 від 04.02.2019 до органу праці та соціального захисту населення про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме компенсаційну виплату особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80 років;

-довідка № 142 від 21.01.2019, видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Козятинського району Вінницької області громадянину ОСОБА_6 про те, що він зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , та здійснює догляд за бабусею ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_2 ;

-довідка № 143 від 21.01.2019, видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Козятинського району Вінницької області громадянину ОСОБА_6 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб, за адресою АДРЕСА_1 , про те, що до складу сім`ї/зареєстрованих/входять ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-довідка № 144 від 21.01.2019 видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Козятинського району Вінницької області ОСОБА_11 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб, за адресою АДРЕСА_2 , про те, що до складу сім`ї/зареєстрованих/входять ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-довідка № 40 від 17.01.2019 видана Вінницьким обласним центром зайнятості Козятинська районна філія, ОСОБА_6 , про те, що він не перебуває на обліку як безробітний в Козятинській міськрайонній філії Вінницького ОЦЗ;

-довідка № 310/03-19 від 17.01.2019 видана ПФУ Козятинським об`єднаним управлінням ПФУ Вінницької області громадянці ОСОБА_11 , що проживає за адресою АДРЕСА_2 , в тому, що вона знаходиться на обліку в УПФУ Козятинське об`єднане управління ПФУ Вінницької області і отримує пенсію в разі втрати годувальника, всього з січня 2018 року по грудень 2018 року в розмірі 43634,04 грн;

-довідка ПФУ форми ОК-7 щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_6 за звітні періоди 2011-2018 роки;

-копія трудової трудової книжки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 , в яку директором міськрайонної Козятинської філії Вінницького ОЦЗ внесено запис про початок виплати допомоги по безробіттю від 06.09.2017 та скорочення виплати по безробіття від 03.06.2018;

-довідка № 429 від 17.05.2021, видана виконавчим комітетом Глуховецької селищної ради Козятинського району Вінницької області громадянці ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що вона зареєстрована та проживає одна за адресою АДРЕСА_2 . В зв`язку з тим, що вона часто хворіє, потребує постійного догляду. Громадянин ОСОБА_6 до 01.05.2021 постійно здійснював догляд за нею.

За таких обставин суд вважає, що винуватість ОСОБА_6 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні повністю підтверджується належними та допустимим доказами, дослідженими в судовому засіданні, а його дії кваліфіковано правильно за ч.1 ст. 190КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайства).

Даючи оцінку зазначеним вище показанням обвинуваченого, наданими ним в судовому засіданні, його невизнання своєї вини перед Центром зайнятості, але визнання бездіяльності перед Фондом соціального страхування, суд розцінює їх як такі, що спричинені незнанням механізмів нарахування допомоги по безробіттю Центром зайнятості, оскільки обвинуваченим не оспорювалися фактичні обставини кримінального правопорушення, а заперечувався саме його обов`язок надати необхідну інформацію Центру зайнятості. Разом з тим, суд бере до уваги, що ОСОБА_6 у відповідній заяві (вказано вище) підтвердив, що він інших доходів не отримує, хоча це не відповідає дійсності; знаючи, що він отримує допомогу по догляду за пристарілою особою, ОСОБА_6 таку інформацію Центру зайнятості не повідомив.

При призначенні покарання, суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Згідно п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання», при призначенні покарання в кожному випадку і щодо кожного підсудного, який визнається винним у вчиненні злочину, суди мають суворо додержувати вимогст.65КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через останні реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.

Вирішуючи питання про покарання, відповідно достатті 65 КК України, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, який, відповідно до ст. 12 КК України, є кримінальним проступком, особу винного, який є раніше не судимим, характеризується за місцем проживання позитивно, на обліках у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, має постійне місце проживання, не працює, розмір заподіяної шкоди.

Обставиною, що пом`якшує покарання обвинуваченому, у відповідності дост. 66 КК України, суд визнається активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого, у відповідності дост. 67 КК України, судом не встановлено.

За таких підстав, враховуючи характер і ступень небезпечності для суспільства вчиненого обвинуваченим кримінального правопорушення, суд з урахуванням майнового стану винного, відсутності постійного місця роботи, приходить до висновку, що до обвинуваченого слід застосувати покарання в межах санкції ч. 1 ст.190 КК Україниу виді громадських робіт, оскільки таке покарання буде справедливим та достатнім для виправлення та запобігання вчиненню ним нових кримінальних правопорушень. Призначення йому більш тяжкого покарання з передбачених санкцією ч. 1ст. 190 КК Українибуде суперечити принципам справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.

Вирішуючи питання щодо цивільного позову суд виходить з такого.

Згідно зіст. 127 КПК України, шкода, завдана кримінальним правопорушенням, або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 5ст. 128 КПК України, цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються нормиЦивільного процесуальногокодексу Україниза умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

Статтею 1166ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала.

Прокурором Козятинського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницького обласного центру зайнятості подано до суду цивільний позов до ОСОБА_6 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, мотивований тим, що завдані обвинуваченим збитки Вінницькому обласному центру зайнятості становлять 18638, 08 грн, а тому мають бути ним компенсовані.

Враховуючи, що представником цивільного позивача надані докази в обґрунтування позовних вимог щодо матеріальної шкоди, а саме - довідку від 28.05.2021 № 8.01-17/90-21 про те, що сума заборгованості ОСОБА_6 перед Вінницьким обласним центром зайнятості станом на 28.05.2021 становить 18638,08 грн, суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення позову в повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За змістом ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення мають пільги і судовий збір не сплачують. А тому судовий збір за подання цивільного позову підлягає стягненню з ОСОБА_6 на користь Держави.

Запобіжний захід обвинуваченому не обирався; підстав для його обрання немає.

Речові докази та витрати на проведення експертиз у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.366 - 368,370,371,374,376 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_6 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 190 КК України, та призначити йому покарання у виді громадських робіт на строк 200 (двісті) годин.

Цивільний позов прокурора Козятинського відділу Хмільницької окружної прокуратури в інтересах Держави в особі Вінницького обласного центру зайнятості до ОСОБА_6 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої вчиненням кримінального правопорушення, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь Вінницького обласного центру зайнятості (МФО 899998, код ЄДРПОУ 053922714, р/р UA458999980000355469304102001, Державна казначейська служба України, м. Київ, отримувач Вінницький обласний центр зайнятості) в рахунок відшкодування шкоди неправомірно отриману допомогу по безробіттю в сумі 18638 (вісімнадцять тисяч шістсот тридцять вісім) гривень 08 копійок.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь Держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на вирок суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

Суддя Наталя ПЄТУХОВА