Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 317/729/23
Провадження № 2-а/317/10/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2023 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Ткаченко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Сидоренко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Корсіка Ярослава Ігоровича до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2023 року до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Корсіка Ярослава Ігоровича до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що інспектором ВБДР УПІІ в Запорізькій області ДПП капітаном поліції - Бочковським Ігорем Юрійовичем відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 715123 від 01.02.2023 та притягнуто до адміністративної відповідальності (статтю не зазначено) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Склад адміністративного правопорушення, відповідно до постанови полягає у наступному: "01.02.2023 10 год. 30 хв. м. Запоріжжя, вул. Таганська - Сергія Синенка проводив роботи на тротуарі (спил дерев) без погодження з відповідними підрозділами Нацполіції, та не облаштувавши місце проведення робіт відповідними засобами регулювання руху. Чим порушив ДСТУ 8749 п. 1. 5 ПДР України".
Постанова повинна містити, зокрема, зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення. Водночас, у оскаржуваній постанові не зазначено за якою статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення позивача притягнуто до адміністративної відповідальності.
Відповідно до змісту постанови, прийнятої відповідачем, позивач 01.02.2023 10 год 30 хв м. Запоріжжя, вул. Таганська - Сергія Синенка проводив роботи на тротуарі (спил дерев) без погодження з відповідними підрозділами Нацполіції, та не облаштувавши місце проведення робіт відповідними засобами регулювання руху.
Відповідач, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення та приймаючи постанову, дійшов хибного висновку про те, що Позивач - ОСОБА_1 проводив роботи зі спилу дерев, оскільки особисто позивач таких робіт не проводив та не виконував.
Зазначені вище обставини свідчать про не встановлення відповідачем під час розгляду справи про адміністративне правопорушення об`єктивної сторони правопорушення та суб`єкта правопорушення що обумовлює протиправність прийнятої відповідачем постанови.
Ухвалою суду від 08.02.2023 відкрито провадження у справі та встановлено відповідачу строк 5 днів для з дня вручення зазначеної ухвали, для надання відзиву на позов. Одночасно роз`яснено, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. А неподання відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представниками Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 22.02.2023, що підтверджується трекінгом поштового відправлення з офіційного веб-сайту АТ «Укрпошта». (а.с. 25), однак відповідачі не скористалися своїм правом та не надали до суду відзив на позовну заяву, одночасно не надавши доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Корсік Я.І. не з`явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином у порядку ст. 268 КАС України.
Відповідачі у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином у порядку ст. 268 КАС України. Відзив на позовну заяву не надали, заяв та клопотань не надходило.
Відповідно до ст. 268 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку.
Учасник справи вважається повідомленимналежним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись із позовною заявою, дослідивши обставини, якими обґрунтовується позовна заява, та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, суд встановив наступні обставини.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом установлено, що 01.02.2023 інспектором ВБДР УПП в Запорізькій області ДПП капітаном поліції Бочковським І.Ю. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 715123, відносно ОСОБА_1 щодо скоєння ним адміністративного правопорушення, застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Відповідно до постанови, 01.02.2023 о 10 год. 30 хв. у м. Запоріжжя, вул. Таганська-Сергія Синенка, проводив роботи на тротуарі (спил дерев) без погодження з відповідними підрозділами Нацполіції, та не облаштувавши місце проведення робіт відповідними засобами регулювання руху, чим порушив ДСТУ 8749 п.1.5 ПДР України.
Згідно зі ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, тощо.
Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму ВСУ № 18 за 19 грудня 2008 року визначено, що постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна відповідати вимогам ст. ст. 283, 284 КУпАП і містити докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення із зазначенням мотивів відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно із ч. 2 ст. 283 КУпАП постанова повинна містити зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.
Постанова серії БАБ № 715123 від 01.02.2023, не містить зазначення статті КУпАП за якою було притягнуто ОСОБА_1 до відповідальності, отже постанова є необґрунтованою та такою, що прийнята з порушенням вимог КУпАП.
За таких обставин суд вважає, що постанова серії БАБ № 715123 від 01.02.2023 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є незаконною та підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вказаного, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору за даним позовом в сумі 536 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 77, 139, 241-246, 247, 251, 255, 286, 293, 295 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Корсіка Ярослава Ігоровича до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №715123 від 01.02.2022, винесену відносно ОСОБА_1 , провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 536,80 грн (п`ятсот тридцять шість грн 80 коп.) по сплаті судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне ім`я (найменування) учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Представник позивача: адвокат Корсік Ярослав Ігорович, адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, адреса місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, б. 96, код ЄДРПОУ: 40108646.
Суддя М.О.Ткаченко