Рішення № 109590434, 16.03.2023, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
16.03.2023
Номер справи
569/19278/22
Номер документу
109590434
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 569/19278/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2023 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,

за участі секретаря судового засідання Янок М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплаченої тимчасової допомоги непрацюючій особі

учасники справи у судове засідання не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2022 року Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (надалі - позивач) звернувся до Рівненського міського суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених коштів в розмірі 5 291 грн 87 коп.

Позовну заяву мотивує тим, що на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 26.11.2019 та декларації, доданих документів і відповідно до п.2 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою КабінетуМіністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098(далі Порядок № 1098) відповідачу було призначено тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі тимчасова допомога) з урахуванням його майнового стану та середньомісячного сукупного доходу, що перераховується кожні шість місяців з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу відповідно до: рішення про призначення допомоги від 26.11.2019 на період з 26.11.2019 по 25.05.2020 у розмірі 627,06 грн.; розпорядження про перерахунок від 28.11.2019 на період з 01.12.2019 по 25.05.2020 розмір переглянуто і він склав - 701 грн. 06 коп. Розпорядженням від 19.05.2020 продовжено строк виплати тимчасової допомоги на підставі Постанови КМУвід 08.04.2020№264«Деякі питаннянадання державноїсоціальної допомоги» (даті Постанова № 264) в автоматичному режимі на період з 26.05.2020 по 31.05.2021 в розмірі- 701 грн. 06 коп., з 01.06.2021 виплату припинено.

Відповідно до п. 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється, зокрема, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру га унаслідок чого були надміру виплачені кошти. - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти, тому згідно з рішенням Управління від 20.05.2021 у надання тимчасової допомоги припинено з 01.06.2021. Згідно з п. 5 Порядку для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення: заяву; довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України, в якій №6/93-8006 від 11.11.2019, зазначено, що особа матиме право на пенсійну виплату з 22.02.2022; декларацію продоходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги. Відповідно до п. 5 Порядку № 1098 відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги. Виплата тимчасової допомоги і відшкодування витрат на її доставку проводяться за рахунок коштів державного бюджету (п. 22 Порядку). Підстави, коли не призначається тимчасова допомога, визначені у п. 12 зазначеного вище Порядку: особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" або "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".

Однак, оформивши пенсію по віку з 15.10.2020 (згідно з інформацією, підтвердженої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області в довідці №326/02-8 від 09.06.2021) відповідач не повідомив управління, хоча в заяві від 26.11.2019 взяв на себе зобов`язання повідомляти про обставини, що можуть вплинути на отриманння допомоги. Таким чином, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату призначалась незаконно по вині відповідача, який оформив пенсію та не повідомив інформацію про призначення пенсії з 15.10.2020, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді тимчасової допомоги з 15.10.2020 по 31.05.2021. Відповідно до п. 24 Порядку № 1098, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку. Управлінням було розраховано суму тимчасової допомоги, що надміру виплачена відповідачу внаслідок не повідомлення інформації про призначену пенсію. Згідно з довідкою Управління №343 від 26.10.2021 переплата за період з 15.10.2020 по 31.05.2021 складає 5 291 грн. 87 коп. Відповідачу 29.06.2021 направлено повідомлення (за адресою, що вказана в заяві) про необхідність відшкодування коштів тимчасової допомоги у вищезазначеному розмірі, у якому вказано підстави такої вимоги та проінформовано відповідача про звернення Управління до суду у разі неповернення переплачених коштів. Кошти відповідач не повернув.

Ухвалою суду від 16.01.2023 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, перше судовезасідання длярозгляду справипо сутіпризначено на 14.02.2023.

14 лютого 2023 року розгляд справи було відкладено на 16.03.2023.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

В судове засідання відповідач повторно не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідача в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.

Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Як встановлено судом, 26.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради, із заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою КабінетуМіністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098(далі Порядок № 1098).

Згідно з рішенням Управління від 20.05.2021 надання тимчасової допомоги відповідачу припинено з 01.06.2021.

Згідно з копією довідки про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України, в якій №6/93-8006 від 11.11.2019, зазначено, що відповідач матиме право на пенсійну виплату з 22.02.2022.

Відповідно до інформації з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, копії довідки №326/02-8 від 09.06.2021, оформивши пенсію по віку з 15.10.2020 відповідач не повідомив управління, хоча в заяві від 26.11.2019 взяв на себе зобов`язання повідомляти про обставини, що можуть вплинути на отримання допомоги.

Згідно з копією повідомлення від 29.06.2021, позивач повідомив відповідача про необхідність відшкодування коштів тимчасової допомоги у розмірі 5 291 грн. 87 коп., у якому вказано підстави такої вимоги та проінформовано відповідача про звернення Управління до суду у разі неповернення переплачених коштів.

Відповідно до копії довідки № 343 від 26.10.2021, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення, виконавчого комітету Рівненської міської ради, для ОСОБА_1 переплачено тимчасову допомогу в сумі 5 291 грн. 87 коп.

Як слідує з матеріалів даної справи, кошти відповідач для Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради не повернув.

Механізм призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, але не набула права на пенсійну виплату визначений Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги працюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім м. м. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад (далі органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.

Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває права на пенсійну виплату.

Призначення і виплата тимчасової допомоги та перелік необхідних документів встановлений Порядком.

Відповідно до п. 5 Порядку для призначення тимчасової допомоги особа надає органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання документи, передбачені цим пунктом Порядку, зокрема: заяву, декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до пункту 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати тимчасової допомоги здійснює орган соціального захисту населення, у тому числі через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити і в строк до 15 календарних днів з дати надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від особи, яка звертається за призначенням тимчасової допомоги.

Для перевірки даних про дохід (відсутність доходу) використовуються відомості ДФС із Державного реєстру фізичних осіб платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до пункту 24 Порядку, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: - визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; - повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; - у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування в розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; - у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина друга статті 1212 ЦК України).

Разом з тим у статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з частиною першою зазначеної статті не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`ю або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки х її боку і недобросовісності з боку набувача.

У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтувалися на припущеннях.

Таким чином, сукупність наданих позивачем та досліджених судом доказів у достатній мірі підтверджують той факт, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 481, 00 грн.

Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої тимчасової допомоги непрацюючій особі задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 5 291, 87 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481, 00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 03195441);

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повне судове рішення складене та підписане 16 березня 2023 року.

Суддя Левчук О. В.