Рішення № 109448050, 09.03.2023, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2023
Номер справи
460/52839/22
Номер документу
109448050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 березня 2023 року м. Рівне №460/52839/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Олан Трейд" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Приватного підприємства "Олан Трейд" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області, у якій підприємство просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435708/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 1 від 02 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435709/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 2 від 04 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 743544/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 3 від 07 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435761/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 4 від 10 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435762/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 5 від 11 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435710/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 8 від 14 вересня 2022 року датою її надходження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2022 року № 7435743/40487828;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП "Олан Трейд" № 9 від 14 вересня 2022 року датою її надходження.

Стислий виклад позицій сторін.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, представник позивача зазначає, що ПП "Олан Трейд" на виконання вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022, які за допомогою електронного документообігу направлено до податкового органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. В подальшому позивач отримав квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, з підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Відповідачем запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем надані контролюючому органу усі необхідні пояснення та документи достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, такі документи не взяті до уваги відповідачем та прийнято спірні рішення про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає, що такі рішення контролюючого органу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. З підстав, наведених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

18.01.2023 через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідачі зазначають про безпідставність покликання позивача на те, що ним надано до контролюючого органу документи і пояснення, яких було цілком достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Так, платником податку при поданні накладної не було надано достатніх документів для підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентами по поставці товару. З огляду на вказане, комісією Головного управління ДПС у Рівненській області прийнято рішення, в якому зазначено, яких саме документів, визначених Порядком, не надано позивачем. Зокрема, в рішеннях № 7435708/40487828, № 7435709/40487828, № 7435761/40487828, № 7435762/40487828, № 7435710/40487828 від 05.10.2022 в графі "Додаткова інформація" чітко зазначено про ненадання документів: не надано заявки передбаченої, п. 2.5 Договору поставки № 139 від 11.11.2016, укладеного з ТОВ "ОМЕГА" та сертифікатів якості на реалізовані фрукти (наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності потрібна і при реалізації харчових продуктів, виготовлених із застосуванням імпортної продовольчої сировини та супутніх матеріалів, ввезених в Україну на підставі декларації про відповідність, виданої виробником продукції на кожну партію харчових продуктів). У рішеннях № 7435744/40487828, № 7435743/40487828 від 05.10.2022 в графі "Додаткова інформація" чітко зазначено про ненадання документів: не надано сертифікатів якості на реалізовані фрукти (наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності потрібна і при реалізації харчових продуктів, виготовлених із застосуванням імпортної продовольчої сировини та супутніх матеріалів, увезених в Україну на підставі декларації про відповідність, виданої виробником продукції на кожну партію харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів). Відповідачі вважають свої рішення обґрунтованими, оскільки платником податків не надано всіх документів, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковим накладним, у реєстрації яких відмовлено згідно Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на підставі критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Відповідачі зауважують, що при прийнятті спірних рішень діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. З наведених у відзиві підстав, просять суд відмовити у задоволенні позову.

Заяви, клопотання учасників справи.

Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 29.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

Приватне підприємство "Олан Трейд" ідентифікаційний код юридичної особи 40487828, є юридичною особою, не перебуває в процесі припинення, в тому числі, є зареєстрованим платником податку на додану вартість. Основним видом діяльності є оптова торгівля фруктами й овочами (КВЕД 46.31).

02 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 1 на загальну суму 290 962,06 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 48 493,68 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 139 від 14 листопада 2016 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з ТОВ «Омега».

У відповідності до видаткової накладної № 182 від 02 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для ТОВ «Омега» товар – кавуни, на загальну суму 290 962,06 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 48 493,68 грн.

ТОВ «Омега» оплачено за придбаний товар 16 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 48537530.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 792 від 13 серпня 2022 року, укладеного з Компанією Brevis Ltd (Болгарія).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/034097 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 3 140,97€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Brevis Ltd проведено підприємством 17 серпня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/BG/1901852.

Доставку з Республіка Болгарія здійснено ФОП ОСОБА_1 до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 22 від 23 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для ТОВ «Омега», доставку товару здійснено ФОП ОСОБА_2 , згідно разової заявки-договору № 220901 від 01 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 1 від 02 вересня 2022 року.

04 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 2 на загальну суму 516 834,90 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 86 139,15 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 139 від 14 листопада 2016 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з ТОВ «Омега».

У відповідності до видаткової накладної № 123 від 04 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для ТОВ «Омега» товар – персики та нектарини, на загальну суму 516 834,90 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 86 139,15 грн.

ТОВ «Омега» оплачено за придбаний товар 16 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 48537530.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 787 від 14 липня 2022 року, укладеного з Компанією Drosero Trade S.M.P.C. (Греція).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/035475 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 17 819,50€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Drosero Trade S.M.P.C. проведено підприємством 02 серпня 2022 року та 01 вересня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/GR/012565.

Доставку з Греції здійснено ТОВ «Юніфрут-Логістик» до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 25 від 29 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для ТОВ «Омега», доставку товару здійснено ФОП ОСОБА_3 , згідно разової заявки-договору № 220902 від 02 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 2 від 04 вересня 2022 року.

07 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 3 на загальну суму 169 992,00 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 28 332,00 грн. Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 1/07 від 01 липня 2020 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з СФГ «Інтеграл».

У відповідності до видаткової накладної № 141 від 07 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для СФГ «Інтеграл» товар – кавуни, на загальну суму 169 992 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 28 332 грн.

СФГ «Інтеграл» оплачено за придбаний товар 09 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 1787.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 792 від 13 серпня 2022 року, укладеного з Компанією Brevis Ltd (Болгарія).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/034097 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 3 140,97€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Brevis Ltd проведено підприємством 17 серпня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/BG/1901852.

Доставку з Республіка Болгарія здійснено ФОП ОСОБА_1 до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 22 від 23 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для СФГ «Інтеграл», накладна на переміщення № 07/09 від 07 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 3 від 07 вересня 2022 року.

04 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 4 на загальну суму 87 657,67 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 14 609,61 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 139 від 14 листопада 2016 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з ТОВ «Омега».

У відповідності до видаткової накладної № 128 від 10 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для ТОВ «Омега» товар – персики, на загальну суму 87 657,67 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 14 609,61 грн.

ТОВ «Омега» оплачено за придбаний товар 16 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 48537530.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 787 від 14 липня 2022 року, укладеного з Компанією Drosero Trade S.M.P.C. (Греція).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/035475 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 17 819,50€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Drosero Trade S.M.P.C. проведено підприємством 02 серпня 2022 року та 01 вересня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/GR/012565.

Доставку з Греції здійснено ТОВ «Юніфрут-Логістик» до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 25 від 29 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для ТОВ «Омега», доставку товару здійснено ФОП ОСОБА_4 , згідно разової заявки-договору № 220910 від 10 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 4 від 10 вересня 2022 року.

11 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 5 на загальну суму 134 822,59 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 22 470,43 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 139 від 14 листопада 2016 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з ТОВ «Омега».

У відповідності до видаткової накладної № 129 від 11 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для ТОВ «Омега» товар – персики та нектарини, на загальну суму 134 822,57 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 22 470,43 грн.

ТОВ «Омега» оплачено за придбаний товар 16 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 48537530.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 787 від 14 липня 2022 року, укладеного з Компанією Drosero Trade S.M.P.C. (Греція).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/035475 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 17 819,50€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Drosero Trade S.M.P.C. проведено підприємством 02 серпня 2022 року та 01 вересня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/GR/012565.

Доставку з Греції здійснено ТОВ «Юніфрут-Логістик» до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 25 від 29 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для ТОВ «Омега», доставку товару здійснено ФОП ОСОБА_4 , згідно разової заявки-договору № 220910 від 10 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 5 від 11 вересня 2022 року

14 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 8 на загальну суму 96 125,56 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 16 020,93 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 139 від 14 листопада 2016 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з ТОВ «Омега».

У відповідності до видаткової накладної № 133 від 11 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для ТОВ «Омега» товар – персики, на загальну суму 96 125,56 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 16 020,93 грн.

ТОВ «Омега» оплачено за придбаний товар 16 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 48537530.

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 787 від 14 липня 2022 року, укладеного з Компанією Drosero Trade S.M.P.C. (Греція).

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/035475 та інвойсу №2000004942/19.08.2022 – 17 819,50€.

Оплату за придбаний товар для Компанії Drosero Trade S.M.P.C. проведено підприємством 02 серпня 2022 року та 01 вересня 2022 року.

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/GR/012565.

Доставку з Греції здійснено ТОВ «Юніфрут-Логістик» до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року.

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року.

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів №25 від 29 серпня 2022 року.

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для ТОВ «Омега», доставку товару здійснено ТОВ «Максвет Транс», згідно разової заявки-договору № 220907 від 12 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 8 від 14 вересня 2022 року.

07 вересня 2022 року підприємством складено та направлено реєстрацію податкову накладну № 9 на загальну суму 35 651,87 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 5 941,98 грн.

Вказана податкова накладна оформлена на виконання договору поставки № 1/07 від 01 липня 2020 року, укладеного ПП «Олан Трейд» з СФГ «Інтеграл»

У відповідності до видаткової накладної № 142 від 14 вересня 2022 року, ПП «Олан Трейд» відвантажило для СФГ «Інтеграл» товар – персики та нектарин, на загальну суму 29 709,89 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 5 941,98 грн

СФГ «Інтеграл» оплачено за придбаний товар 09 вересня 2022 року, згідно платіжного доручення № 1787

Вказаний товар було придбано ПП «Олан Трейд» за контрактом № 787 від 14 липня 2022 року, укладеного з Компанією Drosero Trade S.M.P.C. (Греція)

Загальна вартість поставки за ВМД № UA408020/2022/035475 та інвойсу № 2000004942/19.08.2022 – 17 819,50€

Оплату за придбаний товар для Компанії Drosero Trade S.M.P.C. проведено підприємством 02 серпня 2022 року та 01 вересня 2022 року

Якість придбаної продукції підтверджується фітосанітарним сертифікатом № EU/GR/012565

Доставку з Греції здійснено ТОВ «Юніфрут-Логістик» до складу ПП «Олан Трейд» що розташований за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Клішківці, вул.

Вказане приміщення ПП «Олан Трейд» орендує у ФГ «Веллфрукт», згідно договору оренди приміщення № 29/03 від 29 березня 2022 року

Розвантаження придбаного товару здійснено ФГ «Веллфрукт», згідно договору на вантажно-розвантажувальні роботи № 29/3/2 від 29 березня 2022 року

Придбаний товар оприбутковано ПП «Олан Трейд» на складі згідно картки оприбуткування товарів № 25 від 29 серпня 2022 року

В подальшому, оприбуткований товар було реалізовано для СФГ «Інтеграл», накладна на переміщення № 14/09 від 14 вересня 2022 року.

За правилом першої події ПП «Олан Трейд» складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 9 від 14 вересня 2022 року.

28.09.2022, позивач отримав квитанції про зупинення реєстрацій вказаних податкових накладних у зв`язку з тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв`язку з цим, ПП "Олан Трейд" було подано контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, - від 04.10.2022 № 1, № 7, № 2, № 3, № 4, № 5, № 8.

Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія) № 7435708/40487828, № 7435709/40487828, № 7435761/40487828, № 7435762/40487828, № 7435710/40487828 від 05.10.2022, було відмовлено в реєстрації зазначених податкових накладних.

Підставами для такої відмови у рішеннях зазначено: "ненадання платником податку копій документів:

договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів до них;

первинних документів щодо постачання /придбання товарів, послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та / або законодавством.

Додатково зазначено, що позивачем не надано: заявки передбаченої, п. 2.5 Договору поставки № 139 від 11.11.2016, укладеного з ТОВ "ОМЕГА" та сертифікатів якості на реалізовані фрукти (наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності потрібна і при реалізації харчових продуктів, виготовлених із застосуванням імпортної продовольчої сировини та супутніх матеріалів, увезених в Україну на підставі декларації про відповідність, виданої виробником продукції на кожну партію харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів). Крім того, встановлено невідповідність бази даних ДПС та наданих копій документів.

Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія) № 7435744/40487828, № 7435743/40487828, було відмовлено в реєстрації зазначених податкових накладних.

Підставами для такої відмови у рішеннях зазначено: "ненадання платником податку копій документів:

документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та / або законодавством.

Додатково зазначено, що позивачем не надано: сертифікатів якості на реалізовані фрукти (наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності потрібна і при реалізації харчових продуктів, виготовлених із застосуванням імпортної продовольчої сировини та супутніх матеріалів, ввезених в Україну на підставі декларації про відповідність, виданої виробником продукції на кожну партію харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів).

Не погоджуючись з рішеннями комісії Головного управління ДПС у Рівненській області № 7435708/40487828, № 7435709/40487828, № 7435761/40487828, № 7435762/40487828, № 7435710/40487828, № 7435744/40487828, № 7435743/40487828 від 05.10.2022 та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, об`єктом оподаткування є у тому числі, операції із постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

Судом встановлено, що реєстрацію податкової накладної № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022 позивача зупинено з тих підстав, що платник податків, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 "Критерії ризиковості платника податків".

У квитанціях запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оцінюючи наведені в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у додатку 1 до Порядку № 1165, визначено критерії ризиковості платника податків. Зокрема, відповідно до пункту 8 у контролюючих органах повинна бути наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі зазначеного вище пункту, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Проте, податковий орган конкретно не зазначив, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарської операції.

Зупинення реєстрації податкової накладної без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 критеріїв, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності. При цьому, допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.

Подібного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18 та від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.

Крім того, відповідно до п.6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток № 1 до Порядку № 1165) визначено, що платник податку відноситься до ризикових, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Судом встановлено, що підставою для прийняття рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку № 30779 від 21.09.2022 була податкова інформація щодо ПП "Олан Трейд" про: невідповідність кількості придбаних товарів реалізованим, що свідчить про маніпуляцію податкової звітності, ухилення від оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди складських приміщень, послуг зберігання, враховуючи придбання значної кількості товарів, відсутність працюючих в 2022 році.

Однак дана податкова інформація не містить посилань на джерело свого походження та розцінюється судом, як припущення контролюючого органу.

Крім того, суд бере до уваги те, що 31.10.2022 прийнято рішення про невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника № 35545.

Як було зазначено судом, ПП "Олан Трейд" направлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.90.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку № 520 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинні містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних.

Суд зауважує, що позивачем надавалися для контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження господарських операцій з контрагентами.

Проте, відповідачем на підставу відмови у реєстрації податкових накладних зазначено перелік документів, а саме: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів до них;

первинних документів щодо постачання /придбання товарів, послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та / або законодавством.

Судом зазначає, що жодного підкреслення оспорюване рішення не містить.

Крім того, судом встановлено, що в оскаржуваному рішенні в графі "Додаткова інформація" зазначено, що позивачем не надано заявки передбаченої, п. 2.5 Договору поставки № 139 від 11.11.2016, укладеного з ТОВ "ОМЕГА" та сертифікатів якості на реалізовані фрукти (наявність сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності потрібна і при реалізації харчових продуктів, виготовлених із застосуванням імпортної продовольчої сировини та супутніх матеріалів, ввезених в Україну на підставі декларації про відповідність, виданої виробником продукції на кожну партію харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів). Крім того, встановлено невідповідність бази даних ДПС та наданих копій документів.

У ході розгляду адміністративної справи судом встановлено, що зазначені документи було надані позивачем для відповідача.

Згідно з п. 198.2. ст.198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Таким чином, оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач надавав контролюючому органу первинні документи, які підтверджують та розкривають суть, внутрішню сторону господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову позивачу в реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень, у зв`язку з чим, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7435708/40487828, № 7435709/40487828, № 7435761/40487828, № 7435762/40487828, № 7435710/40487828, № 7435744/40487828, № 7435743/40487828 від 05.10.2022 є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно вимоги позивача зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022, суд виходить з такого.

За приписами підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Державною податковою службою України у своєму відзиві підтверджено, що обов`язок з реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправним та скасування рішень про відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань покладається саме на Державну податкову службу України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

У відповідності до пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.

Судом враховано, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.

Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відповідна позиція висловлена у постанові КАС ВС від 07.12.2022 по справі № 500/2237/20 та від 17.01.2023 у справі № 816/2218/18.

Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.

Разом з тим, Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні по справі Звежинський проти Польщі (Заява N 34049/96) від 19.06.2001 року Європейський суд з прав людини підкреслив, що, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (див. цит. вище рішення у справі "Беєлер проти Італії"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (пункт 73).

Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваних рішень у порядку статті 77 КАС України, за таких обставин права позивача підлягають судовому захисту як шляхом визнання протиправним та скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень, так і шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, які сформовані позивачем датою її фактичного подання.

Висновки суду у даній справі узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в його постановах від 02 квітня 2019 року (справа № 822/1878/18) та від 18 липня 2019 року (справа № 1740/2004/18).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної підтверджують зазначені у них дані та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 1 від 02.09.2022, № 2 від 04.09.2022, № 3 від 07.09.2022, № 4 від 10.09.2022, № 5 від 11.09.2022, № 8 від 14.09.2022, № 9 від 14.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позов належить задовольнити повністю.

Судові витрати.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 17367,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1387 від 27.12.2022 на вказану суму, а тому судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню в рівних частинах обома відповідачами, до яких задоволені позовні вимоги позивача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Приватного підприємства "Олан Трейд" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435708/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 1, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 02.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 1 від 02 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435744/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 3, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 07.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 3 від 07 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435709/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 2, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 04.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 2 від 04 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435761/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 4, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 10.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 4 від 10 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435762/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 5, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 11.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 5 від 11 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435710/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 8, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 14.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 8 від 14 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Рівненській області від 05 жовтня 2022 року № 7435743/40487828, про відмову реєстрації податкової накладної № 9, складеної Приватним підприємством "Олан Трейд" 14.09.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватним підприємством "Олан Трейд" № 9 від 14 вересня 2022 року датою її подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Олан Трейд" солідарно за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень, Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 17367,00грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 09 березня 2023 року.

Учасники справи:

Позивач - Приватне підприємство "Олан Трейд" (вул. Кн. Романа, 9,м.Рівне,33022, ЄДРПОУ/РНОКПП 40487828)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ,04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393)

Суддя Ольга ПОЛІЩУК