Рішення № 109497175, 01.03.2023, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2023
Номер справи
440/9216/22
Номер документу
109497175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9216/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Садошенко А.П.,

представника позивача Литовченка Р.В.,

представника відповідача Білька В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,

В С Т А Н О В И В:

24 жовтня 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява позивача ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУНП в Полтавській області), у якій позивач просить: визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 28.09.2022 №1225 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" та наказ Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с; поновити ОСОБА_1 на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області з 29.09.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані накази є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки він не вчинив дисциплінарного проступку, за який його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення оскаржуваними наказами. Пояснює, що 03.09.2022 прийшов на своє робоче місце у стані алкогольного сп`яніння у зв`язку з тим, що до пізнього часу 02.09.2022 вживав алкогольні напої, проте, 03.09.2022 було вихідним днем та він не знав про те, що має заступити на чергування. У зв`язку з чим ОСОБА_1 вважає, що службове розслідування проведено неналежним чином, висновки цього службового розслідування є безпідставними та необґрунтованими.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/9216/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18 листопада 2022 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 36-43/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що 06.09.2022 до ГУНП в Полтавській області надійшов рапорт начальника відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковника поліції Нагайцева О.І. про те, що 03.09.2022 о 08:00 дільничний офіцер поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 прибув на інструктаж перед заступанням в добовий наряд із явними ознаками алкогольного сп`яніння. З метою своєчасного та об`єктивного з`ясування всіх обставин справи наказом ГУНП від 07.09.2022 №783 призначено проведення службового розслідування дисциплінарною комісією. Відповідач пояснює, що наказом ГУНП в Полтавській області від 11.08.2022 №690 "Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану" встановлено тимчасово, на період воєнного стану, для поліцейських структурних та окремих підрозділів апарату ГУНП, територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП та поліцейських органів та підрозділів, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Полтавської області, шестиденний робочий тиждень, скасувавши вихідний день - суботу. Відповідно до графіку охорони адміністративної будівлі відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковник ОСОБА_1 мав заступити на чергування 03.09.2022, про що був повідомлений завчасно. Близько 08:00 03.09.2022 позивач прибув до підрозділу для заступання в наряд з явними ознаками алкогольного сп`яніння, відмовився від проходження медичного освідування, що належним чином задокументовано. Вказує, що ОСОБА_1 перебував на службі у стані алкогольного сп`яніння, що сам підтвердив у своїх поясненнях, виражався нецензурною лайкою, грубо себе поводив із оточуючими, неодноразово відмовлявся від проходження освідування у медичному закладі. Відповідач вважає, що вказане вище стало можливим внаслідок особистої недисциплінованості позивача та порушення ним вимог законів та інших нормативно-правових актів.

18 листопада 2022 року до суду надійшло клопотання відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем строку для звернення до суду /а.с. 93-94/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2022 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Зазначено, що недоліки необхідно усунути шляхом подання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску /а.с. 101-103/.

02 грудня 2022 року позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду /а.с.110-111/.

Одночасно із цією заявою позивачем подано клопотання про витребування доказів /а.с. 112/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у справі №440/9216/22. Відмовлено у задоволенні клопотання відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області про залишення позову без розгляду у справі №440/9216/22. Продовжено розгляд справи №440/9216/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказів, поновлення на посаді за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) /а.с. 116-118/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 02 грудня 2022 року про витребування доказів у справі №440/9216/22 /а.с. 119-120/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року вирішено перейти до розгляду справи №440/9216/22 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання /а.с. 121-122/.

12 грудня 2022 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 124-125/, в якій позивач зазначив, що наказ ГУНП в Полтавській області від 11.08.2022 №690 "Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану" є протиправним, оскільки суперечить розділу ІІІ Інструкції №1560. Вказує, що відповідачем не надано доказів того, що позивач був повідомлений про те, що 03.09.2022 повинен був заступити на чергування.

02 січня 2023 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив /а.с.141-142/, у яких представник відповідача вказує, що наказ ГУНП в Полтавські області від 11.08.2022 №690 "Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану" прийнято на підставі статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану в Україні" та Плану запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану в Україні, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №181-р, та цим наказом встановлено шестиденний робочий тиждень, скасувавши вихідний день суботу, тимчасово на період дії воєнного стану.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 січня 2023 року клопотання відповідача про виклик для допиту в якості свідка ОСОБА_2 задоволено. Викликано в судове засідання для допиту в якості свідка ОСОБА_2 . Встановлено наступний порядок з`ясування обставин справи та дослідження доказів під час розгляду справи по суті: допит свідка ОСОБА_2 ; дослідження електронних доказів; дослідження письмових доказів. Закрито підготовче провадження та призначено справу № 440/9216/22 до судового розгляду /а.с. 150-152/.

Представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судових засіданнях проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, показання свідка ОСОБА_2 , дослідивши електронні та письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу на посадах у Національній поліції з 27.01.2017 по 05.10.2022, що підтверджується послужним списком ОСОБА_1 /а.с. 47-50/. Зокрема, з 29.01.2021 по 05.10.2022 позивач проходив службу на посаді дільничного офіцеру поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

Наказом Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 07.07.2022 №37 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" за порушення службової дисципліни, а саме не дотримання вимог п.п. 1 п. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п. 2, 3 р.ІV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС від 09.11.2016 №1179 та ст. 15 КУпАП України дільничному офіцеру поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_1 оголошено догану /а.с. 190-191/.

Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 11.08.2022 №690 "Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану" установлено тимчасово, на період дії воєнного стану, для поліцейських структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП та поліцейських органів та підрозділів, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Полтавської області, шестиденний робочий тиждень, скасувавши вихідний день-суботу /а.с. 53/.

06.09.2022 до ГУНП в Полтавській області надійшов рапорт начальника відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковника поліції ОСОБА_2 про те, що дільничний офіцер поліції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 прибув на інструктаж перед застуванням на добовий наряд із явними ознаками алкогольного сп`яніння /а.с. 64/. Із метою з`ясування обставин зазначеного, відповідно до вимог п. 1 р.ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2018 №893, наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області №783 від 07.09.2022 "Про призначення та проведення службового розслідування" призначено за вказаним фактом службове розслідування у формі письмового провадження (пункт 1 наказу); проведення службового розслідування доручено дисциплінарній комісії у складі голови та членів дисциплінарної комісії, які зазначені у пункті 2 цього наказу; наказано голові дисциплінарної комісії майору поліції ОСОБА_3 матеріали службового розслідування надати на затвердження в установленому порядку (пункт 3 наказу) /а.с. 65/.

21.09.2022 дисциплінарною комісією складено висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової дільничним офіцером поліції СП відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковником поліції ОСОБА_1 , який затверджено т.в.о. начальника ГУНП в Полтавській області 21.09.2022, та пунктом 3 якого запропоновано за грубе порушення службової дисципліни, що виразилося у порушенні вимог п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п.п. 1, 6, 14 п. 3 ст. 1 р. І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII, та абзацу 9, 11 п. 1, абзацу 7 п. 2 р. II, п. 3 р. IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, що виразилось у появі на робочому місці у стані алкогольного сп`яніння, вчинення дій що підривають авторитет Національної поліції України та дій, які кваліфікуються за ч.1 ст.178 КУпАП (Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, .... або поява в громадських місцях у п`яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль) до дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції /а.с. 55-63/.

Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28.09.2022 №1225 " Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" за грубе порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п. 1, 6, 14 п. 3 ст. 1 р. І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII, та абзацу 9, 11 п. 1, абзацу 7 п. 2 р. II, п. 3 р. IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, що виразилось у появі на робочому місці у стані алкогольного сп`яніння, вчинення дій що підривають авторитет Національної поліції України та дій, які кваліфікуються за ч. 1 ст. 178 КУпАП (поява в громадських місцях у п`яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль), дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції /а.с. 90-91, 95-96/.

Позивач ознайомився з наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 28.09.2022 №1225 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" 30 вересня 2022 року, про що наявна відмітка про ознайомлення та підпис позивача у спірному наказі /а.с. 95-96/.

Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с "По особовому складу" підполковника ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції, звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), 05 жовтня 2022 року /а.с. 52/.

Витяг з наказу Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с "По особовому складу" в частині звільнення зі служби позивач отримав 05 жовтня 2022 року, що підтверджується розпискою ОСОБА_1 від 05.10.2022. /а.с. 97/.

Позивач не погодився з наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 28.09.2022 №1225 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" та з наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с "По особовому складу" та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним наказу Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 28.09.2022 №1225 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" та наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с "По особовому складу", суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 3 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлює, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами. На працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №580-VIII поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 1 статті 18 Закону №580-VIII визначено, що поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

Відповідно до частини 1, 2 статті 19 Закону №580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Частина 1 статті 64 Закону №580-VIII передбачає, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім`я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки".

Пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону №580-VIII встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Частина 1 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII (далі Дисциплінарний статут), визначає, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Відповідно до пунктів 1, 6, 14 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов`язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов`язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов`язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп`яніння.

Згідно з абзацами 9, 11 пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 грудня 2016 р. за № 1576/29706, під час виконання службових обов`язків поліцейський повинен: контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку; дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики.

Відповідно до абзацу 7 пункту 2 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 грудня 2016 р. за № 1576/29706, під час виконання службових обов`язків поліцейському заборонено: перебувати на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння, уживати тютюнові вироби під час безпосереднього виконання службових обов`язків і в невстановленому місці.

Згідно з пунктом 3 розділу ІV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 грудня 2016 р. за № 1576/29706, за будь-яких обставин і відносно будь-якої людини як у робочий, так і в неробочий час поліцейський зобов`язаний дотримуватися норм професійної етики. При зверненні до особи поліцейському заборонено бути зверхнім, погрожувати, іронізувати, використовувати ненормативну лексику та допускати дискримінацію в будь-якій формі.

За приписами статті 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Відповідно до статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

Згідно з приписами статті 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Статтею 14 Дисциплінарного статуту встановлено, що службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

У разі надходження до органу поліції матеріалів про вчинення поліцейським адміністративного правопорушення, що складені в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення, службове розслідування не призначається, а рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності приймається на підставі зазначених матеріалів.

Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.

У разі вчинення поліцейським більше двох дисциплінарних порушень проводиться одне службове розслідування. Якщо протягом проведення службового розслідування поліцейським вчинено інший дисциплінарний проступок, розпочинається нове службове розслідування.

У разі надходження скарги на рішення, дії чи бездіяльність поліцейського, щодо яких вже проводиться службове розслідування, така скарга долучається до матеріалів службового розслідування.

У разі надходження скарги на рішення, дії чи бездіяльність поліцейського, щодо яких є висновок дисциплінарної комісії, такі скарги не розглядаються, якщо не містять інформації, яка не була досліджена під час проведення службового розслідування. Про відмову у розгляді скарги заявник інформується у десятиденний строк.

Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 р. за № 1355/32807 (надалі - Порядок №893), службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Згідно з пунктом 1 розділу V Порядку №893 проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VІ Порядку №893 зібрані під час проведення службового розслідування матеріали та підготовлені дисциплінарною комісією документи формуються нею у справу.

Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.

Згідно з пунктами 1, 3 розділу VІІ Порядку №893 у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.

Уповноважений керівник, враховуючи характер проступку, обставини, за яких він був учинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, визначає вид дисциплінарного стягнення, що підлягає застосуванню до поліцейського, та видає письмовий наказ про його застосування. У разі якщо керівник не уповноважений на застосування дисциплінарних стягнень, він порушує перед старшим прямим керівником клопотання про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності.

Застосування до поліцейського, винного в учиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання здійснюються з урахуванням вимог статей 19-22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Виконання таких дисциплінарних стягнень, як звільнення з посади, пониження в спеціальному званні на один ступінь та звільнення зі служби в поліції, шляхом видання наказів по особовому складу покладається на підрозділи кадрового забезпечення (служби персоналу) територіальних органів поліції, установ та закладів поліції, а також ЗВО.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 06.09.2022 до ГУНП в Полтавській області надійшов рапорт начальника відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковника поліції ОСОБА_2 про те, що дільничний офіцер поліції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 прибув на інструктаж перед застуванням на добовий наряд із явними ознаками алкогольного сп`яніння /а.с. 64/. Із метою з`ясування обставин зазначеного, відповідно до вимог п. 1 р.ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2018 №893, наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області №783 від 07.09.2022 "Про призначення та проведення службового розслідування" призначено за вказаним фактом службове розслідування у формі письмового провадження (пункт 1 наказу); проведення службового розслідування доручено дисциплінарній комісії у складі голови та членів дисциплінарної комісії, які зазначені у пункті 2 цього наказу; наказано голові дисциплінарної комісії майору поліції ОСОБА_3 матеріали службового розслідування надати на затвердження в установленому порядку (пункт 3 наказу) /а.с. 65/.

21.09.2022 дисциплінарною комісією складено висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової дільничним офіцером поліції СП відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП підполковником поліції ОСОБА_1 , який затверджено т.в.о. начальника ГУНП в Полтавській області 21.09.2022, пунктом 3 якого запропоновано за грубе порушення службової дисципліни, що виразилося у порушенні вимог п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п.п. 1, 6, 14 п. 3 ст. 1 р. І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII, та абзацу 9, 11 п. 1, абзацу 7 п. 2 р. II, п. 3 р. IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, що виразилось у появі на робочому місці у стані алкогольного сп`яніння, вчинення дій що підривають авторитет Національної поліції України та дій, які кваліфікуються за ч.1 ст.178 КУпАП (Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, .... або поява в громадських місцях у п`яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль) до дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції /а.с. 55-63/.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 11.08.2022 №690 "Про деякі питання посиленого варіанту службової діяльності на період дії на території України воєнного стану" установлено тимчасово, на період дії воєнного стану, для поліцейських структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП та поліцейських органів та підрозділів, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Полтавської області, шестиденний робочий тиждень, скасувавши вихідний день-суботу /а.с. 53/.

Вказаний наказ не оскаржується позивачем у справі, що розглядається, не скасований та був чинним на час виникнення спірних правовідносин, тому суд не бере до уваги доводи позивача про протиправність цього наказу від 11.08.2022 №690.

Отже, 03.09.2022 для поліцейських структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних (відокремлених) підрозділів ГУНП та поліцейських органів та підрозділів, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Полтавської області, діяв шестиденний робочий тиждень, а саме, субота була робочим днем.

Водночас, 02.09.2022 начальником ВП №1 ПРУП ГУНП в Полтавській області підполковником поліції О.Нагайцевим було затверджено графік охорони адмінбудівлі відділу поліції №1 з 08:00 03.09.2022 до 08:00 04.09.2022, згідно якого ОСОБА_1 повинен був заступити на чергування 03.09.2022 з 08:00 /а.с. 66/.

Допитаний у судовому засіданні 01.03.2023 свідок ОСОБА_2 , який станом на 03.09.2022, займав посаду начальника відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, надав показання про те, що він особисто повідомив напередодні у п`ятницю ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_1 заступає на чергування у суботу (03.09.2022), ОСОБА_1 з`явився у суботу зранку на службу з ознаками алкогольного оп`яніння (нечіткі рухи, запас алкоголю з порожнини рота), свідок по телефону визвав співробітників головної інспекції ГУНП в Полтавській області, які приїхали до відділу поліції №1, зброя знаходилася у ОСОБА_1 та її забрав у останнього начальник превенції.

У письмових поясненнях від 16.09.2022 начальник сектору превенції відділу № 1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_4 повідомив, що 03.09.2022 близько 08:00 підполковник ОСОБА_1 прибув до підрозділу з явними ознаками, залишками вживання алкоголю про цю ситуацію він відразу повідомив керівника підрозділу, через деякий час до ВП №1 прибули працівники УГІ, які у подальшому займалися ОСОБА_1 /а.с. 68/.

Комісійним актом від 03.09.2022 №4078 зафіксовано, що 03.09.2022 о 08:00 в приміщенні відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області під час проведення інструктажу заступаючого добового наряду начальником відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області підполковником поліції ОСОБА_5 виявлено дільничного офіцера поліції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_6 , який перебував на робочому місці з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови та поведінка, що не відповідає обстановці. Про дану подію було невідкладно повідомлено працівників УГІ ГУНП в Полтавській області та після їх приїзду з метою визначення ступеню спяніння дільничному офіцеру поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області підполковнику поліції ОСОБА_1 працівниками УГІ було неодноразово запропоновано пройти огляд на визначення стану сп`яніння з використанням газоаналізатора "Драгер" або в закладі охорони здоров`я, в свою чергу ОСОБА_1 неодноразово відмовився /а.с. 67/.

Зазначені вище події 03.09.2022 та факт відмови позивача від проходження освідування були зафіксовані на боді-камеру DSJ_0000000_000000 старшого інспектора ВП УГІ ГУНП майора поліції ОСОБА_7 , відеозаписи №№0000000_00000020220903083012_0018В, 0000000_00000020220903091515_0019В, 0000000_00000020220903093816_0020В, якими підтверджено, що: ОСОБА_1 03.09.2022 знаходився у приміщенні відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП у форменому одязі працівника поліції (однострій поліцейського), лаявся, використовуючи ненормативну лексику як в будівлі відділу поліції, так і вийшовши на вулицю перед приміщенням адміністративної будівлі та перебуваючи в однострії, де перебували перехожі громадяни; ОСОБА_1 знав про те, що повинен був заступити на чергування 03.09.2022 (зазначає "Мене вчора поставили в наряд в 9 вечора. Строгін мене поставив", "Мене поставили в наряд вчора в 9 часов вечора", відеозапис №№0000000_00000020220903083012_0018В); ОСОБА_1 знав про шестиденний робочий день та про те, що субота є робочим днем (на запитання "Ви знаєте, що у нас шестиденний робочий день, сьогодні субота і сьогодні робочий день?" відповідь ОСОБА_1 "Так, знаю"); 03.09.2022 ОСОБА_1 неодноразово відмовлявся від проходження пройти огляд на визначення стану сп`яніння з використанням газоаналізатора "Драгер" або в закладі охорони здоров`я.

Відповідно до пункту 1 розділу І, пунктів 4, 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2019 р. за № 28/32999, ця Інструкція регулює застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів.

Під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов`язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.

Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов`язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов`язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Таким чином, відеозапис з портативного відеореєстратора працівника поліції ОСОБА_7 є належним та допустимим доказом у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

У письмових поясненнях від 07.09.2022, які містяться у матеріалах службового розслідування, ОСОБА_1 пояснив, що 03.09.2022 він прийшов на своє робоче місце в стані алкогольного сп`яніння у зв`язку з тим, що до пізнього часу 02.09.2022 він вживав алкогольні напої, так як склалася складна життєва ситуація з минулою жінкою стосовно грошових коштів ... /а.с. 73/.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що підполковник поліції ОСОБА_1 у робочий день 03.09.2022 прибув на місце несення служби у однострії поліцейського (форменому одязі працівника поліції) з явними ознаками алкогольного сп`яніння, від визначення стану сп`яніння, зокрема, в закладі охорони здоров`я, неодноразово відмовився, під час спілкування з іншими працівниками поліції лаявся, використовуючи ненормативну лексику, свідком таких дій позивача стала громадськість, а отже, позивачем вчинено дії, що підривають авторитет Національної поліції України в очах громадськості та є несумісними із подальшим проходженням служби.

Суд зазначає, що в основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, порушення яких утворює факт порушення Присяги. Під порушенням Присяги працівника поліції слід розуміти скоєння працівником поліції проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як носія влади, що призводить до приниження авторитету поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків.

Застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням обставин у справі та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень.

Вимоги морального змісту віднесені до службово-трудових обов`язків працівників поліції. Приймаючи присягу, позивач зобов`язався вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 25.04.2019 у справі №816/604/17.

На думку суду, описана вище поведінка позивача, як поліцейського, суперечить загальним принципам, встановленим для співробітників органів поліції. Вчинення подібних дій призводить до встановлення негативної суспільної думки населення щодо органів правопорядку, які у відповідності до своїх службових обов`язків повинні неупереджено дотримуватись законодавства України, в тому числі щодо морально-етичних принципів.

Із урахуванням встановлених обставин справи, суд погоджується з доводами відповідача про порушення позивачем приписів порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п. 1, 6, 14 п. 3 ст. 1 р. І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII, та абзацу 9, 11 п. 1, абзацу 7 п. 2 р. II, п. 3 р. IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, що виразилось у появі на робочому місці у стані алкогольного сп`яніння, вчинення дій що підривають авторитет Національної поліції України.

На час вирішення відповідачем питання про обрання виду заходу дисциплінарного впливу до позивача, останній мав не зняте дисциплінарне стягнення у вигляді догани за вчинення дисциплінарного проступку, що підтверджується наказом Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 07.07.2022 №37 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності", з яким позивач ознайомлений 25.07.2022 /а.с. 190-191/.

Так, наказом Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 07.07.2022 №37 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" за порушення службової дисципліни, а саме не дотримання вимог п.п. 1 п. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", п. 2, 3 р.ІV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС від 09.11.2016 №1179 та ст. 15 КУпАП України дільничному офіцеру поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_1 оголошено догану /а.с. 190-191/.

Слід також зазначити, що застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте, його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням обставин у справі та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень.

Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Національної поліції у Полтавській області від 28.09.2022 №1225 "Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності" та наказ Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 05.10.2022 №437 о/с "По особовому складу", яким позивача звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), 05 жовтня 2022 року, - прийняті відповідачем на підставі, в межах повноважень, у спосіб, передбачені законодавством України, та обґрунтовано. Тому підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

Беручи до уваги те, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині поновлення його на посаді є похідними від вимог про визнання його звільнення незаконним, у задоволенні вказаних вимог також слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2-9, 72-77, 90, 139, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області

Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 13 березня 2023 року.

Суддя С.С. Сич