Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 673/1140/22
Провадження № 2-а/673/5/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2023 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
що діє як адміністративний суд
в складі : головуючий суддя Дворнін О.С.
при секретарі судового засідання Демчишиній Н.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся із зазначеним позовом до суду, вказавши, що 09.11.2022 року, капралом поліції Бат.1 Роти 4 управління патрульної поліції в Хмельницькій області Шанчуком О.А. було винесено відносно його постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, та притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 ст. 126 КУпАП з накладенням штрафу у розмірі 425 грн.
Із винесеною вищевказаною постановою позивач категорично не погоджується, оскільки порушень Правил дорожнього руху не допускав. Зауважив, що працівник поліції зупинив його для перевірки поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ, такий поліс позивачем і було надано на вимогу (Поліс №ЕР-206911620), проте працівник виявив розбіжність у д.н.з. а саме у полісі значиться НОМЕР_1 ), а у свідоцтві про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 , що не є порушенням ПДР, оскільки поліс ОСЦВП у позивача є, крім того VIN код вказаний вірно, що і є прив`язкою до транспортного засобу, однак поліцейським була винесена оспорювана постанова.
В судове засідання позивач не з`явився, подав до суду клопотання про слухання справи у його відсутності,в якій вимоги позову підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав суду відзив в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що оспорюванні дії працівника поліції відповідають вимогам закону та постанова винесена правомірно.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вказаний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Так, відповідно до ст.9КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ст.62Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, судом враховується, що згідно із ст.72КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Орган (посадова особа) при розгляді справи, зокрема, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність; повинен своєчасно, всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності до закону тощо (статті 245, 280 Кодексу). Згідно з Кодексом провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення (пункт 1 статті 247); справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито, крім випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці (частина перша статті 249); оцінка доказів ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності (стаття 252) тощо.
Згідно зі ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Пунктом 24 Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від23грудня 2005року №14«Про практикузастосування судамиУкраїни законодавствау справахпро деякізлочини протибезпеки дорожньогоруху таексплуатації транспорту,а такожпро адміністративніправопорушення натранспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про
вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Статтею 280КУпАП встановлено, що посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом із цим, зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що поліцейським при винесенні такої не було наведено доказів, на яких ґрунтується його висновок про вчинення позивачем інкримінованого йому адміністративного правопорушення, та не зазначено мотивів відхилення доводів позивача, на які він посилається як на підставу своїх позовних вимог, зокрема, про те, що він не порушував Правил дорожньогоруху України.
Крім того, відповідачем не було надано до суду жодних матеріалів фото- чи відеозйомки вчиненого правопорушення або інших доказів, якими суб`єкт владних повноважень обґрунтовує правомірність прийнятого ним рішення.
Відповідно до ст. 20-1. Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», Чинність договору страхування у разі зміни власника забезпеченого транспортного засобу.
20-1.1. У разі зміни власника забезпеченого транспортного засобу договір страхування зберігає чинність до закінчення строку його дії.
20-1.2. У разі відчуження забезпеченого транспортного засобу права та обов`язки страхувальника переходять до особи, яка прийняла такий транспортний засіб у свою власність.
Так, вище наведене свідчить про те, що зміна державного номерного знаку чи невідповідність державного номерного знаку у полісі не є піставою вважати поліс не чинним тим більш - вважати його відсутнім.
Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основу суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.77КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки поліс ОСЦВП у ОСОБА_1 наявний, дійсний, із вище наведеного вбачається, що у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення. Тому в силу ст. 298 КУпАП, постанова серії ЕАР №6147390 підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.90КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним доказам в цілому (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Напідставі викладеного,керуючись ст.ст.241-244КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАР № 6147390 від 09.11.2022 року, винесену капралом поліції Бат.1 Роти 4 управління патрульної поліції в Хмельницькій області Шанчуком Олександром Андрійовичем, про визнання ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 Кодексу про адміністративні правопорушення з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 гривень.
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Роз`яснити сторонам провадження, що судом при прийнятті рішення були застосовані положення частини третьої статті 243 КАС України, тому складання рішення у повному обсязі може бути відкладено на строк не більше як десять днів з дня закінчення розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області. У разі застосування судом частини третьої ст. 243 КАС України, а також прийняття постанови (рішення) у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. С. Дворнін