Постанова № 109509973, 13.03.2023, Брусилівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
13.03.2023
Номер справи
275/18/23
Номер документу
109509973
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 275/18/23

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2023 року смт. Брусилів

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Миколайчук П.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, які надійшли від відділу поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 4 ст. 121,ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130, ч. 2 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

01.01.2023 о 18:10 годині в с.Хомутець по вул.Шевченка Житомирського району Житомирської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння, огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився за місцем зупинки за допомогою газоаналізатору «Alkotest 6810», результат 1,55 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9-аПравил дорожньогоруху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

01.01.2023 о 18:10 годині в с.Хомутець по вул.Шевченка Житомирського району Житомирської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем ВАЗ 210063, д.н.з. НОМЕР_1 без правого заднього бризговика, що згідно постанови вчинив повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.31.4.7 е Правил дорожньогоруху та вчинив адміністративне правопорушення, передбаченеч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення .

01.01.2023 о 18:10 годині в с.Хомутець по вул.Шевченка Житомирського району Житомирської області, водій ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом, автомобілем ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 , без посвідчення водія, тобто не мав права керувати транспортним засобом. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.1 а Правил дорожньогоруху та вчинив адміністративне правопорушення, передбаченеч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення

19.01.2023 о 19:25 годині в с.Хомутець по вул.Тихонова, 44 Житомирського району Житомирської області, водій ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом автомобілем ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння, огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився за місцем зупинки за допомогою газоаналізатору «Alkotest 6810», результат 1,21 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9-аПравил дорожньогоруху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Матеріали справ надійшли до Брусилівського районного суду Житомирської області з ВП № 2 Житомирського РУП ГУНП у Житомирській області 09.01.2023 та 26.01.2023, справи № 275/18/23, № 275/19/23, 275/20/23 та № 275/60/23, справи призначалась до розгляду з дотриманням строків, передбачених ст. 277 КУпАП.

Відповідно до положеньст.36 КупАП, суддя вважає за необхідне об`єднати вказані протоколи в одне провадження.

В судові засідання 17.01.2023, 30.01.2023, 10.02.2023, 24.02.2023, 07.03.2023 та 13.03.2023 ОСОБА_1 не з`явився, неодноразово повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи шляхом отримання судових повісток за зазначеною в протоколі адресою проживання, отримання СМС повідомлень на номер зазначеним ним в матеріалах справ. При цьому, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи без його участі не надав.

Суд враховує, що відповідно до ч.1ст.277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи. Недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантованийстаттею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.

Відповідно до положеньст. 268 КУпАПсправа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Частиною 2ст. 268 КУпАПвизначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності заст.121, 126, 130 КУпАП, не є обов`язковою.

Суд враховує, що одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне вирішення справи з дотриманням вимог закону.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, оскільки одним із критеріїв «розумності строку» є саме поведінка сторони. Сторони самостійно повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

З огляду на те, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання щодо нього протоколів про адміністративні правопорушення та про розгляд справ саме Брусилівським районним судом Житомирської області, неодноразово повідомлявся про час і місце розгляду справи за повідомленим ним місцем проживання та номером телефону, однак не вжив заходів для явки до суду, не зазначив причин цього, не подавав письмових пояснень, клопотань чи заяв, суд розцінює його поведінку як свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.

Враховуючи вказане, а також строки розгляду справ зазначеної категорії та враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд проводить розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Суддя, дослідивши письмові докази, оцінивши наявні у справах докази в їх сукупності, приходить до наступного.

Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Нормами ст. 280 КУпАП визначено, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У п.11 ч.1ст.23 Закону України «Про Національну поліцію», що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно доЗакону України «Про дорожній рух», встановлюютьПДР. Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до ч. 5ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Пункт 1.3 Правил дорожньогоруху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Згідно з пунктом 1.9 Правил дорожнього рухуУкраїни України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Пункт 2.9-аПравил дорожнього рухуУкраїни передбачає, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Пункт 2.1-аПравил дорожнього рухуУкраїни передбачає,що водіймеханічного транспортногозасобу повиненмати присобі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Пункт 31.4.7-еПравил дорожнього рухуУкраїни передбачає, що забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам: інші елементи конструкції, а саме - відсутній передбачений конструкцією бампер або задній захисний пристрій, грязезахисні фартухи і бризковики.

Частино 4 статті 121 КУпАП встановлюється відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів вчинене повторно протягом року.

Частино 5 статті 126 КУпАП встановлюється відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом вчинене повторно протягом року.

Стаття 130 КУпАП встановлює відповідальність, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та за вчинення вказаних дій повторно протягом року.

Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп`яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп`яніння визначена ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом Міністерство внутрішніх справ України Міністерство охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Порядок).

У відповідності до змістустатті 266 КУпАПособи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Матеріали справ не містять доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколів про адміністративні правопорушення, протоколи складені в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст. ст. 256, 266 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч.1 ст.130,ч.2ст.130КУпАП підтверджується: протоколами від 01.01.2023 серії ОБ № 090175 та від 19.01.2023 серії ОБ № 090281 відповідно до яких ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння, в письмових поясненнях зазначив про вживання алкогольного напою та керування автомобілем; копіями постанов серії БАД № 639091 від 01.01.2023 та серії БАД № 639113 від 19.01.2023, відповідно до яких ОСОБА_1 як водій притягнутий до адмінвідповідальності за ч. 1, 2 ст. 126, ст. 125, ч. 2 ст. 122 КУпАП та керував транспортним засобом будучи позбавленим права керувати транспортними засобами строком на 1 рік згідно постанови Брусилівського районного суду Житомирської області від 23.12.2022, справа № 275/899/22; протоколами тестування на алкоголь приладом «Драгер Alkotest 6810» відповідно до яких у водія виявлено результати 1,55 ‰ та 1,21 ‰ які підписані ОСОБА_1 , указані прилади «Драгер Alkotest 6810» пройшли відповідну повірку, що підтверджується свідоцтвом та сертифікатом; актами огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних приладів, підписаними ОСОБА_1 , який з результатами оглядів погодився як водій; розписками про роз`яснення прав та обов`язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП та про інформування особи, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу, які підписані ОСОБА_1 ; рапортом працівника поліції від 19.01.2023, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 від 19.01.2023, відеозаписамиподій 01.01.2023 та 19.01.2023 в ході яких жодних заперечень щодо вчинення правопорушень від ОСОБА_1 не надходило, останній не заперечив факт керування авто та зазначив про вживання алкогольних напоїв.

Згідно довідок відділу поліції № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області власником автомобіля ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_3 , ОСОБА_1 позбавлений права на керування, також протягом року останній згідно постанови Брусилівського районного суду Житомирської області від 23.12.2022 піддавався адміністративному стягненню за ч. 1 ст.130 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення,передбаченого ч.5ст.126 КУпАП підтверджуєтьсяпротоколом проадміністративне правопорушеннясерії ОБ№ 090171 від01.01.2023,відносно ОСОБА_1 ,копією протоколупро адміністративнеправопорушення серіїОБ №090176 від01.01.2023,відносно ОСОБА_1 за ч.4ст.121 КУпАП, копією постанови від 01.01.2023 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 639091 відносно ОСОБА_1 , за ст. 125, ч. 1 ст. 126 КУпАП, копією постанови від 01.12.2022 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 639065 відносно ОСОБА_1 , за ч. 1, 5 ст. 121, ч. 1. ст. 121-3, ч. 2 ст. 122, ст. 125, ч. 1 ст. 126 КУпАП,

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченогоч.4ст.121 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 090176 від 01.01.2023, відносно ОСОБА_1 , роздрукованим фото автомобіля ВАЗ 20063, д.н.з. НОМЕР_1 , копією постанови серії БАД 639065 від 01.12.2022.

Суду не надано відомостей про оскарження дій працівників поліції щодо оформлення матеріалів від 01.01.2023 та 19.01.2023 чи інших доказів, які б ставили під сумнів належність і допустимість наданих суду доказів винуватості ОСОБА_1 .

Суд також враховує, що порушення Правил дорожньогоруху , які мають наслідком відповідальність за ст.ст. 121, 126, 130 КУпАП є грубим та потенційно небезпечним як для самої особи, яка керує транспортним засобом, що є джерелом підвищеної небезпеки, так і для інших учасників дорожнього руху, тяжкість ймовірних наслідків.

Враховуючи вказане, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд визнає доведеним поза розумним сумнівом належними та допустимими доказами факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 121,ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130, ч. 2 ст. 130 КУпАП, а саме - керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння вчинене повторно протягом року, керування транспортним засобом з наявними технічними несправностями транспортного засобу та без посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, тобто в діях ОСОБА_1 наявний склад вказаних правопорушень.

Згідно ч.2ст.36 КУпАП,якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до пункту 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" №14 від 23.12.2005 не можна накладати стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.

При обрані міри адміністративного стягнення суддею враховуються обставини справи, характер правопорушення, особу правопорушника, який не працює та, відповідно, не має змоги належним чином виконати стягнення у виді штрафу в великих розмірах, також судом враховуються неодноразові вчинення правопорушень ОСОБА_1 та їх ступінь, обставин що обтяжують чи пом`якшують відповідальність не встановлено. Тому до правопорушника згідно вимог ст. 36 КУпАП слід застосувати остаточне адміністративне стягнення в межах найсуворішої санкції з числа вчинених правопорушень, якою в даній справі є ч. 2 ст. 130 КУпАП, так як вона передбачає найсуворіший вид стаягнення, - у виді адміністративного арешту на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки він не належить ОСОБА_1 .

Відповідно до положеньст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2ст.4 Закону України «Про судовий збір»з правопорушника в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного,керуючись ст. 7, 9, 40-1, 33, 35, 36, 121, 126, ч.1, ч. 2 ст.130, 280, 283,284 КУпАП, ч. 2 ст. 4 п. 5 ЗУ «Про судовий збір»та керуючись, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

На підставіст. 36 КУпАП, об`єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 275/18/23, № 275/19/23, 275/20/23 та № 275/60/23 та присвоїти єдиний унікальний номер справи № 275/18/23.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні 01.01.2023 та 19.01.2023 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 121,ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130,ч.2ст.130КУпАП та на підставі ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 10 (десять) діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки та без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 536 гривень 80 копійок (отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Роз`яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Брусилівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя П. В. Миколайчук