
Головуючий суддя в суді І інстанції
Юрченко С.О.
Єдиний унікальний № 374/399/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2023 року Ржищівський міський суд Київської області у складі:
головуючого - судді Юрченка С.О.,
секретаря - Папенко О.О.,
за участі:
представника позивача - Щербина С.В. (не з`явилась),
відповідача - ОСОБА_2 (не з`явився),
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Ржищів Київської області цивільну справу за позовом Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2022 року Київський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості посилаючись на те, що ОСОБА_2 12 січня 2022 року зареєструвався в Ржищівській міській філії Київського обласного центру зайнятості як шукаючий роботу. 12 січня 2022 року відповідачу було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю. ОСОБА_2 перебував на обліку у Ржищівській міській філії Київського обласного центру зайнятості як безробітній з 12 січня 2022 року по 30 травня 2022 року. На підставі п. 14 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення», центром зайнятості здійснений обмін інформацією з Пенсійним Фондом України, в результаті якого встановлений факт перебування Відповідача у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Тяжмашкомплект», під час перебування на обліку в статусі безробітного. У відповідності до чинного законодавства, обмін інформацією між Пенсійним фондом України і Державною службою зайнятості здійснюється після закінчення звітного кварталу. Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 24.02.2022 в Україні був введений воєнний стан. В зв`язку з цим, обмін інформацією між Пенсійним фондом України і Державною службою зайнятості був здійснений лише в травні місяці. У п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи, відповідно до покладених на них завдань, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників. Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», п. п. 2, З Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постанови правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов`язкове соціальне страхування на випадок безробіття. В результаті проведення розслідування даного страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, Ржищівською МФ КОЦЗ складено Акт розслідування страхових випадків від 31.05.2022 № 5, в якому зазначено, що Відповідач перебував у трудових відносинах з TOB «Тяжмашкомплект» в період з 12.07.2018 по 31.01.2022. Вищевикладене свідчить про те, що Відповідач під час перебування на обліку як безробітний належав до зайнятого населення, у відповідності до п. 1 ч. 4 Закону України «Про зайнятість населення». Відповідачем було порушено п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», що встановлює обов`язок безробітного інформувати кар`єрного радника, протягом трьох робочих днів про обставини, які є підставою для припинення реєстрації, визначені у ч. 1 ст. 45 цього Закону, а саме про факт виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг). Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. За період з 12.01.2022 по 30.05.2022 відповідачу нарахована допомога по безробіттю в сумі 8303,23 грн. На підставі вищевикладеного, Ржищівською МФ КОЦЗ був виданий наказ від 03.06.2022 № 9/23.01-31 про повернення незаконно отриманих коштів в сумі 8303,23 грн. У зв`язку з встановленим фактом та з метою досудового врегулювання спору, відповідачу була надіслана претензія від 07.06.2022 № 65/23.01/23.01-35, відповідно до якої відповідачу запропоновано перерахувати в п`ятнадцяти денний термін заборгованість у сумі 8303,23 грн на рахунок Київського обласного центру зайнятості. 01.06.2022 відділом бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення КОЦЗ було здійснено нарахування допомоги по безробіттю відповідачу за третю декаду травня 2022 року у сумі 1741, 94 грн. Враховуючи винесення наказу про повернення відповідачем допомоги по безробіттю, Ржищівська РФ КОЦЗ звернулась до Київського обласного центру зайнятості зі службовою запискою від 03.06.2022 № 64/23.01/23.01-35. На підставі вказаної службової записки, 13.06.2022 позивачем була утримана нарахована відповідачу сума допомоги по безробіттю за третю декаду травня 2022 та проведено коригування дебіторської заборгованості відповідача. Таким чином, станом на день подання позовної заяви заборгованість відповідача перед позивачем складає 6561 грн. 29 коп. Однак вказана сума ОСОБА_2 у добровільному порядку не сплачена. Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідача на користь Київського обласного центру зайнятості неправомірно отриману допомогу по безробіттю в сумі 6561 грн 29 коп. та судовий збір в сумі 2481 грн 00 коп.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, надіславши на адресу суду клопотання про розгляд справи без її участі, позов підтримувала, просила його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи в силу ст. 128-131 ЦПК України повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті суду. Позовну заяву з додатками та ухвалою про відкриття спрощеного позовного провадження відповідач не отримав, рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення, який було надіслано 25 січня 2023 року на адресу, вказану у позовній заяві, повернувся до суду із зазначенням причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою". Рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення, який було надіслано 08 лютого 2023 року на адресу, вказану у позовній заяві, повернувся до суду із зазначенням причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою". Причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду на захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи встановлено, що 12 січня 2022 року ОСОБА_2 звернувся до Ржищівської міської філії Київського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю (а.с.16,17). В заяві про надання статусу безробітного від 12 січня 2022 року ОСОБА_2 повідомив та засвідчив особистим підписом, що він ознайомлений з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів (а.с. 16).
ОСОБА_2 на підставі ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" було надано статус безробітного. ОСОБА_2 перебував на обліку у Ржищівській міській філії Київського обласного центру зайнятості як безробітній з 12 січня 2022 року по 30 травня 2022 року.
Згідно Акту № 5 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 31 травня 2022 року ОСОБА_2 на момент отримання статусу безробітного працював за сумісництвом в ТОВ «Тяжмашкомплект» та був звільнений 31 січня 2022 року, що призвело до незаконного отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю у сумі 6561,29 грн (а.с.18-19).
Наказом Ржищівської міської філії Київського обласного центру зайнятості № 9/23.01-31 від 03 червня 2022 року "Про повернення незаконно отриманих коштів" вжито заходи по поверненню коштів в сумі 8303, 23 грн, виплачених ОСОБА_2 у вигляді допомоги по безробіттю (а.с. 22).
З метою повернення виплаченої допомоги по безробіттю позивач направляв відповідачу претензійний лист № 65/23.01/2301-35 від 07 червня 2022 року, в якому ОСОБА_2 запропоновано у 15-денний термін повернути Ржищівській міській філії Київського обласного центру зайнятості кошти, а саме допомогу по безробіттю в сумі 8303,23 грн (а.с. 20).
Ржищівська РФ КОЦЗ звернулась до Київського обласного центру зайнятості зі службовою запискою від 03.06.2022 № 64/23.01/23.01-35, згідно якої позивачем була утримана нарахована відповідачу сума допомоги по безробіттю за третю декаду травня 2022 та проведено коригування дебіторської заборгованості відповідача (а.с.21). Таким чином, станом на день подання позовної заяви заборгованість відповідача перед позивачем складає 6561 грн. 29 коп.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначені правові, фінансові та організаційні засади загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття.
Пунктом 1 ст. 1 вказаного закону передбачено, що загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення» статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті статус безробітного надається зазначеним у ч. 1 ст. 43 особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У ч. 3 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зазначено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в Державній службі зайнятості.
У п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або індивідуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.
Частиною 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 44 ЗУ «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов`язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону «встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг».
Частиною 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до абзацу 6 ч. 1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до Закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Відповідно до вимог ч. 3 статті 36 вказаного Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною першою статті 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У зв`язку з тим, що відповідач під час звернення не повідомив центр зайнятості про те, що він перебував у трудових відносинах з ТОВ «Тяжмашкомплект», йому було безпідставно нараховано та виплачено допомогу по безробіттю за період з 12 січня 2022 року по 30 травня 2022 року в сумі 8303,23 грн. Як зазначає позивач в позовній заяві, позивачем була утримана нарахована відповідачу сума допомоги по безробіттю за третю декаду травня 2022 в сумі 1741,94 грн та проведено коригування дебіторської заборгованості відповідача. Таким чином, станом на день подання позовної заяви заборгованість відповідача перед позивачем складає 6561 грн. 29 коп.
Суд вважає, що дії відповідача є недобросовісними, оскільки в заяві від 12 січня 2022 року ОСОБА_2 власноручно проінформував, що через відсутність роботи він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення». При цьому з правами та обов`язками безробітного ознайомлений та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
При ухваленні рішення суд приймає до уваги позицію Верховного Суду, висловлену у справі № 545/164/17 (постанова від 26.09.2018) про те, що неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Згідно ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач на день звернення до позивача із заявою про надання йому статусу безробітного та про виплату допомоги по безробіттю мав статус зайнятого населення, оскільки перебував у трудових відносинах з ТОВ «Тяжмашкомплект», тому не мав права на отримання статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю. Оскільки відповідач кошти в сумі 6561,29 грн Київському обласному центру зайнятості не повернув, то ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір в сумі 2481,00 грн.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 1212 ЦК України, Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», ст.ст. 4, 5, 10, 12, 76-82, 89, 141, 223, 259, 263-268, 280-283, 352 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь Київського обласного центру зайнятості (р/р IBAN НОМЕР_2 в ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 820172, ЄДРПОУ 03491085, місцезнаходження за адресою: 02100, м. Київ, пров. Будівельників, 5-А) неправомірно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 6561 (шість тисяч п`ятсот шістдесят одна) грн 29 коп. та витрати на відшкодування судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Київського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя