Рішення № 109536414, 14.03.2023, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2023
Номер справи
440/1241/23
Номер документу
109536414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 14 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/1241/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, в якій просить:

визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області у призначенні і виплаті позивачу компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі та скасувати рішення Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області у формі повідомлення № 427 від 09 грудня 2022 року;

зобов`язати Виконавчий комітет Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області повторно розглянути заяву позивача про призначення і виплату компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що відповідач під час комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг ОСОБА_2 необґрунтовано нарахував кількість балів, яка виключає можливість призначення позивачу компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі. При цьому, на думку позивача, висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, складений за участі представників відповідача, суперечить медичним документам ОСОБА_2 , які належить враховувати при вирішенні питання про його потребу в отриманні соціальних послуг. Отже, на переконання позивача, спірне рішення відповідача не відповідає положенням Закону України "Про соціальні послуги", а висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг суперечить медичним документам та показникам стану здоров`я ОСОБА_2 , які слід враховувати при вирішенні питання про його потребу в отриманні соціальних послуг.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Вказав, що на виконання вимог законодавства його працівниками здійснено комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, а також складено висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, згідно якого, ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, оскільки сума балів становить понад 54 бали. Таким чином, вважає, що працівниками Виконавчого комітету виконано усі вимоги, встановлені Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859, щодо визначення необхідності призначення і виплати компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Жодних порушень вимог законодавства, на думку представника відповідача не допущено, сам факт, що ініціатор звернення не набрав необхідної кількості балів для призначення такої допомоги не свідчить про порушення з боку відповідача.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Судом встановлено, що позивач є рідним сином ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою про склад сім`ї № 01-17/600 від 23.12.2022.

Згідно Висновку КНП "Оржицька лікарня" № 731 від 01 грудня 2022 року ОСОБА_2 має медичні рекомендації щодо отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

09.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі своєму батькові ОСОБА_2 .

Цього ж дня ОСОБА_2 подав заяву про надання згоди отримувати соціальні послуги від свого сина ОСОБА_1 .

Крім цього позивач надав відповідачу декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , довідку про доходи, медичного висновку.

09.12.2022 відповідачем проведено комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг ОСОБА_2 , за результатами якого складено Висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг. Зі змісту Висновку вбачається, що за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 54.

Цього ж дня комісією у складі старости, головного спеціаліста, секретаря складено Акт проведення обстеження сім`ї.

09.12.2022 відповідачем прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні державної соціальної допомоги, сума балів індивідуальних потреб перевищує 54.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Закон України "Про соціальні послуги" (далі Закон 2671-VIII) визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Пунктом 17 статті 1 Закону 2671-VIII передбачено, що соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Суб`єктами системи надання соціальних послуг є, зокрема, надавачі соціальних послуг (п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону 2671-VIII).

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону 2671-VIII, до надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об`єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності.

Згідно п. 1 ч. 6 ст. 13 Закону 2671-VIII, фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є особами з інвалідністю I групи.

За правилами ч. 7 ст. 13 Закону 2671-VIII, фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок №859).

Відповідно до п. 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно до абзаців 1, 2 п. 6 Порядку № 859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку. Особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги.

За змістом п. 7 Порядку № 859 призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів: 1) у паперовій формі: заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; заяви про згоду отримувати соціальні послуги; копії свідоцтва про народження дитини (у разі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі); декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім`ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги; копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю); висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ; висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ; копії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ; довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ; копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена); копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників). Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.

Уповноважений орган протягом двох робочих днів після отримання заяв про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги здійснює комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, за показниками згідно з додатком.

Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров`я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.

За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.

Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.

Предметом цього спору є відмова відповідача у призначенні позивачу компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 з тих підстав, що визначена відповідачем сума балів індивідуальних потреб ОСОБА_2 становить понад 54 бали.

Як випливає з Висновку про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 73.

Отже, відповідач дійшов висновку, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, а позивач не має права на державну соціальну допомогу.

Пунктом 14 Порядку № 859 визначено, що компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи. Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім`ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акта про проведення обстеження сім`ї затверджується Мінсоцполітики.

В ході розгляду справи судом встановлено, що 09.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі своєму батькові ОСОБА_2 , а ОСОБА_2 подав заяву про надання згоди отримувати соціальні послуги від свого сина ОСОБА_1 . До поданих заяв приєднано всі необхідні документи, які визначені п.7 Порядку № 859.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Висновку КНП "Оржицька лікарня" № 731 від 01 грудня 2022 року ОСОБА_2 має медичні рекомендації щодо отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Актом проведення обстеження сім`ї від 09.12.2022 підтверджено, що позивач як особа, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, проживає разом зі своїм батьком ОСОБА_2 як з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Зазначеним актом підтверджено, що соціальні послуги з догляду надаються ОСОБА_2 щоденно.

Натомість, за наслідками комплексного визначення ступня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг ОСОБА_2 , за результатами якого складено Висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, вбачається, що комісія відповідача дійшла висновку про те, що гр. ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 73.

Оцінюючи такі докази, суд звертає увагу, що сформований відповідачем Висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, суперечить медичним документам ОСОБА_2 , які на думку суду мають вирішальне значення при вирішенні питання про об`єктивну потребу особи в отриманні соціальних послуг.

Крім того, в позовній заяві позивачем було зазначено, що під час проведення обстеження, результати якого зазначені в Таблиці 1 Показників, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, перевіряючими не були враховані всі умови життя позивача та його батька, в зв`язку з чим були завищені показники, що стало підставою для відмови у у призначенні і виплаті позивачу компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі.

Відповідачем не надано доказів в спростування доводів позивача, викладених в позовній заяві.

Враховуючи вищевикладене, у дослідженому випадку суд не встановив передбачених Порядком № 859 обставин, які виключають можливість призначення позивачу спірної компенсації.

При вирішенні даного спору суд також зважає, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області (вул. Центральна, 24, смт. Оржиця, Лубенський район, Полтавська область, 37700, ЄДРПОУ 44035137) про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 (шістдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області (вул. Центральна, 24, смт. Оржиця, Лубенський район, Полтавська область, 37700, ЄДРПОУ 44035137).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяА.О. Чеснокова