Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2023 року Справа № 915/31/23
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14; адреса електронної пошти: contact@dsbt.gov.ua; ідентифікаційний код 39816845)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Флоренко Максима Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; адреса електронної пошти невідома; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 )
про: стягнення 8 155,31 грн,
Суть спору:
05.01.2023 Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою № 49351/826/24-22 від 26.12.2022 (з додатками), в якій просить суд:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Флоренка Максима Миколайовича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 8 155 гри, 31 коп. за реквізитами: одержувач платежу ГУК у Черк.обл. / тг м.Черкаси/22160100, Код ЄДРПОУ: 37930566, Банк: Казначейство України (ел.адм.подат.), р/р UА368999980313121216000023759, призначення платежу: плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
3. Стягнути з відповідача на користь Державної служби України з безпеки на транспорті понесені судові витрати в розмірі 2481,00 грн. на розрахунковий рахунок UА138201720343160001000092021, Державна казначейська служба України у місті Києві.
4. Про час та місце розгляду справи повідомити Державну службу з безпеки на транспорті.
Позовні вимоги ґрунтуються на підставі: акту № 298638 Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.09.2021; талону про зважування від 04.09.2021; рахунку № 2032 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.09.2021, з розрахунком; довідки № 0053171 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.09.2021; акту № 0051289 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.09.2021; свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та посвідчення водія; товарно-транспортної накладної від 03.09.2021; постанови № 306441 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 07.10.2021; постанови про закінчення виконавчого провадження від 28.12.2021; листів-повідомлень №73038/726.4/24-21 від 06.09.2021, № 46494/4.3/24-22 від 13.12.2022; акту обстеження майданчика для роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на км 210+450 автодороги М-05 Київ-Одеса (правий проїзд) від 28.11.2020; сертифікату та декларації відповідності; направлення на рейдову перевірку № 012363 від 27.08.2021; щотижневого графіку проведення перевірок Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період 30.08.2021 - 05.09.2021; графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Черкаській області на вересень 2021 року; графіку проведення спільних перевірок по врегулюванню питань з дотримання транспортного законодавства у Черкаській області на липень-вересень 2021; застосування норм ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», ст.ст. 48, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», приписів Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994; та мотивовані, зокрема, тим, що посадовою особою, Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, а саме старшим державним інспектором Марченком Є.В. 04.09.2021 на підставі направлення на рейдову перевірку № 012363 від 27.08.2021 на 210 км. + 450 м. а/д М-05 «Київ-Одеса» проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF XF 105.460, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричіпом марки ATM OKF 18/27C, реєстраційний номер НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_1 . Згідно товарно-транспортної накладної від 03.09.2021, наданої під час проведення перевірки, автомобільним перевізником є ФОП Флоренко. Посадовою особою Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF XF 105.460 (реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 ) з напівпричіпом марки ATM OKF 18/27 С (реєстраційний номер НОМЕР_3 ), у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме навантаження на строєну вісь транспортного засобу з вантажем склала 23,98 т., при допустимому 22 т. Фізичній особі-підприємцю Флоренку Максиму Миколайовичу нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 254,80 євро, що еквівалентно 8 155 грн. 31 коп. (курс НБУ станом на 04.09.2021 за 1 євро = 32,0067 грн.), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 2032 від 04.09.2021.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 10.01.2023 позовну заяву було прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/31/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено для сторін процесуальні строки для подання заяв по суті справи.
Копія вказаної ухвали була направлена учасникам справи, на їх адреси місцезнаходження, визначені у відповідності до приписів ч. 2 ст. 27 ГПК України.
Так, позивач отримав копію ухвали 24.01.2023 що вбачається з наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення зі штрихкодовим ідентифікатором 540050102048.
Копія ухвали, направлена на адресу місцезнаходження відповідача, встановлену судом за даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань була 25.01.2023 повернута поштовим відділенням до суду з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою» (поштове відправлення зі штрихкодовим ідентифікатором 5400501011734).
Статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до статей 9, 14, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» на підставі поданих юридичною особою документів у Єдиному державному реєстрі зазначаються відомості про її місцезнаходження.
Тобто, офіційне місцезнаходження повідомляється юридичною особою для забезпечення комунікації та зв`язку із нею зацікавлених осіб, у тому числі контрагентів, органів державної влади тощо.
При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Крім того, ч. 7 ст. 120 ГПК України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Отже, в разі коли фактичне місцезнаходження учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень за своїм офіційним місцезнаходженням покладається саме на таку особу - учасника процесу.
Відповідно до приписів п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, з урахуванням приписів п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, слід вважати, що днем вручення Фізичній особі-підприємцю Флоренко Максиму Миколайовичу копії ухвали Господарського суду Миколаївської області від 10.01.2023 у справі № 915/31/23 є 25.01.2023.
Станом на час розгляду справи будь-яких заяв чи клопотань як по суті справи, так і з процесуальних питань, від учасників справи до суду не надходило.
Відповідач правом, передбаченим ст. 165 Господарського процесуального кодексу України щодо оформлення відзиву на позовну заяву і документів, що підтверджують заперечення проти позову, не скористався, про причини ненадання відзиву суд не повідомив.
Так, як уже було наведено вище, ухвалою суду від 10.01.2023 відповідачу було встановлено строк у 15 днів від дня отримання даної ухвали для надання суду відзиву. З вищевикладеного судом встановлено, що датою отримання відповідачем копії відповідної ухвали є 25.01.2023. За такого, встановлений судом строк на подання відзиву, для відповідача тривав до 09.02.2023 включно.
Разом із тим, протягом встановленого процесуального строку відповідач ні відзиву на позовну заяву, ні будь-яких заяв чи клопотань з означеного питання суду не надав.
За правилами ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд розглянув дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 252 ГПК України).
При цьому, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішив справу за наявними матеріалами.
Ознайомившись з матеріалами справи, дослідивши надані докази у їх сукупності, суд -
В С Т А Н О В И В:
На підставі направлення на рейдову перевірку № 012363 від 27.08.2021, у відповідності до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Центрального міжрегіональним управління Укртрансбезпеки у період з 30.08.2021 по 05.09.2021, затвердженого начальником Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 27.08.2021 та графіку проведення спільних перевірок по врегулюванню питань з дотримання транспортного законодавства у Черкаській області на липень-вересень 2021, посадовою особою Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, а саме старшим державним інспектором Марченком Є.В. 04.09.2021 на 210 км. + 450 м. а/д М-05 «Київ-Одеса» проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, зокрема, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF XF 105.460, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричіпом марки ATM OKF 18/27C, реєстраційний номер НОМЕР_3 .
При здійсненні габаритно-вагового контролю використовувалися засоби вимірювальної техніки - Ваги автомобільні для зважування в русі типу ВА-Д, на який наявний сертифікат відповідності UA.TR.113-0076/25F-20 від 17.09.2020, чинний до 16.09.2021 та декларація про відповідність №2061.
3a результатами габаритно-вагового контролю, посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме навантаження на строєну вісь транспортного засобу з вантажем склала 23,98 т, при допустимому 22 т.
Згідно свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , НОМЕР_5 власником зупиненого автомобіля є Фізична особа-підприємець Флоренко Максим Миколайович, який є перевізником.
За кермом даного транспорту перебував водій Жиляєв Денис Олександровича, посвідчення водія НОМЕР_6 від 20.07.2019, та згідно наданої ним товарно-транспортної накладної від 03.09.2021 на вказаному транспортному засобі здійснювалося перевезення вантажу по маршруту Хмельницька обл. с. Грушка - м. Миколаїв.
За результатами вищевказаної перевірки уповноваженими особами управління Укртрансбезпеки було оформлено:
- Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0051289 від 04.09.2021, яким зафіксовано, що повна маса автомобіля (тягач) DAF XF 105.460, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричіпом марки ATM OKF 18/27C, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який здійснював перевезення вантажу, становила 39,90 т, при нормативно допустимих 40т; осьові навантаження: 6,65т/9,27т/23,98т, при нормативно допустимих 11т/11т/22т. Акт підписаний водієм транспортного засобу без будь-яких зауважень та заперечень;
- Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0053171 від 04.09.2021, з талоном про зважування від 04.09.2021, зі змісту якого вбачається наявність таких осьових навантажень: вісь 1 - 6650 кг, вісь 2 - 9270 кг, вісь 3 - 7820 кг, вісь 4 - 8020 кг, вісь 5 - 8140 кг.
До Акту № 0051289 від 04.09.2021 уповноваженою особою управління Укртрансбезпеки був оформлений розрахунок № 2032 від 04.09.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, проведений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням положень п. 31-1 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879), а саме:
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів;
К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - К = 2; від 10% до 40 % - К=3, більш ніж 40 % - К=5).
Згідно з названим розрахунком за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 254,80 євро (П = (0,2 х 637) х 2 = 254,80 євро), термін оплати - 30 календарних днів.
Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на 04.09.2021, курс євро складає 32,0067 грн.
Отже, загальний розмір плати за проїзд, нарахованої Фізичній особі-підприємцю Флоренку Максиму Миколайовичу становить 8 155,31 грн (254,80 х 32,0067).
Вказані акти, довідка та розрахунок направлялися відповідачу листами-повідомленнями №73038/726.4/24-21 від 06.09.2021, № 46494/4.3/24-22 від 13.12.2022, на підтвердження чого позивачем надано до матеріалів справи відповідні докази.
Водночас, Фізична особа-підприємець Флоренко Максим Миколайович зазначені кошти добровільно не сплатив.
Окрім цього, у зв`язку з виявленим порушенням норм абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відносно відповідача був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 29863 від 04.09.2021. З вказаним Актом водій був ознайомлений під підпис.
В подальшому, Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки (Миколаївська область) було винесено відносно Фізичної особи-підприємця Флоренка М.М. постанову № 306441 від 07.10.2021про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 8 500,00 грн.
Вказаний штраф був сплачений відповідачем, на підтвердження чого до матеріалів справи позивачем надано копію постанови від 28.12.2021 про закінчення виконавчого провадження № 67972335.
Враховуючи вищенаведені фактичні обставини справи, суд зазначає, що предметом позову у даній справі виступає майнова вимога позивача щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Таким чином, до предмету доказування у даній справі належить встановлення обставин перевищення транспортним засобом відповідача нормативних вагових параметрів при проведенні габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля останнього та наявності підстав для сплати товариством плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за перевищення нормативних параметрів.
Позивач на підтвердження власної правової позиції надав суду такі докази:
- акт № 298638 Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.09.2021;
- талон про зважування від 04.09.2021;
- рахунок № 2032 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.09.2021, з розрахунком;
- довідка № 0053171 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.09.2021;
- акт № 0051289 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.09.2021;
- свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та посвідчення водія;
- товарно-транспортна накладна від 03.09.2021;
- постанова № 306441 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 07.10.2021;
- постанова про закінчення виконавчого провадження від 28.12.2021;
- листи-повідомлення №73038/726.4/24-21 від 06.09.2021, № 46494/4.3/24-22 від 13.12.2022;
- акт обстеження майданчика для роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на км 210+450 автодороги М-05 Київ-Одеса (правий проїзд) від 28.11.2020;
- сертифікат та декларація відповідності;
- направлення на рейдову перевірку № 012363 від 27.08.2021;
- щотижневий графік проведення перевірок Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період 30.08.2021 - 05.09.2021;
- графік щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Черкаській області на вересень 2021 року;
- графік проведення спільних перевірок по врегулюванню питань з дотримання транспортного законодавства у Черкаській області на липень-вересень 2021.
Відповідач, як було зазначено вище, відзиву на позовну заяву та будь-яких доказів на підтвердження власної правової позиції суду не надав.
Статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як слідує з положень ст. 77, 78 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до змісту ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши надані суду докази, оцінивши їх у відповідності з вимогами ст. 86 ГПК України, проаналізувавши обставини справи відносно норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, суд дійшов висновків про обґрунтованість позовних вимог на підставі такого.
Приписами ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За змістом абз. 1-2, 12-13 ч. 7 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними, дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами Національної поліції, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Положенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
За приписами ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Зі змісту абз. 1 п. 4 Правил № 30 вбачається, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Приписами абз. 1 п. 28 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до змісту ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно з ч. 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У п. 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Пунктом 6 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, є одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів.
Отже, з урахуванням встановлених вище фактичних обставин, та з огляду на наведені норми та приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що відповідачем у даній справі були порушені вимоги вказаних вище нормативних актів, що встановлено актом № 298638 від 04.09.2021 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, актом № 0051289 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.09.2021 та довідкою № 0053171 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.09.2021.
Відтак, відповідачем вчинено дії, які мають своїм наслідком спричинення державі збитків у вигляді некомпенсованого руйнування автомобільних доріг.
Розмір плати за проїзд позивачем визначено у відповідності до вимог зазначених вище норм Порядку № 879 та відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879).
Крім того, п. 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України», справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Оскільки, відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування (254,80 євро), позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення порушення (04.09.2021), що за перевіреним судом розрахунком позивача дійсно складає 8 155,31 грн.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми та обставини, розглянувши даний спір із застосуванням норм матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, згідно з наданими сторонами доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 238 ГПК України, у резолютивній частині рішення зазначаються, зокрема, відомості про розподіл судових витрат.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, у зв`язку з повним задоволенням позовних вимог витрати зі сплати судового збору у даній справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 165, 219, 220, 233, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Флоренко Максима Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 8 155,31 грн за реквізитами: одержувач платежу ГУК у Черк.обл. / тг м.Черкаси/22160100, Код ЄДРПОУ: 37930566, Банк: Казначейство України (ел.адм.подат.), р/р UА368999980313121216000023759, призначення платежу: плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Флоренко Максима Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14; ідентифікаційний код 39816845; розрахунковий рахунок UА138201720343160001000092021, Державна казначейська служба України у місті Києві) судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дати складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені статтею 256 і підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Сторони та інші учасники справи:
Позивач: Державна служба України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14; ідентифікаційний код 39816845);
Відповідач: Фізична особа-підприємець Флоренко Максим Миколайович ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Повне рішення складено та підписано судом 13.03.2023.
Суддя О.Г. Смородінова