Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.03.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/66/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.
Секретар судового засідання Матіяш М. П.
За участю прокурора: Верешка М. І.,
представника позивача Крайник О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76015, в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135
до відповідача: ТОВ "Європа Транс Агро", вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018
про стягнення плати за проїзд великовантажних та (або) великогабаритних транспортних засобів у сумі 33 670,18 грн та судових витрат
встановив, що заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Європа Транс Агро" про стягнення коштів в сумі 33 670,18 грн та 2 684 грн судового збору.
В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що всупереч вимогам Законів України "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", "Про автомобільні дороги" транспортний засіб відповідача ТОВ "Європа Транс Агро" здійснював перевезення вантажу (яєць птахів у шкарлупі в кількості 393 120 шт.) на підставі міжнародної ТТН №335131, з пункту навантаження 32325, Хмельницька область, Кам"янець-Подільський район, с. Гуменці до пункту розвантаження Морський торговельний порт "Южний" з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу. В підтвердження вказаного прокурор надав суду копії: розрахунку від 20.05.2019 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №046897, довідки № 044098 від 20.05.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акту № 046897 від 20.05.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, талону про зважування від 20.05.2019, талону про зважування від 05.05.2020, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія ОСОБА_1 , акту №120915 від 20.05.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, талону про зважування від 05.05.2020, міжнародної товарно-транспортної накладної №335131, листа Державної служби України з безпеки на транспорті №48375/35/24-22 від 21.12.2022 з доказами направлення, листа Державної служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області від 12.09.2022 №29402/35/24-22, перелік матеріалів щодо несплачених штрафів, плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні за період 01.05.2019 по 01.06.2019 (1 частина), листа Державної служби України з безпеки на транспорті №8048/86,3/15-22 від 22.12.2022, роздруківки з вебсайту щодо офіційного курсу НБУ станом на 20.05.2019, листів Івано-Франківської обласної прокуратури від 04.10.2022 №15-774ВИХ-22, від 04.01.2023 №15-29ВИХ-23.
Відповідач щодо позову заперечив та вказав на те, що подання позову позивачем в порядку ст. 53 ГПК України не відповідає чинному законодавству, оскільки прокурор не довів підстав звернення до суду від імені Державної служби України з безпеки на транспорті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника Державної служби України з безпеки на транспорті, суд вважає, що позов слід задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до ч. 3 п. 2 цього Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху регламентовано, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Згідно з пунктом 21 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 встановлено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (пункти 26, 27 цього Порядку).
Відповідно до п. 28 вказаного Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту, визначено пунктом 30 Порядку, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.
При визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно, двох та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази (пункт 31 Порядку).
Приписами пункту 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення (станом на 20.05.2019, складав 33 670,18 грн).
Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
З матеріалів справи, зокрема, з довідки № 044098 від 20.05.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акту № 046897 від 20.05.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, талону про зважування від 20.05.2019, міжнародної товарно-транспортної накладної №335131, вбачається, що автомобіль, зареєстрований за ТОВ "Європа Транс Агро", транспортний засіб марки DAF FT XF 105 460, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з причепом марки KRONE SDP 27, реєстраційний номер НОМЕР_2 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , здійснюючи перевезення вантажу (згідно відомостей міжнародної товарно-транспортної накладної від №335131), не дотримався вищевказаних норм та здійснював перевезення вантажу з порушенням нормативно встановлених вагових параметрів.
Враховуючи викладене та те, що відповідач не спростував доводів прокурора належними і допустимими доказами, позов про стягнення плати за проїзд великовантажних та (або) великогабаритних транспортних засобів, є обґрунтованим.
Заперечення відповідача, щодо необґрунтованості поданого прокурором позову, судом не приймається виходячи з позицій викладених вищестоящими інстанціями у постановах, що винесені у справах № 904/583/18 від 11.04.2019, №906/506/18 від 18.04.2019 та 921/31/18 від 21.05.2019.
Відповідно до приписів статей 74, 77 Господарсько процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 Господарсько процесуального кодексу України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 74-75, 86, 129, 236-238, 241 Господарсько процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) на користь Державного бюджету України кошти в сумі 33 670,18 грн (отримувач: Дачненська сільська рада ТГ ГУК в Одеській області, с. Дачне, р/р UA56899990313111216000015654, ККДБ 22160100, код ЄДРПОУ 37607526).
Стягнути з ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (отримувач: Івано-Франківська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 03530483; р/р UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172) - 2 684 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13.03.2023
Суддя Скапровська І. М.