Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 569/4464/23
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
14 березня 2023 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Кучина Н.Г., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт перебування неповнолітніх фізичних осіб - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на його утриманні як батька.
Вивченням матеріалів поданої заяви на предмет дотримання вимог цивільного процесуального законодавства під час звернення із даною заявою до суду встановлено таке.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільногосудочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердженнянаявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч.1 ст.318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Вимога про зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту є обов`язковою, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки, так як встановлення юридичного факту має відбуватися лише з метою захисту чи визнання конкретного права заявника. Від мети встановлення юридичного факту також залежить коло заінтересованих осіб, які мають брати участь у справі.
За змістом заяви ОСОБА_1 встановлення факту перебування дітей на утриманні батька призведе до виникнення права заявника на тимчасовий перетин адміністративного кордону України.
Встановлення факту судом можливе, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення. Разом з тим, підтвердженням того факту, що дитина знаходиться на утриманні одного з батьків або опікуна, є довідка, видана органом місцевого самоврядування за місцем проживання заявника.
Причин неможливості одержання довідки про перебування дітей на утриманні батька в органі місцевого самоврядування в заяві не зазначено.
Згідно з ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи.
З огляду на зазначену заявником мету встановлення факту, заінтересованою особою, крім матері дитини, має бути організація, установа, в якій заявник буде реалізовувати рішення про встановлення цього факту.
Крім того, заява подана без додержання положень статей177Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до яких до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до позовної заяви долучена квитанція № 0584-8945-1897-6264 від 12.01.2023 р.
Відповідно дост. 9 Закону України «Про судовий збір»судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Суд повинний перевірити, що платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою, тощо, які додаються до позовної заяви (заяви, скарги), містять відомості про те, за яку саме позовну заяву (заяву, скаргу, дію) сплачується судовий збір.
Оскільки законодавством не встановлено певного порядку проставлення на розрахункових документах на переказ коштів відмітки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, то суди, виконуючи наведені вище вимоги закону, повинні перевіряти таке зарахування, використовуючи способи, передбачені законодавством, зокрема в разі необхідності отримувати таку інформацію з Державної казначейської служби України, що забезпечує казначейське обслуговування цього фонду.
Таким чином обов`язок перевірки факту зарахування судового збору покладається на суд.
Однак, дослідивши вказану квитанцію, суд вважає, що врахувати дану квитанцію про сплату судового збору як належний доказ сплати судового збору неможливо, з огляду на наступне.
Перевірку зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України реалізовано за допомогою комп`ютерної програми документообігу загальних судів "Д-3". Дані, щодо підтвердження сплати (повернення) судового збору надходять в автоматичному режимі до "Д-3", при цьому виконується автоматичне поєднання записів про сплату (повернення) судового збору, які зазначаються в картці справи, з записами підтверджень про оплату (повернення) судового збору, які надійшли з Державної казначейської служби України.
При цьому, під час вирішення питання щодо відкриття провадження, судом було встановлено, що вищевказана квитанція є квитанцією про сплату судового збору по іншій цивільній справі № 569/1011/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України, встановлення факту, що має юридичне значення. Однак, ухвалою Рівненського міського суду від 30 січня 2023 року відмовлено у відкритті провадження в даній справі.
Тому, з урахуванням вищевикладених обставин, приєднання даної квитанції про сплату судового збору, що була врахована по іншій справі, є порушенням положеньЗакону України «Про судовий збір»і дана квитанція не може бути врахована повторно.Підстав для врахування судового збору за квитанцією № 0584-8945-1897-6264 від 12.01.2023 р. про сплату судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. у даній справі не вбачається.
Суддя, вважає за необхідне роз`яснити позивачем, що, у відповідності до вимог чинного законодавства та ЗУ «Про судовий збір», сторони не позбавлені можливості з підстав, визначених законом, повернути, сплачений ними судовий збір.
А по даній справі позивачам необхідно сплатити судовий збір у відповідному розмірі, про що надати квитанцію про сплату судового збору.
Відповідно до вимог ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
За таких обставин заяву належить залишити без руху та надати заявнику строк для усунення зазначених недоліків заяви шляхом зазначення неможливості одержання документів, що посвідчують факт, в позасудовий спосіб та належного кола заінтересованих осіб та необхідно сплатити судовий збір у відповідному розмірі, про що надати квитанцію про сплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.185, 260, 261, 293, 294, 318 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати заявнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення вказаних в ухвалі недоліків заяви.
Роз`яснити, що якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.Г. Кучина