Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 07.03.2023
Справа № 334/1698/23
Провадження № 2-о/334/124/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2023 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Філіпової І .М.,
за участю секретаря Шайхайдарова Д. В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті,
ВСТАНОВИВ:
06.03.2023 року ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополь, Запорізької області, вона померла.
ОСОБА_3 постійно мешкала у м. Мелітополь Запорізької області, яке входить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації.
На підтвердження факту смерті заявник має лише свідоцтво про смерть, яке видане на окупованій території, тому заявник не можу отримати свідоцтво про смерть матері в органах державної реєстрації актів цивільного стану про смерть.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Черкашин І. І. пояснив, що ОСОБА_2 з 2008 року постійно проживає на території Республіки Молдова. Від інших родичів, які залишилися проживати у м. Мелітополь йому стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати, які йому надіслали в електронному вигляді копії документів, які додані до заяви. Отримати оригінали вказаних документів у заявника немає можливості.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані письмові докази у сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно ч. 2 ст. 217 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Для встановлення факту смерті особи необхідні обставини, що свідчать про цю подію, а також про те, що заінтересована особа позбавлена можливості зареєструвати факт смерті. Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина у певний час за певних обставин.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 в справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок про те, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.
Статтею 6 ЗаконуУкраїни «Продержавну реєстраціюактів цивільногостану» передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно доп.1ч.1ст.17 ЗаконуУкраїни «Продержавну реєстраціюактів цивільногостану» державна реєстраціясмерті проводитьсяорганом державноїреєстрації актівцивільного стануна підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово медичною установою.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 підставами для проведення державної реєстрації смерті є один із документів:
а)лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о);
б)фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о);
в)лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Таким чином, підставою для проведення державної реєстрації смерті є відповідний медичний документ, виданий закладом охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт смерті.
Згідно п. 14 глави 1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України (від 18.10.2000 № 52/5 із змінами та доповненнями), у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України«Про правовийрежим воєнногостану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.
Відповідно до частин 1-3статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014р. № 1207- VIІ, державні органи і органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта ЗаконамиУкраїни.Будь-якіоргани,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії таїх діяльністьвважаються незаконними,якщо ціоргани абостворені,обрані чипризначені упорядку,не передбаченомузаконом.Будь-якийакт (рішення,документ),виданий органамита/абоособами,передбаченими частиноюдругою цієїстатті,є недійснимі нестворює правовихнаслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно до вимог ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи».
Як передбачено ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні був введений воєнний стан строком на 30 діб. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні».
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією , затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22.12.2022 року вся територія Мелітопольського району є окупованою російською федерацією територією з 25.02.2022 року.
Згідно копії закордонного паспорту ОСОБА_2 з 06.03.2008 року він перебуває на постійному консульському обліку в Посольстві України в Республіка Молдова.
ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про його народження.
Згідно копії паспорту ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії довідки про смерть №С-01095, виданого 27.01.2023 року Сімферопільським районним відділом ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополь Запорізької області, причина смерті: діффузний кардіосклероз, гостра судинна недостатність.
Також, суду надано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополь, Запорізької області, яке видано 27.01.2023 року Сімферопільським районним відділом ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим на тимчасово окупованій території.
Заявник тривалий час постійно проживає у Республіці Молдова, отримати оригінали вказаних документів у м. Мелітополь Запорізької області, яке є тимчасово окупованої територією, немає можливості.
Враховуючи, що судом встановлено смерть ОСОБА_3 року на тимчасово окупованій території України, встановлення факту смерті заявнику необхідно для реалізації спадкових прав, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.4,13,18,259,264-265,315,316,317,354 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Запорожець, Генічеського району Херсонської області, громадянки України - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті м. Мелітополь, , Запорізька область, Україна, причина смерті - діффузний кардіосклероз, гостра судинна недостатність.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання не відомо.
Заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), код ЄДРПОУ 04011970, юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Українська, буд, 48.
Суддя: Філіпова І. М.