Ухвала суду № 109477948, 02.03.2023, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
02.03.2023
Номер справи
913/233/22
Номер документу
109477948
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

УХВАЛА

02 березня 2023 року м.Харків Справа № 913/233/22

Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (місцезнаходження: вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116)

до відповідача Марківської селищної ради Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 18, смт Марківка, Старобільський р-н, Луганська область, 92400)

про стягнення 619539 грн 58 коп.

Секретар судового засідання Чуєва М.С.

У засіданні брали участь:

від позивача: представник не прибув;

від відповідача: представник не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Марківської селищної ради Луганської області, в якому просить суд стягнути з Марківської селищної ради Луганської області заборгованість за типовим договором постачання природного газу постачальником «останньої надії» у загальному розмірі – 619539 грн 58 коп., а саме: основний борг – 460594 грн 75 коп., пеня – 68016 грн 59 коп., 3% річних – 8025 грн 71 коп. та інфляційні втрати – 82902 грн 53 коп.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.11.2022 прийнято справу №913/233/22 до свого провадження. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Крім того, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, опублікованих Радою суддів України 02.03.2022, судом вирішено, що розгляд справи відбудеться після усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів і працівників суду.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 02.02.2023 підготовче засідання призначено на 02.03.2023 о 12 год. 40 хв.

02.02.2023 на адресу Господарського суду Луганської області від Марківської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області надійшла заява №291 від 01.03.2023 про вступ у справу на стороні відповідача, в якій зазначає, що 23.09.2022 Указом Президента України було створено Марківську селищну військову адміністрацію Старобільського району.

Як зазначає заявник, оскільки Марківська селищна рада Луганської області у зв`язку з військовою агресією та тимчасовою окупацією російською федерацією не має змоги реалізовувати свої процесуальні права, а рішення суду може вплинути на права Марківської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області, при цьому Марківська селищна військова адміністрація Старобільського району не є правонаступником Марківської селищної ради Луганської області, оскільки є тимчасовим державним органом та здійснює свої повноваження протягом дії воєнного стану, у зв`язку з чим просить суд залучити Марківську селищну військову адміністрацію Старобільського району Луганської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Відносно вказаної заяви суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Відповідно до ч.ч. 3-6 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.

Якщо суд при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закон України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Частиною 9 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що у зв`язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закон України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом (ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Пунктом 3 ч. 1 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».

Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Господарським судом встановлено, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.

Указом Президента України від 23.09.2022 №665/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» утворено Марківську селищну військову адміністрацію Старобільського району Луганської області.

Постановою Верховної Ради України №2705-IX від 03.11.2022 «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальники, зокрема Марківської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних та міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; 2) апарати зокрема Марківської селищної ради, виконавчі комітети, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ідентифікаційний код 44768469 належить Марківській селищній військовій адміністрації Старобільського району Луганської області.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що з моменту утворення Марківської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області, остання набула відповідних повноважень та є правонаступником Марківської селищної ради Луганської області.

За таких обставин, оскільки господарський суд дійшов висновку про правонаступництво Марківської селищної ради Луганської області – Марківською селищною військовою адміністрацією Старобільського району Луганської області, а тому у задоволенні клопотання Марківської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області про залучення її у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача слід відмовити через його необґрунтованість.

При цьому, господарським судом зазначено, що частиною 1 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

З урахуванням викладеного, оскільки Марківська селищна військова адміністрація Старобільського району Луганської області є правонаступником Марківської селищної ради Луганської області, господарський суд вважає за необхідне замінити відповідача у справі – Марківську селищну раду Луганської області його правонаступником – Марківською селищною військовою адміністрацією Старобільського району Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 18, смт Марківка, Старобільський район, Луганська область, 92400, ідентифікаційний код юридичної особи 44768469).

Частиною 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Згідно ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України суд, зокрема, з`ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі; з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; вирішує заяви та клопотання учасників справи; встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Відповідно до ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

З огляду на вищевикладене, з метою справедливого, неупередженого, повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи, суд відкладає підготовче засідання.

Керуючись ст. ст. 50, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд –

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Марківської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області №291 від 01.03.2023 про вступ у справу в якості третьої особи на стороні відповідача – відмовити.

2. Залучити до участі у справі №913/233/22 Марківську селищну військову адміністрацію Старобільського району Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 18, смт Марківка, Старобільський район, Луганська область, 92400, ідентифікаційний код юридичної особи 44768469).

3. Замінити сторону (відповідача) у справі №913/233/22 Марківську селищну раду Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 18, смт Марківка, Старобільський район, Луганська область, 92400, ідентифікаційний код юридичної особи 04335559) її правонаступником – Марківською селищною військовою адміністрацією Старобільського району Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 18, смт Марківка, Старобільський район, Луганська область, 92400, ідентифікаційний код юридичної особи 44768469).

4. Зобов`язати позивача направити Марківській селищній військовій адміністрації Старобільського району Луганської області копію позовної заяви з додатками та інші документи подані ним до суду у даній справі. Надати до суду докази надіслання зазначеної кореспонденції.

5. Встановити відповідачу строк до 24.03.2033 для надання відзиву на позовну заяву з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, документи, що підтверджують направлення відзиву і доданих до нього доказів позивачу, у разі незгоди з ціною позову - надати контррозрахунок.

6. Встановити позивачу строк – до 29.03.2023 для подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 Господарського процесуального кодексу України.

7. Встановити відповідачу строк – до 04.04.2023 для подання до суду заперечень із урахуванням вимог ст. 167 Господарського процесуального кодексу України.

8. Повідомити учасників справи про відкладення підготовчого засідання в межах строку підготовчого провадження на 05.04.2023 о 12 год. 40 хв.

9. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №109.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: (https://court.gov.ua/FAIR).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 10.03.2023 та оскарженню не підлягає

Суддя Сергій МАСЛОВСЬКИЙ