Рішення № 109506448, 09.03.2023, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.03.2023
Номер справи
569/19133/22
Номер документу
109506448
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 569/19133/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2023 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,

за участі секретаря судового засідання Янок М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії

учасники справи у судове засідання не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

21 грудня 2022 року Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (надалі - позивач) звернувся до Рівненського міського суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідачка), в якому просить стягнути з відповідачки суму надміру виплачених коштів в розмірі 21 487 грн 11 коп.

Позовну заяву мотивує тим, що відповідно до особисто поданої заяви від 31 жовтня 2018 року № 1/1605 та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення) відповідачці була призначена та виплачена житлова субсидія управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, за адресою: АДРЕСА_1 , в сумі 21 487 грн 11 коп. Під час проведення перевірки особової справи №155283 державним соціальним інспектором за інформацією, з державного реєстру речових прав на нерухоме майно було виявлено, що відповідачка подала декларацію про готовність об`єкта до експлуатації 19.06.2018. Згідно з декларацією від 19.06.2018 вартість майна складає 650 000 грн.

Підпунктом 4 п. 6 Положення визначено, що субсидії не призначаються, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень. Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянами подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заява про призначення житлової субсидії та декларація продоходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Також, п. 13 Положення встановлено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.10.2018, поданої особисто відповідачкою, для призначення субсидії в розділі V вказано, що немає придбання майна та оплати товарів або оплати послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис.грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії. Однак, інформацію про набуття права власності відповідно до поданої 19.06.2018 декларації про готовність об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту, на введену в експлуатацію частину будинку на суму 650 000 грн. відповідачка не вказала. Дана інформація підтверджується витягом з державного реєстру речових прав та декларацією про готовність об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту. Своїм підписом на заявах про призначення житлових субсидій відповідачка підтвердила, що її було повідомлено про обов`язок повідомити Управління про всі обставини, що впливають на призначення субсидії, що засвідчила власним підписом, та одночасно надала згоду на отримання інформації відносно себе та членів своєї сім`ї, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. Тобто відповідачка усвідомлювала ймовірність настання наслідків у разі (приховування) неповідомлення відомостей, а отже обов`язок щодо повноти та правдивості інформації вказаної у заяві та декларації покладається на заявника. В декларації також вказано, що відповідачка усвідомлює, що в разі подання відомостей у неповному обсязі або недостовірних про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. В такому разі відповідачка зобов`язалась повернути надмірно перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Ухвалою суду від 29.12.2022 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, перше судовезасідання длярозгляду справипо сутіпризначено на 07.02.2023.

07 лютого 2023 року розгляд справи було відкладено на 09.03.2023.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

В судове засідання відповідачка повторно не з`явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавала.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідачки в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.

Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Як встановлено судом, 31.10.2018 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, правонаступником якого є Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, із заявою про призначення житлової субсидії.

В розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.10.2018, зазначила провідсутність унеї тачленів сім`ї інших доходів.

Одночасно відповідачкою було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 19.06.2018. Однак, інформацію про набуття права власності відповідно до поданої 19.06.2018 декларації про готовність об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту, на введену в експлуатацію частину будинку на суму 650 000 грн. відповідачка не вказала. Дана інформація підтверджується витягом з державного реєстру речових прав та декларацією про готовність об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту. Своїм підписом на заявах про призначення житлових субсидій відповідачка підтвердила, що її було повідомлено про обов`язок повідомити Управління про всі обставини, що впливають на призначення субсидії, що засвідчила власним підписом, та одночасно надала згоду на отримання інформації відносно себе та членів своєї сім`ї, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. Тобто відповідачка усвідомлювала ймовірність настання наслідків у разі (приховування) неповідомлення відомостей, а отже обов`язок щодо повноти та правдивості інформації вказаної у заяві та декларації покладається на заявника. В декларації також вказано, що відповідачка усвідомлює, що в разі подання відомостей у неповному обсязі або недостовірних про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання.

Оскільки відповідачкою було задекларовано неповну та недостовірну інформацію, то це призвело до надмірного нарахування житлової субсидії за вказаний вище період на суму 21 487 грн 11 коп.

Відповідно до копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта 209052185 від 15.05.2020, відповідачка та ОСОБА_2 є співвласниками житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 4 «Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» від 07 лютого 2002 року № 112/6400 при визначенні сукупного доходу органи, що призначають допомогу, користуються усіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією органів державний податкових адміністрацій.

Згідно з п.22 Положення (чинного на момент спірних відносин) сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається за вимогою органу, що призначив субсидію.

Згідно із пунктом 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України. Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 97 року за № 39/283/90/5 (далі - Порядок) в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення - подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану одержувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Згідно з копією листа № 08-2778 від 12.06.2020, відповідачці було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 30.07.2020 внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру наданої житлової субсидії в розмірі 12169 грн 83 коп. та на рахунок Міністерства соціальної політики України суму надміру наданої субсидії в розмірі 9317 грн 28 коп.

Як встановлено під час дослідження матеріалів даної справи, на даний час відповідачка кошти не сплатила.

Відповідно до ст. 177 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також матеріальні і не матеріальні блага.

Статтею 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 для призначення субсидії громадянами подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заява про призначення житлової субсидії та декларація продоходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Також, п. 13 Положення встановлено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Таким чином, оскільки отримувачкоюдопомоги булоприховано таподано недостовірні дані промайновий стан,що вплинулона встановленняправа напризначення житлової субсидії,внаслідок чогопозивачем були надміру виплачені кошти, а саме житлова субсидія в сумі 21 487, 11 грн., які відповідачкою не повернуті, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 481, 00 грн.

Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 21 487, 11 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481, 00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 03195441);

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повне судове рішення складено 13 березня 2023 року.

Суддя Левчук О. В.