Постанова № 109516325, 14.03.2023, Тростянецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
14.03.2023
Номер справи
147/280/23
Номер документу
109516325
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 147/280/23

Провадження № 3/147/163/23

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року смт Тростянець

Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, непрацюючої,

за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

З Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області 10.03.2023 надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441853 від 09.03.2023, складений відносно ОСОБА_1 , про вчинення нею адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.184 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 147/280/23, номер провадження 3/147/163/23.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441853 від 09.03.2023, ОСОБА_1 не виконує належним чином обов`язків по догляду та вихованням сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки 06.03.2023 об 11 год. 00 хв. перебуваючи у приміщенні Четвертинівського ліцею, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , наніс тілесні ушкодження у виді крововиливу в ділянці правого повіка правого ока ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Таким чином, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.184 КУпАП.

Також, 10.03.2023 до Тростянецького районного суду з Відділення поліції №2 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441854 від 09.03.2023. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 147/281/23, номер провадження 3/147/164/22.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441854 від 09.03.2023 вбачається, що ОСОБА_1 не виконує належним чином обов`язків по догляду та вихованням сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки 06.03.2023 об 11 год. 00 хв. перебуваючи у приміщенні Четвертинівського ліцею, який розташований за адресою: вул. Гагаріна, 57, с. Четвертинівка, Гайсинський район, Вінницька область, наніс тілесні ушкодження у виді тупої травми носа, гематома нижньої лівої повіки, перелом носової кістки без зміщення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.184 КУпАП.

Відповідно до ст.36КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою) стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

З огляду на викладене, суд вважає, за необхідне об`єднати зазначені вище адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184КУпАП та ч.1 ст.184КУпАП в одне провадження, присвоївши єдиний номер 147/280/23 та номер провадження 3/147/163/23.

ОСОБА_1 у судові засідання на 13.03.2023 та на 14.03.2023 не з`явилася. Про день, час та місце розгляду адміністративних матеріалів повідомлена належним чином, шляхом надсилання електронного повідомлення про виклик на номер телефону, вказаний у матеріалах справи, а також шляхом повідомлення про дату, час та місце розгляду справи працівником поліції, що підтверджується відео доданим до матеріалів справи.

З огляду на викладене та з урахуванням приписів ст.268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об`єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить наступного висновку.

Відповідно до положень ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зіст. 245 КУпАПзавданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно дост. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов`язаної з незабезпеченням їхнього належного виховання, навчання та створення необхідних умов життя.

Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, проявляється саме у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов`язків щодо виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку потерпілого без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т. ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям); незабезпечення потерпілим безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.

Диспозиція цієї норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов`язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно зі статтею 150 Сімейного Кодексу України визначені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини: 1. Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. 2. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. 3. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. 4. Батьки зобов`язані поважати дитину. 5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. 6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. 7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов`язків не повинна вважатися будь-яка дія, а саме, невиконання обов`язків чітко передбачених законодавством.

З матеріалів справи випливає, що 06.03.2023 був встановлений факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 неналежним чином виконувала батьківські обов`язки щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перебуваючи у приміщенні Четвертинівського ліцею, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , наніс тілесні ушкодження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (у виді крововиливу в ділянці правого повіка правого ока) та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (у виді тупої травми носа, гематома нижньої лівої повіки, перелом носової кістки без зміщення).

Зі змісту протоколів про адміністративне правопорушення від 09.03.2023 випливає, що ОСОБА_1 відмовилась від надання пояснень відповідно до ст. 63 Конституції України.

На підтвердження обставин, викладених у протоколах про адміністративне правопорушення, надано: протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення №411 від 07.03.2023 від ОСОБА_6 та №412 від 07.03.2023 від ОСОБА_7 , пояснення ОСОБА_4 від 07.03.2023, ОСОБА_5 від 07.03.2023, ОСОБА_8 від 08.03.2023, ОСОБА_9 від 08.03.2023, рапортами ПОГ Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області Юрія Кіщенка, листами т.в.о. начальника СВ Олександра Барського про відсутність даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення за матеріалами зареєстрованими за №411 та №412 від 07.03.2023, а також документи, документи на ім`я ОСОБА_1 .

Зі змісту письмових пояснень ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 07.03.2023 убачається, що вони 06.03.2023 близько 11.00 год. перебували у приміщенні школи в с. Четвертинівка Гайсинського району Вінницької області. До них підійшов ОСОБА_10 , учень 8-го класу і вдарив ОСОБА_4 , а потім і ОСОБА_5 , який намагався розборонити бійку.

Згідно з поясненнями ОСОБА_8 від 08.03.2023, учениці 6 класу Четвертинівського ліцею, 06.03.2023 близько 11.00 год. вона перебувала у приміщенні Четвертинівського ліцею та бачила, як ОСОБА_11 , учень восьмого класу, наніс декілька ударів своєю рукою у обличчя ОСОБА_5 та ОСОБА_12 , після чого конфлікт було припинено і вони розійшлися по своїх класах. З пояснень ОСОБА_13 від 08.03.2023 випливає, що вона навчається у шостому класі Четвертинівського ліцею і бачила, як 06.03.2023 близько 11.00 год. учень 8 класу ОСОБА_11 , у приміщенні ліцею наніс ОСОБА_4 декілька ударів рукою у область обличчя, після чого він пішов до свого класу, і що відбувалось далі йому не відомо.

Відповідно до довідки КНП «Тростянецька лікарня» №01-12-68 від 09.03.2023, згідно з журналом реєстрації хворих гр. ОСОБА_4 ,, ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель с. Четвертинівка звертався 07.03.2023 до лікаря отоларинголога, діагноз: тупа травма носа, гематома нижньої лівої повіки, гематома лівої виличної ділянки. Проведено рентгенографію кісток носа. Діагноз: перелом носової кістки без зміщення.

Відповідно до медичної виписки Тростянецької лікарні від 07.03.2023, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , поставлено діагноз крововилив правої повіки правого ока.

Згідно з положенням ст.121 Сімейного кодексу України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

При цьому, відповідно до положень ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Отже, з аналізу наведених вище вимог законодавства, єдиним документом, який підтверджує факт того, що певна особа є батьком та/або матір`ю дитини є свідоцтво про народження.

До матеріалів справи долучено копію свідоцтва про народження, яке підтверджує той факт, що ОСОБА_14 є матір`ю дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зі змісту посвідчення серії НОМЕР_1 випливає, що ОСОБА_1 є матір`ю шести дітей, в тому числі і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях громадянки ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 184 КупАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441853 від 09.03.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №441854 від 09.03.2023, протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення №411 від 07 березня 2023 року від ОСОБА_6 та №412 від 07 березня 2023 року від ОСОБА_7 , письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 07.03.2023, ОСОБА_5 від 07.03.2023, ОСОБА_8 від 08.03.2023, ОСОБА_9 від 08.03.2023, рапортами ПОГ Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області Юрія Кіщенка, листами т.в.о. начальника СВ Олександра Барського про відсутність даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення за матеріалами зареєстрованими за №411 та №412 від 07.03.2023, а також документами на ім`я ОСОБА_1 , свідоцтв про народження ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини та майновий стан, за відсутності обтяжуючих та пом`якшуючих вину обставин,, з метою досягнення визначеної статтею 23 КУпАП мети-виховного впливу та запобігання вчинення нових правопорушень, на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення за ч.1 ст.184 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За таких обставин, варто стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 536,80 грн. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 9, 23, 26, 34, 36, 40-1, ч. 1 ст.184,283,284,287КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Об`єднати справи про адміністративні правопорушення номер справи 147/280/23, номер провадження 3/147/163/23 та номер справи 147/281/23, номер провадження 3/147/164/22 відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в одне провадження і присвоїти номер справи 147/280/23, номер провадження 3/147/163/23.

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1275 (одна тисяча двісті сімдесят п`ять) грн. 00 коп. (рахунок UA078999980313060106000002844, Код ЄДРПОУ 37979858, Одержувач ГУК у Він.обл./смт Тростянець/21081100, Банк одержувача Казначейство України (ЕАП).

Стягнути ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок (рахунок - UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки визначені Кодексом України про адміністративне правопорушення, з урахуванням норм статей 287-291 даного Кодексу, і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя О. Г. Борейко