Рішення № 109470193, 06.03.2023, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
06.03.2023
Номер справи
285/1055/23
Номер документу
109470193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 285/1055/23

провадження у справі № 2-а/0285/21/23

РІШЕННЯ

Іменем України

06 березня 2023 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі :

головуючого судді Коцюби О.М.,

за участю секретаря Борисюка Б.Р.,

представника позивача Якубовської Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області про визнання незаконною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

15.02.2023 року до Новоград-Волинського міськрайонного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

У позові посилається на те, що відносно неї було винесено постанову № 161 від 12.01.2023 року про притягнення неї до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП. Відповідно до даної постанови, 22.12.2022 року о 09 год. 05 хв. вона, будучи продавцем в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", нібито здійснила продаж алкоголю, а саме горілки ємкістю 0,25 л марки "Хортиця" за ціною 60 грн. Так, на засіданні адміністративної комісії було визнано неї винною та накладено на неї адміністративне стягнення у розмірі 6800,00 грн. Вважає винесену постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що вона є продавцем магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Окрім цього, в протоколі засідання адміністративної комісії та оскаржуваній постанові відсутнє посилання на будь-який нормативний акт, який вона порушила. З Витягу з протоколу засідання адміністративної комісії слідує, що її нібито було повідомлено в телефонному режимі про розгляд справи, однак неї повідомлено не було, а про те, що неї було притягнуто до адміністративної відповідальності дізналась, отримавши 09.02.2023 року просте поштове відправлення з копією оскаржуваної постанови. Тому вважає, що у її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП.

Ухвалою суду від 15.02.2023 року було поновлено ОСОБА_1 строк на оскарження постанови та відкрито спрощене позовне провадження.

21.02.2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов не визнали та зазначили, що при прийнятті оскаржуваного рішення адміністративною комісією було дотримано усіх вимог чинного законодавства, а тому постанова не підлягає скасуванню.

02.03.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що з відеозапису наданого відповідачем чітко видно, що вона знаходилась у залі магазину та пила каву, на робочому місці продавця в цей час знаходилась інша схожа на неї дівчина. Не будучи продавцем цього магазину вона розгубилась і сказала, що це вона продала горілку. Із пояснень ОСОБА_2 , на підставі яких складався протокол про адміністративне правопорушення, слідує, що горілку йому продала жінка, за описом схожа на неї, на засідання комісії ні вона , ні ОСОБА_2 не викликалися.

06.03.2023 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у якій відповідач зазначає, що ОСОБА_1 телефонним дзвінком було повідомлено секретарем адміністративної комісії про розгляд справи. Окрім цього, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 738030 та відеофіксації ОСОБА_1 вину визнала. Тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Позивач у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просила у задоволенні позову відмовити, оскільки винесена постанова є законною та обґрунтованою.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши в сукупності наявні у ній докази, суд дійшов такого висновку.

Згідно постанови № 161 від 12.01.2023 року адміністративна комісія при виконавчому комітеті Звягельської міської ради Житомирської області, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , встановили, що ОСОБА_1 22.12.2022 року близько 09 год. 05 хв., перебуваючи на своєму робочому місті в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", який розташований на АДРЕСА_1 здійснила продаж алкоголю, а саме горілки ємкістю 0,25 л марки Хортиця за ціною 60 грн., чим здійснила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП, і як наслідок на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 6800 грн. (а.с.7).

Відповідно до Витягу з Протоколу № 1 від 12.01.2023 року на засіданні Адміністративної комісії свідків та саму ОСОБА_1 допитано не було. ОСОБА_1 про розгляд справи була повідомлена в телефонному режимі, однак на засідання не з`явилась. Постанова була винесена на підставі протоколу серії ВАВ № 738030, письмових пояснень ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_2 , та відеозапису, як слідує з поснень представника відповідача (а.с. 8).

Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, суд виходить з наступного.

Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способам.

За вимогами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 156 КУпАП, порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, є адміністративним правопорушенням, що тягне за собою відповідальність, передбачену санкцією даної статті.

За положеннями ст. 218 КУпАП, адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, в тому числі ч. 2 ст. 156 КУпАП.

Усі засідання будь-якого органу, що розглядає справу про адміністративне правопорушення є відкритими, проводяться із повідомленням особи, що притягається до відповідальності, оскільки така вправі взяти участь в такому засіданні, надати свої пояснення, подати докази, заявити клопотання та/або скористатись іншими своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.

Одним із принципів, яким повинно відповідати рішення суб`єкта владних повноважень у публічно-правових відносинах щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, є принцип обґрунтованості.

Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб`єкта владних повноважень (в тому числі, при притягненні особи до адміністративної відповідальності) враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення суб`єкта владних повноважень, в тому числі рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, повинно бути вмотивованим.

Згідно п.2 ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

На думку суду, при винесенні оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення положення ст.251, 252, 280, 283 КУпАП не були дотримані та не були враховані обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем не подано докази на спростування фактів, на які посилається позивач, зокрема, що вона не являється продавцем у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

Окрім цього, до посилань відповідача, що ОСОБА_1 була повідомлена про розгляд справи відносно неї секретарем адміністративної комісії у телефонному режимі, суд відносить критично, оскільки телефонограма не є належним повідомленням особи.

Такої ж думки дійшов Верховний Суд у постанові № 463/8859/20 від 31.08.2022 року, вказавши, що повідомлення учасників справи телефонограмою не відповідає встановленому порядку повідомлення про дату, час і місце розгляду справи.

Оскаржувана постанова не є законною і такою, що прийнята із дотриманням завдань та процедури провадження по справах про адміністративні правопорушення суб`єктом владних повноважень під час виконання та в межах своїх повноважень.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню на новий розгляд до адміністративної комісії Звягельської міської ради.

Керуючись ст.139, 242, 244,245, 246, 255, 371 КАС України, суд

У Х В А Л И В

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області про визнання незаконною та скасування постанови- задовольнити частково.

Скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Звягельської міської ради Житомирської області № 161 від 12.01.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 6800,00 грн.

Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП повернути на новий розгляд до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Звягельської міської ради Житомирської області.

Стягнути з Виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області (код ЄДРПОУ 04053571) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 50 % витрат на судовий збір в сумі 268,40 грн.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлено 09.03.2023 року.

Головуючий: О.М. Коцюба