Рішення № 109583315, 15.03.2023, Теофіпольський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
15.03.2023
Номер справи
685/9/23
Номер документу
109583315
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 685/9/23

Провадження № 2/685/47/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2023 року смт Теофіполь

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді Бурлак Г.І.

з участю секретаря Ковальчука О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Теофіполі справу за позовом керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки

встановив:

керівник Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради звернувся в суд із позовом до відповідача про витребування земельної ділянки, мотивуючи його тим, що Волочиською окружною прокуратурою під час опрацювання матеріалів у справах про адміністративні правопорушення пов`язаних з корупцією, встановлені підстави для вжиття заходів представницького характеру в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Так, встановлено, що постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 28.02.2022 у справі № 685/70/22 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн (постанова суду набрала законної сили 11.03.2022). За результатами розгляду даної справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи депутатом Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктом на якого поширюється дія цьогоЗакону, в порушення вимог п. 2 ч. 1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив колегіальний орган, а саме Святецьку сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час голосування «За» питання №1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», оскільки згідно додатку №2 до рішення 1 від 23.10.2020 в списках зазначений його син ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1ст.172-7 КУпАП. Крім того, ОСОБА_1 будучи депутатом Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктом, на якого поширюється дія цьогоЗакону, в порушення вимог п. 3 ч. 1ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, та голосував «За» при вирішенні питання «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», оскільки згідно додатку №2 до рішення 1 від 23.10.2020 в списках зазначений його син- ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2ст. 172-7 КУпАП. Таким чином, депутат сільської ради ОСОБА_1 приймав участь та голосував при прийнятті сільською радою рішення, яке стосувалося його сина,чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП. Відповідно до рішення Святецької сільської ради №1 від 23.10.2020 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення. Місцем розташування об`єкту землеустрою визначено земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0001, яка розташовувалась за межами населених пунктів Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (тепер Теофіпольська ТГ). Оскільки, рішення 40 сесії 7 скликання Святецької сільської ради від 23.10.2020 №1 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 прийняте внаслідок вчинення його батьком - депутатом сільської ради ОСОБА_1 корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172 - 7 КУпАП, у зв`язку із невиконанням останнім покладеного ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оспорюваного рішення, то воно є незаконним. У подальшому на підставі вказаного рішення сесії Святецької сільської ради на замовлення ОСОБА_1 та інших громадян розроблено проект землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 6824784000:04:007:0001, площею 82, 5770 га, цільове призначення якої змінюється із земель загального користування у землі для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с.Святець, Теофіпольського району Хмельницької області за відповідними площами та кадастровими номерами. 02.09.2021 Теофіпольською селищною радою отримано заяву ОСОБА_1 про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 площею 0, 9638 га. В подальшому Теофіпольською селищною радою прийнято рішення від 28.09.2021 №27-13/2021 «Про передачу у власність земельних ділянок» відповідно до якого ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку площею 0,9658 га з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Святець Теофіпольської ТГ. Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором 10.11.2021 на підставі рішення Теофіпольської селищної ради від 28.09.2021 № 27-13/2021 зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 за ОСОБА_1 . У зв`язку з тим, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 виготовлено за результатами реалізації незаконного рішення сесії Святецької сільської ради від 23.10.2020 №1, тому рішення сесії Теофіпольської селищної ради від 28.09.2021 № 27-13/2021, яким цей проект землеустрою затверджено та передано ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку кадастровий номер 6824784000:04:007:0062 в цій частині також є незаконним. Оскільки рішення сесій Святецької сільської ради та Теофіпольської селищної ради є незаконними, то ОСОБА_1 безпідставно набув у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,9658 га (кадастровий номер 6824784000:04:007:0062), а тому вказана земельна ділянка підлягає витребуванню на користь держави в особі Теофіпольської селищної ради. Спірна земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності Теофіпольської селищної ради, яка є правонаступником Святецької сільської ради. На підставі викладеного, з метою повернення у комунальну власність територіальної громади в особі Теофіпольської селищної ради незаконно отриманої земельної ділянки, просить витребувати у ОСОБА_1 на користь територіальної громади в особі Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 площею 0, 9658 га, яка розташована за межами с. Святець, Теофіпольської ТГ та стягнути з відповідача на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір у розмірі 3721,50 грн сплачений за пред`явлення позову та заяви про забезпечення позову.

Прокурор в судове засідання не з?явися, подав заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у його відсутності.

Представник позивача Теофіпольської селищної ради в судове засідання не з`явився, заяв чи клопотань не подав.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до ст.128 ЦПК України, в суд не з`явився, клопотань не подав.

Суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності сторін.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, 13, 14 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням 40 сесії 7 скликання Святецької сільської ради №1 від 23.10.2020 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення; місцем розташування об`єкту землеустрою визначено земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0001, яка розташовувалась за межами населених пунктів Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, що підтверджується рішенням сільради та додатком №2 до нього (а.с.13-19). ОСОБА_1 до Теофіпольської селищної ради подано заяву від 02.09.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із зміною цільового призначення та передачу йому у власність сформовану земельну ділянку (а.с.24). Згідно з рішенням сесії 8 скликання Теофіпольської селищної ради від 28.09.2021 №27-13/2021 «Про передачу у власність земельних ділянок» п.293 затверджено проект землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 6824784000:04:007:0001 площею 82,5770 га, цільове призначення якої змінюється із земель загального користування у землі для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с.Святець площею 0,9658 га кадастровий номер 6824784000:04:007:0062; п.297 - ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку площею 0,9658 га з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Святець Теофіпольської ТГ, що підтверджується витягом з рішення селищної ради (а.с.23). Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 24.05.2022 державним реєстратором 10.11.2021 на підставі рішення Теофіпольської селищної ради від 28.09.2021 № 27-13/2021 зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062 за ОСОБА_1 (а.с.10-11). Постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 28.02.2022 у справі № 685/70/22 ОСОБА_1 (батько відповідача) визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та накладено адміністративне стягнення за те, що він будучи депутатом Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктом на якого поширюється дія цьогоЗакону, в порушення вимог п. 2 ч. 1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив колегіальний орган, а саме Святецьку сільську раду про наявність реального конфлікту інтересів під час голосування «За» питання №1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», оскільки згідно додатку №2 до рішення 1 від 23.10.2020 в списках зазначений його син ОСОБА_1 (відповідач), а також будучи депутатом Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктом, на якого поширюється дія цьогоЗакону, в порушення вимог п. 3 ч. 1ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, та голосував «За» при вирішенні питання «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», оскільки згідно додатку №2 до рішення 1 від 23.10.2020 в списках зазначений його син- ОСОБА_1 (постанова суду набрала законної сили 11.03.2022) (а.с.12).

Ч.2ст.35Закону України«Про запобіганнякорупції» та ст.59-1 статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

Згідно з ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку, у тому числі, за заявою прокурора.

Відповідно до ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ст. 16, 21 ЦК України, ст. 152 ЗК України, одним із способів захисту прав є визнання недійсними рішень органів державної влади та місцевого самоврядування. Суд визнає незаконними та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Захист права держави в особі Теофіпольської селищної ради на земельну ділянку комунальної власності у даному випадку можливий шляхом визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування та витребування земельної ділянки.

Таким чином, рішення сорокової сесії сьомого скликання Святецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області №1 від 23.10.2021 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 є незаконним, оскільки прийняте в умовах реального конфлікту інтересів одного з депутатів ( ОСОБА_1 ), який голосував за прийняття такого рішення, та бездіяльності інших депутатів відповідної ради, які не вчинили жодних дій для врегулювання такого конфлікту.

У зв`язку з тим, що вище вказаний проект землеустрою виготовлено за результатами реалізації незаконного рішення сесії Святецької сільської ради від 23.10.2020 № 1, тому рішення сесії Теофпольської селищної ради від 28.09.2021 № 27-13/2021, в частині затвердження проекту землеустрою та передання ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку кадастровий номер 6824784000:04:007:0062, також є незаконним.

Враховуючи, що вищевказані рішення сесій Святецької сільської ради та Теофіпольської селищної ради є незаконним, ОСОБА_1 безпідставно набув у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,9658 га, кадастровий номер 6824784000:04:007:0062, а тому ця земельна ділянка підлягає витребуванню.

Згідно з ст.45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Відповідно до рішення сесії Теофіпольської селищної ради від № 32-1/2020 від 08.12.2020, розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №727р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області» та п. 6-1 «Перехідних та прикінцевих положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Теофіпольська територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої Святецької територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (а.с.25-28).

Оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Волочиською окружною прокуратурою 27.10.2022 на адресу Теофіпольської селищної ради надіслано лист із викладенням фактів порушення земельного законодавства щодо передання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9658 га, кадастровий номер 6824784000:04:007:0062 про надання інформації чи вживалися селищною радою заходи щодо захисту інтересів територіальної громади та чи вживатимуться в подальшому (а.с.31-34). Відповідно до листа Теофіпольської селищної ради № 1749/02-40 від 01.11.2022,Теофіпольська селищна рада не вживала та не буде самостійно вживати заходи претензійно-позовного характеру щодо усунення порушень вчинених ОСОБА_1 в судовому прядку, у зв`язку з відсутністю коштів на судовий збір (а.с.35).

Керуючись ст. 67 ЗУ «Про запобігання корупції», ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , ст. 89, 264, 265 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки задовольнити.

Витребувати у ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та на користь Теофіпольської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 6824784000:04:007:0062, площею 0,9658 га, яка розташована за межами с. Святець Хмельницького району Хмельницької області (Теофіпольська ТГ).?

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ,м.Київ, МФО 820172, р/рUA188201720343120002000002814) 3721,50 грн судового збору, сплаченого при поданні позову та заяви про забезпечення позову.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30 днів з дня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.

Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження рішеннясуду -якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому повногорішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених уч.2статті 358 цього Кодексу.

Головуюча