Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 461/325/23
Провадження № 1-кс/461/1257/23
У Х В А Л А
Іменем України
08.03.2023 року м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду м.Львова ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , його захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно -
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Угринів Червоноградського району, Львівської області, громадянина України, за національністю українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому,-
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 3 ст. 332 КК України, -
в с т а н о в и в :
Старший слідчийв ОВСвідділу розслідуванняособливо тяжкихзлочинів слідчогоуправління ГУНПу Львівськійобласті ОСОБА_4 звернувся дослідчого суддіз клопотанням,погодженим прокуроромпершого відділупроцесуального керівництвапри провадженнідосудового розслідуваннятериторіальними органамиполіції тапідтримання публічногообвинувачення управліннянагляду задодержанням законівНаціональною поліцієюУкраїни таорганами,які ведутьборотьбу зорганізованою татранснаціональною злочинністю Львівськоїобласної прокуратури ОСОБА_7 звернулася до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12022140000000635, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України, про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів, з визначенням застави 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 214720, 00 гривень.
В обґрунтуваннязаявленого клопотанняпокликається нате,що 03березня 2023року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. ОСОБА_5 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 332 КК України, за яке кримінальним законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дев`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, а також існують ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити дії, передбачені ч.1 ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що остання, перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також наявність вагомих доказів про вчинення ОСОБА_5 інкримінованих йому кримінальних правопорушень. Крім того, слідчий зазначає, що враховуючи майновий стан підозрюваного ОСОБА_5 , останньому необхідно визначити заставу у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 214720,00 гривень.
Прокурор та слідчий у судовому засіданні подане клопотання підтримали, просили таке задовольнити та зазначили, що ризики є обґрунтованими і процесуально мотивованими.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні проти клопотання заперечили. Зокрема зазначили, що наявність ризиків передбачених ч.1 ст. 177 КПК України стороною обвинувачення не доведена. Також зазначили, що ОСОБА_5 є пенсіонером, має міцні соціальні зв`язки. Просили застосувати запобіжний захід у виді домашнього арешту.
Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 , маючи умисел на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи, що в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан», введеного Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»», із подальшими змінами, внесеними згідно з Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», востаннє № 58/2023 від 06.02.2023, та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року, №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі Правила перетинання державного кордону), військовозобов`язаним громадянам України віком від 18 до 60 років, виїзд за межі України заборонено, за невстановлених органом досудового розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 11.11.2022, вирішив створити злочинну групу, протиправна діяльність якої полягала у незаконному переправленні осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів.
У цілях безпеки, зменшення ризику та для прикриття протиправних дій, пов`язаних із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України, ОСОБА_8 використовував ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» (код ЄДРПОУ: 44844413), зареєстроване 22.07.2022 за адресою: Київська область, м. Київ, пров. Радищева, будинок 6, основним видом діяльності якого є надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів із чинною ліцензією на внутрішні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення та міжнародні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення (наказ Державної служби України з безпеки на транспорті № 406 від 15.08.2022), керівником якого із 17.11.2022 є ОСОБА_8 .
З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_8 у невстановлений органом досудового розслідування час та місці, залучив до такої протиправної діяльності ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з якими перебував у довірливих відносинах та усвідомлював, що на останніх не поширюються діючі обмеження та заборони визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки вони не підпадають під мобілізацію або мають законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки: ОСОБА_11 - чоловік, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років; ОСОБА_10 особа жіночої статі; ОСОБА_9 та ОСОБА_5 чоловіки старші 60 років.
Протиправна діяльність злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 полягала у наступних діях: 1) пошуку військовозобов`язаних громадян України, які бажали потрапити на територію Європейського Союзу з різних причин, однак не мали правових підстав для виїзду за кордон в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан»; 2) подачі заявок із фіктивними відомостями на внесення вищевказаних осіб до інформаційної системи «Шлях», адміністратором якої є Укртрансбезпека (далі - система «Шлях»), як водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»; 3) переправленні їх через державний кордон України у міжнародних пунктах пропуску в межах Львівської та Волинської областей, при цьому забезпечуючи їх транспортними засобами та супроводжуючи під час перетину державного кордону, в ході чого надаючи поради та вказівки щодо місця і часу його перетину, інструктуючи при цьому щодо порядку дій під час проходження контрольних операцій у пунктах пропуску; 4) отриманні грошової винагороди за вказані протиправні послуги.
Так, достовірно знаючи що у військовозобов`язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, ОСОБА_8 приймав вищевказаних осіб на посади водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допускав до роботи на транспортних засобах, порушуючи при цьому вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України та п.п. 10, 11 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених Постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001 (Далі Ліцензійні умови), оскільки розумів, що останні не здійснюватимуть визначені їм обов`язки, а основною метою прийняття їх на вказану посаду було забезпечення внесення відомостей щодо них до системи «Шлях», з метою подальшого незаконного перетину такими державного кордону України.
В подальшому, ОСОБА_8 , як керівник ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС», що є суб`єктом господарювання, яке має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі ліцензіат), авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримував доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укртрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подавав заяви на внесення військовозобов`язаних осіб (клієнтів) до системи «Шлях» як водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та після схвалення поданих заяв виготовляв пакет документів, необхідний для перетину державного кордону України.
Надалі, після фіктивного працевлаштування на посаду водія ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та внесення відомостей до системи «Шлях», військовозобов`язані особи (клієнти), після проходження детального та ретельного інструктажу ОСОБА_8 , у супроводі ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 або ОСОБА_11 (які відповідали за безпосереднє незаконне переправлення осіб через державний кордон України), здійснювали перетин державного кордону України на одному з транспортних засобів ліцензіата через пункт пропуску в межах Львівської або Волинської областей. При цьому, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , відповідно до попередньо розподілених ролей, будучи обізнаними у особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення, слідуючи із військовозобов`язаними громадянами (клієнтами), надавали їм поради та вказівки щодо місця і часу перетину державного кордону та інструктували їх з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
В цілях безпеки та зменшення ризику викриття незаконної діяльності, пов`язаної із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України, пошук потенційних клієнтів, їх фіктивне працевлаштування та подальше внесення до системи «Шлях», ОСОБА_8 приймав через рекомендації осіб, з якими перебував у довірливих відносинах. Спілкування з клієнтами відбувалось за допомогою Інтернет месенджерів, а особисті зустрічі у більшості випадків здійснювалися у приміщенні орендованого офісу, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Камінь-Каширський, площа Культури, 13, за місцем діяльності БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ДОВКІЛЛЯ ВОЛИНІ», код ЄДРПОУ 44025375 (далі - БО «БФ «ДВ»), керівником якого є ОСОБА_8 .
Під час особистих зустрічей ОСОБА_8 зазначав вартість послуг з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вказував спосіб розрахунку та доводив до відома спосіб вчинення даного кримінального правопорушення.
Разом з тим, через бажання значної кількості військовозобов`язаних громадян України віком від 18 до 60 років покинути територію України під час дії на її території правового режиму «Воєнний стан», спільний умисел злочинної групи у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 охоплював організацію незаконного переправлення через державний кордон України якомога більшої кількості осіб, що еквівалентно відобразиться на сумі та розмірі незаконної винагороди за надані послуги.
Відповідно до розподілених ролей, ОСОБА_8 відповідав за пошук клієнтів, їх фіктивне працевлаштування водіями на ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та забезпечення внесення таких до системи «Шлях», після чого інформував ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 про час та спосіб перетину державного кордону України, керував їх діями, забезпечував дотримання встановлених правил поведінки між учасниками групи, зокрема щодо додержання конспірації, розпоряджався коштами, які надходили від організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України. В свою чергу, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 сприяли такому переправленню військовозобов`язаних осіб шляхом надання вказівок, порад щодо місця і часу перетину державного кордону, інструктували їх з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду, а також відповідали за забезпечення безперешкодного перетину державного кордону України даними особами в їх супроводі на транспортному засобі ліцензіата.
З метою реалізації свого злочинного умислу спрямованого на організацію незаконного перетину кордону, ОСОБА_8 , будучи в злочинній змові з ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, протиправна діяльність яких була об`єднана спільним умислом на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, 12.02.2023 організував незаконне переправлення громадян України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 через державний кордон України, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_8 , достовірно знаючи що у ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи що наявність відомостей про них у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 12.02.2023 прийняв їх на посади водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допустив до роботи на транспортних засобах, порушуючи при цьому вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України, зокрема не повідомивши центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівників на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, ОСОБА_16 , реалізуючи злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами та керуючи їх діями, узгодили обставини організації виїзду ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 через державний кордон в напрямку Республіки Польща на наступних транспортних засобах: 1) марки «MERCEDES BENZSPRINTER311CDI»,р.н. НОМЕР_1 (направі приватноївласності належить ОСОБА_17 зправом користуванняТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»);2)марки «MERCEDES BENZSPRINTER312D»,р.н. НОМЕР_2 (направі приватноївласності належить ОСОБА_18 зправом користуванняТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»);3)марки «VOLKSWAGENLT35»,р.н. НОМЕР_3 (направі приватноївласності належитьБО «БФ«ДВ»,де керівник- ОСОБА_8 ); 4) марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 (на праві приватної власності належить ОСОБА_19 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»).
Так, реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, ОСОБА_8 , ігноруючи вказані порушення законодавства в сфері належного оформлення трудових відносин, авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримає доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укратрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подасть заяви на внесення до системи «Шлях»: 1) ОСОБА_12 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 ; 2) ОСОБА_13 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES BENZSPRINTER312D»,р.н. НОМЕР_2 ;3) ОСОБА_14 - як водія транспортного засобу марки «VOLKSWAGENLT35»,р.н. НОМЕР_3 ; 4) ОСОБА_15 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 , та, після схвалення поданих заяв виготовить пакети документів, необхідні для перетину державного кордону України ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , після чого із залученням третіх осіб передасть їх останнім, що ним і було зроблено 12.02.2023 близько 20.00 год. на території паркувального майданчика готелю «Клен», що в с. Річки Львівського району Львівської області.
ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , в свою чергу, будучи обізнаними в особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення під час перетину кордону забезпечать незаконне переправлення ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання їм транспортних засобів, та сприятимуть таким шляхом надання порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону та з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, з метою приховання злочинної діяльності, зменшення ризику викриття у скоєному та дотримуючись Правил перетинання державного кордону, під час перетину кордону та до моменту приїзду на територію Республіки Польща ОСОБА_12 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 ; ОСОБА_13 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 312 D», р.н. НОМЕР_2 ; ОСОБА_14 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «VOLKSWAGEN LT 35», р.н. НОМЕР_3 , а ОСОБА_20 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 . Дотримуючись попередньо розробленого злочинного плану, після забезпечення безперешкодного перетину ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 державного кордону України, останні залишаться на території Республіки Польща, згадані транспортні засоби при цьому залишаться в завчасно обумовленому місці на території Республіка Польща та через нетривалий проміжок часу будуть повернуті на територію України під керуванням ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
Так, 12.02.2023, близько 21.00 год. ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , попередньо узгодивши з ОСОБА_15 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES BENZSPRINTER313CDI»,р.н. НОМЕР_4 під його керуванням; ОСОБА_13 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES BENZSPRINTER312D»,р.н. НОМЕР_2 під його керуванням; ОСОБА_14 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «VOLKSWAGENLT35»,р.н. НОМЕР_3 під його керуванням; ОСОБА_12 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 під його керуванням, реалізовуючи спільний з ОСОБА_8 злочинний умисел спрямований на незаконне переправлення ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, спільно з ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 прибули на територію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне», що розташований в прикордонному населеному пункті м. Рава - Руська, Львівського району Львівської області, де безпосередньо забезпечили незаконне переправлення ОСОБА_15 (близько 23 год. 31 хв.), ОСОБА_12 (близько 23 год. 34 хв.), ОСОБА_13 (близько 23 год. 40 хв.) та ОСОБА_14 (близько 23.45 год.) через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання їм порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону, з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду та здійснюючи дистанційний контроль за перетином державного кордону із допомогою мобільного зв`язку.
В свою чергу ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , будучи особами, на яких не поширюються діючі обмеження та заборони визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки вони не підпадають під мобілізацію або мають законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з метою повернення згаданих транспортних засобів на територію України, 13.02.2023 близько 00 год. 24 хв. прослідували на виїзд з території України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне», що розташований в прикордонному населеному пункті м. Рава - Руська, Львівського району Львівської області на транспортному засобі марки «MERCEDES»,р.н. НОМЕР_5 .
У подальшому, після успішного перетину державного кордону вищевказаними особами, ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , залучивши інших невстановлених на даний час розслідуванням осіб, у ніч із 12 на 13 лютого 2023 року організували повернення вищевказаних транспортних засобів на територію України, при цьому ОСОБА_9 прослідував на в`їзд в Україну 13.02.2023 близько 02 год. 47 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне» на транспортному засобі марки «MERCEDES BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 , без пасажирів, а ОСОБА_5 прослідував на в`їзд в Україну 13.02.2023 близько 03 год. 06 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава -Руська - Гребенне» на транспортному засобі марки «MERCEDES», р.н. НОМЕР_6 , без пасажирів.
За вчинені дії та свої послуги з організації незаконного переправлення ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 через державний кордон України ОСОБА_8 ОСОБА_9 та ОСОБА_5 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, місце, спосіб) отримали грошову винагороду.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в незаконному переправленні осіб через державний кордон України, сприяння їх вчиненню шляхом надання порад, вказівок та засобів, вчинені щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 ККУкраїни.
03 березня 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 повністю підтверджуєтьсязібраними вході досудовогорозслідування доказами,а саме:показаннями свідків;протоколами прорезультати проведеннянегласних слідчих(розшукових)дій впорядку ст.ст.263,269КПК України;протоколами обшуків;речовими доказами,а такожіншими матеріаламикримінального провадженняу їхсукупності тавзаємозв`язку..
ОСОБА_5 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 332 КК України, за яке кримінальним законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дев`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
З метою забезпечення виконання ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов`язків, як підозрюваного, щодо нього необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об`єктивний зв`язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
У відповідності до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Враховуючи зазначене,слідчим суддеювстановлено,що наявні докази, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення є вагомими, належними, допустимими та отриманими у встановленому КПК України порядку; у разі визнання винуватим, ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дев`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна; вік та стан здоров`я підозрюваного дозволяють застосування до нього запобіжного заходу у виді позбавлення волі.
З врахуванням статті ст.178 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що ОСОБА_5 працездатний, раніше не судимий, має міцні соціальні зв`язки, тяжкими захворюваннями, які б перешкоджали утриманню його в слідчому ізоляторі, не хворіє.
Оцінюючи особу підозрюваного та інкримінований йому злочин, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України підстав для застосування щодо нього запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та ризиків, а саме ОСОБА_5 може: переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Даний ризик підтверджується тим, що у разі визнання винуватим, ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від семидо дев`ятироків ізконфіскацією майна,а томустрах таневідворотність вмайбутньому покаранняза вчиненіним діяння, може спонукати останньогоперебуваючи наволі ухилитися(змінитимісце проживання,у т.ч.шляхом виїздуза кордон,тощо)від органівдосудового розслідування,суду зметою уникненняпокарання зурахуванням тогофакту щоостанній фактичнопроживає вприкордонному населеномуЛьвівської області.Крім того, ОСОБА_5 з метоюуникнення кримінальноївідповідальності,у випадкудоведення йоговини судомможе незаконно впливатина свідківта іншихпідозрюваних уданому кримінальномупровадженні шляхомїх переконаннячи залякуванняі схилитиїх дозміни данихними показаньчи додачі неправдивихпоказань,які бвиправдовували ОСОБА_5 .Також,підозрюваний може вчинити іншекримінальне правопорушеннячи продовжитикримінальне правопорушення,у якомупідозрюється (у тому числі щодо організації незаконного перетину державного кордону України). Крім цього слід врахувати, що з огляду на здійснення своєї протиправної діяльності за попередньою змовою групою з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами та наявністю таким чином у ОСОБА_5 спільників, органом досудового розслідування вживаються заходи з приводу перевірки причетності ОСОБА_5 до вчинення інших епізодів злочинної діяльності. Крімтого,перебуваючи насвободі, ОСОБА_5 матиме змогута буденамагатись перешкоджатикримінальному провадженнюіншим чином, зокрема може негативно впливати на хід досудового розслідування, перешкоджати проведенню слідчих дій, узгоджувати свої показання з показаннями інших осіб, давати цим особам поради з врахуванням відомих йому обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню.
Відтак,суд враховує,що у даному конкретному випадку, ризики визначені ст.177КПК України є обґрунтованими, оскільки підтверджуються наявними матеріалами, як і інші обставини визначені ч. 1 ст. 194 КПК України.
Тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному, у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованого злочину, в сукупності з іншими встановленими в ході розгляду клопотання обставинами, з огляду на вірогідність переховування від органів досудового розслідування, незаконного впливу на учасників кримінального провадження, перешкоджання кримінальному провадженню, підтверджує наведені ризики, передбачені ч.1 ст.177 КПК України, оскільки на даний час у кримінальному провадженні не проведено усіх необхідних слідчих дій.
Водночас, вищезазначені обставини не є настільки виправданими та необхідними елементами, які б визначали потребу в триманні підозрюваного під вартою.
На час розгляду клопотання стороною обвинувачення не доведено, що зазначені у клопотанні обставини, в сукупності з відомостями про підозрюваного, вказують на наявність передумов регламентованих п.3 ч.1 ст.194 КПК України, оскільки встановлені у ході розгляду клопотання обставини, вказують на доцільність та можливість застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що будь-яке позбавлення волі має здійснюватись не тільки у відповідності із основними процесуальними нормами національного права, але також відповідати меті ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Сама по собі тяжкість злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа, не може бути безумовною підставою для обрання щодо цієї особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Позбавлення свободи не повинно перетворитися на своєрідну прелюдію до завчасного відбування можливого в майбутньому вироку про позбавлення волі.
При цьому, згідно з вимогами пунктів 3 і 4 статті п`ятої Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканність можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. Ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення, це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може слугувати підставою для запобіжного заходу у вигляді ув`язнення.
Питання проте, чи є тримання під вартою обґрунтованим, неможна вирішувати абстрактно. Воно має вирішуватися в кожній справі з урахуванням конкретних обставин. Тримання під вартою може бути виправданим лише за наявності специфічних ознак того, що цього вимагають істинні вимоги публічного інтересу, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважують правило поваги до особистої свободи.
За вказаних обставин, не доведено, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не здатний запобігти встановленим в судовому засіданні ризикам.
Згідно ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, з тим, щоб жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.4 ст.194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Оцінюючи матеріали клопотання, обставини справи в їх сукупності, беручи до уваги вагомість наявних доказів того, що ОСОБА_21 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого злочину, при цьому зважаючи на дані про особу підозрюваного, зокрема те, що він раніше не судимий, має місце постійного проживання, є особою з інвалідністю 2 групи, та пенсіонером, має міцні соціальні зв`язки, ступінь ризиків, які існують у кримінальному провадженні, враховуючи вищенаведені доводи та мотиви, приходжу до висновку, що стороною обвинувачення не доведено, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не здатний запобігти вказаним ризикам, а тому у задоволенні клопотання слід відмовити та застосувати до підозрюваного альтернативний запобіжний захід, у вигляді цілодобового домашнього арешту, з покладенням на нього обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Запобіжний захід у вигляді домашнього арешту є співмірним з існуючими ризиками, відповідає особі підозрюваного та тяжкості пред`явленої йому підозри, може забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов`язків.
Керуючись ст. ст.176, 183, 193, 194, 196, 197, 369, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в :
клопотання задоволити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною цілодобово залишати місце свого постійного проживання, а саме: АДРЕСА_1 , строком на два місяці.
Встановити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки строком на два місяці:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- не відлучатися із Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками у даному кримінальному провадженні, в т.ч. з ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що на підставі ч.5 ст.181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї зобов`язань, використовувати електронні засоби контролю.
Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 08.05.2023 року включно.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п`яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Повний текст хували виготовлений 09.03.2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1