Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.03.2023 Справа № 914/2305/22
За позовом: Приватного акціонерного товариства «Львівоблоенерго», м. Львів
до відповідача: Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, с. Сороки-Львівські, Львівська область
про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 62 116,27 грн
Суддя Мороз Н.В.
при секретарі Пришляк М. С.
Представники:
Від позивача: Левицька І. В.
Від відповідача: не з`явився
Суть спору:
Позовну заяву подано Приватним акціонерним товариством «Львівоблоенерго» до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 62 116,27 грн.
Ухвалою суду від 27.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 25.10.2022.
25.10.2022 в судовому засіданні оголошено перерву до 01.11.2022, про що представники сторін ознайомлені під розписку.
Ухвалою від 01.11.2022 суд вирішив розглядати справу № 914/2305/22 за правилами загального позовного провадження та замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Справу призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 29.11.2022.
29.11.2022 в судовому засіданні оголошено перерву до 20.12.2022, про що представники сторін ознайомлені під розписку.
Ухвалою суду від 20.12.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 24.01.2023.
24.01.2023 розгляд справи по суті відкладено на 14.02.2023, про що відповідача повідомлено в порядку ст. 121 ГПК України.
У зв`язку з перебуванням судді Мороз Н. В. на лікарняному з 14.02.2023 по 17.02.2023 (включно), розгляд справи № 914/2305/22, призначений на 14.02.2023 не відбувся.
Ухвалою від 20.02.2023 розгляд справи по суті відкладено на 07.03.2023.
В судове засідання 07.03.2023 представник позивача з`явився. Дав пояснення по суті спору, позов просить задоволити та стягнути з відповідача 62 116,27 грн заборгованості за недораховану електричну енергію та 3 200,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Позиція позивача.
Представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, що 19.10.2021 при перевірці на об`єкті Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області багатоквартирного житлового будинку по вул. Меліоративна, 13 у с. Муроване, представниками ПрАТ «Львівобленерго» виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричних мереж, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, про що на місці складено акт про порушення № 035886.
10.12.2021 за результатами розгляду акту про порушення комісією ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» прийнято протокольне рішення № 035886-б, відповідно до якого відповідачу визначено обсяг та вартість необлікованої електроенергії та суму завданих збитків, внаслідок порушення ПРРЕЕ та проведено нарахування на суму 62 116,27 грн.
Позивач стверджує, що оскільки електроенергія споживачу фактично була поставлена та спожита останнім, але внаслідок порушення вимог ПРРЕЕ мав місце недооблік електричної енергії, відтак такі обставини, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і стали підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача 62 116,27 грн заборгованості за недораховану електричну енергію.
Позиція відповідача.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві та додаткових поясненнях у справі. Зокрема, посилається на те, що Мурованська сільська рада не є виконавцем (надавачем) комунальних послуг відповідно до ст.30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.3 ст.4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»; повноваження Мурованської сільської ради в сфері житлово-комунального господарства встановлені законом і обмежуються управлінням об`єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, крім того, будинок по вул. Меліоративна, 13, с. Муроване списаний з балансового обліку Мурованської сільської ради, згідно рішення сесії № 903 Мурованської сільської ради від 21.12.2021. Також відповідачем зазначено, що у договорі про постачання електричної енергії № 1972000 від 14.02.2018, в пункті 1 вказано, що постачальник передає електричну енергію споживачу, а саме Мурованській сільській раді ТГ для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку № 9 Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії, однак багатоквартирних будинків, як точок обліку в даному додатку немає. Згідно позиції, викладеної у відзиві на позовну заяву, Мурованська сільська рада територіальної громади Львівського району Львівської області не є належним відповідачем у даній справі, а також звертає увагу суду на те, що житлові будинки за визначенням Правил роздрібного ринку електричної енергії є побутовими споживачами, а необлікована електрична енергія використовувалась на побутові потреби. Враховуючи наведене, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Обставини справи.
14.02.2018 між ПрАТ «Львівобленерго» (позивач, за договором постачальник) та Мурованською сільською радою ОТГ (відповідач, за договором споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 1972000, а заявою-приєднання Мурованська сільська рада приєдналася до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
19.10.2021 при перевірці на об`єкті відповідача за адресою: с. Муроване, вул. Меліоративна, 13 працівниками ПрАТ «Львівобленерго» виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що на місці складено акт про порушення № 035886 від 19.10.2021.
Вказаним актом зафіксовано порушення: самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мереж, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку (п.8.4.2, п.2,3.3, п.7.6, п.8.2.4, п.8.2.5, п.5.5.5 ПРРЕЕ).
Акт складений за участю голови Мурованської сільської ради ГТ Свистун Б.І., який відмовився від підпису. Відмову представника споживача підписувати акт про порушення засвідчено свідком.
У зв`язку із відмовою представника споживача від підпису, акт про порушення № 035886 від 19.10.2021, схему підключення електроустановки споживача (додаток до акту про порушення) та запрошення на засідання комісії позивача, призначене на 26.11.2021, скеровано відповідачу рекомендованим листом № 203-07-4298 від 25.10.2021.
26.11.2021 комісія позивача з розгляду актів про порушення вирішила перенести засідання комісії на 10.12.2021, про що представника споживача повідомлено, та вручено йому копію протоколу № 035886-а від 26.11.2021.
Рішенням комісії ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення (протокол зборів № 035886-б від 10.12.2021) вирішено визначити обсяг та вартість необлікованої електричної енергії та суму завданих збитків внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ та провести нарахування за період 12 місяців (з 19.10.2020) по дату складання акту про порушення (19.10.2021) по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати, згідно з главою 1.3. ПУЕ (І=19А) 62 116,27 грн.
Копію протоколу комісії № 035886-б від 10.12.2021, рахунок за необліковану електричну енергію та завдані збитки № 361732 від 10.12.2021 на суму на суму 62 116,27 грн вручено присутньому на засіданні комісії представнику споживача Башинському В.Ф, котрий у вказаному протоколі зазначив, що з рішенням комісії не згідний.
Як зазначено позивачем у позовній заяві, ПрАТ Львівобленерго вважає, що акт про порушення складено правомірно, у відповідності з законодавством та вимогами Правил, нарахування недоврахованої електричної енергії здійснено вірно, а тому просить суд стягнути з Мурованської сільської ради 62116,27 недорахованої електричної енергії.
До матеріалів справи долучено копію листа № 040/01 від 20.12.2018 Житлово-комунального підприємства «Муроване» в якому зазначено, що Мурованська сільська рада ОТГ передала водопровідно-каналізаційні мережі з насосними станціями с. Муроване Пустомитівського району в господарське відання Комунальному підприємству ЕкоУстрій, а ЖКП МУРОВАНЕ припинило використання водопровідно-каналізаційної мережі с. Муроване. Вказаним листом ЖКП МУРОВАНЕ просило розірвати договір № 21211 від 19.06.2006 на постачання електричної енергії між ПрАТ Львівобленерго та Житлово-комунальним підприємством МУРОВАНЕ.
Листом № 020 від 20.12.2018 Комунальне підприємство «ЕкоУстрій» зверталося до Пустомитівського ВЕП ПрАТ «Львівобленерго» яким, з метою нормального забезпечення населення, школи та дошкільні установи питною водою і відведення стічних вод, просило заключити договір на постачання електричної енергії на об`єкти згідно переліку.
До матеріалів справи позивачем долучено копію листа № 1528 від 24.11.2021, зі змісту якого вбачається, що Мурованська сільська рада з метою забезпечення електричною енергією для освітлення місць загального користування та підвалів житлових будинків по вул. Шевченка та Меліоративна в с. Муроване, пропонувала Комунальному підприємству «ЕкоУстрій», який є виконавцем житлово-комунальних послуг по Мурованській сільській раді ТГ, та енергопостачальнику укласти договір про постачання електроенергії для освітлення місць загального користування та підвалів. Лист адресований заступнику начальника з комерційного обліку ЛМЕМ.
Рішенням Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області № 903 від 21.12.2021 списано з балансового обліку Мурованської сільської ради ТГ багатоквартирні житлові будинки відповідно до процедури передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків», згідно з додатком № 1.
Оцінка суду.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
У відповідності до ч.1 ст.173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
В даному випадку, між сторонами виникли взаємні права та обов`язки на підставі договору про постачання електричної енергії № 1972000 та заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 № 312 передбачають, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку (п.1.2.1).
Положеннями п.5.1.1. ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи має право, зокрема отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів.
Згідно з положеннями п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Судом встановлено, що 19.10.2021 при перевірці на об`єкті Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області за адресою Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна, 13 представниками ПрАТ «Львівобленерго» виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що на місці складено акт про порушення від 19.10.2021 № 035886, котрим зафіксовано порушення «самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки з порушенням схеми обліку, п.8.4.2, п.1.2.1, п.2.3.3, п.7.6, п.8.2.4, п.8.2.5, п.5.5.5 ППРРЕ».
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті (п.8.2.5 ПРРЕЕ).
На підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п.8.2.6. ПРРЕЕ).
За результатами розгляду акту про порушення № 035886 від 19.10.2021, комісією прийнято протокольне рішення № 035886-б, відповідно до якого відповідачу визначено обсяг та вартість необлікованої електроенергії та суму завданих збитків, внаслідок порушення ПРРЕЕ та проведено нарахування на суму 62 116,27 грн.
Необлікована електрична енергія це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії (п.8.2.7 ПРРЕЕ).
Заперечуючи проти позовних вимог відповідачем у відзиві на позов вказано, що Мурованська сільська рада не є виконавцем (надавачем) комунальних послуг, відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ЗУ «Про житлово-комунальні послуги». Однак, суд таку позицію відповідача оцінює критично, з огляду на наступне.
Багатоквартирний будинок та прибудинкова територія за адресою Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна, 13 на момент виникнення спірних правовідносин перебував на балансі Мурованської сільської ради, а тому дана сільська рада зобов`язана здійснювати управління об`єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечувати їх належне утримання та ефективну експлуатацію, необхідного рівня та якості послуг населенню у відповідності до ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, в тому числі житловий фонд, нежитлові приміщення та інше майно, майнові права, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження (ч.1 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»)
У відповідності до п.2.2.5 ПРРЕЕ, за стан внутрішньобудинкових електромереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до вхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
Таким чином, саме на Мурованську сільську раду покладено обов`язок забезпечення належного управління, утримання, ефективної експлуатації будинку № 4 по вулиці Меліоративна у селі Муроване.
Позиція відповідача про те, що багатоквартирний житловий будинок відноситься до об`єкта побутового споживання, а тому є побутовим споживачем, спростовується абз.48 п.1.1.2. ПРРЕЕ в розумінні якого, побутовим споживачем є індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та /або господарську діяльність).
Аналогічні приписи містяться також у п.2 ст.7 ЗУ "Про ринок електричної енергії", де встановлено, що побутовий споживач індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
З огляду на дефініцію, закріплену у п.47 ЗУ «Про ринок електричної енергії», Мурованська сільська рада є непобутовим споживачем («непобутовий споживач це - фізична особа-підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання»).
Щодо посилань відповідача на те, що рішенням сесії № 903 Мурованської сільської ради від 21.12.2021 будинок № 13 по вул. Меліоративна у с. Муроване є списаним з балансового обліку Мурованської сільської ради, а тому сільська рада є неналежним відповідачем у даній справі, судом до уваги не приймається, оскільки акт № 035886 про порушення ПРРЕЕ було складено 19.10.2021, засідання комісії про нарахування вартості необлікованої електричної енергії відбулося 10.12.2021, тобто дані спірні правовідносини виникли ще до прийняття сільською радою рішення від 21.12.2021 про списання з балансу даного будинку. Таким чином, Мурованська сільська рада територіальної громади Львівського району Львівської області є належним відповідачем.
В силу визначення, що міститься у п.1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно з положеннями п.8.2.6 ПРРЕЕ, споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
В матеріалах справи містяться докази належного повідомлення відповідача про час і місце проведення засідання комісії позивача з розгляду акту про порушення, а також письмові докази про присутність уповноваженого представника Мурованської сільської ради на цих засіданнях та отримання ним розрахункових документів.
Враховуючи наведене, факт безоблікового споживання електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії є доведеним і не спростованим відповідачем, а відповідальність прямо передбачена як Законом України «Про ринок електричної енергії», так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Судом звернуто увагу на факт непогодження відповідача з вартістю необлікованої електричної енергії, визначеної рішенням комісії ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення.
Однак, у відповідності до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення визначає обсяг необлікованої електричної енергії саме на підставі акта про порушення. А тому такий акт акумулює в собі усю інформацію, зібрану (отриману) в ході перевірки, та є єдиною підставою для проведених нарахувань.
Відповідно до проведеного розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії та завданих збитків згідно даних, зазначених в протоколі засідання комісії, нарахування здійснено з 19.10.2020 по 19.10.2021 та становить 62 116,27 грн.
Таким чином, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії рішенням комісії ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення здійснено відповідно до ПРРЕЕ.
Враховуючи вищенаведене, відповідальність за вчинене порушення Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області ПРРЕЕ встановлена та передбачена договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладений між ПрАТ «Львівобленерго» (оператор системи) та Мурованською сільською радою територіальної громади Львівського району Львівської області (споживач), а тому для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області достатньо виявлення порушення ПРРЕЕ, без встановлення факту викрадення електричної енергії.
Суд акцентує, що Мурованською сільською радою територіальною громадою Львівського району Львівської області не спростовано доводів позовної заяви, рішення комісії ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення оформлене протоколом № 035886-б від 10.12.2021 не скасоване і є чинним станом на день розгляду справи. Доказів відшкодування відповідачем вартості недооблікованої електричної енергії в розмірі 62 116,27 грн матеріали справи не містять.
Згідно з ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд констатує, що при розгляді даної справи судом враховано та здійснено належне дослідження сукупності наявних в матеріалах справи доказів, що стосуються спірної заборгованості з урахуванням правил та критеріїв оцінки доказів визначених ГПК України.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів відповідача та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З аналізу матеріалів справи та наявних доказів у сукупності вбачається, що право позивача, за захистом якого мало місце звернення до суду, є порушеним відповідачем. Останнім не спростовано доводів позовної заяви, не надано суду належних та допустимих доказів які б довели ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх заперечень.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У відповідності до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
У позовній заяві Приватним акціонерним товариством «Львівобленерго» наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, серед яких, окрім судового збору також вказано 20 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу. Проте, в судовому засіданні 07.03.2023 позивачем зазначено про зменшення заявленої суми судових витрат до 3 200,00 грн.
Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Одним із принципів господарського судочинства, який передбачено положеннями ст. 129 ГПК України є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Виходячи із системного аналізу положень ч. 8 ст. 129, ч. 3 ст. 126 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів, які подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. Також, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 751/3840/15-ц викладено правовий висновок про те, що на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, розрахунок наданих послуг, інші документи, пов`язані із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що позивач, звертаючись із заявою про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу обґрунтував ці вимоги договором № 22/9-14 про надання правничої допомоги від 01.09.2022, укладеним між Адвокатським об`єднанням «Юріс Консультус» та Приватним акціонерним товариством «Львівобленерго» на суму 3 200,00 грн; рахунком на оплату № 22/142 від 09.09.2022 на суму 3 200,00 грн; платіжним дорученням № 15346 від 13.09.2022 на суму 3 200,00 грн з вказаним призначенням платежу «рах. 22/142 від 09.09.2022 правнича допомога без ПДВ».
У відповідності до ч.4 ст.126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (п. 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).
Відповідно до позиції Касаційного господарського суду, викладеної у постанові від 12.05.2021 у справі № 235/4969/21, розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі не залежить від обсягу наданих послуг, а отже є визначеним.
Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 4.1 договору про надання правничої допомоги № 22/9-14 від 01.09.2022, укладеним між Адвокатським об`єднанням «Юріс Консультус» та Приватним акціонерним товариством «Львівобленерго», встановлено фіксований розмір гонорару адвоката в сумі 3 200, 00 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу є правомірною, такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. Відтак, вимога про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню в повному обсязі - у розмірі 3 200,00 грн.
Керуючись ст. ст. 13, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області (81120, Львівська обл., Львівський р-н, село Сороки-Львівські, вул. Польова, 65, ідентифікаційний код 04369707) на користь Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» (79026, м.Львів, вул.Козельницька, 3, ідентифікаційний код 00131587) заборгованість за необліковану електричну енергію у розмірі 62 116,27 грн, 2481,00 грн судового збору та 3 200,00 грн витрат на професійну правову допомогу.
Повне рішення складено 16.03.2023
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст. ст. 256, 257 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.